TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

Rzeczywiście nie jest. ;) Pisałem o tym już jakiś czas temu. Według mnie jest to pozostałość po czasach letterboxu, kiedy TVP dysponowała już materiałami w 16/9, ale nie mogła ich tak jeszcze wyświetlać. Inne stacje, np. TV4 po prostu obniżają logo, żeby nie było na czarnych pasach. Technicy w TVP tak wykombinowali, że powiększyli logo przy 16/9, by zachować jego pierwotny rozmiar po wrzuceniu do letterboxu. Ja cały czas mam nadzieję, że niedługo to zostanie zmienione i logo będzie takich rozmiarów jak przy 4/3 w pillarboxie. Tak właśnie robi TVN i robił w czasach letterboxu.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: janba »

Zauważyłem przed chwilą, że na TVP2 (aktualnie leci "M jak miłość") obraz nie przełącza się automatycznie na 16:9. Chyba przyczyna jest po stronie nadawcy, bo na TVN przełącza się prawidłowo.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: janba »

Poprzedni post napisałem o godz.20:51. Dlaczego widzę przy nim czas wpisu 18:51? (Teraz piszę o 21:17).

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: janba »

janba pisze:Poprzedni post napisałem o godz.20:51. Dlaczego widzę przy nim czas wpisu 18:51? (Teraz piszę o 21:17).
Teraz zmieniło się na 19:51, a zamiast 21:17 widzę 20:08. Co jest grane? Wiem, że odbiegłem od wątku, ale może mi ktoś to wyjaśnić? Pozdrawiam.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Tom345 »

janba pisze:
janba pisze:Poprzedni post napisałem o godz.20:51. Dlaczego widzę przy nim czas wpisu 18:51? (Teraz piszę o 21:17).
Teraz zmieniło się na 19:51, a zamiast 21:17 widzę 20:08. Co jest grane? Wiem, że odbiegłem od wątku, ale może mi ktoś to wyjaśnić? Pozdrawiam.
Niepoprawnie ustawiona strefa czasowa lub wykrywanie DST?

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Strzelb@ »

Od paru dni audycje w TVP2, te nadawane w 16:9 prawdopodobnie nie posiadają znacznika WSS. Efekt jest taki, że mój TV automatycznie nie rozpoznaje formatu 16:9 i wyświetla obraz w proporcjach 4:3 ale "ściśnięty" z boków. Muszę wtedy ręcznie zmieniać tryb na "wide". Na TVP1 i TVN wszystko jest w porządku. Czy wasze TV też tak odbierają? Może nadawca coś zmienił ostatnio?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Tom345 »

Strzelb@ pisze:Od paru dni audycje w TVP2, te nadawane w 16:9 prawdopodobnie nie posiadają znacznika WSS. Efekt jest taki, że mój TV automatycznie nie rozpoznaje formatu 16:9 i wyświetla obraz w proporcjach 4:3 ale "ściśnięty" z boków. Muszę wtedy ręcznie zmieniać tryb na "wide". Na TVP1 i TVN wszystko jest w porządku. Czy wasze TV też tak odbierają? Może nadawca coś zmienił ostatnio?
Tak, paczka z PKiN/Raszyna - ten sam błąd. Widać TVP2 coś sknociło ;)

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: rppmedia »

A czy u kogoś, kto posiada Sharp 32DH65E, działa poprawnie WSS? Niestety w moim egzemplarzu poprawne proporcje obrazu wskakują dopiero po przełączeniu kanału, wtedy dopiero ładuje znacznik i wyświetla poprawnie obraz.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: janba »

Strzelb@ pisze:Od paru dni audycje w TVP2, te nadawane w 16:9 prawdopodobnie nie posiadają znacznika WSS. Efekt jest taki, że mój TV automatycznie nie rozpoznaje formatu 16:9 i wyświetla obraz w proporcjach 4:3 ale "ściśnięty" z boków. Muszę wtedy ręcznie zmieniać tryb na "wide". Na TVP1 i TVN wszystko jest w porządku. Czy wasze TV też tak odbierają? Może nadawca coś zmienił ostatnio?
Ja pisałem już o tym we wtorek. Reakcji nie widać. Wina Emitela czy TVP? Zresztą obojętnie kogo - można po prostu wprowadzić miły obyczaj podawania informacji o problemach technicznych i przypuszczalnym terminie wznowienia poprawnego nadawania. Za dużo wymagam?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Przemo »

Na telewizorze Panasonic, tunerze Sagem i tunerze PC ten sam objaw. Brak znacznika 16/9. Trzeba ręcznie zmienić proporcje obrazu. Dodatkowo zauważyłem jakieś problemy z dźwiękiem MPEG. Dziś na TVP 2, a ok 2 dni temu na TVN dźwięk przerywał, fonia AC-3 na tych kanałach w tym czasie była normalna.

mikol

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: mikol »

Witam,

Czy u Koleżanek i Kolegów nadal jest problem z automatycznym rozpoznawaniem formatu obrazu na TVP2 ?

Z góry dziękuję info,

Pozdrawiam

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Przemo »

mikol pisze:Witam,

Czy u Koleżanek i Kolegów nadal jest problem z automatycznym rozpoznawaniem formatu obrazu na TVP2 ?

Z góry dziękuję info,

Pozdrawiam
Tak dalej to samo! :|

mikol

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: mikol »

Przemo pisze:
mikol pisze:Witam,

Czy u Koleżanek i Kolegów nadal jest problem z automatycznym rozpoznawaniem formatu obrazu na TVP2 ?

Z góry dziękuję info,

Pozdrawiam
Tak dalej to samo! :|

Dzięki. Pozdrawiam.

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

Nikt nie chciał udzielić mi informacji w wątku o Suchej Górze, więc zapytam tutaj: Czy z SG kanały TVP1 i TVP2 nadawane są w 16/9 z WSS, czy dalej jest to letterbox? Jeśli to drugie, to oznaczałoby że sygnał dalej jest brany z Astry w MPEG-2, którego wyłączenie było zapowiedziane na początek kwietnia tego roku. Może wyłączenie nie nastąpiło m.in. z powodu Suchej Góry i innych hamulcowych nadajników i kablówek, którym nie opłaca się inwestować w sprzęt do DVB-S2? Prędzej przejdą pół-legalnie na sygnał TVP z Cyfry+.

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Bogdan G. »

Czasami odbieram program z SG na tunerze komputerowym . Obraz jest w formacie 4:3 a w przypadku 16:9 z czarnymi pasami u góry i dołu ( na panoramicznym ekranie w programie 16:9 mam czarne pasy ze wszystkich czterech stron ).

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

Czyli tak jak podejrzewałem, Sucha Góra nadal korzysta z sygnału w MPEG-2 z Astry, bo żeby przejść na MPEG-4, trzeba by było zainwestować w nowy sprzęt, z którego sygnał znowu trzeba by było przekodowywać do MPEG-2, a to za dużo roboty. Tym bardziej, że docelowy format w DVB-T to MPEG-4. Zawsze jednak Sucha Góra mogłaby pobierać sygnał z Hot Birda i C+, tylko wiemy że to nie do końca "legalne" z ich strony. Pytanie więc, czy to możliwe, by Sucha Góra była jednym z hamulcowych obiektów, przez który emisja w MPEG-2 z Astry ciągle jest kontynuowana? TVP zapowiedziało przecież jej wyłączenie na kwiecień tego roku i do dzisiaj tego nie uczyniono.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Strzelb@ »

Chyba już naprawili. Jest już prawidłowo interpretowane 16/9 na tvp2.

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Bogdan G. »

W odniesieniu do postu Karol91 dodam że SG nadaje program lokalny z logo TVP-Rzeszów co wskazuje na lokalne ( nie z ASTRY lub innego satelity ) pochodzenie sygnału . Z tego co czytałem na forum nadajnik ten ma pozwolenie na nadawanie do końca maja i do tego czasu prawdopodobnie nic się nie zmieni .

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

Podczas okienka lokalnego w TVP2 (na początku i na końcu) następuje dość wyraźny przeskok i chwilowy problem z obrazem, co może sugerować, że to TVP Rzeszów pobiera sygnał TVP2 z Astry (w MPEG-2), wkleja w odpowiednim czasie (TVP Warszawa) swój program i w takiej formie wysyła go do nadajnika na Suchej Górze. Czyli trzeba czekać na modernizację urządzeń w samej TVP Rzeszów, która póki co w ogóle nie radzi sobie z 16/9, w przeciwieństwie do innych ośrodków, które powoli próbują realizować np. transmisje sportowe w tym formacie. W TVP Rzeszów nie mają nawet kamer obsługujących 16/9 (pewnie to jakieś "odpady" z Warszawy), o czym mogą świadczyć wszystkie feedy na antenę TVP Info - żaden nie był w 16/9, najwyżej miał doklejone czarne pasy.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Strzelb@ »

...i znów znalazł się jakiś mądry w TVP2 co wiedział lepiej jak "dobrze" zrobić 16:9. Od wtorku na dwójce znowu lipa.

Zablokowany