DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Odp: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

kb997 pisze:
marcin.poznan pisze: Co proponujecie? co można jeszcze zrobić?
Kupić lub zrobić dobrą procę :D
A na serio, masz pewność, że to jedna konkretna lampa? Czy była wyłączona w celu naprawy, czy się zepsuła. Jeśli to jest konkretna lampa to trzeba się z tym udać do administracji osiedla bądź właściciela tych lamp żeby usunęli usterkę.

Lampa została wówczas wyłączona przez administratora celem sprawdzenia czy to rzeczywiście ona zakłóca. Administrator potem ją włączył. UKE robiło pomiary w obecności pracowników administracji osiedla. Nadmienię, ze UKE niedawno tez przyjechało bo wysłałem im filmy z zakłóceniami. Kiedy oni byli ok 19.30 ja jeszcze byłem w pracy. Napisali mi, że nadal nic nie siało. Co ciekawe w tym dniu kiedy oni drugi raz robili pomiar 27 marca ja wróciłem do mieszkania zakłóceń nie było a lampa się świeciła. Nie wiem co tutaj jest grane.
Dziś testowałem tuner do kompa Medion 97500 zakłócenia występują i na tunerze i w TV.
Zainstalowałem też tłumik http://sklep.delta.poznan.pl/tlumik-tr- ... p2196.html i na mux I mniej jakby zakłóceń (ale są),na II prawie dobrze a III szatkuje, pikseloza. Zastanawiam się nad tym
http://www.badmor.com.pl/Html/55.htm czy to coś da na te zakłócenia elektryczne impulsywne.
Co o tym myślicie tym Filtrze zakłóceń przemysłowych. W domu już mam 3 anteny i tej czwartej anteny logoperiodycznej to muszę zglebić materię. Znalazłem coś takiego http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65 czy to polepszy czy pogorszy zorientuje się czy w Poznaniu można coś takiego kupić (może wcześniej wypożyczyć bo już w domu mam 3 anteny).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: adac »

Co o tym myślicie tym Filtrze zakłóceń przemysłowych: http://www.badmor.com.pl/Html/55.htm
- sądzę że należało od tego zacząć.
Co ciekawe w tym dniu kiedy oni drugi raz robili pomiar 27 marca ja wróciłem do mieszkania zakłóceń nie było a lampa się świeciła. Nie wiem co tutaj jest grane.
Prawdopodobnie to nie ta lampa jest przyczyną, o czym napisałem wcześniej referat. Przeczytaj w wolnej chwili, zajmie Ci to mniej czasu niż mnie pisanie.
Co ciekawe w tym dniu kiedy oni drugi raz robili pomiar 27 marca ..zakłóceń nie było.
Prawdopodobnie domniemany sprawca zauważył wóz techniczny UKE i na szelki wypadek wyłączył swoją maszynerię żeby go nie namierzyli. Albo to zwykły przypadek.
Czy antena szerokopasmowa Log 2-65 polepszy czy pogorszy odbiór..
Zdecydowanie polepszy odbiór sygnału, razem z nałożonymi na niego zakłóceniami. Przed montażem na balkonie zastanów się nad jej rozmiarami: 130x 70 cm.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

adac pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dziękuję za informacje.

Kupię na początek ten Filtr zakłóceń przemysłowych.

Tłumik mało skuteczny tutaj jest.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Bartt »

@marcin.poznan

Nie wiem czy moje podpowiedzi coś ci pomogą, gdyż ja nie miałem sytuacji z okresowo pojawiającymi się zakłóceniami i mogę tylko teoretyzować w kwestii ich eliminacji ;).
Myślę że dużo zależy od tego czy te zakłócenia pojawiają się tylko w paśmie telewizyjnym, a konkretnie UHF czy też nie. Jeśli są poza pasmem, a tv nie potrafi sobie z nimi poradzić, to zastosowanie filtrów powinno pomóc. Oczywiście najlepszy byłby filtr pasmowy tylko na UHF (k21 -69), a jeszcze lepszy pewnie kanałowy (czyli przepuszczający tylko kanały pożądane - w twoim przypadku 23,27,39.
Niestety takich filtrów nie znalazłem, pewną namiastką takiego urządzenia jest zwrotnica FM/UHF w której wykorzystujemy tylko tor UHF: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0382.htm , niestety nie wiadomo jaka jest stromość takiego filtra (czyli tłumienie poza zakresem UHF).
Inne rozwiązanie - znowu jest to zwrotnica:
http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica- ... p3781.html
z której znowu można wykorzystać jedno z wejść (wejście 2 - kanały (5-28)+(39-69)), wprawdzie pasmo jest tu szersze (od kanału 5), ale za to dziura między kanałami 28 - 39 pozwoli wytłumić sygnał tv mobilnej (kanał 36).
Zaś jeśli chodzi o ten filtr zakłóceń przemysłowych który podałeś, to jego działanie w porównaniu z tymi powyżej powinno być gorsze, ponieważ jest to filtr górnoprzepustowy czyli wycina tylko wszystko co jest poniżej 47 MHz, podczas gdy ty potrzebujesz tłumienie, ale już poniżej 470 MHz.

Oczywiście to tylko teoria i nie ma gwarancji że ich zastosowanie pomoże ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: adac »

PS. @marcin.poznan:
Czy nie masz w pobliżu sąsiedztwa anten GSM ? To modny ostatnio element dekoracyjny na dachach. Na przeciętny i dobrze zestrojony odbiornik z reguły nie szkodzi..

_chris_

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: _chris_ »

marcin.poznan pisze: Co ciekawe w tym dniu kiedy oni drugi raz robili pomiar 27 marca ja wróciłem do mieszkania zakłóceń nie było a lampa się świeciła. Nie wiem co tutaj jest grane.
Dziś testowałem tuner do kompa Medion 97500 zakłócenia występują i na tunerze i w TV.
Jeśli generalnie zakłócenia pojawiają się tylko w czasie świecenia się lampy, to oznacza, że są jakoś z nią skorelowane bądź z czymś innym powiązanym z włączaniem zasilania lamp.

TO, że zakłócenia raz są, a raz ich niem, to może być naturalne, jeśli jest to jakiś uszkodzony element. Choć, rzeczywiście, dziwnym jest, że nie ma ich, kiedy przyjeżdża UKE.
  • czy one są okresowe, czyli pojawiają się regularnie co ileś tam sekund czy minut i mają ten sam charakter? Możesz gdzieś wrzucić fotki czy film z tymi zakłóceniami?
  • czy ustępują od razu po wyłączeniu latarni?
  • które to piętro i jaka jest mniej więcej odległość od latarni?
  • latarnia(e) leży na kierunku anteny?
marcin.poznan pisze:Tłumik mało skuteczny tutaj jest.
Albowiem tłumik bywa skuteczny tam, gdzie jest wysoki poziom odbieranych sygnałów. Wkładając tłumik obniżamy równo poziomy wszystkich sygnałów (a więc zarówno mux-ów, jak i zakłóceń), ale liczymy na to, że poziom zakłóceń jest na tyle mniejszy od poziomu mux-ów, że obniżając je wszystkie, zakłócenia "wepchniemy" poniżej czułości odbiornika, a mux-y będą mieć jeszcze wystarczający poziom na stabilny odbiór.

U ciebie zaś poziom sygnałów i tak jest nie za wysoki, więc szans powodzenia taka impreza nie miała.

Dodatkowo, tłumik sam z siebie degraduje jakość sygnału, więc trzeba z tym bardzo ostrożnie.
marcin.poznan pisze:Znalazłem coś takiego http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65
nie. Pisałem wyżej o o dużym zysku. I oczywiście, powinna być na sam zakres UHF. To mogłoby być coś w tym klimacie: log
marcin.poznan pisze:Co o tym myślicie tym Filtrze zakłóceń przemysłowych.
W takiej sytuacji trzeba próbować wszystkiego, choć akurat ten filtr jest dedykowany pod CB, a charakter twoich zakłóceń raczej na takie nie wskazuje.

Jeśli już to raczej filtr blokujący CDMA, czyli ostry górnoprzepustowy >470MHz. Możesz tam rzucić okiem.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

Zakłócenia są tylko wieczorem. Lampy gasną zakłócenia ustają to z moich obserwacji(dlatego w tym upatruje problem). Na dachach są anteny CB nie widzę GSM. Mieszkam na I pietrze antenę podniosłem o pól metra oddaliłem od bloku o pół metra.Parametry odbioru takie same jak wcześniej opisałem. Dekoder w TV prawidłowy, sprawdzałem jeszcze na innych urządzeniach i te zakłócenia występują tylko wieczorem.W dzień od 6.30 do ok 20.30 obraz idealny od ok 20.30 do ok 6.30 obraz się rwie mam nagranych kilka filmików, które wysłałem do UKE. Odległość od lampy jakieś 50 metrów. Antena wisi powyżej lampy. Filmiki chętnie podeśle na maile za pomocą kontaktu priv.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: _chris_ »

@ marcin.poznan:
widać z historii, że czas występowania zakłóceń jest zmienny, przesuwający się wraz z czasem świecenia się lamp - jesień / zima - dłużej, teraz - krócej. Więc temat na 99,9% związany jest z zasilaniem tych lamp. Albo więc jest to jakiś wadliwy element instalacji oświetleniowej, albo coś innego pracuje podłączone pod to zasilanie - i 'sieje' w czasie aktywności systemu oświetlenia.

Pierwsze piętro i 50 metrów odległości - jeśli to ta lampa, to powinna tak 'siać', że nikt w okolicy nie miałby odbioru.

Co z sąsiadami - masz się kogo zapytać o odbiór DVB-T?

Wyślę ci adres na pw, podrzuć mi jakieś fragmenty tych filmików.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: adac »

Jeżeli te lampy załączane są łącznikiem półprzewodnikowym (tyrystorowym) to już wiadomo gdzie jest problem. Takie zakłócenia są b. łatwe do namierzenia. Dziwi mnie, że UKE nie podeszło do sprawy gruntownie i nie przebadało szumów radiowych w całej okolicy i w szerokim paśmie.
Źródło wcale nie musi być 50 m od anteny.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

Panowie podzielę się na szybko jeszcze jednym spostrzeżeniem, mianowicie wczoraj 11 kwietnia po godzinie 20.30 zakłócenia były tylko na k.27 mux III (takie płynne mrozy krotko dało się oglądać). Jestem już tak wygłupiony tą cała sytuacją, że nie wiem co o tym mam myśleć. Wczoraj padało w Poznaniu (wg. wielu teorii taka pogoda ma także znaczenie w odbiorze).

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: DanielK »

@marcin.poznan
Jakie masz poziomy sygnału na wejściu do telewizora? Mam na myśli wykonanie profesjonalnego pomiaru.
Czy próbowałeś w czasie występowania zakłóceń zweryfikować to na innym sprzęcie?

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

Daniel Kucharski pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
nie wiem, bo nie mam miernika, jestem zmuszony poszukać jakiegoś instalatora by dokonał mi pomiarów. czy jest jakiś program komputerowy do kart DVBT do pomiarów?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: _chris_ »

@ marcin.poznan:
po obejrzeniu filmów i przeanalizowaniu całej historii powiedziałbym tak:
  1. wszystko wskazuje na to, że zakłócenia muszą być pochodną zasilania latarni. To jest optymistyczne, bo zawęża pole poszukiwań. Ale pesymistyczne jest to, że jeśli zakłócenia znikały w wypadku przyjazdu UKE, to by znaczyło, że ktoś wyłączał to, co śmieci. Ponieważ to nie podejrzana lampa, wychodziłoby tylko jedno, że to 'coś' związane jest z SM lub kimś tam pracującym.
    Trzeba by się przelecieć po osiedlu wokół twojego domostwa i popatrzeć, czy od którejś z latarni nie odchodzą dodatkowe przewody powietrzem lub do ziemi. Chyba, że w twoim budynku lub w pobliżu jest jakaś podstacja lub rozdzielnia, skąd idzie zasilanie latarni.

    Czyli następny przyjazd UKE bez konsultacji lub powiadamiania SM
    . Dobrze byłoby się z nimi namówić na jakiś wieczorny termin, po potwierdzeniu występowania zakłóceń, tak, aby chłopaki nie jechały na pusto.
  2. jeszcze jedno, razem lub w podobnym czasie masz prawdopodobnie załączanie oświetlenia nocnego na budynkach i przed nimi. Może to być też z tych obwodów.
  3. charakter tego, co masz na ekranie wskazuje na to, co pisałem już wcześniej. Za niskie poziomy sygnałów na k23 i k27, powodujące, że zakłócenia wchodzą jako swojego rodzaju podwyższenie szumu, powodując, że dekoder w odbiorniku zaczyna pracować w zakresie klifu cyfrowego, dlatego nie ma sytuacji braku odbioru, a jedynie szatkowania całoekranowego.

    Najniższe poziomy sygnału masz na k27 i tam też masz największe zakłócenia.

    Deszcz zmienia propagację sygnałów, powodując zmiany w wielkości dochodzących do anteny sygnałów. Widać akurat w twojej sytuacji, że wzrost odbieranego poziomu na k23 jest w miarę wystarczający do stabilnego odbioru, a na k27 już nie.
  4. w sumie brakuje prawdopodobnie tylko kilku dB poziomu, aby odbierać w miarę poprawnie. klif cyfrowy to typowo dwa - trzy dB w różnicy poziomu sygnału. U ciebie pewnie brakuje jakichś pięciu dB. Trochę dużo, ale szansa przy dobrej antenie prawdopodobnie jest.
Co z sąsiadami???

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

_chris_ pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Dziękuję za odpowiedz i analize materiału.

Własnie oglądam TV i nie ma zakłóceń jest godzina 22.26. Nie wiem co jest grane. Nie powiadamiałem UKE od 27 marca.Nie zgłaszałem nic do SM (ostatnio w grudniu 2012 r wtedy lampa była do 5 marca wyłączona).
Przesunąłem antenę do parametrów
MUX I - siła 91 jakość 100
MUX II - siła 93 jakość 100
MUX III - siła 70 jakość 100

Jutro dokładnie zanalizuje moje osiedle, dokładnie poobserwuje latarnie i dokonam ogledzin terenu. Na przeciwnym bloku są włączone lampy oświetlające duży bilbord.
W takim razie czy jest sens zainstalować słaby wzmacniacz mam na stanie http://sklep.delta.poznan.pl/wzmacniacz ... p2494.html

by poprawić ten kanał 27? Co proponujesz?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: adac »

@ marcin.poznan:

Czy UKE widziało Twoją instalację odbiorczą na balkonie ?
Nie wspominali przypadkiem że ona hmm.. nie spełnia za bardzo wymagań do poprawnego odbioru ?
Jakiś poziom zakłóceń tła w mieście będzie zawsze, inaczej trzeba by wyłączyć: oświetlenie, reklamy, windy, komputery, tramwaje itd. czyli generalny switch off.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: _chris_ »

marcin.poznan pisze:Własnie oglądam TV i nie ma zakłóceń jest godzina 22.26. Nie wiem co jest grane.
my też nie wiemy... ;) ale ważne, że ich nie ma. Może tajemniczy ktoś czyta forum, a może tajemnicze 'coś' zaprzestało działania, a może się naprawiło, a może...

Zrobiło się ciepło, może to jakieś grzanie, które zaprzestało działania z uwagi na temperaturę? Sprawdź rano, wtedy będzie chłodniej...
marcin.poznan pisze:W takim razie czy jest sens zainstalować słaby wzmacniacz mam na stanie
możesz spróbować, co ci szkodzi. Tylko, dwie uwagi:
  1. po zamontowaniu wzmacniacza OBOWIĄZKOWO ponowne poszukanie miejsca mocowania i ustawienia anteny dla najlepszego odbioru, co u ciebie może się akurat przełożyć nie na MAX jakości (min ilości błędów) w odbieranych mux-1 i 3, a w minimalnej wrażliwości na zakłócenia.
  2. zastosowanie klasycznego zasilacza antenowego z plastikową wtyczką antenową - separatorem napięcia może wręcz pogorszyć sytuację. Powinieneś zastosować sprawdzony, ekranowany separator napięcia, jak:
    http://tels.pl/pl/component/virtuemart/ ... l?Itemid=0
    czy
    http://www.dipol.com.pl/separator_zasil ... _C0397.htm
    ewentualnie zasilacz:
    http://tels.pl/pl/component/virtuemart/ ... l?Itemid=0

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: marcin.poznan »

@adac
Czy UKE widziało Twoją instalację odbiorczą na balkonie ?
Nie wspominali przypadkiem że ona hmm.. nie spełnia za bardzo wymagań do poprawnego odbioru ?
Jakiś poziom zakłóceń tła w mieście będzie zawsze, inaczej trzeba by wyłączyć: oświetlenie, reklamy, windy, komputery, tramwaje itd. czyli generalny switch off.
tak UKE widziało instalacje - nie było uwag

sprawdziłem dziś rano wszystko OK - nadal będę dokonywał obserwacji

Z racji, że zakłócenia po 38 dniach ustąpiły (tyle dni upłynęło do wczoraj kiedy brak zakłóceń odnotowałem) dziękuje na tym etapie kolegom za wsparcie i fachowe poradnictwo.

dziś godzina 21.15 znowu na kanale 27 sieje

Po tych doświadczeniach na pewno będę z UKE rozmawiał by nie informowali, SM i inne instytucje wokół bloku o kontroli.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: radier »

W związku ze startem TVP Rozrywka dziś od nowa przeszukałem kanały i zamiast TVP Info Wrocław jest TVP Info Poznań. Czyli teraz 2x ten sam kanał.

Inna sprawa, że tylko jakiś idiota mógł wpaść na pomysł TVP Info Wrocław z Poznańskiego nadajnika....

Eh lata świetlne dzielą nas od chwili kiedy to w Multipleksach zapanuje ład i porządek.

P.S. Za to TV Mobilna Nickelodon też zostawiła niby niekodowany, ale czarny ekran.

P.S.2 Znów się kanały pomieszały

tewo

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tewo »

Inna sprawa, że tylko jakiś idiota mógł wpaść na pomysł TVP Info Wrocław z Poznańskiego nadajnika....

W moim przypadku miało to sens. Mieszkam w woj. dolnośląskim pow. milicki i mam nastawioną antenę na nadajnik w Śremie, bowiem gwarantuje mi lepszy odbiór niż nadajnik na Ślęży (z którego zresztą jeszcze nie ma MUX 3). No i miałem swój program regionalny ale "ktoś" wpadł na genialny pomysł przy zamianie kanału MUX 3 z 28 na 27 aby teraz były identyczne 2 kanały TVP INFO Poznań - tak aby żyło nam się lepiej.

pewk

Brak sygnału z MUX2

Post autor: pewk »

Obiór MUX1 bardzo dobry, MUX3 się zacina natomiast brak sygnału z MUX2. Jaka może być przyczyna?

Zablokowany