Tuner dekoder DVB-T w Linuksie

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Jeszcze takie pytanie. Jednokrotnie wciskam przycisk Mute, a evtest pokazuje:

Kod: Zaznacz cały

Properties:
Testing ... (interrupt to exit)
Event: time 1360434486.757731, type 4 (EV_MSC), code 4 (MSC_SCAN), value 14
Event: time 1360434486.757731, type 1 (EV_KEY), code 113 (KEY_MUTE), value 1
Event: time 1360434486.757731, -------------- SYN_REPORT ------------
Event: time 1360434486.759688, type 1 (EV_KEY), code 113 (KEY_MUTE), value 0
Event: time 1360434486.759688, -------------- SYN_REPORT ------------
O co tutaj chodzi? Nie za dużo jest tych kodów przy jednokrotnym wciśnięciu klawisza?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Nie. Ciebie interesuje kod zdarzenia MSC_SCAN. Pozostałe dotyczą zmiany stanu klawisza (wciśnięty/wyciśnięty), oczywiście pilot generuje polecenie wcisnij/wyciśnij powtarzając to z określoną częstotliwością, dlatego masz 2 różne wartości (0 i 1).

W twoim przykładzie do kodu pilota 14 (szesnastkowo) przypisane jest wysłanie sygnału wciśnięcia przycisku MUTE, dlatego w dwóch poniższych liniach masz informację, że dodatkowo zostało wygenerowane zdarzenie wciśnięcia i wyciśnięcia klawisza MUTE (KEY_MUTE). Możesz przypisać do tego inny klawisz edytując plik z mapą.

Gdyby nie było keymapy alby gdybyś użył pilota z innymi kodami (nie przypisanymi do żadnego klawisza), to tej informacji by nie było.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Dobrze, że mi to wyjaśniłeś. Jeszcze takie pytanie. Chciałbym w pilocie do przycisku Mute

Kod: Zaznacz cały

Event: time 1360434486.757731, type 4 (EV_MSC), code 4 (MSC_SCAN), value 14
przypisać kod odpowiadający przyciskowi Esc w normalnej klawiaturze. Chodzi o to, że w xbmc przycisk Esc otwiera listę kanałów telewizyjnych.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Zamień

Kod: Zaznacz cały

0x14 KEY_MUTE
Na:

Kod: Zaznacz cały

0x14 KEY_ESC
w xbmc przycisk Esc otwiera listę kanałów telewizyjnych.
No nie wydaje mi się. Ale skoro chcesz to ok.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Z tym przyciskiem Esc chodzi o to, że jeżeli oglądam tv na pełnym ekranie i wcisnę Esc to pojawia się to:

Obrazek

Tak jak napisałeś zamieniłem przycisk 0x14 KEY_MUTE na 0x14 KEY_ESC, ale nic to nie pomogło. Zamiany dokonałem w pliku /lib/udev/rc_keymaps/winfast. Mój pilot wygląda tak http://dominik.bebto.com/pilot_stary_tv.jpg i domyślnie nie posiada przycisku Esc.

Tak myśle, że może zmian przycisków należy dokonać w /home/userpc/.xbmc/userdata/keymaps. Domyślnie w tej lokalizacji pliku nie ma, ale chyba należy go utworzyć i nazwać keyboard.xml. Tak wygląda przykładowy plik keyboard.xml https://raw.github.com/xbmc/xbmc/Eden/s ... yboard.xml.

**EDIT**

Okazało się, że nie miałem racji. Twój sposób w 100% działa. Tylko, że po zamianach w pliku /lib/udev/rc_keymaps/winfast należy zresetować komputer (poczułem się jakbym używał windows :o ). giaur500 dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2013, o 11:47 przez Neonówka, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Nie trzeba restartować, wystarczy wyładować moduł sterownika i załadować ponownie. Gdyby to był tuner usb, to wystarczyłoby go wyciągnąć i włożyć do usb. Chodzi o to, że sterownik czyta keymapę tylko podczas ładowania (i o tym masz info w dmesg), potem już nie - tylko używa tego co odczytał.

Co do samego xbmc to masz rację - można sobie dowolnie modyfikować mapowanie klawiszy w sposób taki jak napisałeś, można zdefiniować też nowe akcje, których domyślnie nie ma. A co do listy kanałów, lepszy jest klawisz C - Esc to trochę co innego robi.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Sprawdziłem, jak w xbmc działa klawisz "C" Obrazek
Jak widać przycisk "C" otwiera listę kanałów na pełnym ekranie. Może wiesz, jak przenieść ten panel z listą kanałow na lewą stronę ekranu?

EDIT:
Jeszcze pytanie o regulowanie głośności. U mnie regulacja głośności działa bardzo niewygodnie. Muszę wciskać kilkakrotnie przycisk, aby zrobić głośniej lub ciszej. Natomiast przewijanie kanałów działa normalnie tz. wciskam przycisk tylko raz, a kanały przewijają się.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Może wiesz, jak przenieść ten panel z listą kanałow na lewą stronę ekranu?
To kwestia tego jaką masz skórę. U mnie np panel ten pojawia się na środku i jest przezroczysty.
Jeszcze pytanie o regulowanie głośności. U mnie regulacja głośności działa bardzo niewygodnie. Muszę wciskać kilkakrotnie przycisk, aby zrobić głośniej lub ciszej. Natomiast przewijanie kanałów działa normalnie tz. wciskam przycisk tylko raz, a kanały przewijają się.
U mnie tak nie jest, aczkolwiek głośność mogłaby być regulowana większymi krokami. Cóż, niewiele na to poradzisz. Jeśli lubisz dłubać w przysłowiowym g... to możesz spróbować skonfigurować LIRC-A, tam prawdopodobnie będziesz mógł przypisać kilkukrotne przyciśnięcie przycisku zwiększania głośności do jednego wciśnięcia przycisku na pilocie. Czy warto? Oceń sam, mi się nie udało zmusić lirca do działania.

Zasadniczo, to wystarcza mi to co jest - na pilocie mam praktycznie wszystko. Dodatkowo mysz bezprzewodowa ale używana rzadko - czasami jednak się przydaje, bo np klawiatury ekranowej pilotem się nie obsłuży, tak samo nie da się wywołać menu kontekstowego dostępnego prawym kliknięciem.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Odkryłem ciekawą rzecz. Przypisanie regulacji głośności do przycisków o nazwie "Fine Tune" powoduje, że regulacja głośności działa tylko pulsacyjnie. Jeżeli natomiast zmienię przypisanie przycisków głośności do "Channel+" i "Channel-" to regulacja działa normalnie (nie muszę kilka razy wciskać przycisku). Sprawdziłem też inne przyciski w programie "evtest" i okazało się, że przyciski vol+, vol-, ch+ i ch- działają w pętli. Dlatego wystarczy ich jednokrotne wciśnięcie, aby wysyłały powtarzalny kod. Pozostałe przyciski tylko raz wysyłają swój kod. Nie wiem, czym to jest spowodowane. Widocznie tak został zaprogramowany pilot.

EDIT:
Nie wiem co miałeś na myśli pisząc, że "klawiatury ekranowej pilotem się nie obsłuży, tak samo nie da się wywołać menu kontekstowego dostępnego prawym kliknięciem." U mnie np. przełączanie kanałów klawiaturą ekranową z pod pilota działa tz. po wciśnięciu cyfry kanał się zmienia. U mnie pod prawym przyciskiem myszki nie ma żadnego menu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Aha, a spróbuj np wyszukać event w epg. Otwiera ci się okno wyszukiwania i wyskakuje klawiatura ekranowa, za pomocą której możesz wpisywać tekst. W litery musisz klikać, pilotem ich nie możesz wybierać, zresztą byłoby to niewygodne. To jest właśnie klawiatura ekranowa, myślałem że to się rozumie samo przez się, że jest to wirtualna klawiatura A-Z (lub QWERTY) na ekranie.

A jeśli twierdzisz że nigdzie ale to nigdzie nie ma menu kontekstowego pod prawym kliknięciem to chyba mało tego xbmc używałeś.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Faktycznie, że xbmc używam od niedawna. Dlatego nawet nie wiedziałem, że jest możliwość wpisywania tekstu na klawiaturze ekranowej. Cóż człowiek uczy się całe życie. Jeżeli natomiast chodzi o menu pod prawym przyciskiem myszy to znalazłem taką informację http://pclab.pl/art47715-13.html cyt:

Kod: Zaznacz cały

Włącz obsługę myszy	
 Włącza obsługę myszy 

UWAGA: większości skórek nie można obsługiwać myszą lub obsługa nie zawsze jest poprawna
Widocznie u mnie to nie działa, bo mam inną skórkę.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Jakieś głupoty tam piszą. Większość skórek można obsługiwać myszą, jest tylko kilka przeznaczonych do ekranów dotykowych. TY masz skórkę domyślną, a tą na pewno można obsługiwać myszą.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Działa Tobie włączanie xbmc z pilota? Jeżeli tak to jak to masz rozwiązane? Ja zastanawiam się nad przypisaniem skryptu, który by uruchamiał xbmc do klawisza.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Dodałem xbm jako nową sesję w menedżerze logowania. Przed zalogowaniem sie do systemu mogę wybrać czy chcę xbmc, czy normalny desktop.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

A można wiedzieć jak to zrobiłeś? Czy jak padnie xbmc to automatycznie wstanie? Czy jest wymagane hasło? Z jakiego użytkownika chodzi xbmc?

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: biprotek »

Witam, tunery oparte o chipset RTL2832U działają "z pudełka" w systemie Precise Puppy 5.4.3 z jądrem linux 3.2.29 - system kompatybilny z ubuntu 12.04 LTS, wystarczy doinstalować np. vlc lub skonfigurować mplayer do odbioru tv - do katalogu .mplayer kopiujemy plik channels.conf który można wygenerować przy pomocy poleceń z tej paczki: linuxtv-DVB-apps-1.1.1.pet

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: JerzyG »

Muszę powiedzieć że jestem miło zaskoczony nowym Ubuntu 12.10!
Nie lubię Unity ale ten system działa rewelacyjnie na moim laptopie,
niestety ma parę wad ale ogólnie jest BDB.

Co do tunera to niestety nadal do it9135 musiałem dograć firmware żeby oglądać TV.

Korzystałem z Linux`a Minat po czym przeniosłem się na Windows 7 ale tam z jakiś nie wyjaśnionych przyczyn
TVP1 HD strasznie się ciął lub obciążał procesor na 90%.

Odpaliłem z ciekawości 12.10 z Pendrive i aż mnie zatkało jak TV na nim działa!

Polecam ten system chodź jestem przeciwny UNITY.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: ilin »

Ja tam wszelkie ubuntu raczej odradzam. :)
Dla HD i SD również ,należy jeśli mamy taką możliwość stosować dekodowanie za pomocą karty graficznej.
Vdpau w przypadku nvidii lub vaapi dla nowszych inteli i radeonów.

Obciążenie procesora jest wówczas minimalne.

Apropo firmware.

Chyba łatwiej jest wrzucić jeden lub dwa pliczki do /lib/firmware niż w windowsie instalować sterowniki z płyty.
Przynajmniej znacznie krócej to trwa.

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: JerzyG »

U mnie wystąpił taki problem, korzystałem z W7 i było wszystko ok na TVP1 HD.
Przesiadłem się na Ubuntu 12.04 + środowisko Cinnamon i też chodziło fajnie.
Zachciało mi się zainstalować ponownie W7 i tu się pojawił problem bo na TVP1 HD przy identycznych ustawieniach jak na poprzednim W7 video się rwie lub obciąża strasznie procesor do tego dźwięk się rozjeżdżał.

Poddałem się i zainstalowałem UB 12.10 i to było najlepsze posunięcie.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: ilin »

Mi nigdy nie udało się zmusić mojej karty do działania (dvb) pod windowsem.
Pod linuksem pięknie śmiga.
Ładnie streamuje za pomocą tvheadend sygnał po wifi po całym domu.

Można oglądać na lapku siedząc na tronie :)

Zablokowany