Prośba o poradę w sprawie anteny

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Jeżeli zakłócenia występują tylko na mux2 (Polsat, TVN, Puls) to przyczyną może być Gsm który jest dość blisko z częstotliwością kanału 64. Nie wiem, bo nie widać w twoim profilu ani w postach czy masz wzmacniacz. Przy tej odległości to na kawałku drutu powinieneś wszystkie muxy czysto odbierac, a jeżeli jeszcze masz wzmacniacz to przesterowanie gotowe. Jeśli antenę masz bez wzmacniacza i masz problemy to spróbuj zmienić jej ustawienie, np. podnieś "nos" anteny tak aby dolny bom ("drabinka") był rownolegle do podłoża. Możesz też próbować skręcić antenę w lewo lub w prawo od azymutu Chorągwicy. A no i jeszcze jedną sprawa, albo przeoczyłem albo nic nie napisałeś o kablu antenowym - przy wysokich częstotliwościach koniecznie musisz mieć dobry kabel.

cmatix

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cmatix »

No wiec dis na przykład od 15:00 do teraz 20:00 nie przerywa po ustawieniu redukcji zniekształceń DVB na maksa w TV.
Wzmacniacza nie mam tylko coś na literke "s" .Podłączałem wmacniacz na starym lcd ale nawet na analogu powodowało przesterowanie sygnału.Jesli tv nie przerywa obraz jest wporządku
Jeszcze spróbuje z poustawianiem anteny, słyszałem że jest możliwośc jakoś od współrzędnych czy kompasu ustawienie ale jak to zrobić nie wiem.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Mieszkasz bardzo blisko od nadajnika i jeśli masz bezpośrednią widoczność na nadajnik to Twoje problemy na pewno nie są związane ze słabym sygnałem. Raczej jest to wina albo zbyt mocnego sygnału i mocnej anteny albo z jakichś zakłóceń lub masz jakiś problem na odcinku po między anteną a telewizorem.
Jeśli masz możliwość, to weź kawałek kabla antenowego, z jednej strony załóż wtyczkę antenową a z drugiej odizoluj około 10 - 12cm izolacji. Rozpleć oplot i skręć go ponownie osobno, następnie żyłę środkową odegnij w jedną stronę pod kątem 90 stopni w jedną stronę a zwinięty oplot tak samo w drugą stronę aby powstała litera T. Tak przygotowaną antenę podłącz do telewizora i najlepiej wystawiając za okno, sprawdź jaki będzie sygnał, czy będą te zacięcia co na antenie.

cmatix

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cmatix »

dzis po ustawieniu wysokiej redukcji zniekształceń DVB zacinanie nie występuje.
moje parametry kanałów to
POLSAT i TNV identycznie
Poziom sygnału 79%
Jakość sygnału 100% BER:0.0 X 1E-6

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

cmatix pisze:Jeszcze spróbuje z poustawianiem anteny, słyszałem że jest możliwośc jakoś od współrzędnych czy kompasu ustawienie ale jak to zrobić nie wiem.
tu masz przybliżony kierunek - przesuń strzałkę w miejsce zamieszkania ;)
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark25983

cmatix

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cmatix »

Dziś była pogoda i pieknie było widać chorągwice mam antene ustawioną idealnie na wprost. Musze tylko lekko dziubek podnieść do góry.

Tu mam jeszcze pytanko, dosłownie czasem mi przytnie delikatnie czy to może być winą zbyt mocnej anteny?? i czy jak bym odpioł te skrzydła co są skierowane góra-dół to czy antena nie była by troszke słabsza i by było mniejsze przesterowanie ??

GrzegorzK
Posty: 1
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 10:06

Wybór anteny, a jakość odbioru

Post autor: GrzegorzK »

Jakie będą korzyści ze zmiany zwykłej anteny siatkowej na porządną dedykowaną do odbioru telewizji cyfrowej?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Nic nie odpinaj. Możesz podnieść "nos" anteny do góry, wtedy mniej zakłóceń będzie dochodzić z dołu, osłabisz też minimalnie sygnał. Ja mam wrażenie, że jeśli masz teraz sporadyczne zakłócenia to mogą pochodzić od jakich źródeł zewnętrznych i trzeba by ustalić skąd co je powoduje.

Matteo87

Re: Wybór anteny, a jakość odbioru

Post autor: Matteo87 »

Jeżeli obecnie masz prawidłowy i stabilny odbiór wszystkich MUXów to żadnej korzyści nie będzie :D
Jeżeli jednak nie masz stabilnego odbioru wszystkich dostępnych na Twoim terenie MUXów to jest szansa na poprawę.

Ale,
Antena to tylko jeden z elementów, które są ważne. Równie istotne są:
1. To co w niej siedzi, czyli symetryzator czy wzmacniacz, a jeśli wzmacniacz to jaki.
2. Jakość przewodu koncentrycznego.

Z moich doświadczeń wynika, że w 90% przypadków antena siatkowa z symetryzatorem i dobrej klasy przewodem koncentrycznym jest wystarczająca do uzyskania sygnału bardzo dobrej jakości i bezproblemowego odbioru.

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Banister »

Witam serdecznie :)
co myslicie o antenie ATX 91?
ostatnio mi wlasnie ona nie chce odbierac. Ojciec mi mowi, ze to wina anteny ale mysle ze to plytka ktora ma juz ladnych pare lat.
Napiszcie czy jest jakas antena lepsza od ATX 91, licza sie kazde opinie. Odbior z nadajnika w odleglosci 100 km.
Nadmieniam ze jak jest sucho to nie chce odbierac a jak jest mokro to gra.
Moze gdzies polaczenie jest slabe?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

może w puszce "przyśniedział" styk i dlatego jak jest sucho jest problem z sygnałem (brak przejścia)
a w puszce symetryzator czy wzmacniacz? :roll:

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Banister »

m@rtops pisze:może w puszce "przyśniedział" styk i dlatego jak jest sucho jest problem z sygnałem (brak przejścia)
a w puszce symetryzator czy wzmacniacz? :roll:
Wzmacniacz

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

no to tym bardziej bym się skłaniał że napięcie ma problem z zasileniem wzmacniacza po przez słaby styk :?
sprawdź połączenie w puszce :oops:

poi987

"Ładne" anteny - co w środku?

Post autor: poi987 »

Potrzebuję jakiejś relatywnie prostej anteny zewnętrznej (wolałbym pokojową, ale podobno dobre pokojowe nie istnieją), w miarę "dyskretnej".
Sporo jest takich anten "ładnie" wyglądających - ale co siedzi pod plastikiem?
Jedną z pokojówek, swoją drogą całkiem sympatyczną z wyglądu, parę razy linkowano tu na forum po otworzeniu - miedziany X i wzmacniacz. Inna (elegancji prostokącik) to dwa krótkie miedziane druty i kawałek płytki. Też zdjęcie zamieszczone gdzieś tu na forum.
Czy są jakieś anteny nieduże, dyskretne i w miarę nie-przyominające-anteny, które są czymś więcej niż dziadostwem o kosztach produkcji równych 2.50, sprzedawanych za stówę i więcej?
Saturn1, Delta, Spectra-2000, Media-Tech MT5211, Vivanco TVA 501, Telestar DIGITactiva, Thomson ANT280, SENCOR SDA-510:
to kilka aprzykładów.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: "Ładne" anteny - co w środku?

Post autor: m@rtops »

wysłałem ci wiadomość na PW - ale do tego co piszesz to antenę typu APOK możesz również zamontować na zewnątrz (stosowano to z powodzeniem :D ) wiąże się to tylko z uszczelnieniem puszki przy antenie ;)

poi987

Re: "Ładne" anteny - co w środku?

Post autor: poi987 »

Wiadomość dostałem - ale nie mogę odpisać, funkcja PW jest dostępna dopiero po napisaniu min. 5 wiadomości na forum ;)
APOK akurat zbyt piękny nie jest. W tym wątku zastanawiam się nad patenatmi wyglądającymi np tak:

Obrazek

A w sąsiednim pytam o WiWę, bo z anten "normalnych" wydaje się najdyskretniejsza ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: "Ładne" anteny - co w środku?

Post autor: m@rtops »

tylko że zaletą apok-a jest również łatwe dostosowanie do warunków odbioru - symetryzator lub odpowiedni wzmacniacz - w większości anten niestety nie ma takiej możliwości :(

edit
ewentualnie kupując antenę pasywną można zastosować odpowiedni wzmacniacz po za anteną np. "rurkowy"

_chris_

Re: "Ładne" anteny - co w środku?

Post autor: _chris_ »

DIGIT lub DIGI ACTIVIA Telmoru. To jest dobry log z filtrami GSM.

ALEX_YELLOW

Brak sygnału- Żagań-Wichów. Proszę o pomoc.

Post autor: ALEX_YELLOW »

Witam serdecznie. Poniżej postaram się opisać jak najbardziej szczegółowo mój problem.
Otóż 2 tygodnie temu kupiłem TV LG 3d cinema- na 100% ma wszystko co potrzebne do odbioru cyfrowej tv naziemnej. Początkowo działał z anteną siatkową, która odbierała sporo polskich :cry: kanałów w żenującej jakości (pikseloza) . Antenę zamieniliśmy na YAGI t2 TECHSATu, która miała okazać się anteną lepszą od poprzedniej. W chwili obecnej instalacja wygląda następująco:
Antena YAGI T2 ustawiona za pomocą GPS na Żagań-Wichów (moja lokalizacja to GUBIN, próbowaliśmy także 2 inne nadajniki w Zielonej Górze). Jest zamontowana dość wysoko, wstrzeliwuje się zaraz obok budynku, w oddali jest las ale to chyba nie ma większego znaczenia. Zaraz po antenie mamy przedwzmacniacz 14dB z rozgałęzieniem na 4 inne pokoje, na samym dole podpięty jest przedwzmacniacz (czy tez wzmacniacz-nie wiem) który był dołączony do anteny (38dB). Telewizor nie wykrywa ani jednego kanału nadającego się do oglądania. W przypadku anteny siatkowej można było oglądać niemieckie kanały w jakości HD. Jak juz wczesniej wspomnialem, probowalismy różnych ustawień anteny- ręczne strojenie. Będę wdzięczny za wszelkie rady i jakąkolwiek pomoc.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

@ALEX_YELLOW
próbowałem ogarnąć instalację i wyszło mi coś takiego
antena (w puszce przedwzmacniacz 38dB)-->aktywny rozgałęźnik 1x4 (wzmocnienie 14dB)-->zasilacz 12v z wtyczką z separatorem podpięte do tv :D
nie ma prawa działać
albo
antena (w puszce przedwzmacniacz 38dB) --> rozgałęźnik indukcyjny (np.taki http://images.dipol.com.pl/pict/e2099.jpg) --> zasilacz 12v z wtyczką z separatorem podpięte do tv (z tym że ten kabel musi być podpięty do wyjścia w rozgałęźniku przepuszczającego napięcie)
albo
antena (w puszce symetryzator) --> rozgałęźnik aktywny 1x4 (14dB) --> na końcu każdego kabla zwykły wtyk antenowy (już nie stosujemy drugiego zasilacza)
myślę że dobrze zrozumiałem istniejącą instalację :?

edit
to jest wzmacniacz (przedwzmacniacz) który masz aktualnie w antenie
http://www.euro.com.pl/foto/4/224759018 ... 0184_3.jpg
a przy tv masz zasilacz (niezasilony wzmacniacz działa jak tłumik sygnału) ;)

Zablokowany