Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Poland »

ntcdvb pisze: A Tele5 PL jest kanałem dostępnym FTA w przekazie satelitarnym i oferta programowa jest słaba.
Ale znacznie lepsza niż ofertaa takiej ATM Rozrywki która jest znacznie gorsza od oferty kanału Tele 5 :)

ntcdvb

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ntcdvb »

Kolego ja Tele5 nie oceniam, że jest złym kanałem, napisałem że można go swobodnie odbierać (darmowo).
Ja myślę, że trzeba myśleć w innych kategoriach. W DVB-T jest sytuacja specyficzna, ograniczony jest bardzo dostęp do częstotliwości, wykorzystywana technologia pozwala na nadawanie 8 kanałów SD, bezpłatnie nadawać będziemy 3 multipleksy oraz 1 regionalny. Co daje mam 24 kanały oraz wybrane kanały o zasięgu lokalnym.
Na dzień dzisiejszy, MUX2 jest już rozdysponowany, MUX1 4 miejsca już zajęte na 4 konkurs, MUX3 to TVP 1 HD i TVP 2 HD i 4 kanały SD.
O MUX5 i MUX6 nic nie wiadomo, przecieki wskazują że będą płatne, odbiorcy nie wykazują zainteresowania i nie naciskają na MUXy darmowe.

A co do ATM rozrywka, Polo TV to mam nadzieję, że podzielą los Czeskiej Petka i słabe finansowo kanały będą miały krótką przygodę z DVB-T.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Artek Ł. »

ntcdvb pisze:Koledzy
TVN meteo w bezpłatnej DVB-T to nieosiągalne życzenie. ITI, Grupa TVN nie udostępni kanałów Meteo, TVN 24, Style, Turbo bo te kanały tematyczne w ich ocenie są kanałami premium.
tvn meteo startował do pierwszego konkursu na mux 1 . tylko, że obecnie tvn-em też żądzi canal+ , więc podejście do dvb-t może się zmienić

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: brachu »

ntcdvb pisze:Koledzy
TVN meteo w bezpłatnej DVB-T to nieosiągalne życzenie. ITI, Grupa TVN nie udostępni kanałów Meteo, TVN 24, Style, Turbo bo te kanały tematyczne w ich ocenie są kanałami premium.
TVN meteo to taki kanał premium dla ITI, że operatorom udostępniają go za darmo jako bonus do TVN 24
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2013, o 13:56 przez brachu, łącznie zmieniany 1 raz.

ntcdvb

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ntcdvb »

TVN24 ma w swojej ramówce 70 % bloku reklamowego przerywanego programami informacyjnymi i jakością porównywalny z Polonia1 i wcale się nie dziwię że kablówki za taki kanał oczekują coś ekstra a Mango24 nie zbudzi zainteresowania.
Już sama zapowiedz TVP że kanały Dokument i Rozrywka są w celu odświeżenia zapasów archiwum i zwiększenia czasu reklamowego, sorki ale takie kanały mnie nie interesują.
To kanały zapychające tylko listę kanałów, równie dobrze mogę wyszukać kilka powtarzających się kanałów czeskich i będę miał po 3 programy CT a lista kanałów NTC to 70 stacji, ale jaki to ma sens
Nie wiem o czym tu dyskutować, skoro MUX 1-3 to 4 wolne miejsca i są określone oczekiwania, może TVP w MUX3 coś jeszcze zmieni, ale nie jestem naiwny.
MUX5 i MUX6 o nich jest zbyt cicho aby nie poszły pod stołem na płatną telewizję.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Artek Ł. »

jak nie będzie chętnych do mux 1 to chętnie widział bym takie :

mux 2 : polsat hd, tvn hd, tv puls, puls 2, tv 4, tv 6
mux 1 : np. tv trwam , polsat sport news , tvn 7 , tele 5, atm, ttv, polo tv, eska tv
lub : tv trwam , polsat sport news, tvn 7 hd, eska tv, polo tv, ttv, atm.
przeniesienie tvn 7 i polsat sport news na mux 1 , żeby zrobiło się miejsce dla polsat hd i tvn hd

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: hadam »

Przyszłość NTC nie rysuje się kolorowo i to nie tylko że jak dotąd nie ma chętnych na 4 miejsca w MUX-1 ale też dlatego: http://rtv.gadzetomania.pl/2012/02/28/d ... -zagrozona

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

To za dwa lata koniec NTC w Polsce. :lol:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: hadam »

No może nie koniec, artykuł który przytoczyłem jest z przed roku a pozwolenia dla nadawców zostały wydane na ponad 10 lat ale to może tłumaczyć brak zainteresowania nadawców DVB-T bo przyszłość tego standardu jest nie jasna a koszty duże - chociaż pożyjemy zobaczymy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: AdamP »

W Niemczech może zablokuje to rozwój NTC ale nie w RP. Przecież tu i tak nie ma chętnych do nadawania w obecnych 3 Mux'ach ;) Niedługo wszystkie obecne kanały upchną w jednym mux'ie DVB-T2 a resztę częstotliwości sprzedadzą na kodowane mux'y.

ntcdvb

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ntcdvb »

Na 4 miejsca w MUX1 nie wiadomo ilu jest chętnych bo trwa nabór do 25.02 a jaki jest powód składania wniosków wcześniej :?:
Canal+ w marcu nie nada premier a może szykuje się do DVB-T. ;)
Takie spekulacje zawsze będą a zobaczymy już 25 kto, co i czy jest zainteresowanie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: adac »

Zainteresowanie to może by i było gdyby to był multipleks w układzie mieszanym, czyli część kanałów kodowanych (płatnych) a reszta fta. Tym mógłby być zainteresowany jakiś ciekawy nadawca (albo operator muxa), a my mielibyśmy normalną dvb-t, taką jak w innych krajach.
Niestety urzędnicy z niezrozumiałych powodów zadecydowali inaczej i wyszło to co widać. Nadawaniem fta mało kto jest zainteresowany ze wzgl. na nieopłacalność, a urzędnicy po raz 2-gi dobili dvb-t podnosząc opłaty koncesyjne i za korzystanie z pasma.
Teraz możemy tym panom podziękować za to, że będziemy mieć najgorszą programowo i najdłużej 'wdrażaną' ntc w Europie, a może i nie tylko. I tak na najbliższe 10 lat.

ntcdvb

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ntcdvb »

Z naszą DVB-T (NTC) nie jest tak źle, oferta taka jak w platformach satelitarnych i sieciach kablowych.
MUX 1 – 3 gwarantują bezpłatny dostęp do 20 kanałów a to samo jest za około 20 zł w ofertach płatnych.
Biadolić będą operatorzy kablowi i przedstawiciele platform satelitarnych (nic dziwnego) ale od lipca 2013 może nastanie normalność (tak jak kolego piszesz – jak w całej EUROPIE !). Ważne aby zadbać o stabilność sygnału i wysoką jakość świadczonych usług firmie Emitel.
Kolego fakty są takie, że ofertę TVP w platformach i kablówkach masz płatną + (abonament RTV); jestem przekonany że gdyby to państwo funkcjonowało normalnie a ściągalność abonamentu RTV była równa ściągalności abonamentu sat / kablowego to by nikt nie narzekał.
MUX-2 oferuje 5 ciekawych kanałów ale to nie dziwi, że CP i Polskie Media niszczą ten MUX (mają komercyjny MUX4)
MUX1 jest w trakcie budowy a obecne 4 kanały w połowie stanowią ciekawą ofertę.
Mam dostęp do DVB-T Niemieckiej i ona nie oferuje NIC ! ( 12 kanałów dostępnych także FTA z SAT) nic nowego.
Czeska DVB-T oferuje ciekawą ofertę ale i mają zapychaczy (jak inni), kanały dostępne w DVB-T bezpłatnie nie dublują się w SAT (są także FTA).

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: apk »

Na pewno znajdą się chętni na 4 miejsca w 1 multipleksie np. TVP i Trwam ale że nowych graczy równo nie traktuje to jest cios poniżej pasa a to z powodu wyższych opłat koncesyjnych o 150 procent więcej niż obecni i to może być powód mniejszego zainteresowania .
Moim zdaniem powinni obniżyć opłaty za koncesje a w konsekwencji pieniądze przejdą nie na opłaty koncesyjne a na lepszą ofertę programową .
W ten sposób dużo osób zrezygnuje z płatnej telewizji zacznie płacić abonament a rząd też zarobi bo nie będzie musiał utrzymywać Telewizji Polskiej z budżetu państwa .
http://satkurier.pl/news/79092/wyzsze-o ... zyjne.html

tomekogg

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: tomekogg »

Satkurier to iście prawicowy portal przez co nieobiektywny, więc nie należy go traktować poważnie.

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

apk pisze:Na pewno znajdą się chętni na 4 miejsca w 1 multipleksie np. TVP i Trwam ale że nowych graczy równo nie traktuje to jest cios poniżej pasa a to z powodu wyższych opłat koncesyjnych o 150 procent więcej niż obecni i to może być powód mniejszego zainteresowania .
Wysokość opłat koncesyjnych dla kanałów SD po nowelizacji ustawy medialnej nie zmieniła się. :) Proponuję zapoznać się z odpowiednimi aktami prawnymi, a nie powoływać się na stare newsy. :)

Ci co otrzymali koncesję w wyniku rozstrzygnięcia pierwszego konkursu na MUX-1 płacą za koncesję 10.811.500 zł. W przypadku obecnego konkursu maksymalnie zapłacą 12.945.000 zł, ale że opłatę koncesyjną wylicza się, to pewnie też będą płacić niecałe 11 mln złotych. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: adac »

Ja również proponuję zapoznać się odpowiednimi aktami prawnymi.
Opłaty koncesyjne zmieniły się po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, data ogłoszenia 5.11.2012.

Maksymalna opłata za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu w cyfrowym multipleksie wynosi: 25 890 000 zł. Odpowiednio dla programu radiowego rozpowszechnianego w sposób cyfrowy: 6 158 785 zł.

KRRtv może na drodze rozporządzenia określic swoje stawki, i tak koncesja za standard TV SD obecnie wynosi 12,945 mln, a za HD 25,890 mln zł ( Rozporządzenie KRRTV z grudnia 2012).

Należy przypomnieć, że są to opłaty jednorazowe za cały okres koncesyjny i nie stanowią najważniejszego kosztu dla nadawcy.
Prawdziwy problem spowodował wzrost opłat za korzystanie z częstotliwości do rozgłaszania, wprowadzony po zmianie prawa telekomunikacyjnego w pażdzierniku 2012. Wysokośc niektórych opłat wzrosła 100 krotnie. Roczna opłata dla nadawcy telewizji w cyfrowym multipleksie może wynosić maksymalnie 10 mln zł ( 100 mln za cały okres koncesji.)

Przeciwko takiej polityce zaprotestowali prawie wszyscy nadawcy łącznie ze stacjami, które dopiero zamierzały ubiegać się o miejsca w multipleksach.
Upatrują w tym sposób na zatrzymanie dalszego rozwoju naziemnej telewizji z powodu braku chętnych do nadawania przy takich kosztach, a póżniej przeznaczenie zwolnionego pasma na inne cele.
Są chętni na zagospodarowanie wolnych częstotliwości gotowi odpowiednio za to zapłacić.

Więcej Satkurier z 10.2012 , tekst aktualny <Link>

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

adac pisze:Ja również proponuję zapoznać się odpowiednimi aktami prawnymi.
Cieszę się, że mnie kolego popierasz. :lol:
adac pisze:Prawdziwy problem spowodował wzrost opłat za korzystanie z częstotliwości do rozgłaszania
Opłata za jedną częstotliwość wzrosła w porównaniu do analogu, ale w analogu na jednej częstotliwości nadawał jeden program telewizyjny, natomiast w przypadku telewizji cyfrowej na jednej częstotliwości nadawanych jest osiem programów telewizyjnych. Tak, więc opłata dla jednego programu telewizyjnego spadła z niemal 3 mln do poziomu niecałego 1 mln złotych. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: adac »

Nie wiem jak doszedłeś do swoich wyliczeń, skoro obydwie metody są zupełnie inne . W poprzednim układzie nie było opłat za pasmo tylko za moc na każdym nadajniku i tych kosztów nie da się bezpośrednio przeliczyć.

To jak ktoś wyjdzie na nowych opłatach zależy jak dużą siecią poprzednio dysponował i ile teraz chce zająć pasma w dvb-t.
Układ na pewno będzie bardziej korzystny dla dużych nadawców którzy wyłączą swoje analogowe nadajniki niż dla nowych, którzy na samym początku poniosą duże opłaty.
Koszty za korzystanie z pasma, sztucznie narzucone przez administrację mogą się okazać największą przeszkodą w powiększaniu oferty ntc.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: tajemnicapanstwowa »

adac pisze:Maksymalna opłata za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu w cyfrowym multipleksie wynosi: 25 890 000 zł. Odpowiednio dla programu radiowego rozpowszechnianego w sposób cyfrowy: 6 158 785 zł.

KRRtv może na drodze rozporządzenia określic swoje stawki, i tak koncesja za standard TV SD obecnie wynosi 12,945 mln, a za HD 25,890 mln zł ( Rozporządzenie KRRTV z grudnia 2012)
Chyba sam nie wiesz co piszesz...

te 25mln to opłata za kanał HD czyli 2x tyle co za jeden kanał SD chyba sprawiedliwe skoro zajmuje się wtedy 2 miejsca SD?
A opłaty koncesyjne są JEDNORAZOWE na cały okres przyznania koncesji, to ze ktoś jeszcze musi zapłacić za samo nadawanie operatorowi. To nie jest tani biznes.

Zablokowany