Odbiór DVB-T w woj. śląskim

tomekogg

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: tomekogg »

To zapewne wynika z uruchomienia tego mux"a na Skrzycznem na tym samym kanale (k.55),
Co ty opowiadasz, to jest SFN, więc nie ma sie prawa nic zakłócać. Przynajmniej w teorii :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

@up
A więc wyjaśniło się co tam u Kosmodrona na dachu siedzi. Faktycznie z mux3 mogą być problemy, choć jest to do przeskoczenia ale chyba poczekamy do przełączenia mux3 na k41. Mux1 w związku z SFN wymaga czasem drobnej korekty w ustawieniu anteny i to niekoniecznie w prawo-lewo a czasem góra dół. Ja mam pytanie do Kosmodrona - czy instalacje antenowe są w tym samym budynku, czy w różnych? Jeśli są w jednym to można by spróbować zestroić dwie anteny razem dla uzyskania poprawnego odbioru, a dopiero potem rozdzielić sygnał na odbiorców.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Teoria teorią a praktyka swoje ;) Przerabiałem to u siebie - przed uruchomieniem k.55 na Skrzycznem miałem jakość 100% a po uruchomieniu Skrzycznego siła sygnału podskoczyła o ok. 30% ale jakość spadła w zauważalny sposób. Oczywiście dało się to poprawić :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

No właśnie, dało się poprawić :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: adac »

Ja chciałbym zapytać, jaki charakter ma obecna emisja mux-1 z obiektu Skrzyczne i czy jest przewidziana na stałe ?
Czy ktoś stara się w tym zakresie o pozwolenie ?
Komunikat http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=31&t=5255 autorstwa Emitela nic tutaj nie wyjaśnia.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: AdamP »

Kanał i moc są docelowe, więc raczej zmian nie będzie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: adac »

A czy mógłbym prosić o źródło tej informacji ?
Bo ja mam przed sobą wykaz pozwoleń UKE z 30.11.2012 w którym takowa emisja nie istnieje.
Jest natomiast pozwolenie na emisję z tego obiektu: mux-1, k.62, ERP 25 kW, D.
Pozwolenie jest ważne do 2021.11.

Więc powtórzę pytanie: jaki charakter ma obecna emisja :?:

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Maciejek »

Emisja jest na kanale i mocach docelowych.

UKE w swoim najnowszym wykazie pozwoleń radiowych http://www.uke.gov.pl/pozwolenia_i_rezerwacje_dvbt z dnia 31.01.2013 podaje:
nr pozwolenia: DZC-WTV-5151-246/12 ważne do: 2023-01-15 (kanał 55 moc 100kW D)
i tyle w temacie.

(uważaj, bo na stronie UKE znajduje się jeszcze stary wykaz z listopada 2012, który oczywiście nie zawiera najnowszych uaktualnień)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: adac »

Dzięki, nie sądziłem że wykaz opublikowany w listopadzie przestanie być aktualny już w styczniu. Cyfryzacja postępuje zbyt szybko.

Tradycyjnie prośba do Emitela o aktualizację danych na swojej stronie, tym razem Harmonogram wdrażania Mux-1. Osoby poszukujące informacji tam też zaglądają.

Wg info na tej stronie: ostatni 3-ci etap wdrażania mux-1 został zakończony 30.09.2012, a prezentowane tam nr. kanałów i moce nadajników są docelowe.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

adac pisze: ... Cyfryzacja postępuje zbyt szybko.
Buachacha! :D Nieświadomie stworzyłeś dowcip stulecia. Trochę to z kontekstu wyrwałem i nie atakuję tu kolegi adac. Sorry za OT

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Realizacja harmonogramów w zasadzie się skończyła. Strony z harmonogramami zostały przeniesione do opisu historii DVB-T w Polsce.
Korekty i konieczne zmiany są uwzględnianiane na wykazach aktualnych emisji.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: adac »

Hmm.. czy należy przez to rozumieć, że również harmonogram wdrażania multipleksu 2 z przewidywanym zakończeniem ostatniego etapu na 31.12.2013, na dzisiaj jest nieaktualny ?

O harmonogramie mux-3 trudno cokolwiek powiedzieć poza tym, że go nie ma. Jest za to informacja o docelowym pokryciu ludnościowym na poziomie 98%, które ma być osiągnięte do kwietnia 2014. Jak również mapka która to ilustruje.

Czy to są już tylko materiały historyczne o DVB-T w Polsce, o ile dobrze zrozumiałem powyższy post ?

tomekogg

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: tomekogg »

To jest po prostu rozbój w biały dzień, że wymyślono, że TVP ma czas aż do 2014. Powinni mieć czas do końca sierpnia 2013 i opuścić mux-1.

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Sieć przemieników w woj. śląskim

Post autor: zenit »

Jestem ciekaw jak rozwiązana jest kwestia dosyłów do przemienników w Beskidach. Większość z nich powstała przed 1992r. więc retransmitowała Kosztowy lub Chorągwicę (choć i Opole się zdarzyło).
Tutaj jest wykaz z '93r:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... omsearch=1
Po ASO może się zdarzyć że przemienniki biorące sygnał z dwóch obiektów mogą nadal retransmitować jeden sygnał (np. TVP1 z Chorągwicy).

Do starszych użytkowników mam pytanie; czy przed powstaniem RTON Skrzyczne istniał tam przemiennik przesyłający sygnał tam gdzie Kosztowy lub Chorągwica były nieosiągalne?

noels

Problem z MUX1

Post autor: noels »

Witam,

Mieszkam w Sosnowcu, dzielnica Klimontów, na piętrze 4/4, otaczająca zabudowa to wyłącznie bloki 4 piętrowe, posiadam za oknem antenę telewizyjną DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177 podłączoną do TV Samsung ES5500 za pomocą 10m kabla antenowego

Poziom sygnałów na poszczególnych multiplexach 96 - 100 %
Ilość błędów: zazwyczaj 0

Kanały nadawane z MUX2 i MUX3 - odbierają idealnie

Kanały nadawane z MUX1 - odbierają źle, występują co chwilę zacięcia obrazu, zakłócenia w postaci poszarpanych obszarów obrazu (kolorowe kwadraciki - typowe dla cyfrowych błędów)

Próbowałem wyjąć z puszki antenowej wzmacniacz i odłączyć zasilacz od wtyczki antenowej, wsadzić w miejsce zasilacza symetryzator - efektem był za słaby sygnał i nie odbierałem wszystkich multiplexów.

Pytanie:

Co może być przyczyną przycinania się kanałów z MUX1 pomimo tak dobrego sygnału ? Czemu MUX3 pomimo zdecydowanie mniejszej mocy nadawczej działa OK ? Czy można sobie z tym problemem jakoś poradzić ?

Odpowiem dla innych:

Wymieniłem wzmacniacz na symetryzator ale nie przestroiłem TV - dlatego uważałem że nie pomogło i wróciłem do wzmacniacza jednak po paru dniach spróbowałem ponownie z symetryzatorem i tym razem ponownie wyszukałem kanały na TV - ten zabiegł pomógł - MUX1 i MUX2 były perfekcyjne a MUX3 od czasu do czasu przyciął ale było to spowodowane słabą mocą nadajnika jak na tamten czas.

W podsumowaniu: miałem zbyt mocny zestaw (antena + wzmacniacz)
Ostatnio zmieniony 4 czerwca 2013, o 13:53 przez noels, łącznie zmieniany 1 raz.

DjTomy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: DjTomy »

Za mocny sygnał dla mux I spróbuj włożyć wzmacniacz z serii LNA ale słabszy skoro symetryzator nie daje rady.

kik607

Problem z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej

Post autor: kik607 »

Witam
Mój problem polega na tym że mój tv wyszukuje tylko trzy programy TVP1, TVP 2 i TVP Katowice i tu moje pytanie czy telewizor bez wbudowanego dekodera znajduje jakieś programy wogóle? Czy poprostu nic nie powinno sie pojawić? Telewizor posiadam około 4 lata LG 32 cale plazmowy i nie wiem czy ma wbudowany dekoder, na naklejce jest tylko logo DVB ale czy to jest to samo co DVB t? Proszę o szybką odpowiedz

domino16297

Re: Problem z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej

Post autor: domino16297 »

Dziwny przypadek.Jeśli włączasz wyszukiwanie cyfrowe to powinno cały multipleks łapać.Myślę że ty analogowe kanały łapiesz.

kik607

Re: Problem z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej

Post autor: kik607 »

Jest taka możliwość że tv mam bez dekodera wbudowanego i łapie mi te trzy programy analogowo? Miejscowość Wodzisław Śląski.

a i jeszcze jedno jak trzeba zmienić żeby tv szukał programy cyfrowe?

domino16297

Re: Problem z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej

Post autor: domino16297 »

Możliwe.Jaki to model telewizora? Powinno na kartonie pisać coś lub na instrukcji obsługi.

Zablokowany