Kabel antenowy

fukas

Re: Kabel antenowy

Post autor: fukas »

Czy kabel http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm nadaje sie na dwór czy jednak czarny (jak jest faktycznie ze sztywnością czarnego kabla)- jak z fkami czy da się nakrecic na te kable czy kupić to http://www.hollex.pl/akcesoria/zlaczki/ ... ompresyjne . Pytam bo na wiosne chce wymienić całą instalacje przed ociepleniem domu kable będa w większosci pod styropianem .
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2012, o 13:49 przez fukas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Kabel antenowy

Post autor: karol12_124 »

Lepiej zakup czarny (powłoka PE), na zewnątrz nic mu się nie stanie. Mam ten kabel i powiem że jest sztywny szczególnie jak zmarznie :roll: . Do niego zakup złącza F 7,2mm (są w DIPOLu) ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

weź czarny triset tylko do tego weź właściwe Fki(o właściwej średnicy) na klasyczne wymiary raczej nie nakręcisz.

cardcaptorsakura

Re: Kabel antenowy

Post autor: cardcaptorsakura »

Czy warto inwestować w taki kabel antenowy?

http://elektroland.com.pl/kabel-antenow ... tyk-f.html

Wprawdzie nie potrzebuję 100m lecz 25, jednak pozostałą część mogę przecież zużyć na ewentualną wymianę, jeśli poprzedni odcinek kabla zużyje się.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Kabel antenowy

Post autor: m@rtops »

ja bym odradzał - sam kabel 25 gr za metr :shock: - myślę że nie masz co się spodziewać żyły z czystej miedzi :oops:

fukas

Re: Kabel antenowy

Post autor: fukas »

Jako że jestem prawie zdecydowany na TRISET-113 czarny , mam jeszcze pytanko czy nie bedzie on za sztywny jako kabel anteny satelitarnej , będą tam przełaczniki dieqc i troche załamań , w naziemnej kabel pójdzie prosto .

_chris_

Re: Kabel antenowy

Post autor: _chris_ »

@ fukas: tego typu kable są z natury rzeczy sztywniejsze od białych, ale podstawowa rzecz w instalacji antenowej TV czy SAT to jest mocowanie i unieruchamianie kabla antenowego. Kable antenowe nie powinny nigdzie mieć swobodnego schodzenia czy innego swobodnego przebiegu. Mają być na sztywno mocowane do wysięgników, masztów, etc. Promienie gięcia nie mniejsze niż 3,5cm. Przy LNB i antenie warto dać pętle z zapasem kabla antenowego.

Trochę się będziesz musiał pogimnastykować, ale jak wszystko poupychasz i pomocujesz, to zapomnisz generalnie, że masz instalację antenową.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

cardcaptorsakura pisze:Czy warto inwestować w taki kabel antenowy?

http://elektroland.com.pl/kabel-antenow ... tyk-f.html

Wprawdzie nie potrzebuję 100m lecz 25, jednak pozostałą część mogę przecież zużyć na ewentualną wymianę, jeśli poprzedni odcinek kabla zużyje się.
sorki ale ten kabel to wyjątkowo perfidna kpina - nie znalazłem jakie ma wartości tłumienia dla długości/częstotliwości, nie ma nic na temat współczynnika ekranowania, ani tym bardziej na temat grubości żyły głównej.

Podsumowując gość pisze na tej stronie o dobrych kablach, a bez żadnej specyfikacji próbuje najgorszy chłam wcisnąć. Jest taka zasada jeśli chodzi o aluminiowy oplot to poniżej 1,50(umownie w sklepach z normalną ceną) za metr nic dobrego nie kupisz. Nie ma czegoś takiego jak mega tani i dobry kabel. Do instalacji wewnętrznych ja bym stosował Televes t100 AL/CU, albo chociaż Triset 113 PVC, najlepiej Triset Profi. Do zewnętrznych RG6CU PE chociaż wolałbym jakiś z żyłą 1.13 - triset 113 pe, albo televes t100 plus pe, ale ten kabel jest już trochę drogi

cardcaptorsakura

Re: Kabel antenowy

Post autor: cardcaptorsakura »

m@rtops pisze:ja bym odradzał - sam kabel 25 gr za metr :shock: - myślę że nie masz co się spodziewać żyły z czystej miedzi :oops:
Wcale nie chodzi mi o to, aby była czysta miedź. Ważne żeby odbiór wszystkich programów był HD, czyli wysokiej jakości.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

Odbiór programów HD możesz mieć też na starym zerdzewiałym gwoździu pod warunkiem, że jesteś odpowiednio blisko do nadajnika. Nie ma czegoś takiego, że na jednym kablu będą działać tylko programy SD a na innym dodatkowo HD. Sygnał to sygnał - kabel przenosi multipleks(nie ma znaczenia jakiego formatu programy są na multiplexie), a nie poszczególne programy. Wewnątrz multiplexu masz dopiero kanały które demultiplexuje dekoder. Odbierasz anteną coś w rodzaju ''pakietów'' cyfrowych, dekoder rozpakowuje i wyodrębnia poszczególne kanały.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel antenowy

Post autor: qwerty »

To może ktoś poda czym się różni XWD, XWDek, YWD, YWDek, YWL, XWL, RG6, EG11, RG59, YWDXpek XWDXpek, XWDXek, XZWDKpek (to chyba wszystkie rodzaje koncentryków)?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Kabel antenowy

Post autor: m@rtops »

qwerty pisze:To może ktoś poda czym się różni (...)
jeśli to nie pytanie "retoryczne" to taka mała ściąga ;)
http://www.madex.pl/tl_files/madex/plik ... /k_k66.pdf

_chris_

Re: Kabel antenowy

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Odbiór programów HD możesz mieć też na starym zerdzewiałym gwoździu pod warunkiem, że jesteś odpowiednio blisko do nadajnika.
Nawet z dźwiękiem E-AC3... :D

cardcaptorsakura

Re: Kabel antenowy

Post autor: cardcaptorsakura »

Zastanawiam się nad tym, czy zamrożenie taniego białego kabla antenowego naprawdę poprawia jego wydajność. Do tej pory zdążyłem zauważyć, że tani biały kabel antenowy, który poleżał na mrozie kilka dni ma już sztywną i twardą izolację (wcześniej dało się ją zdrapać palcem, teraz nie).

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Kabel antenowy

Post autor: m@rtops »

cardcaptorsakura pisze: czy zamrożenie taniego białego kabla antenowego naprawdę poprawia jego wydajność.
:shock:
a skąd wziąłeś takie informacje? :oops:
po prostu materiał użyty do izolacji sztywnieje na mrozie przez co bardzo łatwo o jego uszkodzenie (pęknięcie) ;)

_chris_

Re: Kabel antenowy

Post autor: _chris_ »

He, he, typowy kabel antenowy ma ujemny współczynnik temperaturowy - więc czym niższa temperatura, tym mniejsze ma tłumienie... tyle, że o ile dobrze pamiętam, to są to jakieś ułamki dB przy zmianach temperatury o kilkadziesiąt stopni, na 100m długości, rzecz jasna....
:D

Maximum

Re: Kabel antenowy

Post autor: Maximum »

Może otworzymy wątek nadprzewodnictwa w kablach antenowych :lol:

cardcaptorsakura

Re: Kabel antenowy

Post autor: cardcaptorsakura »

Chodziło mi o to, że tani biały kabel antenowy bardzo łatwo się uszkadza. Jak o coś poszoruje to zaraz niszczy się izolacja. Moje działanie miało tylko na celu ją wzmocnić.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Kabel antenowy

Post autor: m@rtops »

cardcaptorsakura pisze:Chodziło mi o to, że tani biały kabel antenowy bardzo łatwo się uszkadza.
i m.in dlatego nie warto w taki kabel inwestować - "w przekroju" np 10 lat kilka wymian wyniesie nas tyle lub więcej co kabel dobrej jakości raz założony ;)

lukasz06

Re: Kabel antenowy

Post autor: lukasz06 »

Witam wszystkich, czy mogę położyć czarny kabel triset 113 PE równiez wewnątrz mieszkania?
W sumie na zewnątrz potrzebuję tylko około 3m a wewnątrz około 10m, ale chyba nie warto łączyć dwóch, tylko lepiej położyć jeden kabel?

Zablokowany