Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
domino16297

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: domino16297 »

Ale ile razy mam powtarzać że Emitel nie ma obowiązku informować o właczeniach Mux-3 bo nie jest operatorem technicznym tegoż multipleksu tylko operatorem jest TVP.....

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »

Tvp na stronie powinno poinformować chociaż jaki jest ERP jutrzejszych doświetleń.

domino16297

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: domino16297 »

Na tvp info poznań było powiadomienie że jest zmiana kanału nadawania mux-3 w śremie ale czy zwiększenie mocy będzie to trzeba sie domyślać......:)

grzegorz0plonka

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: grzegorz0plonka »

domino16297 pisze:Ale ile razy mam powtarzać że Emitel nie ma obowiązku informować o właczeniach Mux-3 bo nie jest operatorem technicznym tegoż multipleksu tylko operatorem jest TVP.....
Gdzieś jakieś wątku czytałem, ze nadawcze telewizyjny np. tvp tylko zlecać się do operatora technicznego emitela. Przecież emitel zajmują infrastruktury radiowo-telewizyjne i zadbania jakości sprzętu.

Nie wiem czy emitel udostępnia na nadawczym telewizyjny możliwość do samodzielności ustawienia. Czy tylko wyłącznie emitel ustawia parametry sprzętu dvb-t.

MG_DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: MG_DVB-T »

Musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość. UKE planuje w dniu jutrzejszym w godzinach przedpołudniowych wystawić na stronkę standardowy wykaz ze zmianami po III etapie ASO.

Pewnie UKE i Emitel dawno przekazaliby to do informacji publicznej, ale jak słusznie co niektórzy zauważyli "panem i władcą" MUX3 jest TVP S.A. i bez jej zgody raczej ciężko cokolwiek ogłaszać.

domino16297

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: domino16297 »

Tutaj TVP rozdaje karty :)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »

Ośrodki lokalne powinny inforować o danych takich jak: lokalizacja, data uruchomienia, moc, kanał,częstotliwość i charakterystyka promieniowania anteny.

MG_DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: MG_DVB-T »

Bartt pisze:@domino16297
Jedyne pewne info jest takie że mux-3 z Suchej Góry będzie miał 100kW dookólnie (podobnie jak mux-2), dla porównania analogowa TVP2 ma na tym kanale 700kW.
100kW i charakterystyka ND z Suchej Góry?! Panowie zejdźmy na ziemię.. Jestem bardziej niż pewien, że nie ma szans na takie parametry nadawania. Chociażby dlatego, że Słowacja i Ukraina nie poszliby na taki układ. Tym bardziej, że Ukraina ma jeszcze niedaleko granicy stacje analogowe pracujące w kanale 29.

A porównanie do MUX1 nie jest do końca trafione, bo co prawda charakterystyka jest ND, ale moc ERP=25kW.

Ale tak jak wspomniałem-jutro się wyjaśni wszystko!

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

@MG_DVB-T

Ponoć jest już wszystko dogadane z naszymi sąsiadami: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 29#p158029

Przecież nie będą blokować akurat tych kanałów na których docelowo ma działać u nas DVB-T. To by była jakaś paranoja żeby nie można było uzgodnić tych kilku kanałów przy granicy - przecież będzie ich mniej niż w analogu :o.
A porównywałem do mux-2 który ma właśnie 100kW ND ;) .

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: mclusky »

Tak zajrzałem do zlinkowanego dokumentu UKE i oto co jest napisane:
Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: (...) lubuskiego (odbierający sygnał ze stacji Szczecin / Kołowo).
Czy ja dobrze zrozumiałem? Nawet w okolicach Żagania będzie można odbierać mux3 z okolic Szczecina? :D

MG_DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: MG_DVB-T »

MG_DVB-T pisze:Przecież nie będą blokować akurat tych kanałów na których docelowo ma działać u nas DVB-T.
Niestety mogą blokować nasze kanały docelowe. Kraje europejskie mają zapewnioną ochronę stacji analogowych do połowy maja 2015 r., a niestety Rosja i Ukraina planują ten zapis wykorzystać maksymalnie. Dlatego też Ukraincy zapewne zgodzili się na 100kW, ale mogli zażądać wytłumień (nie pamiętam na jakich azymutach mają chyba 2 stacje stacje analogowe nasi sąsiedzi).
MG_DVB-T pisze:A porównywałem do mux-2 który ma właśnie 100kW ND
MUX2 pracuje właśnie z charakterystyką kierunkową (sugeruję się wykazem UKE, gdzie przy kanale 32 widnieje D).

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

@MG_DVB-T

Był to temat wałkowany wiele razy. Po prostu "kierunkowość" anteny dookólnej wynika z jej konstrukcji i maksymalne tłumienia mogą sięgnąć kilku dB. Tą właściwość wykorzystano właśnie przy negocjacjach z naszymi sąsiadami ;).
Wiadomo że nie ma idealnej anteny dookólnej i zawsze są jakieś wcięcia w ch-ce promieniowania zwłaszcza przy starszych konstrukcjach (na Suchej Górze jest jeszcze stary system antenowy UHF - a nie nowy typu "trumienki").

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: robbo2k »

MUX3 w Warszawie znikną z kanału 55 a więc wiele osób się zdziwi. Sygnał na kanale 27 mocniejszy niz na 48.

Spokojnie MUX3 zamyka mi teraz szafe z 70 km na zachód od Warszawy wczesniej było 60%. Spokojnie więc takie Skierniewice

Koluszki czy Łowicze maja teraz MUX3 z Raszyna a podejrzewam iz nawet Łódź

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »

III etap wyłączeń przechodzi do historii. Teraz niech zaktualizują stronę http://cyfryzacja.gov.pl/.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: orin »

robbo2k pisze:MUX3 w Warszawie znikną z kanału 55 a więc wiele osób się zdziwi. Sygnał na kanale 27 mocniejszy niz na 48.
Podsumowując, w Warszawie zmiana częstotliwości nadawania MUX3 na k27 nastąpiła dziś, bez żadnej informacji ze strony TVP i Emitela.
To kolejny przykład jak akcja cyfryzacji jest słabo przygotowana od strony informacyjnej.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »

TVP informuje w telewizji.

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 20
Rejestracja: 19 września 2011, o 12:32
Odbiornik: Golden Media UNI-BOX 9080 CRCI HD PVR COMBO Plus
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka(0,4km) Sucha Góra(35,3km)

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Boguś »

RTON Baranówka MUX3 od dzisiaj na kanale 29 (poprzednio 35). RTCN Sucha Góra również ruszyła na tym samym kanale.
Ostatnio zmieniony 19 marca 2013, o 08:01 przez Boguś, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »


Awatar użytkownika
tomek81
Posty: 24
Rejestracja: 12 stycznia 2012, o 21:17
Odbiornik: w tc lcd
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Różan

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: tomek81 »

informacja kpina a nie info pokazali na chwile mapkę i to wszystko ? ani mocy ani zasięgu to jest informacja ?

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: lemiel »

Strona cyfryzacja.gov.pl do której odsyła TVP powinna zawierać takie informacje, ale przecież to jest kompletnie nieistotna informacja o tym, z jaką mocą i na jakim kanale.
http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wd ... ,1014.html
Mamy na nowo wyszukać wszystkie kanały i nie narzekać, nie zbierać informacji.
Komunikat prasowy Emitela jest bardziej niż skąpy w informacje, bo "wzmocnienie sygnału lub włączenie dodatkowych emisji cyfrowych" mówi więcej niż wszystko. Zmiana kanału na którym jest nadawany sygnał zawiera się we wzmocnieniu, czy w dodatkowej emisji, bez głębszych dywagacji?
Wyskakuj obywatelu na ośnieżony dach i kręć masztem, delikatnie korygując ustawienie anteny, na tych minimum 10 metrach nad ziemią, w padającym aktualnie śniegu, jeśli chcesz oglądać tę najlepszą z ofert telewizyjnych.
Może trochę przejaskrawiłem, ale tak to wygląda.

Na następny etap trzeba obdzwonić albo obmailować wszystkie lokalne delegatury UKE (skoro nikt inny nie chce się taką wiedzą podzielić), które muszą mieć te informacje wcześniej i zrobić zestawienie. Tylko ktoś z forumowiczów (np.) musi mieć na to czas i chęć, żeby to zrobić, a my tylko narzekamy. A ja nie mam czasu i chęci.

Zablokowany