DVB-T Kraków

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: Jarosław Bałuka »

W dniu dzisiejszym (14 lutego) krakowski multipleks DVB-T został uzupełniony o 3 pogramy radiowe. Obecny skład multiplesku:

TVP 1
TVP 2
TVP Info
TVP Historia
TVP Kultura
TVP Sport
Polskie Radio PR1
Polskie Radio PR2
Polskie Radio PR3

Wymienione programy telewizyjne nadawane są z kompresją MPEG-4 AVC.

Krakowiaczek

DVB-T Kraków

Post autor: Krakowiaczek »

Jeśli to nie tajemnica. Skąd jest brany sygnał MPEG4 do testów? Z platformy "n" czy jest konwertowany "na miejscu"?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sygnał brany jest w postaci źródłowej wprost od TVP i składany w multipleks w Warszawie w stacji czołowej EmiTela. Stamtąd rozsyłany jest po sieci EmiTela do innych miast.

Krakowiaczek

DVB-T Kraków

Post autor: Krakowiaczek »

Ta sieć Emitela to światłowody?Na Alledrogo można kupić tanie tunery na USB. Są opisane jako obsługujące DVB-T. Czy jest podział na MPEG2 i MPEG4 czy w przypadku takich tunerów jest to załatwiane software`owo?
Czy w Polsce w DVB-T była już testowana HDTV? Albo np. jakiś system kodowania?
Czy jest jakiś orientacyjny przelicznik że jeśli tradycyjny kanał nadający z mocą 10kW odbieram przyzwoicie to kanał DVB-T z mocą xxkW będzie w moim zasięgu? Z tego co zauważyłem to z dużo mniejszej mocy DVB-t jest uzyskiwany dużo większy obszar pokrycia.

pb

DVB-T Kraków

Post autor: pb »

Dzien dobryWłasnie przeczytalem o uruchomieniu sygnalu w Krakowie. Niestety odbieram tylko dzwiek -przez odbiornik samsung le37m8. Poziom sygnalu na byle jakiej antenie ze wzmacniaczem mam 49%, czy jakos tak.Mieszkam na obrzeżach miasta w kierunku zachodnim. Pytanie zaś brzmi - czy tak juz zostanie i ten moj telewizor bedzie pokazywal czarny ekran, czy mozna cos z tym zrobic, nie dokupujac kolejnej "przystawki"?

Janusz

DVB-T Kraków

Post autor: Janusz »

Poczytaj forum na temat modułów CI do tych telewizorów i wszystko będzie jasne

Krakowiaczek

DVB-T Kraków

Post autor: Krakowiaczek »

Miała się pojawić jakaś mapka zasięgu DVB-T w Krakowie. Można ją gdzieś pobrać?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Kraków

Post autor: JaroslawMroczkowski »

[quote]Miała się pojawić jakaś mapka zasięgu DVB-T w Krakowie. Można ją gdzieś pobrać?[/quote]
Wszystkie mapki, gdy już są gotowe do publikacji, lądują >> tu <<

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: maciek_p »

Z urządzeniami przenośnymi na tej mapce to chyba lekka przesada. Pojeździłem trochę po Krakowie z laptopem i tunnerem DVB-T (antena dookólna na dachu) i w centrum między budynkami odbiór jest dość utrudniony - co raczej nie dziwi. Ogólnie jest OK w promieniu 3-4 km gdy tylko antena odbioracza i nadawcza "widzi się" można nawet jechać samochodem i oglądać TV. Szkoda tylko, że to jednak Krzemionki bo w końcu wszyscy w Krakowie mają ustwione anteny na Chorągwice, a nie każdy może łatwo wystawić inną antenę skierowaną właśnie tam.
Cieszyć się mogą mieszkańcy ciągu ulicy Kalwaryjskiej gdzie są problemy z odbiorem sygnału z Chorągwicy cień rzucają ... krzemionki.

maciek

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: yerry »

Jaka antena była użyta? Taki typowy malutki pręcik na magnesie?

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: maciek_p »

Tak,

orginalna antenka od karty DVB-T do laptopa.


maciek

Krakowiaczek

DVB-T Kraków

Post autor: Krakowiaczek »

@Maciej Patrzałek z tego co czytam mieszkasz w Krakowie. Czy udało Ci sie może odebrać na stacjonarnej antenie sygnał ze Skrzycznego? Podobno w niektórych rejonach Krakowa jest to możliwe.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: maciek_p »

Próbowałem kiedyś raz ale żadnych rezultatów. Nie wiem czy blok który jest przede mną nie przysłania mi trochę Skrzycznego.


maciek

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

DVB-T Kraków

Post autor: igorlan »

Previously GK wrote:[quote]@Maciej Patrzałek z tego co czytam mieszkasz w Krakowie. Czy udało Ci sie może odebrać na stacjonarnej antenie sygnał ze Skrzycznego? Podobno w niektórych rejonach Krakowa jest to możliwe.
[/quote]

Ja mieszkam na Salwatorze i sygnał ze Skrzycznego odbieram bez problemu. Póki co TVP1, TVP2, TVP INFO oraz TVP SPORT. Ten ostatni jest ewidentnie w gorszej jakości jak pozostałe.

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Kraków

Post autor: PanGie »

Previously Igor L. wrote:[quote]
Ja mieszkam na Salwatorze i sygnał ze Skrzycznego odbieram bez problemu. [/quote]Pytanie do Emitela. Na mapce zasięgu ze Skrzycznego jest napisane 0,5 kW. Czy tyle ma ten nadajnik? To jaką on będzie miał docelową moc? Jeśli tylko zwiększy się do 1 kW to spokojnie będzie można sygnał odbierać w zachodniej Małopolsce.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Kraków

Post autor: kasia »

cześć!chciałabym potestować dvb-t w Krakowie - sprawdzałam jak wygląda sygnał z Krzemionek TVP2 (623MHz) i jest obraz lekko zaśnieżony (ale jest stereo-NICAM i kolor) - więc z sygnałem nie powinno być problemu.
Problem może być ze sprzętem - odbiornik pasowałby mi na USB (do laptopa 1,6GHz procek). Niestety odbiorniki na USB nie mają sprzętowego wspomagania mpeg4 - stąd moje pytanie: jak to u was wygląda? Czy obraz nie zacina się itp.PS. Który z tych odbiorników polecalibyście:http://www.lms.pl/index.php?mod=przedmiot&rel=230991 (najbardziej atrakcyjny cenowo)
http://www.[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/item343927166_tun ... V%20Hybrid

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: yerry »

Jeśli odbierasz TVP2 z Krzemionek to DVB-T powinno być bez problemów.Nie wypowiadam się na temat innych kart, ja używam Pinnacle 330e (USB Pro Stick), ale sporo innych kart działa. Nie ma kart z sprzętowym dekoderem MPEG-4, dekodowanie robione jest programowo. Istotne jest zastosowanie odpowiedniego programu i kodeka, a o tym już było sporo na tym forum. Jeśli np DVBViewer rozpozna daną kartę to reszta pójdzie jak z płatka.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

DVB-T Kraków

Post autor: igorlan »

Dzisiał skanując pasmo na kanale 46 zauważyłem dość mocny sygnał natomiast brak jakiegokolwiek kanału na tej częstotliwości. dodam że na kanale 38 odbieram Skrzyczne, potem jest przerwa i nagle kanał 46 pokazuje bardzo mocny sygnał. Może Emitel wie co to znaczy?

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Kraków

Post autor: kasia »

emitel już od piątku o tym wie i pisze, że testuje dvb-h - proszę spojrzeć na ten wątek:
http://www.emitel.pl/forum-dyskusyjne/t ... 727685659i ewentualnie tu:http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... rom=&ucat=&
- sygnał silny bo 100W ma nadajnik

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

DVB-T Kraków

Post autor: igorlan »

Ok dziękuję za wyjaśnienie

Zablokowany