DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

No to wygląda na to że będziemy mieć dubel TVP Info Katowice w dwóch Mux-ach. Tylko pytanie co stoi na przeszkodzie (TVP?) by uruchomić Mux-3 na kanale docelowym tj. 41 ??? Dość może już tej tymczasowości !!! U Czechów takiego bajzlu nie było - jak coś wyłączali to w tym samym czasie włączali co mogli !!!

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

Moim zdaniem teraz bardzo dużo się zmienia na plus, a Emitel ma dużo pracy w różnych miejscowościach w całym kraju.
Po tym co działo się z cyfryzacją jeszcze 2 lata temu teraz jest widoczny postęp.
Przyjdzie i czas na zmianę MUX 3 z K51 na K41 z Kosztów oraz MUX2 z K38 na K58 ze Skrzycznego.
Ostatnio zmieniony 11 marca 2013, o 10:58 przez Koneser, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

a.d. pisze:
  • Jest zgoda Słowacji na emisje Mux-2 K58 z głownego syst.antenowego(katrein) z mocą 100KW ERP DMux-2 wystartuje na tym kanale już pod koniec marca,
Kolego a.d. podtrzymujesz tę wiadomość? W szczególności dot. terminu?

MG_DVB-T

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: MG_DVB-T »

Słowacy być może wyrazili na to zgodę, ale nie wiem, czy na jakiekolwiek zmiany pozwoli nasza własna telewizja analogowa (niech ją wyłączą nawet dziś!). Pamiętajmy, że w k58 jeszcze działają 2 dosyć blisko zlokalizowane stacje: Szczawnica / g. Prehyba (co prawda przesłonięta konkretnie górami, ale "mała podcinka" programu Polsat jak dla mnie bankowa) oraz Kielce / św. Krzyż (tu prawdopodbieństwo zakłóceń nie jest duże, ale też byłbym ostrożny z mocą ERP=100kW z Wisły). Poza tym pamiętajmy, że piłeczka w tej kwestii leży po stronie nadawców z MUX2. To oni muszą się zgłosić do Emitela i UKE ws. emisji na k58 z mocą 100kW.

SkN

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: SkN »

witam opłaca się wystawić antenę ?

Obrazek

mam taki problem że przed sobą mam blok więc kierunek katowice ewentualnie kraków raczej odpada zostaje tylko wisła a z tego co widzę ludzie mają obok w bloku antenę na wisłę skierowaną
Ostatnio zmieniony 11 marca 2013, o 10:09 przez SkN, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Link nie działa. Daj adres.

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Adam Brodziak »

MG_DVB-T pisze:Słowacy być może wyrazili na to zgodę, ale nie wiem, czy na jakiekolwiek zmiany pozwoli nasza własna telewizja analogowa (niech ją wyłączą nawet dziś!). Pamiętajmy, że w k58 jeszcze działają 2 dosyć blisko zlokalizowane stacje: Szczawnica / g. Prehyba (co prawda przesłonięta konkretnie górami, ale "mała podcinka" programu Polsat jak dla mnie bankowa) oraz Kielce / św. Krzyż (tu prawdopodbieństwo zakłóceń nie jest duże, ale też byłbym ostrożny z mocą ERP=100kW z Wisły). Poza tym pamiętajmy, że piłeczka w tej kwestii leży po stronie nadawców z MUX2. To oni muszą się zgłosić do Emitela i UKE ws. emisji na k58 z mocą 100kW.
Nadawcy się zgłosili. Nie jest łatwo. Pozdrowienia dla Forum.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

O! Witamy ponownie i dziękujemy za informację. Pytanie tylko kiedy się to uda zrobić (przejść na k.58)?

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Adam Brodziak »

Teraz już 19 rano jak cała reszta. Pozostała moc.
Ostatnio zmieniony 11 marca 2013, o 13:34 przez Adam Brodziak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

To bardzo dobra informacja. Bez względu czy uda się 100kW czy "tylko" 30kW czy coś pomiedzy tym i tak będzie znacznie lepiej niż jest teraz 1 kW pomimo nawet wyższego kanału o wyższej tłumienności.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Co za ogromną głupotą było oddanie kanału 24 dla TV Mobilnej. Będą nadawać nie wiadomo skąd (bo Emitel nie jest operatorem Mux-4) i zmarnują taką super częstotliwość dużej mocy !!! A Mux-y 1 i 2 będą na takich wysokich kanałach w górach !!!

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

To prawda szkoda tego 24 kanału, cóż tak podzielili w Warszawie w UKE.

Panie Adamie prosimy o informację, tu na forum, jaką moc udało się uzgodnić. Czekamy niecierpliwie.

Bartt

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Bartt »

Ja bym się poważnie zastanowił nad SFN k49 dla mux-2 Skrzyczne/Kosztowy :idea:. Jeśli będzie SFN dla pozostałych mux to powinien być też dla mux-2, tak aby nie było sytuacji, że do odbioru mux-2 ze Skrzycznego lub Kosztów potrzebny jest zupełnie inny kierunek anteny niż dla pozostałych działających w SFN. Przy okazji kanał 49 trochę lepiej byłby odbierany w górach. Nie wiem tylko czy ten kanał może być w ogóle nadawany ze Skrzycznego (uzgodnienia międzynarodowe) :?. Jest jeszcze kanał 21 przewidziany jako SFN Skrzyczne/Kosztowy pod mux-5 (który pewnie nie powstanie). Może warto zainteresować się tym kanałem po ASO na Kosztowych (obecnie nadaje na nim analogowa Dwójka).

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Kanał 49 nie jest skoordynowany na Skrzycznem. Skrzyczne mimo tłumienia sieje daleko i jest blisko czeskiego rejonu Zlín, gdzie na k49 nadaje czeski MUX2.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Koneser »

Mieszkając w górach wcale nie jestem aż tak zakochany w tych niskich kanałach, typu K21-31, nie mówiąc już o VHF-ie.

Odbiór tych kanałów nastręcza trudności, a zwłaszcza gdy są to kanały wielkiej mocy, takiej jak na przykład analogi na K21 z Kosztów, K24 Skrzyczne i K31 z Ostrawy. Im większa moc tym większe odbicia, do eliminacji których potrzeba kierunkowych anten, które z kolei są znacznie dłuższe i cięższe przy dłużej długości fali na niskim kanale.
To samo dotyczy zysku energetycznego anteny. Aby uzyskać dobry zysk na niskim kanale anteny muszą mieć monstrualne wielkości. Najdłuższa antena jaką kiedykolwiek miałem na dachu miała ok. 3,7 m na K32. Oczywiście po paru halnych zdjąłem ją z dachu bo nie chciałem ryzykować odfrunięcia anteny razem z masztem :D
Ponadto dla odbioru z jednej anteny kierunkowej jest dobra jako taka bliskość kanałów, tak jak jest to planowane: K41, K55, K58 i pośrednie między nimi. K21, K24 są już z innej parafii i dla nich potrzebne są odrębne anteny.

mkbijou

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mkbijou »

Czy ktoś może potwierdzić problemy z odbiorem MUX-2 ze Skrzycznego dziś rano?
Czyżby to były jakieś przymiarki do przeniesienia MUX'a na nowy kanał?

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: an10ka-dx »

Od rana to nie wiem, ale od ponad godziny oglądam MUX2 i nic się nie dzieje. Przy wczorajszym i dzisiejszym lekkim mrozie nawet nie mam zacięć i kratek.

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Adam Brodziak »

Maciejek pisze:To prawda szkoda tego 24 kanału, cóż tak podzielili w Warszawie w UKE.

Panie Adamie prosimy o informację, tu na forum, jaką moc udało się uzgodnić. Czekamy niecierpliwie.
Zaczniemy od 50 kW ERP. Podziękowania dla tych, którzy pomogli.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Kolejna dobra wiadomość! :) Miejmy nadzieję, że dojdziecie do aż 100kW.
Zatem podsumowując:

:arrow: MUX-2 Wisła/Skrzyczne 19.03 godz. 5.00 (?) zmiana kanału i mocy z 38 / 1kW na 58 / 50kW

Dziękujemy Panie Adamie za informację i jednocześnie prosimy o dalsze wiadomości w przypadku zmian mocy/parametrów.

Włodek czeski
Posty: 10
Rejestracja: 8 marca 2013, o 14:20
Odbiornik: (GoSat 8080 Combo)
Instalacja antenowa: 2 panelowe z dyrektorami PL, 1 panelowa CZ, wzm. AB010 Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra, Černá Hora_CZ

Re: Pytania z Czech o szczegóły - Skrzyczna

Post autor: Włodek czeski »

a.d. pisze:
Włodek czeski pisze:1) muks 3 kanał 41: Jest już diagram promieniowania anten? Będzie takim jak na k55 podano w Wykazie Zezwoleń.....UKE, lub tu będą jakieś zmiany? (Bo na k55 to nie źle, na azymutach 240°-150° do Czech lub Słowacji promieniuje 10 kW - taka moc i mimo stłumienie promieniowania do Czech/Słowacji wydaje sygnał w dużo miejscowościach "zdolny do opracowania"
2) Jest już ustałony termin włączenia ostatecznego kanału 58 dla muksu 2? Co tu powoduje spóźnienie startu? Będzie tu diagram identycznsy jak na k55 lub tu wystąpią jakież zmniany?
  • Moce w KW Mux-1 po wytłumieniu na azymut Czeskiej Republiki(240-290°) są TUTAJ
  • W przypadku Mux-2 na K58 100KW D emisja bedzie prowadzona z tego samego syst. ant.(AS) z ktorego obecnie jest nadawany Mux-1(wytłumienia na poszczeg. stopnie mogą byc dla K58 o 1-2dB wieksze niż to ma miejsce przy emisji na K55).
  • Pierwotnie pozwolenie Mux-3 K41 50KW opiewało na emisje z zastepczego syst. antenowego z innymi wartosciami wytłumien, ale po przeprowadzeniu dalszych koordynacji z sąsiednimi krajami emisja w K41 prawdopodobnie też bedzie prowadzona z głownego systemu antenowego z poziomem wytłumien nieco niższym niż to ma miejsce w przypadku emisji na K55.
:D
DZięki za informację. Dla mnie są warte, bo wg. nich aktualizuję wiadomości dla naszych czytelników w CZechach ...http://www.digitalnitelevize.cz/prilohy ... _11_28.pdf - Oczywiście, zmian będzie dużo a wprowadzę tam jeszcze charakterystyki anten nadawczych, bo w związku z nimi wystęuje często potrzeba rozwagi ws "feasibility", te problemy spotykane na forum w Czechach często - bo często na naszym naszym terenie, przeważająco górzystym, chodzi o odbiór w trudnych warunkach, wymagających staranny wybór anteny oraz konstrukcję systemu zwrotnic i rozwodów...
:D Pozdrawiam

Zablokowany