Full HD czy HD Ready

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: m@rtops »

wystarczyło przejść na drugą stronę - zapewne nowy temat będzie tam przeniesiony ;)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=4161

ladovnik

Telewizor HD Ready 1366x768 a kanały Full HD

Post autor: ladovnik »

Witam. Czy telewizor HD Ready 1366x768 będzie obsługiwał kanały Full HD 1080p np. TVP1 HD, TVP2 HD? Konkretnie mam na myśli telewizor firmy Technika:

http://www.tesco.pl/technika/tv-technika-26.php

Pozdrawiam,
ladovnik

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: alex_777 »

jak ma matrycę (ekran) zdolny natywnie wyświetlić 1920 x 1080 linii - to tak


w przeciwnym wypadku daruj sobie taki "wynalazek" z Tesco czy tam Lidla
:twisted: :cry: :evil:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: m@rtops »

mam dwa tv HD ready
LG - przyjmuje sygnał 1080p i dostosowuje go do swoich parametrów
natomiast SAMSUNG przy sygnale 1080p wyświetla "brak sygnału" "rozmiar nieobsługiwany" (coś w tym rodzaju) - jednak prawidłowo przyjmuje i przetwarza sygnał "tvp" ponieważ telewizyjne HD jest w rozdzielczości 1080i i z tym radzi sobie bez problemu ;)

ladovnik

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: ladovnik »

Tak, chodzi mi o poprawne wyświetlanie kanałów telewizyjnych HD. Zatem telewizor dopasuje telewizyjne HD 1080i do swojej rozdzielczości 1366x768 bez problemu, a jedynie problem by był gdybym przez HDMI podłączył np. odtwarzacz BluRay i z niego próbował wypuścić obraz 1080p?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: m@rtops »

tak jak pisałem - jeśli ustawię na dekoderze "t65" rozdzielczość 1080p to na swoim LG to oglądnę natomiast u rodziców już nie (zresztą nie ma potrzeby tego ustawiać)
jest opcja że ten tv ma podobnie jak LG opcję "1080p input" czyli że zrobi downmix
ale z kanałami tv nie będzie problemu ;)
przecież by ich ludzie do tej pory "zlinczowali" :lol:

ladovnik

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: ladovnik »

Rozumiem, dzięki za informacje.

Wolałbym na pewno TV z HD 1080p, ale 32" nie zmieści mi się w pokoju, a 26" wszystkie jakie znajdę są właśnie w HD Ready 1366x768... co dziwne, mniejsze TV w przedziale 20-24" występują w HD 1080p...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: qwerty »

m@rtops pisze:tak jak pisałem - jeśli ustawię na dekoderze "t65" rozdzielczość 1080p to na swoim LG to oglądnę natomiast u rodziców już nie (zresztą nie ma potrzeby tego ustawiać)
jest opcja że ten tv ma podobnie jak LG opcję "1080p input" czyli że zrobi downmix
ale z kanałami tv nie będzie problemu ;)
przecież by ich ludzie do tej pory "zlinczowali" :lol:
Jesteś pewien, że na wyjściu T65 jest 1080p, a nie 1080i?

ladovnik

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: ladovnik »

Można ustawić i tak, i tak (również mam T65, w innym pokoju).

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

Właśnie oglądam tą samą transmisję telewizyjną z Watykanu i mam możliwość bieżącego porównania SD/HD.

TV Trwam - 576i 0,45 MB/s
TVP1 HD - 1080i 0,9MB/s
Das Erste HD (czyli jedynka niemiecka) - 720p, 1,9 MB/s

Mój odbiornik jest 42LG plazmowy, HD ready.
Różnica w jakości pomiędzy TV Trwam a TVP1 HD jest na korzyść TVP 1 HD, ale nie jest to różnica zwalająca z nóg.
Natomiast obraz z Das Erste HD jest ... rewelacyjny, zwłaszcza na tle TVP1 HD i TV Trwam.

Nie są to oczywiście żadne uwagi do Emitela, ale do nadawców, którzy decydują się na dane parametry emisji. Dotyczy to zwłaszcza TVP, ale też pozostałych głównych nadawców w Polsce: Polsatu i TVN-u :idea: .


PS. Po 3 godzinach oglądania transmisji na kanale niemieckim, powrót na polskie TVP1 HD okazał się dość niemiły. TVP1 HD powinna zaprzestać użytkowania znaku HDprzy takich transmisjach :idea: .

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: adac »

Kolego podałeś przykład niezgodny z naszą dvb-t więc trudno o jakieś wnioski.

Na takiej przepływności jaką ma niemiecka Hd u nas mają się zmieścić 2 kanały o tzw. podwyższonej rozdzielczości, a u nich jeden HDTV.
Po prostu inny system.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: K63 »

Koneser pisze: TV Trwam - 576i 0,45 MB/s
TVP1 HD - 1080i 0,9MB/s
Das Erste HD (czyli jedynka niemiecka) - 720p, 1,9 MB/s
Mój odbiornik jest 42LG plazmowy, HD ready.
Różnica w jakości pomiędzy TV Trwam a TVP1 HD jest na korzyść TVP 1 HD, ale nie jest to różnica zwalająca z nóg.
Natomiast obraz z Das Erste HD jest ... rewelacyjny, zwłaszcza na tle TVP1 HD i TV Trwam.

Nie są to oczywiście żadne uwagi do Emitela, ale do nadawców, którzy decydują się na dane parametry emisji. Dotyczy to zwłaszcza TVP, ale też pozostałych głównych nadawców w Polsce: Polsatu i TVN-u :idea: .


PS. Po 3 godzinach oglądania transmisji na kanale niemieckim, powrót na polskie TVP1 HD okazał się dość niemiły. TVP1 HD powinna zaprzestać użytkowania znaku HDprzy takich transmisjach :idea: .
Ja miałem jeszcze podgląd na ORF2HD. Tutaj także nie było szału.
Bez sprawdzania parametrów, nawet "na oko" ARD Das Erste HD biła wszystkich na łeb. Była nawet mała zauważalna różnica pomiędzy naziemną TVP1HD a tą ze satelity.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

adac pisze:Kolego podałeś przykład niezgodny z naszą dvb-t więc trudno o jakieś wnioski.

Na takiej przepływności jaką ma niemiecka Hd u nas mają się zmieścić 2 kanały o tzw. podwyższonej rozdzielczości, a u nich jeden HDTV.
Po prostu inny system.
A co to ma do rzeczy ?
To do nadawców należała decyzja o liczbie programów w muxie, i co za tym idzie o przepływności. Niemieckie mpegi są inne niż polskie ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: adac »

Być może chodzi nie tylko o same sprawy techniczne ale o przyjęty model telewizji .
Model typowo niemiecki, jak wszystko u naszych zach. sąsiadów.
Istnieje nawet policja abonamentowa z uprawnieniami, a abonament ściągają od osób głuchych i takich które nigdy nie posiadały telewizora.
Na pocieszenie zrobili im za to parę kanałów hd.

W sumie to nie wiem czy ja bym chciał takiego modelu, i czy nie lepiej wolę na spoko
pooglądać naszą badziewną dvb-t.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Anduraki »

Czy warto kupować TV HD Ready, myślę, że nie. Dla mnie to jak analog, technologia przestarzała. Teraz standardem jeśli chodzi o rozdzielczość jest 1080p, a telewizory obsługujące taką rozdziałkę niewiele droższe od tych z HD Ready.

Ultra HDTV weszło nie tak dawno a wy dalej zastanawiacie się nad HD Ready? Ludzie nie dobijajcie.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

Nie zauważyłem kanałów HD FTA z rozdzielczością 1080p.
Niemieckie HD mają 720p, a polskie HD w DVB-T 1080i, pozostałe 576i, i chyba nie zanosi się na zmianę. Czeskie DVB-T też mają 576i.

Nie wypowiadam się na temat stacji kodowanych - czy tam są jakieś polskie HD z rozdzielczością 1080p ?
Zresztą obojętnie czy są czy nie i tak nie planuję zakupu takiej oferty.

Skoro nie mam źródła sygnału Full HD i nie planuję takich zmian, to po co mam inwestować w full HD ? No chyba nie po to, żeby oglądać raz na rok niemieckie programy i tak w rozdzielczości 720p.
Zresztą przed decyzją długo orientowałem się w temacie co lepsze - okazało się że HD Ready może paradoksalnie lepiej odtwarzać obraz SD niż odbiornik Full HD.
Do czasu ewentualnej poprawy emisji i dostępności 1080p - może za 5 lat, mój odbiornik i tak się rozpadnie - wtedy jak będzie potrzeba może kupię Full HD, lub ultra HD.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Jarosław Bałuka »

DVB-T nigdzie nie jest nadawane z 1080p. Dostępne rozdzielczości to 720p i 1080i.
Ultra HDTV również nie jest obecne i raczej prędko jeszcze nie będzie. Przynajmniej do czasu wdrożenia rozwiązań sprzętowych opartych na H.265 (może w 2014 jak dobrze pójdzie...).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Anduraki »

@up jak nie ma? a w Japonii coś mi się obiło o uszy o tym, że jedna stacja nadaje w UHDTV. Wyczytałem to bodajże na polskim komercyjnym serwisie o HDTV.

To tak samo można powiedzieć po co brać HD Ready skoro można kupić starego CRTka na 576i i oglądać programy SD.

A jak nagle coś się w Polsce zmieni - np prezes krrit i wejdzie zarządzenie, że programy mają być nadawane w rozdzielczości 1080p? bez obrazy ale Polska to dziwny kraj gdzie robi się inaczej niż gdziekolwiek ;P A oszczędzanie 100 czy 200 zł na skoku technologicznym to głupota a nie oszczędzanie, bo jak za parę lat wszystko będzie w HD(a może tak być) to znowu będzie potrzeba wymiany odbiorników. To tak jakby wstawić biały kabel do zewnętrznej instalacji i wymieniać go co roku od zniszczenia światłem słonecznym i w rezultacie nie oszczędza się ale się wywala pieniądze w błoto i prędzej czy później to mści się. To też tak jakby kupować najtańsze żarówki które przepalają się 10x szybciej niż ich 2krotnie droższe odpowiedniki.

Wasz wybór, wcześniej nie pisałem tego, ale teraz różnica pomiędzy HD ready i full HD się zaciera.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: alex_777 »

:lol: :lol: :lol:

w Japonii, na prowincji, STANDARDEM jest internet 100 MB,
w japońskich miastach mają już dawno 1 GB

:lol: :lol: :lol:

więc skośnoocy mogą sobie wprowadzać Ultra Hiper Giga Mega Full Ha De, bo mają NOŚNIK takiego sygnału
a u nas, w Europie, nawet z kosmosu leci zwykłe 1080i, w dodatku z poobcinanym bitrate, bo satelity są mocno przestarzałe i nie wyrabiają ich transpondery, więc po co wogóle nawet wspominać o Ultra HD :?:
:lol: :lol: :lol:

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

Anduraki pisze:@up jak nie ma? a w Japonii coś mi się obiło o uszy o tym, że jedna stacja nadaje w UHDTV. Wyczytałem to bodajże na polskim komercyjnym serwisie o HDTV.

To tak samo można powiedzieć po co brać HD Ready skoro można kupić starego CRTka na 576i i oglądać programy SD.

Wasz wybór, wcześniej nie pisałem tego, ale teraz różnica pomiędzy HD ready i full HD się zaciera.
Skoro różnica między HD Ready a Full HD się zaciera, albo jej nie widać, to po co przepłacać :)

Nie potrzebuję Full HD, bo jak pisałem wcześniej - brak jest źródeł sygnału. A nie mieszkam w Japonii a nawet w Niemczech, więc....
To tak jak ktoś kupuje 4WD, mieszka w bloku, nie jeździ po górach, śniegu, błocie itp....
Natomiast jak kto lubi, ma blue raya, ma płyty, itp, to Full HD jak najbardziej.

Co do CRT - niestety zniknęły z rynku. Z CRT jest teraz jeszcze inny problem - był bardzo mały wybór TV z kineskopem 16:9, oraz górną przekątną takiego ekranu - w zasadzie 32'', co przy proporcji 16:9 nie rekompensuje nawet ekranu 4:3 o przekątnej 26''.

Oglądanie obecnie większości obecnych programów 16:9 na telewizorze 4:3 też jest uciążliwe.
Dlatego zmiana TV jest konieczna, a najbardziej bliskie CRT są plazmy.

Do odbioru obecnej oferty programowej TV DVB-T, sat, i internetu na telewizorze, w zupełności wystarcza, nawet z naddatkiem, HD Ready.

Zablokowany