DVB-T w woj. lubuskim

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@lukasr_i - w odbiorze nic się nie zmieniło. Musisz szukać u siebie.

giecze

Problem z odbiorem - Żary

Post autor: giecze »

Witam,

moja teściowa ma problem z odbiorem DVB-T u siebie w domu.
Najprostsza antena pokojowa raz na jakiś czas łapie sygnał, najprawdopodobniej odbity od bloku który stoi na przeciwko. Poradźcie coś proszę w kwestii anteny zewnętrznej.

Nie ma bezp. widoku ani na Wichów ani na Jemiołów w związku z tym lepiej może się sprawdzić jakaś antena siatkowa?

Tutaj link do lokalizacji, punkty 1 i 2 to nadajniki, zakreślona część to widoczność z okien.
https://www.box.com/s/eb05fd9gmxax793ucwrs


Pozdrawiam,
Grzegorz

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Problem z odbiorem - Żary

Post autor: aron_m »

Spróbuj na takiej antenie:

Wersja z symetryzatorem (bez wzmacniacza)
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

Lub wersja z wzmacniaczem
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm

Jesli będzie za mocny zawsze możesz wymienić na słabszy wzmacniacz

Ale przy Twojej odległości wersja z symetryzatorem (bez wzmacniacza) powinna zadziałać. Antena ma bardzo dobry zysk własny - stąd duże możliwości z odbiorem z dalekich lokalizacji

Pozdrawiam

giecze

Re: Problem z odbiorem - Żary

Post autor: giecze »

Dzięki za odpowiedź. Kwestia jest tylko taka, czy antena kierunkowa chwyci sygnał jeśli nie jest skierowana w stronę nadajnika. Do tej pory byłem przekonany, że nie ale może się nie znam?

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

@ giecze: generalnie może odebrać. Wszystko zależy jaka antena, z jakiego kąta i z jakiej mocy nadajnika oraz jak odległego. Trzeba próbować.

giecze

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: giecze »

W moim przypadku wygląda to tak że brakuję gdzieś 45 stopni by wycelować w odległy o jakieś 70 km Jemiołów lub jakieś 120 stopni na Wichów (25 km).
Zresztą jutro to sprawdzę.

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

@ giecze: a to pozostają tylko sygnały odbite bądź ugięte. Nie ma co gdybać, tylko trzeba wziąć jakąś antenę i sprawdzić. Z reguły się udaje.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@ giecze - tak jak napisał _chris_ musisz spróbować, a w razie gdybyś nie mógł jednak odebrać z Wichowa to próbuj Jelenią Górę Śnieżne Kotły (k.48 i k.37).

bodek56

Mux3

Post autor: bodek56 »

Jak wyłączyli analogową pojawił się mux3 na kanale 32. Odbierałem go w Starym Kisielinie oczywiście do przedwczoraj. Pierwotnie myślałem propagacja, a teraz myślę, że to może prezent na święta. Już nie ma zostaje satelita.

elmert

DVB-T Nowa Sól Problem po raz drugi

Post autor: elmert »

Z uwagi na zablokowany poprzedni wątek dotyczący problemu z odbiorem sygnału w Nowej Soli ,zmuszony jestem prosić o pomoc w niniejszym poście.

Od jakiegoś tygodnia mam spore problemy z odebraniem sygnału nadawanego z Wichowa na "piekielnej" częstotliwości 666.000 MHz - jakość sygnału oscyluje gdzieś na granicy blokady tunera (Poziom sygnału 87% , Jakość około 52 -56 %) . Nie da się tego oglądać, ciągłe rwanie i pikseloza obrazu.

Sygnał odbierany na częstotliwości 634.000MHz jest jak najbardziej poprawny (Poziom sygnału 87% , Jakość 75 - 80%) Obraz jest idealny.

Nie pomagają żadne modyfikacje - symetryzator wymieniony na wzmacniacz, zamiana zasilaczy, zamiana anten (obie kierunkowe z oferty Dipola: UHF 19 elementowa oraz ATX 91
)
Emitel deklaruje, że Wichów nadaje "paczki" programów z równą mocą 50Kw, więc całkiem już zgłupiałem .
Poprzednio problem nie występował i z 19 elementowej anteny ze zwykłym symetryzatorem wszystko szło idealnie.
Czy ktoś miał podobny problem i/lub zna rozwiązanie???

ps. Kuzyn mojej żony odbiera sygnał z Wichowa na widelcu wbitym w parapet okna !!!!

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T Nowa Sól Problem po raz drugi

Post autor: brachu »

elmert pisze:Od jakiegoś tygodnia mam spore problemy z odebraniem sygnału nadawanego z Wichowa na "piekielnej" częstotliwości 666.000 MHz
Na kanale 46 o którym piszesz nadaje MUX 2 ale z Jemiołowa, z Wichowa idzie na k.41 czyli 634MHz

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@bodek56
Zobacz na mapę zasięgu mux3 z Bolewic koło Nowego Tomyśla :arrow: klik

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T Nowa Sól Problem po raz drugi

Post autor: DanielK »

@ elmert - a czy wymieniłeś przewód antenowy na nowy i dobrej jakości?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: belzebiusz »

Link interaktywny, a nie tylko obrazek:
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=8683
:P

zz292

Re: DVB-T Nowa Sól Problem po raz drugi

Post autor: zz292 »

W Nowej Soli odbieram z Wichowa na Siatce z symetryzatorem k.41 i k.45. Próbowałem też na kierunkowej Yagi 16 elem. Na siatce jest lepiej. Co do sygnału to każdy dekoder inaczej pokazuje. Na budynkach Energetyki czy Straży Pożarnej mają anteny i kierunkowe i siatki ale jedna ustawiona na Wichów a druga na Jemiołów.

bodek56

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bodek56 »

Daniel Kucharski pisze:@bodek56
Zobacz na mapę zasięgu mux3 z Bolewic koło Nowego Tomyśla :arrow: klik
Jeżeli odbierałem przez prawie dwa miesiące 3 mux na kanale 32 to niby z którego nadajnika Bolewice wg zasięgo nie możliwe, Gorzów (podobno po wyłączeniu analogu zwiększono moc) też nie możliwe to co.....Prawda jest taka, że odbierałem 3 mux w Starym Kisielinie k/Zielonej Góry.

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

@ bodek56:
a no wygląda, że odbierałeś Bolesławice. To jakieś 64km, ale widać na mapach zasięgu (Zasięg - Bolesławice), że odbiór u ciebie może być wg nich możliwy (żółte pola). Ponieważ te mapy są ostrzejsze niż rzeczywistość, więc przy sprzyjających warunkach propagacyjnych - czemu nie.

Ale, ponieważ jesteś tak czy inaczej na granicach zasięgu - widocznie warunki odbiorcze się trochę zmieniły - i po odbiorze.

Spróbuj ruszyć anteną.

Kierunek na Bolesławice

bodek56

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bodek56 »

Nie wydaje mi się że to sprawa ukierunkowania anteny, gdyż odbiór miałem praktycznie przez cały czas, praktycznie bo czasem pikselowało, ale było na poziomie średnim i więcej , a teraz kicha. Dzięki za włączenie się do dyskusji.

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

@ bodek56: w trudnych warunkach odbiorczych antena czasami musi być wypikowana z dokładnością do pojedynczych stopni kątowych i nawet jej delikatne przestawienie może spowodować zanik odbioru.

Z drugiej strony możesz mieć odbiór z odbić, a tu również może się zmieniać okresowo lub przypadkowo kierunek skąd przychodzi sygnał, i znowu wracamy do kwestii anteny.

Choć oczywiście najbardziej prawdopodobny jest zanik sygnału spowodowany warunkami odbiorczymi, w szczególności zmianami pogodowymi. Przemyśl, czy zanik nastąpił przy jakichś znacznych zmianach pogodowych. Jeśli masz wzmacniacz w antenie (a pewnie masz) to może on być bardzo wrażliwy na zmiany temperatur (szczególnie w dół) czy wilgoć.

bodek56

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bodek56 »

W okolizach Zielonej Góry odbieram 3mux na kanale 27 zastanawiam się kto nadaje na tym kanale?

Zablokowany