Kompresja, parametry transmisji, jakość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
psocha

Kompresja, parametry transmisji, jakość obrazu

Post autor: psocha »

Pytanie do osób mieszkających przy zachodniej i południowej granicy, mieliście możliwość porównać jakość obrazu DVB-T SD z czech, niemiec i naszego ? Jak to wygląda u nich ?

varicap

Re: Jakość nadawanego obrazu ?

Post autor: varicap »

psocha pisze:Pytanie do osób mieszkających przy zachodniej i południowej granicy, mieliście możliwość porównać jakość obrazu DVB-T SD z czech, niemiec i naszego ? Jak to wygląda u nich ?
Ja mogę porównać DVB-T niemieckie do naszego analogu.
Duży plus dla analogu.
Na niemieckim DVB-T robią się artefakty (kwadraciki) na szybkim ruchu.
Np ktoś odwraca głowę i wtedy krawędzie się kwadracikują.
Nasz ananlog dużo lepiej oceniam. Zwłaszcza najlepiej nadawaną TVP1, któa jest nawet chyba lepsza niż z Cyfry+ (odbraz po eurozłączu).
TVP2 ma lekko nieostry obrz (jakby gdzieś pasmo luminancji było przycięte).
TVP Info ma blade klory (jakieś fazowe problemy podnośnej) i też nieostry obraz.
Polsat byłby idealny jak TVP1 ale ten lokalny nadajnik (o czym wie operator RSTV) ma jakieś oscylacje (na zasilaniu podobno przetfornica źle odfiltrowana ale że "80% gospodyń domowych nie widzi róznicy"...
vari

piotr'ek

Re: Jakość nadawanego obrazu ?

Post autor: piotr'ek »

varicap pisze: Nasz ananlog dużo lepiej oceniam. Zwłaszcza najlepiej nadawaną TVP1
To chyba jakości obrazu tefałenu nie widziałeś nigdy.

niszczot

Re: Jakość nadawanego obrazu ?

Post autor: niszczot »

Witam
DVB-T zza odry zasadnicza róznica na moim Sony szybsze przełączanie kanałów (MPEG-2).
Jakosc obrazu wg mojego oka jest na + dla nas polemizować by tu mozna było o TVP-INFO GORZÓW. Nie zuwazyłem dzwięku DD to jest tez dla nas plus chyba ze coś przegapiłem.
Mam znajomego niemca pod Berlinem i nie mógł zrozumieć ze Polska ich ubiegla z DVB-T w MPEG-4 i mozemy nadawać kanały HD dla tego celu zakupiłem mu u nas tunek RWT i chłop ogląda a le nasze SD bo HD przemineło (tego tez nie mógł zrozumieć)
Pozdrawiam

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Jakość nadawanego obrazu ?

Post autor: C7_4K »

jakość jest lepsza niż w analogu


czy macie zakłócenia w sygnale DVB-T ??
kiedy zostanie wzmocniony sygnał na Wielkopolsce nadajnik miał mieć moc 100 KW a jest 50 kw może dla tego widać czasem zakłócenia Poznań-Skórzewo/Ławica

varicap

Re: Jakość nadawanego obrazu ?

Post autor: varicap »

piotr'ek pisze:
varicap pisze: Nasz ananlog dużo lepiej oceniam. Zwłaszcza najlepiej nadawaną TVP1
To chyba jakości obrazu tefałenu nie widziałeś nigdy.
Ja piszę jak jest U MNIE.
A to to chyba sam przyznasz, że powinieniem wiedzieć lepiej.
vari

Kafar

Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Kafar »

Pan Jarosław zasugerował utworzenie nowego wątku o wpływie parametrów transmisji, pasma i kompresji na jakość obrazu przesyłanego w TV cyfrowej.
Z Suchej Góry mamy
TVP1: 720x576i 25FPS 3,75Mbps,
TVP2: 720x576i 25FPS 3,75Mbps,
TVPInfo: 352x576i 25FPS 3,75Mbps.
Duża część pojemności kanału jest niewykorzystana.
Dla porównania z Astry:
TV Polonia: 720x576i 25FPS 2,5Mbps,
TV Kultura: 720x576i 25FPS 2,5Mbps,
i z HB to samo z 50% większym strumieniem:
TV Polonia: 720x576i 25FPS 3,75Mbps,
TV Kultura: 720x576i 25FPS 3,75Mbps.
Jako dalszą część dyskusji proponuję utworzyć na jakimś serwerze plików miejsce, aby każdy kto ma dostęp do programów cyfrowych mógł umieścić 1 minutowe nagranie surowego przekazu bez żadnych dodatkowych zabiegów kompresujących kodekami z podanymi parametrami. W ten sposób każdy z nas będzie mógł sobie porównać jak dany kanał wygląda na wybranym przez nas ekranie.

romanodepalma

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: romanodepalma »

Dobry pomysł. Sam jestem ciekawy z jakimi parametrami jest nadawany TVP Sport ze Skrzycznego ,bo jakość transmitowanych meczów jest pod psem. W tej chwili nie mam możliwości nagrać ,bo mój tuner ekspoatuje kolega, a z TV nie nagram.

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: novak »

gdyby tak te 3,75Mbps, było w mpeg4, a właśnie to oficjalnie ile programów SD może być w MUXie? 7? czy każdy ile wsadzi tyle będzie?

Bartosz Czach

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Każdy MUX ma mieć max. 7 kanałów SD. W MPEG-4 lepiej dać nieco ponad 4 Mb/s. Kilkaset kilobitów zawsze poprawi jakość.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Puma »

Bartosz Czach pisze:Każdy MUX ma mieć max. 7 kanałów SD.
Założenie z początku takie były lecz prywatni chcą dla siebie MUX II w którym ma być 8 kanałów SD, po dwa kanału dla każdego w tym po jednym kodowanym.

Bartosz Czach

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Puma pisze:prywatni chcą dla siebie MUX II w którym ma być 8 kanałów SD
A nasi sąsiedzi coś mówią o 10. Siedem to absolutne maksimum. Chyba, że chcemy mieć jakość włoskich stacji.

PiotrekxD

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: PiotrekxD »

Właśnie. Jakie 10?! :lol:
To będzie jakość "masakra"...
4 SD, i 3 HD. :D - to by było extra, ale jedynie, mogę se pomarzyć...
Mam nadzieję, że w MUXIE 2 będą jakieś HD. :/

Bartosz Czach

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Podobno wszystko zależy od konfiguracji enkoderów. Tandberg wypuścił jakiś dobry.

PiotrekxD

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: PiotrekxD »

No to nie mamy się co martwić... A jakie kanały mają pojawić się w MUX-2 ?

romanodepalma

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: romanodepalma »

W książkach Stanisława Lema nic nie ma na temat MUX2. Znamy terminy teoretyczne MUX3 ,a w dalszym ciągu nie wiemy co tam ma być. Jak nie będzie jakiejś ustawy ,to TVP przytrzyma MUX2 do 2015r.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: cyber »

Na Mux 2 miał być ogłoszony konkurs i mieli tam zaistnieć "nowi gracze"...tak miało być ale jest spore prawdopodobieństwo ,że przesuną tam kanały z Mux 1 :TVN POLSAT TV4 i PULS -jako niekodowane a Ci sami komercyjni dodadzą jeszcze po jednym kanale na tym Muxe (razem 8) i te dodatkowe 4 zakodują ...natomiast na Muxe pierwszym zwolni się tym samym miejsce na 4 kanały dla tzw. wolnych graczy obok 3 kanałów TVP itd...
Taka jest propozycja komercyjnych nadawców.
8 kanałów na jednym Muxe = pixeloza ! do tego już 2 Mux zakodowany to moim zdaniem nieporozumienie!
Nie rozumie jednego :Jak kurcze KRRiT ,UKE itd ze swoim sztabem prawników itd pozwolili na zablokowanie 1Muxa przez TVP !!! Ktoś powinien za to naprawdę oberwać po kieszeni!!!
TVP -Bankrut -rządzi i to jest kurcze chore!

romanodepalma

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: romanodepalma »

Na programy kodowane jeszcze nikt się nie zgodził . To były na razie tylko propozycje, a te 8 programów w MUXie to by była porażka. Ale w tym kraju wszystko jest możliwe.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: cyber »

Oj jest :o

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Drekan »

romanodepalma pisze:Na programy kodowane jeszcze nikt się nie zgodził . To były na razie tylko propozycje, a te 8 programów w MUXie to by była porażka. Ale w tym kraju wszystko jest możliwe.
Dlatego UKE powinna jak najszybciej uruchomić całą procedurę startu 2 multipleksu.

Jak już zostanie wybrany operator i nadawcy chętni do nadawania w nim swoich stacji to tego typu dziwne pomysły stracą na aktualności.

A nadawcy komercyjni zamiast kombinowania jak skutecznie utrzymać monopol na swoje płatne platformy satelitarne, będą zmuszeni do gonienia konkurencji w NTC. :P

Zablokowany