DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

Ze samych przemienników w Beskidach mux-3 miałby słaby zasięg. Są takie miejsca gdzie nie ma sygnału z żadnego innego nadajnika (tylko Skrzyczne). Cała trasa Gilowice, Ślemień, Kocoń, Las (co prawda Las może odbierać tez z małopolskiej Chorągwicy ale administracyjnie należy do woj śląskiego). Ba, nawet w Żywcu nie wszędzie jest sygnał z przemiennika "Grojec" - Żywiec-Sporysz i kierunek Trzebinia(k. Żywca) to tylko sygnał ze Skrzycznego.

Dlatego też wywody na temat jakoby mux-3 miałby być tylko z przemienników to absurd.

tom31

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tom31 »

Cześć ponownie. Udało mi się jeszcze dzisiaj pokręcić anteną i oto co wiem. Odchyliłem antenę o około 90 stopni w bok - dokładnie w stronę czeskich nadajników. Po lewej stronie anteny nadaje Skrzyczne, po prawej Kosztowy. I teraz tak:

Czeskie MUX'y na kanałach 36,37,48,54 - jakość sygnału 100%, czysto, stabilnie i ogólnie extra. Brak natomiast jakiegokolwiek ruchu na kanale 63.
Jeśli chodzi o polskie MUX:
* kanał 49 - czyli MUX2 z Kosztowy - jakość sygnału 50 - 60%, obraz bez zacięć (to dobra wiadomość)
* kanał 55 - czyli MUX1 Skrzyczne/Kosztowy - jakość sygnału skacze 0 - 80% - a więc silne zakłócenia i zupełny brak odbioru
* kanał 38 - MUX2 Skrzyczne, sygnał o jakości ~ 40%, obraz stabilny.

Wnioski nasuwają się same - kanał, kanał i jeszcze raz kanał. Zwłaszcza tutaj - na Podbeskidziu to bardzo istotne. Wszakże kanał 38 nadaje z mocą dokładnie 100 razy mniejszą niż 55. Nie doczytałem jeszcze co oznacza zmiana parametru FEC, i może rzeczywiście trzeba spokojnie poczekać aż Kosztowy przejdą na pełną moc. Tyle i dobranoc.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

He... ciekawe zatem co będzie gdy MUX2 wskoczy na k.58?

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

tom31 pisze:Odchyliłem antenę o około 90 stopni w bok - dokładnie w stronę czeskich nadajników. Po lewej stronie anteny nadaje Skrzyczne, po prawej Kosztowy. I teraz tak: (...)
Wnioski nasuwają się same - kanał, kanał i jeszcze raz kanał.
Odbiór na antenie kierunkowej ze wzmacniaczem pod kątem 90° nie jest żadną podstawą do wyciągania jakichkolwiek wniosków o możliwościach odbioru DVB-T, a tym bardziej w trybie SFN.
To informacja dla tych, którzy mają problemy z odbiorem w SFN. Przede wszystkim bardzo precyzyjne, ponowne ustawienie anteny. Jak nie da rady - trzeba przyjrzeć się instalacji odbiorczej.
tom31 pisze:* kanał 55 - czyli MUX1 Skrzyczne/Kosztowy - jakość sygnału skacze 0 - 80% - a więc silne zakłócenia i zupełny brak odbioru
normalne, przy próbie odbioru sygnałów SFN nieustawioną anteną.
tom31 pisze:* kanał 38 - MUX2 Skrzyczne, sygnał o jakości ~ 40%, obraz stabilny.
no, tak jest, jeśli przy odległości 15km od nadajnika ma się wzmacniacz w antenie. Wtedy można, jak się ma szczęście i bokiem odbierać.
tom31 pisze: Nie doczytałem jeszcze co oznacza zmiana parametru FEC, i może rzeczywiście trzeba spokojnie poczekać aż Kosztowy przejdą na pełną moc.
mam jakieś przeczucie, że wtedy będziesz miał jeszcze gorzej.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

MUX1 Wisła / Skrzyczne - wzrost mocy i zmiana k.62 na 55

Post autor: Jarosław Bałuka »

W nocy z 21 na 22 stycznia zmianie uległy parametry emisji MUX-1 z obiektu RTON Wisła/Skrzyczne.

Wraz ze zmianą kanału z dotychczasowego 62 na 55 zwiększona zostanie również moc promieniowana do 100kW ERP. Prosimy o przestrojenie odbiorników.

Nowe parametry emisji MUX-1 z obiektu RTON Wisła/Skrzyczne:

Kanał: 55, (częstotliwość: 746 MHz)
Moc promieniowana: 100kW ERP

Charakterystyka promieniowania: kierunkowa

:idea:
Obecnie emisja MUX1 ze Skrzycznego prowadzona jest synchronicznie z emisją MUX1 z RTCN Katowice / Kosztowy. W związku ze zmianą nadawania może zaistnieć konieczność skorygowania ustawienia anteny odbiorczej wśród odbiorców sygnału MUX1 nadawanego w kanale 55.
:idea:

wave
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 17:02

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: wave »

Witam walczących z sygnałem :lol:

Polecam przeczytać dwa artykuły:

Podbeskidzie: 110 tysięcy mieszkańców bez sygnału tv? (21.01.2013, na podstawie Kroniki Beskidzkiej)
http://nt.interia.pl/raport-koniec-tele ... nId,770995
(zwłaszcza akapit "Procent pokrycia gmin sygnałem naziemnej telewizji na Żywiecczyźnie" :lol: )

Podbeskidzie przygotowuje się do wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej (23.01.2013)
http://nt.interia.pl/raport-koniec-tele ... nId,771550

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

Coś się mi zaczęło psuć :(. Jakość spadła do 30 % i obraz kratkuje. Dodam iż siła jest na poziomie 85%. Może powinienem w antenie zostawić podstawowy symetryzator? Bo aktualnie jest wzmacniacz LNA-177 a antena to DIPOL 16/21-69. 15 km od przekaźnika ale w bardzo trudnych warunkach (góry). A muxu2 w ogóle nie łapie :|

amstat

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: amstat »

ploomba pisze:Ze samych przemienników w Beskidach mux-3 miałby słaby zasięg. Są takie miejsca gdzie nie ma sygnału z żadnego innego nadajnika (tylko Skrzyczne). Cała trasa Gilowice, Ślemień, Kocoń, Las (co prawda Las może odbierać tez z małopolskiej Chorągwicy ale administracyjnie należy do woj śląskiego). Ba, nawet w Żywcu nie wszędzie jest sygnał z przemiennika "Grojec" - Żywiec-Sporysz i kierunek Trzebinia(k. Żywca) to tylko sygnał ze Skrzycznego.

Dlatego też wywody na temat jakoby mux-3 miałby być tylko z przemienników to absurd.
Nie tak to należy rozumieć bo główny rozsiew MUX-3 będzie ze Skrzycznego kanał 41 a okoliczne przemienniki będą doświetlać miejsca zasłaniające Skrzyczne natomiast MUX-1,2 będzie chyba bez doświetleń.Mux-3 to telewizja publiczna więc będzie prawie wszędzie dosyłana inaczej kto by płacił abonament!!!

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

No i widzicie ile mi zajmuje telewizja i jak do życia jest potrzebna :D
Przez 3 dni nie miałem muxa1, a wcześniej też nie słyszałem, o żadnych zmianach.
Pomyślałem, że moja instalacja antenowa wysiadła, (to byłby wstyd na forum).
Ale z wygodnictwa zacząłem się bawić tunerem i... znalazłem K55.

Odbiór jest dobry, jestem też zadowolony ze zmiany na K55 - jest to kanał dopasowany do charakterystyki mojej Yagi, o wiele bardziej niż K62.

Kierunkowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Kierunkowa »

Nie zgadzam się pomiarami na Podbeskidziu

- Żywiec - 95 procent, (sprawdzone działa)
- Czernichów - 0 procent,
- Gilowice - 100 procent,
- Jeleśnia - 40 procent,
- Koszarawa - 10 procent,
- Lipowa - 100 procent,
- Łękawica - 30 procent,
- Łodygowice - 90 procent,
- Milówka - 80 procent,
- Radziechowy-Wieprz - 50 procent,
- Rajcza - 0 procent,(ok 20% Odbiera bez problemu)
- Ślemień - 100 procent,
- Świnna - 60 procent,
- Ujsoły - 0 procent,(Muńcoł Kryje)
- Węgierska Górka - 80 procent.(W centrum czarna dziura)

W pozostałych przypadkach nie mogę sprawdzić .

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

Witam ponownie, chciałem podzielić sygnał na aktualnie 2 telewizory a w przyszłości na 4. Czy takie rozwiązanie będzie dobre ? Czy może zastosować jakiś inny rozgałęźnik?

http://i50.tinypic.com/2a8q79y.png

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: VITEK2442 »

maddict pisze:Witam ponownie, chciałem podzielić sygnał na aktualnie 2 telewizory a w przyszłości na 4. Czy takie rozwiązanie będzie dobre ? Czy może zastosować jakiś inny rozgałęźnik?

http://i50.tinypic.com/2a8q79y.png
Cześć,znalazlem takie?http://www.elfax.cz/391|.d.%20M04243.i0 ... -----.html
a http://www.elfax.cz/391|.d.%20M04246.tv ... mhz--.html
Popatrz sobie i porównaj.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: twmichal »

Martinez1989 pisze:U mnie całkowity brak sygnału. Gdy był testowo MUX-3 na k.62 to był odbierany, później dołączył MUX-1 z Świętego Krzyża na k.62 to było normalne, że on mi blokował Skrzyczne i wtedy nie odbierałem Skrzyczne. Ale teraz po zmianie kanału na 55 jest zero sygnału
Podejrzewam że to przez MUX-4 nadający z Tarnowa na tym kanale, ew. jakieś szczątki sygnału z RTCN Kosztowy i tuner sobie nie radzi "widząc" taką kakofonie. Nawet kierunkowa antena może nie pomóc w takiej sytuacji.

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

VITEK2442 pisze:
maddict pisze:Witam ponownie, chciałem podzielić sygnał na aktualnie 2 telewizory a w przyszłości na 4. Czy takie rozwiązanie będzie dobre ? Czy może zastosować jakiś inny rozgałęźnik?

http://i50.tinypic.com/2a8q79y.png
Cześć,znalazlem takie?http://www.elfax.cz/391|.d.%20M04243.i0 ... -----.html
a http://www.elfax.cz/391|.d.%20M04246.tv ... mhz--.html
Popatrz sobie i porównaj.
Dzięki za odpowiedź, ale wolałbym kupić w polskim sklepie bo nie mam koron na koncie ;p i pewnie wysyłka byłaby droższa.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Weź kolego coś z Telmor-a a nie chiński za 5 zł. Ten co podałeś to chyba właśnie Telmor.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Przemo »

Wprawdzie nie jestem mieszkańcem terenów górzystych, ale czytając dla ciekawości ten temat zastanawia mnie dlaczego stosujecie anteny o małym zysku, szerokim kącie wiązki i do tego przedwzmacniacz? Przy takim ukształtowaniu terenu prosi się o problemy. Mieszkam na terenie dość płaskim, ale nawet tutaj będąc ok 60 kilometrów od nadajnika lepsze efekty uzyskuje się anteną kierunkową o dużym zysku, niż mała anteną z przedwzmacniaczem. W pierwszym wypadku parametr BER i MER jest rewelacyjny bez względu na pogodę i zakłócenia, natomiast stosowanie anten kierunkowych z przedwzmacniaczem powoduje problemy, przesterowania i zakłócenia impulsowe, nie mówiąc już o tym, co dzieje się przy tropo. Tego typu anteny projektowano dla symetryzatorów.

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

Mam zamiar założyć go ale jak się ociepli bo nie jestem zadowolony z jakości sygnału.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Trochę niefortunny termin wybrano dla zmiany kanału. W zimie mało kto decyduje się wychodzić na dach i się bawić anteną. Zresztą, jak na razie to i tak ten SFN nie jest w docelowym kształcie. Docelowy będzie po zwiększeniu mocy do 100 kW z Katowic.

maddict

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: maddict »

Jak tama u was z odbiorem ? Ja dzisiaj straciłem :| siła ciągle na takim samym poziomie ale jakość skacze i obraz się bardzo mocno tnie. Pewnie to przez tą pogodę.

Tongariro
Posty: 19
Rejestracja: 24 grudnia 2010, o 12:06

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Tongariro »

Niestety muszę potwierdzić problemy z odbiorem Mux-1 (Mux-2 i Czechy bez problemu). Od kilku dni znaczne wahania sygnału. Przesterowany sygnał lub tłumienie w kierunku płd.-zach. (antena ATX, lokalizacja Cieszyn).

Zablokowany