UKE Plan wdrażania

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Stary-nowy plan, kolejna odsłona...

Dziś (15.04.2010) na stronie Ministerstwa Infrastruktury pojawił się kolejny projekt Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

"Prezentowany projekt „Planu cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego” powstał w wyniku uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych do dokumentu pn. „Strategia cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego”, i przyjęty został przez Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej."

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: PanGie »

Fragment z powyższego planu
Obrazek

Kafar

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Kafar »

Do 31 maja przedłużenia na MPEG4, do 31 marca na MPEG2
W takim razie ten dokument już jest nieaktualny bo SG i Wisła mają przedłużenie przedłużenia i tak pewnie w nieskończoność będzie.

Czy ktoś może zweryfikować, potwierdzić dane z tej mapki?
Obrazek
Warszawa i Poznań pomimo, że już mają MUX-1 to jeszcze dostaną TVP. Jedni zgarniają wszystko inni nic - szczególnie Wschód i Południe, który co najmniej na rok rozstanie się z jakimikolwiek planami.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: kemi73 »

To na jakiej podstawie nadal jest nadawany sygnał DVB-T z Suchej Góry ? UKE jak na razie milczy. Z tego co jest drobnym druczkiem pozwolenie było do dnia 31 marca może Emitel sie wypowie dlaczego łamia prawo ?.

Bartosz Czach

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Bartosz Czach »

@Kafar Do dat na mapce dodaj ilość dni, o które przeciągnął się przetarg. Z sierpnia pewnie zrobi się listopad.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: igorlan »

kemi73 pisze:To na jakiej podstawie nadal jest nadawany sygnał DVB-T z Suchej Góry ? UKE jak na razie milczy. Z tego co jest drobnym druczkiem pozwolenie było do dnia 31 marca może Emitel sie wypowie dlaczego łamia prawo ?.
Nikt nie łamie prawa, zanim kogoś oskarżysz to sprawdź. Pozwolenie zostało przedłużone. Wystarczy napisać maila do UKE i wszystkiego się dowiesz....

a4tech

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: a4tech »

Czyli co ? :shock:
Warmińsko-Mazurskie miało mieć sygnał DVB-T od 31.03.2010 (wcześniej niż np. woj. Pomorskie - od 31.07.2011).
A teraz wychodzi, że Warmia będzie nagle w ostatnim etapie ??? :x
Gdzie tu q.wa jakaś logika :evil:

Nie żebym nie lubił Pomorzan ;)
Każdemu należy się równy dostęp do sygnału cyfrowego !!!
Ile mamy jeszcze czekać ??? Co to za chory kraj ??? :cry:


Pozdro.

Kafar

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Kafar »

Mapka jest do MUX-3, MUX-1 idzie odrębną drogą jak do tej pory, czyli całkowicie stoi w miejscu. Być może te dwie drogi się zejdą...kiedyś...

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: kemi73 »

@igorlan napisałem do UKE i nadal nie otrzymałem odpowiedzi, może w takim razie mnie oświecisz jak długo bedzie trwał ten cyrk?.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: igorlan »

kemi73 pisze:@igorlan napisałem do UKE i nadal nie otrzymałem odpowiedzi, może w takim razie mnie oświecisz jak długo bedzie trwał ten cyrk?.
No tak, zapomnaiłem Ci napisać, że kilka dni poczekasz na odpiowiedź ale w końcu odpowiedzą. Chciałbym Ci prosto odpowiedzieć na to pytanie ale tego ani UKE ani KRRiT ani tym bardziej EMITEL nie wie. Miejmy nadzieję, że co nieco się ruszy wraz z podpisaniem umowy na MUX3 co powinno nastąpić teoretycznie w każdej chwili. Myślę, że skoro tyle już czekamy to teraz na prawdę jest to już kwestia maksymalnie kilku miesiący jak DVB-T ruszy i sądzę również, że EMITEL'owi też zależy na jak najszybszym uruchomieniu transmisji zaraz jak tylko podpiszą stosowne umowy. Trochę więcej optymizmu :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Drekan »

Czy nie dziwi was fakt zupełnego wycofania się UKE z wdrażania NTC? :?:

Wcześniej to oni nadawali ton całemu procesowi DVB-T. A teraz jakby zupełnie o nim zapomnieli. :cry:

Rozumiem jeszcze kilka miesięcy temu gdy przetarg na operatora 3 MUX REG wiązał im ręce. Ale teraz gdy wszystko się wyjaśniło i przetarg wygrał Emitel, można jednym podpisem zamknąć sprawę 1 i 3 multipleksu. :)

W takiej sytuacji spodziewałem się jakiś spotkań i konferencji informujących o dalszych działaniach i planach w NTC. Można po wspólnych ustaleniach z TVP podać oficjalne terminy podpisania umowy na 3 MUX REG i aneks. Należałoby podać nowy harmonogram wdrażania uwzględniający powstałe opóźnienia jak i uwzględniając możliwości zmniejszenia zaistniałych opóźnień przez Emitela.

Także nic przecież nie stoi na przeszkodzie zorganizować przetarg na wszystkie miejsca w 2 multipleksie. Nie widzę przeszkód by dalej zwlekać ze startem 2 multipleksu, przecież częstotliwości czekają by je wykorzystać. Ostatecznie jeśli 2 multipleks nie ma szans na start przed wyłączeniem analogu to z tych kanałów mogłaby skorzystać TVP i uruchomić 3 MUX REG. :roll:

Bartosz Czach

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Bartosz Czach »

Drekan pisze:Czy nie dziwi was fakt zupełnego wycofania się UKE z wdrażania NTC? :?:
Ani trochę. TVP trzyma wszystkich w szachu, więc te wszystkie spotkania i plany nie mają obecnie sensu.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Drekan »

Bartosz Czach pisze:
Drekan pisze:Czy nie dziwi was fakt zupełnego wycofania się UKE z wdrażania NTC? :?:
Ani trochę. TVP trzyma wszystkich w szachu, więc te wszystkie spotkania i plany nie mają obecnie sensu.
Ale co ma TVP do 2 multipleksu? :?:
Przecież dla TVP przewidziano 3 miejsca w 1 multipleksie i cały 3 MUX REG.

Drugi ma być dla nowych graczy! :!:
I nie ma obecnie przeszkód by rozpocząć jego start już dziś.

Bartosz Czach

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Bartosz Czach »

Drekan pisze:Ale co ma TVP do 2 multipleksu? :?:
Przecież dla TVP przewidziano 3 miejsca w 1 multipleksie i cały 3 MUX REG.

Drugi ma być dla nowych graczy! :!:
Właśnie. Tu jest sedno problemu. TVP blokuje analogowe częstotliwości i nie wiadomo, kiedy je zwolni. Na trzy MUXy obecnie nie ma miejsca w paśmie. MUX3 ruszy w niewiadomej przyszłości. Cały proces wydłuża się o okres, którego nawet pewnie Pan Bóg nie zna. Dlatego jest tak, jak napisałem w poprzednim poście.

romanodepalma

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: romanodepalma »

A mnie dziwi coś innego . Są w Polsce regiony w których jest nadawane 7 programów i tam znalazły się dodatkowo dwie częstotliwości na NTC . Ale są też regiony gdzie są dostępne 3 kanały analogowe i to właśnie tam jest więcej miejsca w eterze.Dlaczego w tych regionach nie planuje się włączenie dwóch MUX-ów na tymczasowych kanałach z małą mocą.

Bartosz Czach

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Bartosz Czach »

A czy kojarzysz coś takiego jak uzgodnienia międzykrajowe?

romanodepalma

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: romanodepalma »

Kojarze coś takiego .Nie wiem na jakiej podstawie są przydzielane tymczasowe częstotliwości , ale w promieniu 100km nie powinny pracować dwa nadajniki na tym samym kanale . a wiem ,że są regiony w których w promieniu 200km jest cisza na pewnych kanałach i logicznie rzecz biorąc to właśnie tam powinny nadawać tymczasowo ,nikomu nie zakłócając.

Demon

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Demon »

Bartosz Czach pisze:Cały proces wydłuża się o okres, którego nawet pewnie Pan Bóg nie zna. Dlatego jest tak, jak napisałem w poprzednim poście.
Pan Bóg zna, ale się z tobą tą wiedzą nie podzieli.

Demon

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Demon »

romanodepalma pisze:Kojarze coś takiego .Nie wiem na jakiej podstawie są przydzielane tymczasowe częstotliwości , ale w promieniu 100km nie powinny pracować dwa nadajniki na tym samym kanale . a wiem ,że są regiony w których w promieniu 200km jest cisza na pewnych kanałach i logicznie rzecz biorąc to właśnie tam powinny nadawać tymczasowo ,nikomu nie zakłócając.
To nie jest tak, jak z butami w szafce - jest miejsce, to stawiamy. Fale radiowe sprawiają większe problemy. Nie znaczy to, że nie ma pewnych rejonów, gdzie jakaś tam częstotliwość jest wolna, ale jest ich niewiele.

Bartosz Czach

Re: UKE Plan wdrażania

Post autor: Bartosz Czach »

Częstotliwości muszą być dobrane tak, żeby zminimalizować interferencje podczas tropo. Dlatego nie jest to łatwe przedsięwzięcie.

Zablokowany