Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

_chris_

Re: Witam Wszystkich i Pozwólcie po biadolić

Post autor: _chris_ »

@ Distar:
Ciekawe, generalnie powinieneś być w zasięgu Szczawnicy: mux-1, mux-2 - no, ale w warunkach podgórskich to faktycznie różnie może być, tak, że lokalnie może nie być odbioru.

Trzeba czekać na kanały i moce docelowe, może coś się poprawi.

ATX i LNA to nie jest najlepsza kombinacja na odbiór k61.

Distar

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Distar »

Witam,
Dziękuje Koledze za szybką odpowiedz profil uzupełniony.
W mojej instalacji zastosowałem przewód nisko stratny typu RG6 NS100 (DIGITAL100) 1,0Cu długość 16 mb Nowy w jednym kawałku wzmacniacz jest w puszce antenowej . Antena znajduje się 4mb ponad szczytem dachu. Na poszukiwanie sygnału TV zmarnowałem w sumie 7 godzin siedząc na dachu z tunerem Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick 340e i laptopem . Nad mienie że Nowym Sączu odbieram siedząc w samochodzie z anteną prętowa krótką znakomicie sygnał niemal w każdym miejscu. Znalazłem śladowy sygnał z Tarnowa a z Krakowskiego nadajnika ni Huhu… :? Realia są smutne na poziomie jeziora praktycznie we wszystkich miejscowościach takich jak Gródek nad Dunajcem, Bartkowa , Sienna , Tabaszowa , Znamirowice ,Lipie , Sądków .Brak jest sygnału DVBT przydał by się lokalny przekaźnik moze by agroturystyka rozwineła w rejonie bo z tym słabo – oj rozmarzyłem się – może prawnuki doczekają. :ugeek:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: m@rtops »

Distar pisze: takich jak Gródek nad Dunajcem, Bartkowa (..)przydał by się lokalny przekaźnik
na "małpiej wyspie" :lol:

Distar

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Distar »

To nie jest zły pomysł tylko jak wytłumaczyć to :cry: ekologom :?: Ale tak naprawde to najlepszą lokalizacją było by wzniesienie nad Koszarką - Górka nad willą Hansa Franka.Nadajnik małej mocy objoł by całe jezioro od zapory do Tęgoborzy .

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: m@rtops »

no profile do nadajników masz tragiczne :(
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark26775
jedynie szczawnica przyzwoita - ale czy na samym ATX-ie z symetryzatorem próbowałeś bo jak na 30 km z LNA 177 to niezła "armata" (wiem że rejony podgórskie mają swoją specyfikę - ale jednak... :roll: )

Distar

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Distar »

Tak próbowałem ananlog dycha a cyfrówka - nawet brak cegły .... :D

Distar

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Distar »

Serdeczne dzieki za mapkę - faktycznie nadajnik z którego docieraja do mnie resztki sygnału to Przehyba koło Szczawnicy :|

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: m@rtops »

można też sprawdzić prostszym sposobem - sprawdzając kanał na którym odbieramy dany mux ;)
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

Distar pisze:Witam,
Znalazłem śladowy sygnał z Tarnowa a z Krakowskiego nadajnika ni Huhu… :? Realia są smutne na poziomie jeziora praktycznie we wszystkich miejscowościach takich jak Gródek nad Dunajcem, Bartkowa , Sienna , Tabaszowa , Znamirowice ,Lipie , Sądków .Brak jest sygnału DVBT przydał by się lokalny przekaźnik moze by agroturystyka rozwineła w rejonie bo z tym słabo – oj rozmarzyłem się – może prawnuki doczekają.
Nie dziwię się poirytowaniu osób mieszkających w miejscach gdzie obecnie jest problem z odbiorem "cyfry". Zapewne sam reagowałbym podobnie. Jednak mimo wszystko doradzam cierpliwość. Niebawem wszystko się wyjaśni. Póki co nie ma sensu wywalac pieniędzy na to, co po ASO może okazać sie niepotrzebne (oby). Musimy poczekać na wyniki pomiarów UKE (miejmy nadzieję rzetelnych) oraz docelowe częstotliwości i moce.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: twmichal »

A nie lepiej w tym regionie zamontować antenę siatkową? Obawiam się że kierunkowa antena, w przypadku gdy nie ma widoczności optycznej z żadnym z nadajników (lub profil terenu jest niekorzystny) nie da odpowiedniego efektu. Możliwe, że z jednej lokalizacji będzie odbierał tylko jeden MUX, a po drugim nie będzie śladu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

W wykazie gmin Wschodniej Małopolski, w których w dniu dzisiejszym został wyłączony sygnał analogowy figuruje m.in. Krynica i .... Korzenna ! O ile Krynica mnie nie dziwi, bo miejscowy nadajnik mógł "pobierac" sygnał z Suchej Góry, to Korzenna jest dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Jakim cudem w tej okolicy osiągalny był sygnał z Suchej Góry lub ze Skrzycznego ? Może mnie ktoś oświecić ?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: twmichal »

Było już pisane, że przemiennik na Jaworzynie wykorzystywał sygnał z Suchej Góry. Ciekawe, jak rozwiązano ten problem (jak i na innych przemiennikach). Może wykorzystuje się teraz dosył satelitarny, albo z innego obiektu.

Kiedyś przemienniki w Bieszczadach pobierały sygnał ze... Św. Krzyża, ale to chyba w czasach kiedy korzystano u nas z pasma I i II.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

Jak wspomniałem, Krynica mnie nie dziwi, ale Korzenna leży ok. 10 km. na płn.- wsch. od Nowego Sącza. Tam raczej jest osiągalny sygnał z Przehyby lub Chorągwicy. Na wschód od Korzennej w kierunku S.G. jest wiele innych miejscowości, których nie uwzględniono w spisie gmin które straciły dzisiaj możliwość odbioru analogu.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Dokładnie w ten sam sposób analizowałem dlaczego wykazy mówią że Korzenna ma być pozbawiona analogu. Są inne miejscowości na linii do obiektów które faktycznie będą wyłączone a o ich brak mowy. Zresztą stosunkowo nie tak dawno jeszcze, zakładałem tam anteny w kierunku Chorągwicy bo w wielu tamtejszych miejscach jest świetna widoczność na Kraków i dobrze działa cyfra i analog.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą:

Informacja dla odbierających TVP Info Kraków z nadajników na górze św. Marcina, Przehybie i w Gorlicach

Informacja dla telewidzów odbierających dotychczas TVP Info Kraków na multipleksie MUX 1 z nadajników: Tarnów/góra św. Marcina, Szczawnica/góra Przehyba, Gorlice/komin Glinik.
W związku z uruchomieniem nowych nadajników multipleksu MUX 3 m.in. z programem TVP Info Kraków z nadajników zlokalizowanych w miejscach j.w – informujemy, że 23 kwietnia, nastąpi zmiana zawartości MUX 1 i emitowana będzie wersja TVP Info Rzeszów. Natomiast wersja TVP Info Kraków, będzie również obecna z nadajnika Rzeszów/Sucha Góra na kanale 42 MUX 1

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/ro ... h/10829129

pierwi
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2013, o 16:33
Odbiornik: samsung
Instalacja antenowa: yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, g.św.Marcina

problem z mux3 w okolicach brzeska

Post autor: pierwi »

Witam wszystkich,
Jak już wiele osób zdążyło zauważyć, od momentu przeniesienia multiplexu 3 na nadajniku w Tarnowie, z kanału 57 na 50, nie ma możliwości jego poprawnego odbioru.
Do 20 maja na kanale 57 odbierałem wszystkie multiplexy za pomocą pokojowej anteny panelowej. Siła sygnału mux1 powyżej 70%, mux2 powyżej 50% a mux3 powyżej 20%. Z chwilą przeniesienia mux3 na kanał 50, moc sygnału mux1 i mux2 nie uległa zmianie, natomiast mux3 spadła do 0% (momentami skacząc do 50%).
W związku z tym mam pytanie: Czy słusznie podejrzewam, że nadajnik z Krakowa chorągwicy, który nadaje na tym samym kanale zakłóca mi mux3 z tarnowa??
Jeśli tak, to czy przewiduje się jakieś rozwiązanie tego problemu??
pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź..

Paweł 421

Re: problem z mux3 w okolicach brzeska

Post autor: Paweł 421 »

W Gnojniku odbieram mux 3 z obydwu lokalizacji i nic się nie zakłuca. Siła i jakość po 100%. Nawet specjalnie zdjąłem ekran z siatkowej anteny żeby tyłem odbierać Tarnów.

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: marek70 »

A skąd wiesz czy to Chorągwica czy g. Św. Marcina skoro obydwa nadają na 50 kanale?

Paweł 421

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Paweł 421 »

W sumie dobre pytanie. Przy próbach z ekranem w siatkowej i obracaniu nią miałem również sygnały po 100 %. Po za tym odbieram TVP 3 Katowice( kanał 25 Kraków) oraz TVP 3 Rzeszów (45 Tarnów) z Mux-ów 1 oba w 100 %, więc podejrzewam że Mux 3 też mam z obydwu lokalizacji. Kanał 23 przed V etapem z Tarnowa po obróceniu anteny tez był na full :)

pierwi
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2013, o 16:33
Odbiornik: samsung
Instalacja antenowa: yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, g.św.Marcina

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: pierwi »

Antena skierowana na Tarnów. Mux1 i mux2 leci z tarnowa.
Czy jest możliwe, że tył anteny łapie mux3 z krakowa??
pytanie marka dało mi do myślenia..

Zablokowany