DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

Istota sprawy jest w postach kol _chris_ i AdamKar. Samodzielne ustawienie anteny w naszych warunkach, czyli na oko jest niemożliwe. Nawet jeżeli złapiemy MUX1 to najczęściej nie będzie MUX2, choć nadawane są z tego samego nadajnika i odbierane są w tym samym miejscu. To musi zrobić ktoś, kto dysponuje odpowiednim oprzyrządowaniem, będziemy mieli wielkie szczęście jeżeli wystarczy jedna antena, bardziej prawdopodobne że dwie albo nawet trzy.
Tyle, że ponieważ rzecz dzieje się w Polsce, za jakiś czas, niedługi, nastąpi zmiana kanałów na których nadawane są poszczególne multipleksy i wszystko trzeba będzie powtórzyć. Oczywiście płacąc powtórnie i najpewniej odnosząc dotychczasowe anteny do punktu skupu złomu.

AdamKar

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: AdamKar »

Z racji tego, że również mam problemy z odbiorem Mux-ów z Krynic dołączę się do rozmowy.
Mam prośbę, może ktoś byłby w stanie zaproponować jakąś antenę na balkon, nadmienię tylko, że cały dzisiejszy dzień walczyłem z własnoręcznie zrobionym biquadem wyliczonym ze stron z tego forum i dwoma antenami firmy Sowar, Euro Dextra i Dexana. Mieszkam na parterze i muszę szukać sygnału z odbicia. Mux-3 bez najmniejszych problemów, Krynice tragedia, jeśli moc sygnału w wartości wysokiej to zero jakości i ciągłe przycięcia
Nikt, tak naprawdę, nie zaproponuje Ci takiej anteny „w ciemno”. Każde miejsce wymaga innej anteny. Poszukiwanie sygnału z odbicia w przypadku DVB mija się z celem, chyba, że sygnał jest niski. Do poszukiwania odbić należy użyć anteny o dużym zysku, dużej kierunkowości z bardzo małymi listami bocznymi, więc długie i kosztowne.
Na Twoim miejscu spróbowałbym zrobić samemu prostą antenę kierunkową, jakieś 8 – 10 elementów. Kiedyś gdy szybko potrzebna mi była antena zrobiłem LPDA na listwie drewnianej używając „zastanych” drutów i zszywacza. Rozważ też możliwość pochylenia anteny do góry. W stosunku, do Twego miejsca zamieszkania anteny nadawcze są dużo wyżej niż mieszkasz.
Tunery którymi ja dysponuję mają prawdopodobnie ARW, gdyż w każdy program podaje pobodnę wartość sygnału. Nie są więc wiarygodne jeśli chcę pomierzyć wartość sygnału. Być może ta sytuacja dotyczy wielu tunerów DVB.
Ale dlaczego sygnał jest duży a jakość niska, tego nie wiem i będę wdzięczny jeśli ktoś mi to wytłumaczy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Ja jestem przeciwny łapaniem sygnału z odbicia. Czemu? Załóżmy, że teraz złapiesz sygnał odbity z okna z sąsiedniego bloku. Przyjdzie lato i właściciel tamtego mieszkania otworzy okno - już sygnał nie będzie docierał i będziesz narzekał na emitel. Jeżeli to blok 4 piętrowy i większy to musi być AZART.

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

Dlaczego sygnał duży a jakość mała? Bo poziom sygnału mierzy mierzy wszystko o częstotliwości danego kanału, tyle, że zawartość tego co może być odczytane jako właściwy sygnał DVB-T, za mała. Zaradzić można patrząc tylko na jakość a nie poziom sygnału.

przejazd2

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: przejazd2 »

Dziękuję za zainteresowanie. Postaram się jeszcze zrobić coś własnoręcznie jakąś dłuższą antenę, z tymi odbiciami qwerty ma moim zdaniem rację, z odbicia to znaczy, że nie wiadomo skąd, blok jest 4 piętrowy ale na dachu pusto, Sav i Koba przekonały TBS-y, że nie warto ;) . Myślałem też o jakiejś dobrej antenie kierunkowej tylko wiecie to jest balkon na parterze i może znaleźć się jakiś życzliwy. Z tą jakością to jest tak: TV wskazuje 0 i błędów 0, sytuacja do przyjęcia ale niestety ilość błędów często wzrasta do jakichś dużych wartości i już po oglądaniu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

To proś administrację, żeby wskazali miejsce montażu anten - nie mogą Ci tego zabronić.

AdamKar

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: AdamKar »

Postaram się jeszcze zrobić coś własnoręcznie jakąś dłuższą antenę
Może coś takiego: http://www.youtube.com/watch?v=PtKnpjWm ... re=related

http://www.changpuak.ch/electronics/lpda.php
W podobny sposób możesz zrobić Yagę. Trzeba do Yagi dokupić symetryzator.
Do obliczeń i testów wystarczą kanały nadawane z Krynic.

djb

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: djb »

uporalem sie ze swoim problemem, wymienilem wzmacniacz w antenie na ekranowany, tamten widac albo padl naturalnie lub od np. burzy, znowu mam odbior na maxa na antenie dookolnej

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniek357 »

Dziś mija 50 lat od uruchomienia RTCN Krynice

http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci ... ka/9496557

Materiał filmowy (pod koniec "Obiektywu") - historia i centrum nadawcze "od kuchni":

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/ ... 30/9497250

przejazd2

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: przejazd2 »

Witam. Chciałbym tylko poinformować wszystkich, że od dzisiaj TK Sav w Białymstoku wpuściła w kabel wszystkie trzy MUX-y. Nadają na 5, 6 i 7 kanale. Dla tych co mieli problem z odbiorem w gęstej zabudowie miejskiej to świetna wiadomość. Pozdrawiam

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Kamilx »

Docelowo MUX-3 w Białymstoku ma nadawać z RTCN Białystok/Krynice na kanale 22 z mocą 100 kW. Planowane jest także doświetlenie okolic Hajnówki sygnałem z nadajnika, który ma być zlokalizowany w miejscowości Czyże (kanał 22, moc 5 kW ERP). Jak można się domyślić (wg wyłączeń telewizji analogowej) nastąpi to 17 czerwca 2013 r.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniek357 »

Jest tam w Czyżach jakiś maszt czy EmiTel będzie coś budować ?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Kamilx »

Wiem, że ma nadawać na jakiejś wieży.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Kamilx pisze:Docelowo MUX-3 w Białymstoku ma nadawać z RTCN Białystok/Krynice na kanale 22 z mocą 100 kW. Planowane jest także doświetlenie okolic Hajnówki sygnałem z nadajnika, który ma być zlokalizowany w miejscowości Czyże (kanał 22, moc 5 kW ERP). Jak można się domyślić (wg wyłączeń telewizji analogowej) nastąpi to 17 czerwca 2013 r.
Śmiem wątpić w te 100 kW ERP. Raczej obstawiam na jakieś 70-80 kW ERP.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Kamilx »

Ja nie myślałem też, że spodziewamy się 100 kW. Taką odpowiedź dostałem od UKE.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Tak samo miało być z multipleksem 1 i 2 (GE06).

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniek357 »

Dziś w Radiu Białystok był dość ciekawy wywiad z Piotrem Siemieńcem - dyrektorem Biura Usług Radiowych i Telewizyjnych spółki EmiTel. Kilka zasłyszanych informacji:

Między 14 maja a 12 czerwca na maszcie w Krynicach będą prowadzone prace związane z wzmocnieniem konstrukcji masztu. Wymieniane będą także anteny UKF (przez co będą przerwy w odbiorze programów radiowych). Przerw w odbiorze kanałów TV nie będzie (oprócz 14 maja - serwis wszystkich emisji).

17 czerwca w woj. podlaskim zostanie włączony MUX-3 z następujących obiektów:
  • Białystok Krynice
  • Czyże
  • Turośl
  • Makarki
  • Suwałki
Wywiadu można posłuchać tu: http://www.radio.bialystok.pl/goscie/in ... 3/f/128343

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Szkoda, że nie w weekend. Nie wiem co to za moda wyłączanie analoga w poniedziałek/wtorek.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniek357 »

Noc z niedzieli na poniedziałek to jeszcze prawie weekend :lol:

Ciekawi mnie, czy emisja MUX-3 z Cieszyńskiej zostanie automatycznie wyłączona w momencie włączenia tego multipleksu z Krynic.

Druga rzecz to Czyże i Turośl - z tego co patrzyłem to nie ma tam żadnych obiektów EmiTela. W Czyżach np. są BTS-y Plusa i T-Mobile. Czyżby doświetlenia w tamtych rejonach planowane były właśnie z owych BTS-ów ?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: distefano »

Jak zauważyłeś drobne informacje na temat wyłączeń, przełączeń itp. ukazują się zawsze w ostatniej chwili musisz więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać do 17 czerwca by się przekonać jak będzie później. Ty przynajmniej MUX-3 już dawno masz, a ja muszę czekać, ale i tak się cieszę, że tylko do czerwca, a nie do 2014 roku.

Zablokowany