Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

qkiz_xt

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: qkiz_xt »

m@rtops pisze:
m@rtops pisze:a nie łapiesz mux 2 z chorągwicy (k.64)?
qkiz_xt pisze:coś łapie ale strasznie przycina
w temacie "chorągwicy" ktoś też miał z tym problem - jak się okazało miał symetryzator do kanału 60 :?
Nie no symetryzator ma zakres pracy na kanałach 21-68.

counter_terrorist

Jaki rozgałęźnik do anteny bez wzmacniacza?

Post autor: counter_terrorist »

Witam
Mieszkam 5 km od nadajnika RTCN Chwaszczyno. Antena to UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit bez wzmacniacza. Sygnału 100%. Teraz chciałbym rozgałęzić sygnał na drugi tv. Rozgałęźnik będzie znajdować się na zewnątrz 1m - 2m od anteny. Mam dwa rozgałęźniki (foto). Czy któryś z nich nadaje się? Jak nie to jakiego mam użyć? I jeszcze jedno pytanie. Jaka będzie strata sygnału?
Obrazek

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: plecho1 »

Ten po prawej będzie dobry. Ten po lewej jest do czego innego.

_chris_

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: _chris_ »

@ counter_terrorist:
Spróbuj ten z prawej, bo ten telmorowski to gniazdo antenowe i nie nadaje się do rozgałęziania sygnałów.

Tylko, trzeba go włożyć w jakąś obudowę bryzgoszczelną, choćby w puszkę elektryczną zewnętrzną.

Zewnętrzny rozgałęźnik, np. RSI-02Ms.

Rozgałęźnik dzieli sygnał symetrycznie, więc na każdym wyjściu będzie trochę mniej niż połowa sygnału na wejściu.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Mirek71 »

mam taką sytuację:w mieszkaniu jest instalacja antenowa ok 12 metrów prowadzona przez 4 pokoje po gnazdkach ...
chcę zamontować antenę pasywną (myślałem o maximum 200 - mam ok 20 km do nadajnika , 8 piętro i z okna go widzę ) i podpiąć antenę do istniejącej w mieszkaniu instalacji antenowej tj : kabel od anteny wpinam w 1 pokoju wywalam gniazdko - stosuję rozgałężnik i z niego sygnał do tv w tym pokoju ,a z 2 wyjścia rozgałęźnika dalej sygnał idzie przez pok 2i3 (tam nie mam tv - więc mogę usunąć gniazdka i kabel połączyć - skręcić Fkami ) i w 4 ostatnim pokoju mam tv a tam gniazdo końcowe ?
1. czy dobrze myślę ?
2.czy wywalając gniazdka w pok 2i3 coś zyskam
3.czy ww antena w wersji pasywnej da radę na taką instalację ???
4. czy w pierwszym pokoju mogę stosować zwykły rozgałężnik - z uwagi na fakt że 1 tv będzie od niego ok 1 metr a 2 tv ok 12 m ...

cardcaptorsakura

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: cardcaptorsakura »

Witam.

Zastanawiam się nad tym, czego powinienem użyć aby podzielić sygnał antenowy z anteny siatkowej ze wzmacniaczem starego typu (38dBi) na dwa telewizory. Wprawdzie nie chodz mi o to, aby dwa telewizory mogły oglądać w jednakowym czasie tylko żeby nie przełączać kabli. Myślę o wykorzystaniu gniazda antenowego montażowego i przerobieniu go na rozdzielacz. Wsytarzy przecież odpowiednio przylutować kabelki i powinna być gitara.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

cardcaptorsakura pisze:czego powinienem użyć aby podzielić sygnał antenowy z anteny siatkowej ze wzmacniaczem
zwykłego rozgałęźnika indukcyjnego ;)

cardcaptorsakura

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: cardcaptorsakura »

A ja myślałem o tym, żeby pod końcówkę antenową przylutować kabel telefoniczny i dodać do niego zwykłą wtyczkę antenową. Dzięki temu zaoszczędzę sporo forsy.

Uważam, że to powinno zadziałać, bo przy analogu stosowałem podobne rozwiązanie i było git.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

coś mam wrażenie że chcesz za wszelką cenę zrobić instalację na tzw."prowizorkę" :oops:
pytasz o kabel - jest ci odradzany (nie tylko moja opinia) twierdzisz że taki ci wystarczy do dobrego odbioru - OK :)
teraz pytasz o rozgałęzienie sygnału - masz prostą odpowiedź to chcesz do tego użyć kabla telefonicznego :o - w instalacji gdzie używasz zasilacza :oops:
myślę że jeśli ci to będzie działać (nie twierdzę że nie :D ) to wcześniej czy później i tak będziesz ponownie tę instalację robił od podstaw - nie lepiej zrobić raz a porządnie? :roll:

thompson
Posty: 65
Rejestracja: 2 listopada 2011, o 20:28
Odbiornik: Wiwa HD-90,
Wand TV USB,
jakaś taniocha z marketu
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + SWA-1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice, PKiN

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: thompson »

Witam,
Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem APS-0103. Wcześniej przy analogu miałem rozdzielony sygnał trójnikiem (na dwa TV) wstawionym za anteną i zasilacz przy jednym z telewizorów.
Po włączeniu telewizji cyfrowej podłączyłem tylko jeden odbiornik (dekoder wiwa HD-90) i wywaliłem trójnik bo powodował zakłócenia na cyfrze (brak najsłabszego muxu, pikseloza itp.).
Niedługo będę chciał podłączyć drugi dekoder DVB-T.

:arrow: Jaki rozdzielacz muszę teraz wstawić, żeby obydwa dekodery działały bez zakłóceń?
Z tego co przeczytałem w wątku to powinien to być rozgałęźnik indukcyjny?

Odległość od nadajnika w Łosicach w linii prostej to ok 50-55km.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

thompson pisze: powinien to być rozgałęźnik indukcyjny?
używasz zasilacza więc tak :D
np. takiObrazek
tylko że kabel z zasilaczem musi być podłączony do odpowiedniego "wyjścia" ;)

Awatar użytkownika
Opticum
Posty: 9
Rejestracja: 18 października 2012, o 10:20
Miejscowość: Śląsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice "Kosztowy"

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Opticum »

Witam, czy wyżej pokazany rozgałęźnik indukcyjny będzie prawidłowo pracował przy antenie Dipol 44/21-69 Tri Digit + wzm. LNA-177 30dB? Obecnie posiadam rozgałęźnik pokazany niżej na zdjęciu i od jakiegoś czasu, zdarza się co raz częstsze przycinanie obrazu na obu tunerach, a nawet chwilowy zanik sygnału. Czasami jest tak, że na jednym tunerze jest wszystko w porządku, a na drugim chwilowy brak sygnału. Zastosowałem teraz zamiast tego rozgałęźnika beczkę i wszystko działa prawidłowo na jednym tunerze. Pozdrawiam. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

jeśli zasilasz zasilaczem to tak - zasilanie przechodzi przez jedno z wyjść (prawe) :D
jeżeli zasilasz z dekoderów to napięcie "pójdzie" tylko z jednego - czyli musiał by być włączony podczas pracy drugiego :oops:

Awatar użytkownika
Opticum
Posty: 9
Rejestracja: 18 października 2012, o 10:20
Miejscowość: Śląsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice "Kosztowy"

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Opticum »

Tak, zasilanie mam z zasilacza, dziękuje za odpowiedź, wymienię ten rozgałęźnik na indukcyjny. ;)

rejestracja

Jak podłączyć 2 TV z tym zestawem?

Post autor: rejestracja »

Mam taki rozgałęźnik - http://www.antellux.pl/rozgaleznik-telm ... -1271.html i takie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe - http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm

Jak podłączyć 2 telewizory pod antenę ze wzmacniaczem za pośrednictwem jednego lub najlepiej dwóch niezależnych zasilaczy antenowych, tj po jednym przy każdym TV, które znajdują sięna dwóch różnych piętrach?

Obrazek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak podłączyć 2 TV z tym zestawem?

Post autor: qwerty »

Zasilaj przed rozgałęźnikiem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak podłączyć 2 TV z tym zestawem?

Post autor: Anduraki »

Ten rozgałęźnik musi przenosić zasilanie tylko z jednego wejścia, drugie musi być odcięte na przenoszenie zasilania - inaczej napięcie z zasilacza z jednego TV pójdzie do drugiego i może w nim uszkodzić głowicę. Nie wiem czy ten rozgałęźnik przenosi napięcie, albo czy jest on całkowicie obojętny co przenosi. W/g mnie od strony TV gdzie jest zasilacz musi mieć możliwość przenoszenia zasilania, a gdzie masz podpięty drugi TV mieć zablokowane przenoszenie zasilania.

_chris_

Re: Jak podłączyć 2 TV z tym zestawem?

Post autor: _chris_ »

rejestracja pisze: za pośrednictwem jednego
zastosować rozgałęźnik z przesyłaniem napięcia w jednej gałęzi, np. RDZ-21 lub RI-2/1 F lub RSI-03 TV/FM 1/2 albo inny w tym klimacie.
rejestracja pisze: najlepiej dwóch niezależnych zasilaczy antenowych, tj po jednym przy każdym TV
wtedy zastosować można rozgałęźnik SAT (z diodami), np: RSAT-2

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak podłączyć 2 TV z tym zestawem?

Post autor: adac »

@ rejestracja:
w punkcie (2) zastosuj taki rozgałęźnik: <axing>
Zwróć uwagę na tłumienie odgałęzienia które wynosi 7 dB.

_chris_

Re: Jak podłączyć 2 TV z tym zestawem?

Post autor: _chris_ »

adac pisze:Zwróć uwagę na tłumienie odgałęzienia które wynosi 7 dB.
a nawet 8dB, jak podaje sam producent (http://www.axing.pl/#katalog_pl/abzweiger15.html). Ale spoko, to jest max tłumienie na końcu zakresu SAT, dla UHF będzie jakieś 4,5...5dB, czyli porównywalnie do rozgałęźników TV z przeniesieniem zasilania.

Zablokowany