DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

@Koneser, Sygnal odebrany i przetworzony moze byc duzo opozniony w stosunku do sygnalu wejsciowego, zalezy to od elektroniki i jej opoznienia, czy nawet specjalnych linii opozniajacych, oraz tez od odleglosci i czasu przelotu fali elektromagnetycznej w przestrzeni i w powietrzu, to drugie jest bardziej odczuwalne w kosmosie, np przy odbiorze satelitarnym fala tam i z powrotem ma do przebycia az 72 tys km , te satelity geostacjonarne Hot Bird i Astra sa wysoko nad Ziemia ok 36 tys km, tak aby byly ww tym samym miejscu wzgl poruszajacej sie Ziemi, a przyciaganie ziemskie rownowazyla sila odsrodkowa poruszajacej sie razem z Ziemia satelity. Predksc swiatla to 300 tys. km na sek w prozni, wiec te 72 tys km to ulamek sekundy ale jest. Wieksze sa opoznienia w sprzecie elektronicznym nadajacym dosylowym, czasami zamiast rych 72 tys km jest dwa razy wiecej przy jakis dosylach pomocniczych przez satelite.

W praktyce zauwazylem odbior tego samego programu telewizyjnego czy radiowego z satelity, najczesciej opozniony w stosunku do TV. naziemnej czy radia o 1-10 sekund, czasami bylo nawet do kilku minut, co bylo troche smieszne przy ogladaniu transmisji meczu bo na tv naziemnej juz padl gol, a na satelitarnej dopiero za czas jakis.Te opoznienia byly generowane przez sprzet elektroniiczny glownie, bo przez odleglosc to raczej ulamki sekundy w tym porzypadku.

Jesli chodzi o DVB-T to opoznienia jakies minimalne (bardzo male ulamki sekundy) sa tolerowane z roznych nadajnikow, czy przy odbiciach fali od obiektow, stad nie ma zjaw/odbic na ekrane jak przy tv analogowej, mozliwe tez jest nadawanie synchroniczne na tym samym kanale ze stacji nadawczych odlegllych o ok 30-50 km i wiecej roznie podaja. Takze doswietlanie dolin na tym samym kanale z przekaznikow. Jednak przy zbyt duzym opoznieniu tych fal z roznych nadajnikow strzalki i wezly fali moga sie wytlumiac, co powodowac moze zaklocenia odbioru, zacinanie czy brak odbioru ze wzgledu na jakosc sygnalu, pomimo jakis wskazan sily sygnalu.

Czacha

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Czacha »

Witam Wszystkich.
Mam takie pytanie. Odbieram wszystkie kanały telewizyjne z Wisły bez problemów. Na każdym z nich tj. 58 i 41 (do niedawna również 38) jakość sygnału wskazywana przez odbiornik wynosi 97%, siła około 62%. Wyjątkiem jest kanał 55, w którym jakość wynosi 96% ale czasami na chwilę spada do 90% lub nawet jeszcze mniej. Jakość obrazu jest bez zastrzeżeń, nie zacina się. Zdarzają się wprawdzie bardzo sporadyczne pauzy (raz dziennie), ale to na różnych kanałach.
Do nadajnika mam około 50 km. 90 stopni na lewo w odległości około 30 km znajduje się nadajnik Katowice Kosztowy. Czy synchroniczne nadawanie na tym samym kanale z Katowic może powodować takie "wariowanie" odbiornika? Odbiór z Katowic mam generalnie słaby (oczywiście po ustawieniu anteny), coś musi zasłaniać lub zakłócać nadajnik. W chwili obecnej (bokiem anteny) odbieram szczątki analogu z tego nadajnika - obraz jest mocno zaszumiony i poodbijany.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Tak, w pewnych warunkach (miejscach) nadawanie w SFN może powodować tego typu zachowanie się odbiornika. Najczęściej przy kiepskim kablu bądź antenie o słabych parametrach. Jeżeli sygnał masz na tyle stabilny, że zakłócenia są raz na dzień, to poczekaj na zakończenie procesu cyfryzacji (do czasu przejścia nadajników na moce i kanały docelowe) i wykonanie dokładnej regulacji systemu antenowego.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: eXte77 »

Uwaga. 21 marca przerwa techniczna na RTON Wisła/Skrzyczne od godz. 1:00 do 6:00.

radio

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: radio »

AdamP pisze: lub Mux 4, gdy sobie go odpuści Polsat (mam taką nadzieję), z racji mizernego zainteresowania tym gadżetem
Koneser pisze:To bardziej niż gadżet. Mogłem odbierać Skrzyczne k.38 1kW (ok. 85km) a nie miałem i nie mam sygnału Mux4 5kW z odległości ok.13km (Bytom) a to ten sam kierunek. Ten Mux to jakieś nieporozumienie.
TV Mobilna Polsatu nadaje z polaryzacją V pionową , a DVB-T emitela jest w polaryzacji H pozimej
odwróć wiec antene

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Odwróciłeś cytaty - przypisałeś mi wypowiedź konesera a jemu moją - ale mniejsza z tym. O odwrotnej polaryzacji doskonale wiemy ;)

Wiking

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Wiking »

No, ale czytając ten temat widać, że jeszcze nie wszyscy są zorientowani w spółkach Info-TV, bo są dwie takie spółki:
-Info-TV-FM
i
-Info-TV-Operator.
Pierwsza należy do Cyfrowego Polsatu i ona posiada tylko decyzję rezerwacyjną dla MUX-4.
Druga należy do Magna Polonia (nie powiązana z Solorzem-Żakiem) i ona posiada infrastrukturę nadajników, czyli jest to bezpośrednia konkurencja EmiTela.
Na rynku są jeszcze inne spółki zajmujące się radiodyfuzją, np. RS TV, które należy do Cyfrowego Polsatu. :)

PawełZ
Posty: 18
Rejestracja: 12 października 2012, o 14:29
Odbiornik: Wiwa 100, Opticum HD1
Instalacja antenowa: Antena log-per na balkonie, 4 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy,

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: PawełZ »

Oglądam właśnie TVP Kultura (MUX-3 kanał 41). Obraz jest bardzo dobry, bez pikselozy, ale występują chwilowe zaniki dźwięku. Może ktoś wie gdzie leży przyczyna?

Czacha

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Czacha »

kb997 pisze:Tak, w pewnych warunkach (miejscach) nadawanie w SFN może powodować tego typu zachowanie się odbiornika. Najczęściej przy kiepskim kablu bądź antenie o słabych parametrach. Jeżeli sygnał masz na tyle stabilny, że zakłócenia są raz na dzień, to poczekaj na zakończenie procesu cyfryzacji (do czasu przejścia nadajników na moce i kanały docelowe) i wykonanie dokładnej regulacji systemu antenowego.
Dzięki za informacje. Antenę mam nową, kabel też (chyba żaden specjalny, ale nowy). Nie widzę za bardzo co mógłbym u siebie w instalacji jeszcze zmienić. Dzisiaj jak pogorszyła się pogoda to zwiększyła się liczba przycięć na MUX1. Nie wiem czy to wina zachmurzenia, opadów czy wiatru (maszt trochę się chwieje na wietrze). Chociaż pozostałe dwa MUX-y chodzą bez problemów na stałej jakości 97%.
MUX1 z Kosztów nadawany jest z mocą 25kW i nie potrafiłem go odbierać nawet po ustawieniu anteny. Czy to możliwe, że aż tak zakłóca? Jeśli tak, to gdy nadajnik przejdzie na moc docelową 100kW będzie chyba jeszcze gorzej?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Możesz spróbować niewielkiej zmiany azymutu. Obserwując pasek JAKOŚCI w odbiorniku powoli przekręcać antenę w lewo lub prawo aby jakość na kanale 55 wzrosła. Może się okazać, że kilka stopni w bok wyeliminuje niepożądany sygnał. Nie musi on pochodzić bezpośrednio z nadajnika a może być z odbicia. Skoro Kosztowy masz 90 stopni z boku to albo zwieksz kąt aby względem anteny były np. 100 stopni albo 80. Tylko próby zostają.

Czacha

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Czacha »

Może faktycznie poczekam aż Kosztowy przejdą w pełni na nadawanie cyfrowe, bo dziś się namęczę z anteną, a za dwa miesiące trzeba będzie znów regulować. A może się to uspokoi, zobaczymy.
Czy docelowo wszystkie multipleksy mają być nadawane w SFN?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

Nie. Mux2 będzie MFN na kanale 58

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

MFN na k.58 Skrzyczne i ???

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: misiek2000wp »

MFN to emisja samodzielna.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Coś mi się pomyliło. :oops:

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Dziś mój telewizor pokazuje o wiele silniejszy sygnał na k41 niż było do wczoraj. k55 i k58 bez zmiany. Ciekawe, co się wydarzyło - doświetlenia powinny być włączone już od wtorku.

Cyfrowyjanusz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Zgłaszam że na południe od Skrzycznego (okolice Milówki) w miarę przyzwoicie działają wszystkie 3 MUXy od czasu wzmocnienia a już doświetlacze mux3 to już w ogóle polepszają. To samo w Bielsku-Białej, wreszcie dobra robota i dobre wiadomości ze Skrzycznego :)

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

U mnie Skrzyczne super. Mux-1 siła 96, Mux-2 siła 94, Mux-3 siła 97. Jakość wszystkie 100.
Po wyłączeniu kanału 38 wyłapuje mi szczątki Świętego Krzyża teraz :D

fischer

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: fischer »

Kurcze nie wiem co się stało, po wyłaczeniu analoga wszystkie muxy chodziły bardzo ładnie, po 2 dniach całkowicie zniknął mux2 z k58. Zero sygnału :/

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Sprawdź kabel i jego połączenia w antenie i wtyku. Jak masz wzmacniacz to zasilacz i płytkę.

Zablokowany