DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Jakie stacje radiowe pojawią się w DAB+

Post autor: Poland »

Jak myślicie jakie stacje radiowe pojawią się w DAB+ gdy już ruszy oficjalnie.
Ja liczę przynajmniej na kilka następujących paczek radiowych:
- Polskie Radio
- RMF
- Eurozet
- Agora
- ZPR
- Religijne
- Lokalne
- Mniejsze sieci (np: Radio Bajka czy VOX FM)
- Twoje Radio
Do tego mam nadzieje na nowych nadawców którzy nie mogli zadebiutować na falach FM a pojawią się pewnie w DAB +. Zapraszam do rozmów na temat przewidywanej docelowej zawartości radiowego odpowiednika DVB-T.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Jesteś przekonany, że wszystkie przez ciebie wyliczone grupy radiowe będą istniały za 10 lat? Wcześnie nie licz na komercyjnych nadawców. Wpierw na WRC-2x inne kraje zrezygnują z UKFu, bo nie będzie ich stać na utrzymywanie jednej sieci analogowej i jednej cyfrowej równolegle. Wtedy powtórzy się historia telewizji analogowej. Jako ostatni kraj w Europie wprowadzimy DAB.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Wprowadzimy jako ostatni kraj, a inni będą już mieć wtedy radio cyfrowe z prawdziwego zdarzenia albo internet w każdej kotlinie górskiej. :D A my będziemy międlić 64 kbps i SBR.To może lepiej tego DAB nie wprowadzać i zaczekać?

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: robbo2k »

Dlaczego UKE jeszcze śpi. Już dawno powinien być plan wdrażania DAB w Polsce. Byłem ostatnio u sąsiadów i pokochałem DAB gdy w pociągu ICE przy prędkości 250km/h dźwięk był płynny. Będąc w Saturnie widziałem kupujących radia i głownie szły DAB i to zarówno te po 300E jak i najtańszy Philips AE9011 markowany 90elf (cena 44,99E). Nie ma na co czekać wybrać operatora multipleksu niech świadczy usługę chętnym (jak obecni nie chcą to pies z nimi). Jest wiele stacji radiowych które mógłby zyskać ogólnopolski zasięg którego dziś nie maja np wszystkie sieciówki.

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kayo »

@robbo2k: tylko jak przekonasz ludzi że odbiornik radiowy FM za 50 ale w PLN mający te same funkcje jest lepszy?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: belzebiusz »

Z forum Radiopolski:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... ntry260094
Radio Kielce ma kolejne plany na emisję DAB+ w 2013 r.
Rozgłośnia ogłosiła przetarg na świadczenie usług stałego dosyłu sygnałów modulacyjnych oraz rozpowszechniania programu radiowego Zamawiającego w systemie DAB+ na terenie województwa świętokrzyskiego (min 80 % populacji).

Źródło: http://bip.radio.kielce.com.pl/rk-nzo-1 ... -,134.html

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Domel28 »

Czyli że w 2013r można się spodziewać emisji DAB+ ze św. Krzyża??? Bo w inny sposób nie wiem jakim cudem pokryją 80% województwa?

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: robbo2k »

Raczej SFN. Trzeba by zajrzeć w decyzje rezerwacyjną. Może Pan Jarosław nam powie co w niej jest bo wydaje mi się iż PR dostało cały MUX 3 DAB do 2015r na co wskazują wpisy w SIWZ na Euro. Notabene jak rozumiem obecny test Emitela (w warszawie) odbywa sie właśnie na podstawie tej rezerwacji kanał 7B do lipca 2013. Ciekaw więc jestem gdzie ma testować konkurencja (kanał) szczególnie iż koniec roku za kilka dni a w eterze cisza.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

robbo2k pisze:Dlaczego UKE jeszcze śpi.
UKE nie śpi a pracuje na zlecenie. Jeżeli nie ma chętnych, dlaczego ma UKE wyznaczać częstotliwości? Dla wielu województw wyznaczyli możliwe lokalizacje. Ale przecież każdy operator sieci i każdy nadawca może stworzyć sieć według swojego gustu albo zasobów pieniężnych. Do tej pory planowało UKE sieci tak żeby można uruchomić DAB równolegle do telewizji analogowej w paśmie VHF. Z wyłączeniem telewizji analogowej będzie łatwiej, bo będzie można stworzyć sieci na kanałach docelowych.
robbo2k pisze:Będąc w Saturnie widziałem kupujących radia i głownie szły DAB i to zarówno te po 300E jak i najtańszy Philips AE9011 markowany 90elf (cena 44,99E).
Miałem trochę czasu na dworcu w Kolonii i kupiłem na deptaku w MM Philips AE9011 dla dziecka za 33 Euro. Cena już nie jest tak wygórowana. Uruchomiliśmy odbiornik w okolicach Bonn i od razu złapał 45 serwisów, rozgłośni było trochę mniej, ok. 35.
robbo2k pisze:Nie ma na co czekać wybrać operatora multipleksu niech świadczy usługę chętnym (jak obecni nie chcą to pies z nimi).
Ale to jest zadanie Krrit. Oni muszą oznajmić konkurs na wolne częstotliwości. Niestety tego nie robią, bo chronią oligopol.
robbo2k pisze:Jest wiele stacji radiowych które mógłby zyskać ogólnopolski zasięg którego dziś nie maja np wszystkie sieciówki.
Oczywiści. Ale zobacz jak wygórowane są życzenia do jakości na forach. Na RadioPolska toczy się dyskusja czy 5 czy 6 rozgłośni jest za dużo w jednym multipleksie. Na formach dyskutują ludzie pozbawieni z światem realnym, w którym rozgłośnie muszą zarabiać na utrzymanie.
Dlaczego wprowadzenie UKFu nie powiodło się

Na zaciekły opór napotykają się zawsze innowacje w zakresie radiofonii. Już przy wprowadzeniu telewizji w Niemczech 20.01.1953 dawny prezydent Ehlers napisał telegram do intendenta rozgłosi NWDR z treścią: „Oglądałem właśnie telewizję. Żałuję, że technologia nie udostępnia nam środków żeby strzelać na to.” Podobne przykłady to wprowadzenie drugiego programu telewizji ZDF, telewizji kolorowej, telegazety, telewizji kablowej i satelitarnej i telewizji komercyjnej w Niemczech w roku 1984. Patrząc wstecz widzowie i słuchacze przyjęli nowe technologie, choć czasem nie tak szybko, jak protagoniści tego sobie życzyli.

Analizując argumenty przeciwników spotykamy się zawsze z tymi samymi wzorami: Nikt nie potrzebuje więcej programów. Zasięg techniczny nie ma pokrycia ogólnokrajowego. Słuchacze i widzowie nie są gotowi kupić nowe odbiorniki. Stary sprzęt będzie złomem elektronicznym. Mała liczba sprzedanych urządzeń pokazuje odrzucenie przez słuchaczy i widzów. Należy odczekać przed zakupem, bo wkrótce będą nowe i jeszcze lepsze technologie.

Te argumenty są również obecnie przedstawione w związku z wprowadzeniem radia cyfrowego, żeby obronić programy rozpowszechniane na UKFie. Często zapominany jest fakt, że wprowadzenie ukfu było bardzo kontrowersyjne, ponieważ miał on zastąpić popularne fale średnie. Dlatego opłaca się przytoczyć te argumenty ponownie, żeby porównać je ze stanowiskami przeciwko DAB.”
http://www.radioszene.de/37316/warum-di ... ist.html/2

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Te argumenty są również obecnie przedstawione w związku z wprowadzeniem radia cyfrowego, żeby obronić programy rozpowszechniane na UKFie. Często zapominany jest fakt, że wprowadzenie ukfu było bardzo kontrowersyjne, ponieważ miał on zastąpić popularne fale średnie. Dlatego opłaca się przytoczyć te argumenty ponownie, żeby porównać je ze stanowiskami przeciwko DAB.”
Niezupełnie to prawda. Wtedy wysuwano wiele przeciw UKF, ale nikt nie mógł powiedzieć, że dają gorszy dźwięk niż popularne fale średnie, bo że UKF były postępem to słyszał każdy. Dziś zarzuty i obawy, że DAB+ przyniesie wprawdzie poszerzoną ofertę programową ale mierną jakość dźwięku i będzie jakąś protezą nowoczesności są jak najbardziej nie pozbawione podstaw. Słuchanie poprzednich testów Emitela ( do 2.07.23012) jak i nagrań z tych audycji było zajeciem, którego nie chcę powtarzać.
Ale zobacz jak wygórowane są życzenia do jakości na forach. Na RadioPolska toczy się dyskusja czy 5 czy 6 rozgłośni jest za dużo w jednym multipleksie. Na formach dyskutują ludzie pozbawieni z światem realnym, w którym rozgłośnie muszą zarabiać na utrzymanie.
Nie są wygórowane tylko normalne. Cóż to za postęp, jeśliby muzyka miała być mieć w DAB+ zatarte oblicze artykulacyjne i brzmienie "rozmydlone", a audycje słowne będą świszczały sybilantami i będą męczyć dobrze słyszalnymi artefaktami kompresji. Umiarkowana liczba stacji w muxie może ewentualnie uratować DAB przed taką sytuacją.Zresztą na Forum są fachowcy, którzy w tym temacie pracują. Mnie trudno powiedzieć, czy ma być to "tylko" 6 stacji czy może 8-9. Wiem tylko, że 12 stacji w poprzednich testach to była sieczka dźwiękowa stacji muzycznych.
To jest kompletna paranoja, żeby jedynym celem DAB-u była obecność wszystkich stacji w mauxach wszędzie w kraju. Radia się słucha, a nie tylko szuka wciąż nowych programów, kręcąc gałką i manipulując przyciskami.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:Cóż to za postęp, jeśliby muzyka miała być mieć w DAB+ zatarte oblicze artykulacyjne i brzmienie "rozmydlone", a audycje słowne będą świszczały sybilantami i będą męczyć dobrze słyszalnymi artefaktami kompresji. Umiarkowana liczba stacji w muxie może ewentualnie uratować DAB przed taką sytuacją.
Ile stacji będzie w multipleksie zależy też od nadawców. Jeżeli będą chcieli nadawać w lepszej jakości nikt im w drodze nie będzie. Dzisiaj już widzimy że będzie inaczej. Wiemy że już dzisiaj nadawcy zniekształcają dźwięk żeby uzyskać większy zasięg. Czyli w przyszłości nie będzie inaczej. Żaden technik tego nie wymówi. Ale realia w rozgłośniach są wszędzie te same. Każdy chce oszczędzać i wycisnąć maksimum z inwestycji.

Po drugie technicy boją się o swoje miejsca pracy. Brakuje mi tu obiektywizmu. Jeżeli operator sieci przejmie dystrybucję programu do słuchaczy, to wiele techników zajmujących się siecią straci pracę. Nie życzę im tego, ale trzeba zwrócić uwagę, że przez wykupowanie nadawców lokalnych liczba miejsc pracy w rozgłośniach od lat maleje. Coraz mniej stacji lokalnych i coraz więcej nadawców sieciowanych to rezultat nie wprowadzania radia cyfrowego. Gdyby w Polsce już przed 5 – 10 laty uruchomiono radio cyfrowe, to głód nadawców pseudolokalnych na coraz więcej stacji byłby mniejszy.
antypyra pisze: Zresztą na Forum są fachowcy, którzy w tym temacie pracują.
Mówisz o tych fachowcach, którzy na forach wypowiadają się za czystym dźwiękiem a nastawiają MPX nadajników na maksimum, żeby zwiększyć zasięg techniczny bez zwracania uwagi na dźwięk.
Dlaczego UKE musi przeprowadzać konsultacje na temat MPX nastawionego do maksimum?
Dlaczego ich optimoty są tak nastawione, żeby ich rozgłośnie były najgłośniejsze? Przez lata przyzwyczajali słuchaczy do zniekształconego dźwięku a teraz pozycjonują się jako policja dźwięku?

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

Czy jakiś nadawca nastawił maszynerię dopasowującą dźwięk do nadajników DAB? Nie! Zniekształcony dźwięk z dosyłu do nadajników ukf był nadany przez nadajniki DAB.
antypyra pisze: Mnie trudno powiedzieć, czy ma być to "tylko" 6 stacji czy może 8-9. Wiem tylko, że 12 stacji w poprzednich testach to była sieczka dźwiękowa stacji muzycznych.
To jest kompletna paranoja, żeby jedynym celem DAB-u była obecność wszystkich stacji w mauxach wszędzie w kraju. Radia się słucha, a nie tylko szuka wciąż nowych programów, kręcąc gałką i manipulując przyciskami.
Zwróciłeś uwagę na ważny aspekt. Dzisiaj mamy tak mało rozgłośni, ze pewnie w 3 MUXach można umieścić wszystkie stacje nadające w Polsce. Na sektorze radiofonii mamy oligopol i tylko DAB może sytuację zmienić. W Francji nadawcy ogólnokrajowi nie bawią się w DAB. Tam rozgłośnie lokalne i subregionalne ale też radia internetowe i nowe stacje będą nadawały w 6-7 multipleksach regionalnych. W każdym z nich będzie do 8 nadawców. W sieci znalazłem plotkę że w Berlinie miejsce na multipleksie o mocy 10 kW kosztuje 1 000 Euro. Niech u mas kosztuje 4 000 zł. Zaiks i inne opłaty są na pewno wyższe. Taki koszt może udźwignąć wiele chętnych do nadawania. Nawet jakieś stowarzyszenie może udźwignąć taki koszt żeby zrobić np. rozgłośnię n. p. o problemach rolników.

Tak jak ty piszesz tylko ci ludzie słuchają radia, którzy nie mają wyboru. Moja mama jest już wiekowa. Ona od lat ma odbiornik internetowy w którym ma zapisane ok. 50 ulubionych rozgłośni. 10 ma zapisanych na pilocie, ale chętnie też przeszukuje wykaz rozgłośni i korzysta z faworytów. Czyli jeżeli ludzie mają wybór, to też zmieniają nastawioną rozgłośnię.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

"Walenie" na UKF to polska specyfika. Sąsiedzi tak nie nadają. Czasem miałem możność posłuchać podczas urlopów. Jaki dosył mają DAB-y w Niemczech? Uwzględniono właściwy dosył?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

W Polsce jest walenie na wszystko. Obojętnie czy ukf czy DAB, każdy system ma przeciwników i zwolenników. Mi się nie podoba dosyć niedemokratyczne podejście do dostępu do środków przekazu. Mi wolno nadawać moją prawdę, ale tobie najchętniej bym tego zakazał. Czyli najlepiej niech DAB nie będzie uruchomiony, bo inni będą mieli wpływ na opinię i będą mogli nadawać reklamy. Wykluczam od tego prawa oczywiście media o poglądach nie demokratycznych, które są gorsze niż komunizm. Za komuny w elementarzu czytaliśmy: „Wolność Tomu w swoim domku” a nie organ kontroli sprawdzi ci co robisz pod pierzyną. Media nie szanujące praw człowieka i demokracji nie powinny dostawać koncesję.

Nie chcę wychwalać albo krytykować Niemcy, bo nie wiem co oni robią. Niemcy nie są krajem centralistycznym i każdy region sobie rzepkę skrobie. Na Przednim Pomorzu nie usłyszysz DAB, w Bawarii za to wiele rozgłośni. Zależy od zamożności regionu. Tak samo dźwięk w multipleksach różni się. Czytałem pozytywne wypowiedzi na temat DAB nadawcy regionalnego w Dolnej Saksonii, które brzmiały tak: „96 kbps w Dolnej Saksonii przysłuchują się lepiej niż 128 kbps w Północnej Nadrenii Westfalii”. Tylko jechać i sprawdzić.

W Niemczech jest parę operatorów sieci, w Północnej Nadrenii Westfalii jest to np. nadawca publiczny WDR. Tylko czy WDR osobno przetwarza dźwięk dla radia cyfrowego i analogowego można tylko sprawdzić odwiedzając ich siedzibę. Wszystko jest przetwarzane cyfrowo i wysyłane cyfrowo do nadajników. Dobry dźwięk powinny mieć rozgłośnie wyłącznie nadające w DAB. Czytałem że od dzisiaj nadaje w Berlinie Radio Gold przeboje z lat 1960-1979. http://www.radiogold.de/ Ale czy ta rozgłośnia będzie brzmiała dobrze?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: belzebiusz »


jano

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jano »

W Warszawie odbieram nowy multipleks cyfrowego radia DAB+. Identyfikuje się jako "ITO DAB+ TEST", nadaje na kanale 12D 229,072MHz

Zawartość:
Component 1 [Poland Service 1] 96kbps / AAC
Component 2 [Poland Service 2] 96kbps / AAC
Component 3 [Poland Service 3] 96kbps / AAC
Component 4 [Poland Service 4] 96kbps / AAC

Czy coś nadaje do tego w DMB+ nie wiem bo nie mam odbiornika

To sprawka Emitela czy kogoś innego? No i skąd to nadaje, bo w samochodzie mi trochę szarpie...

Wiking

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Wiking »

jano pisze:Identyfikuje się jako "ITO DAB+ TEST"
"ITO" mówi nam, że nie jest to usługa świadczona przez EmiTel, więc nie wiadomo, czy można o tym, w ogóle dyskutować tutaj na forum. :)

jano

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: jano »

Dlatego napisałem ten post w temacie "DAB+ w Polsce" co, jak sama nazwa wskazuje, nie odnosi się wyłącznie do działań Emitela... :)
A pewności do tego czyja to sprawka nie ma aż do czasu kiedy wypowie się ktoś z samego Emitela.

Wiking

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Wiking »

Na 90% jestem pewien, że nie jest to sprawka EmiTela. :) Na początek 2013 roku zapowiadane były testy przez innego operatora. :)

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rppmedia »

jano pisze:W Warszawie odbieram nowy multipleks cyfrowego radia DAB+. Identyfikuje się jako "ITO DAB+ TEST", nadaje na kanale 12D 229,072MHz

Zawartość:
Component 1 [Poland Service 1] 96kbps / AAC
Component 2 [Poland Service 2] 96kbps / AAC
Component 3 [Poland Service 3] 96kbps / AAC
Component 4 [Poland Service 4] 96kbps / AAC

Czy coś nadaje do tego w DMB+ nie wiem bo nie mam odbiornika

To sprawka Emitela czy kogoś innego? No i skąd to nadaje, bo w samochodzie mi trochę szarpie...
ITO (Info-TV-Operator) nawiązał współpracę z Polskim Radiem w sprawie testowego nadawania kanałów PR.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... adiowy-dab

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: belzebiusz »

61 proc. Polaków nie chce radia cyfrowego
http://satkurier.pl/news/81783/61-proc- ... owego.html

Zablokowany