Tuner dekoder DVB-T w Linuksie

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Mam taki sam tuner, jak Twój, ale z dwoma chipsetami (MEDIA TECH TUNER DVB-T NAVIGATOR DUO MT4168). Evest reaguje na klawiaturę, myszke, ale na pilota nie chce reagować. Dodam, że nic poza evtestem nie instalowałem. Może muszę coś doinstalować?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Wątpię. Jak widać nie jest jeszcze obsługiwany twój tuner - weź pod uwagę ze chipset ten sam nie oznacza że wszystko działa dokładnie tak samo. Ale ja ci na ten temat nic więcej nie powiem, mogę jedynie potwierdzić że w WandTV działa wszystko idealnie.

Radzę poszukać po google albo uderzyć bezpośrednio (mailem) do twórcy sterowników i tyle - dowiesz się co i jak.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Ja też mam ten podwójny tuner. Pilot sygnał wysyła, więc to nie jego wina. Stawiam na sterowniki. Za chwilę będzie 3.8 to się potestuje.
Sprawdzę jeszcze inne urządzenia oprócz oryginalnego pilota, ale docelowo i tak planowałem kupić harmony 300.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Nie będę robił zamieszania z orginalnym pilotem, bo on i tak jest dla mnie mało przydatny. Tuner wkładam do portu usb z tyłu komputera, a kiedy oglądam tv to siedzę z przodu :) więc pilot nie działa. Chciałbym kupić takiego pilota, który ma czujnik na kabelku. Taki czujnik miała karta winfast tv2000 xp expert. Możecie polecić jakiegoś pilota ( z czujnikiem na kabelku) do odbsługi xbmc i mojej karty na dvb-t?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

A nie lepiej kupić przedłużacz usb i tuner umieścić z przodu?

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Nie lepiej bo:
1. Ten pilot i tak nie działa
2. Tuner jest zbyt delikatny, aby go mocować z przodu na przedłurzaczu łącznie z kablem do anteny zewnętrznej.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Zewnętrzne czujniki to koszt na allegro ok 20 zł, harmony 300 to około 70 zł i taki zestaw jest w wielu miejscach polecamy jako bardzo dobry.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Nie znam się na tym więc zapytam. Czy do mojego starego pilota od winfast tv2000 xp expert mogę dokupić tylko sam czujnik na usb i pilot będzie działał?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Teoretycznie da się dość łatwo taki czujnik wykonać, co prawda nie na usb tylko na port szeregowy - ale tu potrzebny ktoś kto interesuje sie elektroniką . W praktyce nie widziałem niczego takiego gotowego do kupienia.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Możecie zaproponować jakiś zewnętrzny czujnik do harmony 300?

EDIT:

Wyczytałem, że piloty z serii harmony nie będą już produkowane. Dlatego chyba zakup tego pilota to zły pomysł?

http://twojepc.pl/news28493/Logitech-og ... rmony.html

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Postanowiłem wykorzystać pilota od Leadtek Winfast 2000XP do obsługi xbmc. Sprawdziłem programem evtest, że pilot dobrze reaguje na wciskanie klawiszy http://wklej.org/id/951530/. Jednak w xbmc do oglądania tv używam karty dvb-t. Dlatego mam pytanie. Co należy zrobić, aby pilotem od Leadtek Winfast 2000XP obsługiwać w xbmc tuner dvb-t?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Czyli masz dwa tunery, jeden do oglądania a drugi do obsługi pilota? Częściowo xbmc powinien już działać teraz (klawisze numeryczne, zmiana głośności).

Co do reszty to tak jak pisałem - zmień mapę klawiszy tak, aby pilot wysyłał takie eventy jak chcesz, które będą pasować do skrótów klawiszowych w xbmc. Ja u siebie tak zrobiłem i działa bardzo dobrze. Musisz tylko sprawdzić, z jakiej mapy korzysta ten Leadtek, najprędzej będzie to gdzieś w dmesg.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Tak teraz mam dwa tunery. W xbmc działają niektóre klawisze, ale chcę je pozmieniać. Szukałem tego pliku gdzie skonfigurowne są klawisze dla Leadteka, ale go nie znalazłem.

Kod: Zaznacz cały

userpc@userpc:~$ dmesg | awk '/winfast/'
[    6.462031] Registered IR keymap rc-winfast
userpc@userpc:~$

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

No ale przecież już pisałem ci o tym. Sprawdź w /etc/rc_maps.cfg. Zapewne będzie to w pliku /lib/udev/rc_keymaps/winfast

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Wiem, że już o tym pisałeś. Ja już wcześniej pisałem, że w podanch przez Ciebie lokalizacjach nie mam tego pliku. W innych miejscach też szukałem, ale go nie ma :) Zobacz http://wklej.org/id/951818/ i http://wklej.org/id/951824/

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

No tak, ale zdaje się że pisałem też co zrobić jeśli nie ma tych plików ;)

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Pisałeś o tunerze dvb-t i o tym, że plik należy utworzyć. Tylko, że teraz rozmawiamy o winfast, który działa, ale nie wiadomo gdzie jest jego plik keymap.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Ok, więc pytanie takie czy masz u siebie zainstalowany pakiet ir-keytable? Jeśli nie masz to zainstaluj, zdaje się że to tam siedzą wszystkie keymapy, ta do twojego tunera też.
This package allows one to change the keymap of controller receivers.
Those receivers are found as infrared receivers on DVB sticks or on
framegrabber cards. Via ir-keytable the mapping from a scancode to
the generated event can be customized and made persistent.
Coś mi się kojarzy że chyba musiałem to doinstalować bo też nie miałem tych plików i obsługiwane były tylko domyślne eventy, wbudowane w sterownik.

To nieważne, czy tuner to dvb-t czy jakikolwiek inny z pilotem - wszystkie działają tak samo.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Nie miałem zainstalowanego ir-keytable. Teraz już mam. I co dalej ? :)

Kod: Zaznacz cały

userpc@userpc:~$ su
Hasło: 
root@userpc:/home/userpc# find / -name "ir-keytable"
/usr/bin/ir-keytable
/usr/share/doc/ir-keytable
root@userpc:/home/userpc# 
EDIT:
Dopiero teraz pojawił się ten plik userpc@userpc:/etc$ leafpad rc_maps.cfg http://wklej.org/id/951913/

EDIT:

Tak wygląda plik userpc@userpc:/lib/udev/rc_keymaps$ leafpad winfast http://wklej.org/id/951917/

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

No to w czym problem. Pozmieniaj sobie w tym pliku. Widać że to ten, którego szukasz:

Kod: Zaznacz cały

rc-winfast               /lib/udev/rc_keymaps/winfast
Czyli to samo co masz w dmesg

Zablokowany