DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

Nie chciałem zakładać nowego wątku i może być nie na temat ale o co chodzi:
Chwaszczyno nadawało wcześniej z mocą 100/100/25 kW więc miałem problem z odbiorem 3muxa - zasłania mi Wieżyca i las a do nadajnika mam 48,5km - ruszył mi dopiero na atx91 z lna177 ( testowałem wcześniej atx-55, yagę 19/21-69 z tym samym wzmacniaczem ).
Teraz po zmianach w Chwaszczynie (wysokość anten i moc nadawania 3x100kW) uruchomili 16km ode mnie maszt w Szymbarku nadający 3muxa z mocą 15kw i do tego nic mi go prawie nie zasłania).
Do czego zmierzam: aktualnie Atx91 z symetryzatorem ściąga 3muxa prawie bez problemu natomiast 1 i 2mux prawie wcale. Po dodaniu wzmacniacza lna177 (z zasilaczem regulowanym - ustawiłem na ok 5v - chwilowo nie mam lna101) pojawia się mux1 i mux2 natomiast 3ci moim zdaniem wariuje ze względu na mocny odbiór z Chwaszczyna jak i z Szymbarku. Może ktoś ma podobne spostrzeżenia albo się mylę. Dodam że moc sygnału 3muxa oscyluje mi w okolicach 80 +-5% no i błędy 2-4.

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

Znalazłem przyczynę mojego problemu - muszę przemieścić antenę w inne miejsce.
Aktualnie jest postawiona w "ciemnym" miejscu. Doszedłem do tego po testach z double biquadem który wykazywał znaczne różnice w poziomach siły sygnału w zależności od położenia. No i złapał mi wszystkie muxy co uważam za niebywałą różnicę, skoro atx91 z symetryzatorem w jednym miejscu sobie nie radzi a w innym double biquad radzi sobie doskonale (średnia siła sygnału na trzech muxach ok 65% bez błędów). Tylko skąd nagle stanęła w "ciemnym" miejscu, skoro wcześniej to miejsce było idealne (przed zmianami w Chwaszczynie)?

Zefir50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Zefir50 »

Lokalizacja: Piecki-Migowo ul. Myśliwska/Zacna,
antena ze wzmacniaczem (zasilanie z dołu) na kominie,ok. 15 m nad poziomem ulicy, nic nie zasłania

Witam wszystkich
Moja historia jest tak banalna, że aż bolesna. Po przejściu na DVB-T podłączyłem dekoder do anteny, skanowanie i wszystko zadziałało jak w bajce - MUX 1,2 i 3. Odbiór był praktycznie bez skazy, niezwykle rzadko pojawiały się cyfrowe zakłócenia. Bajka skończyła się w grudniu, gdzie przez kilka dni obrazu nie było, ale był czysty dźwięk. Potem wróciło do normy, a potem... Generalnie obrazu nie ma, czasem jako rozmazana kolorowa plama, dźwięk mocno szarpany. Czasami daje się odbierać MUX3, ale - co dziwne, przejście na MUX1 i powrót na MUX3 rozwala odbiór. Na obu dekoderach sytuacja jest analogiczna. Wskaźniki intensywności: 80-90% i jakości 70-80% bez przerwy skaczą. Gdy daje się odbierać, wartości procentowe praktycznie nie odbiegają od chwil, gdy odbiór jest niemożliwy.
Instalacja antenowa jest dosyć rozbudowana: antena prawdopodobnie siatkowa jest na ukośnym ośnieżonym dachy (więc do wiosny niedostępna :( ), schodzi kabel do piwnicy, gdzie wchodzi na wzmacniacz, po czym przez rozdzielacz przechodzi do kuchni/pokoju.

Po usunięciu wzmacniacza spadła intensywność do 60%, reszta objawów bez zmian. Na dach chwilowo nie wejdę - potrzeba oglądania TV przez żonę nie równoważy ryzyka.
Co radzicie oprócz czekania do wiosny?

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

Obawiam się że nic.
Pewnie spotkało Ciebie to co mnie - po zmianach w Chwaszczynie - zła lokalizacja anteny. Wiem że ciężko w to uwierzyć ale powiem tobie tak:
aktualnie oglądam na double biquad - własnoręcznie zrobiona antena bez wzmacniacza bez zasilacza - siła sygnału na najsłabszym, jak dla mnie aktualnie muxie 1 to 75% bez błędów czy jak tam inne dekodery wyświetlają jakość 100%, natomiast atx91 ze wzmacniaczem lna177 (zasilacz regulowany - obniżyłem napięcie) stojąca dokładnie jeden metr poniżej w/w anteny - trzeci mux z siłą 80% natomiast występują błędy.
Na symetryzatorze w tym ustawieniu atx91 łapie tylko mux 3.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Martinez1989 »

Jarosław Bałuka pisze:
SQ2MMV pisze: Czy anteny zostały na maszcie w Chwaszczynie te same czy zamontowane zostały inne tylko wyżej? Może ich charakterystyki promieniowania są niepoprawne? Jak jest z kierunkowością tych nowych anten czy one są dookólne czy kierunkowe. Niezrozumiałe jest to dla mnie przy zwiększeniu wysokości jak i zwiększeniu mocy. Nie zdziwię się jak promieniują w kosmos.
Emisje zostały przeniesione na główny, szczytowy system antenowy. Zmienił się rozkład pola stąd i różnica w odbiorze u Ciebie, może wystarczy lekko przestawić antenę.
Pan Jarosław już tłumaczył. ;)

_chris_

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: _chris_ »

@ Zefir50:
dla formalności:
  • Czy w antenie jest zamontowany wzmacniacz?
  • Możesz dać fotkę tego wzmacniacza z piwnicy albo przepisać, co ma na nalepce?
  • Ile odbiorników?
Na pierwszy rzut oka wygląda na przesterowanie wzmacniacza po zwiększeniu mocy Chwaszczyna.

Zefir50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Zefir50 »

@_chris_: Antena z pewnością jest aktywna, bo ma zasilacz podłączony do kabla antenowego, wzmacniacz TELKOM TELMOR WSA-815, jego odłączenie skutkowało zmniejszeniem intensywności sygnału z 80% na 60% i wyraźnym pogorszeniem odbioru - na wielu kanałach "brak sygnału".
Gdy wrócę w sobotę do domu, zrobię zdjęcia i zamieszczę

Zefir50

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Zefir50 »

śniegi w końcu ustąpiły, więc można było wejść na dach. ściągnąłem fachowca z miernikiem i... okazało się, że antena działa dobrze! Okazało się, że problemy stwarzał zasilacz wzmacniacza anteny - dawał napięcie prawidłowe, ale dorzucał taką ilość zakłóceń, że sygnał ginął :( Po wymianie wszystko wróciło do życia

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: kaem3 »

Dziś z Chwaszczyna nie ma u mnie TVP Info Gdańsk ("wybrany program jest niedostępny"). Wszystkie inne programy są, sygnał w normie. Co się dzieje?

Wiking

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Wiking »

Pewnie TVP Info Gdańsk odbierałeś z MUX-1, które ostatnio zostało zastąpione przez TVP Info Olsztyn. Jeżeli ponownie wyszukasz kanały to pojawi Ci się TVP Info Olsztyn. Jeśli chcesz nadal odbierać TVP Info Gdańsk to musisz przeszukać kanał 23, na którym nadawany jest MUX-3. :)

maxgt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: maxgt »

witam, kilka dni temu nie odbieram mux 2, z instalacją nic nie działałem,całość dziś przejrzałem, wszystko inne czyli mux 1 i 3 odbieram bdb,a mux 2 wcale, co się dzieje? czy jeżeli chodzi o Chwaszczyno nastąpiły jakieś zmiany? czy jeżeli chodzi o Chwaszczyno to już pozostanie bez zmian?

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: B.P. »

Coś się dzieje, już od kilku dni są przerwy w mux 2 - brak sygnału. Przez pewien czas pojawił się TVP3 Olsztyn teraz brak. Może EMITEL coś wie na ten temat.

maxgt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: maxgt »

może i wie ,ale nie powie, nie wiem co jest,codziennie można biegać ustawiać antenę na nowo, wczoraj np, wywaliłem na maszt,złapałem wszystko, a dziś 2 muxów nie ma w ogóle, generalnie dla mnie to żenada, i kolejna kompromitacja, rozumiem pogorszenie warunków itd. śnieżyca, burza itd ale co dziennie jest inny problem,a odpowiedzi jak nie ma tak nie ma

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: B.P. »

Zgadza się wczoraj znowu sygnał MUX2 spadał do zera, pogoda dobra, żadnych zmian w instalacji antenowej i zero odzewu na problem. A miało być tak pięknie.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Stefan_KR »

maxgt pisze:może i wie ,ale nie powie, nie wiem co jest,codziennie można biegać ustawiać antenę na nowo, wczoraj np, wywaliłem na maszt,złapałem wszystko, a dziś 2 muxów nie ma w ogóle, generalnie dla mnie to żenada, i kolejna kompromitacja, rozumiem pogorszenie warunków itd. śnieżyca, burza itd ale co dziennie jest inny problem,a odpowiedzi jak nie ma tak nie ma
No racja, jest to żenada i kolejna kompromitacja, że mając 3 emisje po 100kW nie potrafisz zapewnić sobie poprawnego odbioru, a mux-y znikają ci losowo co dwa dni. Jeśli nie umiesz sam, zwróć się do profesjonalnego zakładu, instalatora anten - dobiorą poprawną instalację i problemy znikną.
B.P. pisze:Zgadza się wczoraj znowu sygnał MUX2 spadał do zera, pogoda dobra, żadnych zmian w instalacji antenowej i zero odzewu na problem. A miało być tak pięknie.
Co miało być pięknie? Na jaki odzew liczysz? Jeśli na to że ktoś przyjedzie i dobierze poprawnie antenę to najpierw trzeba zadzwonić do jakiegoś zakładu, sami się nie znajdą.

SQ2MMV

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: SQ2MMV »

Stefan_KR pisze: No racja, jest to żenada i kolejna kompromitacja, że mając 3 emisje po 100kW nie potrafisz zapewnić sobie poprawnego odbioru, a mux-y znikają ci losowo co dwa dni. Jeśli nie umiesz sam, zwróć się do profesjonalnego zakładu, instalatora anten - dobiorą poprawną instalację i problemy znikną.
Napiszę jeszcze raz to co napisałem wcześniej do kogo wysłać potem fakturę za interwencję zakładu?

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: B.P. »

Stefan_KR jeśli od czasu uruchomienia w listopadzie zeszłego roku wszystkich trzech MUX-ów z mocą 100kW przez całą zimę (śnieżyce opady mokrego śniegu) całą wiosnę był dobry odbiór. Z instalacją antenową od tego czasu nic się nie działo i nie było żadnych zmian to pytam się co może być powodem że jeden mux "siada". A może uważasz Stefan_KR że trzeba wołać fachowca do instalacji antenowej w zależności od pory roku? EMITEL mi już raz pomógł, rzeczowo konkretnie wytłumaczyli co zmienić i na co zwrócić uwagę i odbiór był bardzo dobry. I właściwie od EMITELA oczekuję odpowiedzi co może być przyczyną (propagacja, zakłucenia zewnętrzne - może z innych nadajników). A twoja porada to żadna porada.
Dodam jeszcze że przed anteną żadne drzewo nie urosło ani żaden budynek.

maxgt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: maxgt »

wolnego, roboty były zlecane zakładom się tym specjalizującym, nie robił tego kucharz czy malarz,ale ile razy można płacić za usługę,która została wykonana należycie,a na drugi dzień jest kupa, ludzie którzy zajmują instalacją anten też za głowę się łapią i mają dość latania co chwila w te same miejsca na ponowne ustawianie anten,zanim napiszesz jeszcze raz takie brednie o mojej kompromitacji to ochłoń, i przemyśl ze 3 razy co masz zamiar napisać, teren nie jest ani trudny,ani odległość kosmiczna,a problemu pojawiają się jeden za drugim,może jesteś chętny na poprawienie fachowców?? pewnie nie bo oni też nie umieją znaleźć odpowiedniego rozwiązania, jak tak zapraszam na PW, na co nie liczę

edit w tym wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=500
też pojawiają się kłopoty,czyli co w 3 mieście nie ma ludzi, którzy mają o tym pojęcie?
żal.pl

nie ma pretensji do ludzi którym zlecałem usługę,bo widziałem jej efekty,zazwyczaj 2-3 dni, stąd pytania

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Często problemy z odbiorem wynikają z niewłaściwie dobranej instalacji odbiorczej tj. anten o dużym zysku i jeszcze z dołożonymi wzmacniaczami. Tego rodzaju zestawy były dobre, gdy nadajniki pracowały z niższymi mocami. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu mocy emisji lub pojawieniu się innych nadajników pracujących SFN w tym samym kanale, znacznie wzrasta poziom odbieranego sygnału. Szczególnie przy instalacjach ze wzmacniaczami ma to istotny wpływ, często sygnał zamiast poprawić się - ulega degradacji.

B.P.
Posty: 33
Rejestracja: 10 lipca 2012, o 07:51
Odbiornik: Ariva T65mini
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 ze wzmacniaczem LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk-Chwaszczyno-39 km

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: B.P. »

Wzmacniacz LNA-101 15 db na kilka telewizorów to chyba nie jest duży. Wprawdzie powinien być zasilany napięciem 12V ale wymieniłem zasilacz z regulacją napięcie i obniżyłem napięcie zasilania do 7,6V. Jak to się zachowa, nie wiem. Teraz próby. Panie Jarosławie to jakież to nadajniki w pobliżu Chwaszczyna nadają na kanale 35 - w pobliżu pojęcie względne? Tylko z tym kanałem jest problem.

Zablokowany