Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: giaur500 »

wielkopolan44 pisze:Moim zdaniem i nie tylko pewnie powinno to wyglądac tak. W NTC powinny być tylko kanały SD
No co ty naprawdę? Czemu postulujesz aż tak dobrą jakość w dvb-t? To już chyba lepiej w dvb-t dać kanały w rozdzielczości 320x240 lub niższej, w dvb-t2 kanały SD a dvb-t3 gdy będzie kanały hd. Nie chcę tu nikogo obrażać, ale takie debilne posty po prostu rozwalają mnie czasem. Pewnie piszą to dzieci, które mają za słaby sprzęt żeby oglądać hd. Bo pokupwali szrot który nie obsługuje hd i teraz im żal tyłek ściska.

Powinno sie całkowicie odchodzić od kanałów SD na rzecz hd - jakość kosztem ilości. O dvb-t2 proszę nie wspominać, proponuję zacząć dyskusje o dvb-t2 za 15 lat. Jeszcze na razie nie zakończyliśmy wdrażania dvb-t - pragnę to przypomnieć i to dvb-t obowiązuje u nas a nie dvb-t2. Póki co nikt nia planuje tego zmieniać.

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

giaur500 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

No a po co na siłę wpychać kanały w HD skoro w rzeczywistości one są HD tylko z nazwy? W tym całym ntc i tak nie ma szału więc nie ma co żądać kanałów HD których i tak pewnie nie dadzą.
A tak poza tym to ja tylko przedstawiłem moją opinię jak to powinno wyglądać. Lecz czym dłużej na to patrzę to dla mnie mogło by byc tylko: tvp 1, tvp 2, tvp info, polsat, tvn, tv4, tv puls, TTV, eska tv, atm rozrywka (ostatecznie) no i tyle jak na razie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: giaur500 »

wielkopolan44 pisze:No a po co na siłę wpychać kanały w HD skoro w rzeczywistości one są HD tylko z nazwy
Po to, żeby mieć lepszą jakość niż na kanałach SD. Ty i jak sie zdaje jeszcze kilku innych tutaj nie rozumiecie, że lepszego hd w telewizji - czy to naziemnej, czy to satelitarnej czy płatnej czy darmowej nie ujrzycie nigdy, nawet w dvb-t10 nie tylko w dvb-t2. A lepiej mieć to "hd tylko z nazwy" (cokolwiek to znaczy), niż SD bo te audycje które były stworzone w hd wyglądają bez porównania lepiej i jest ich coraz więcej. Np podczas meczu - bez zbliżenia rozróżniam numery na koszulkach zawodników, w SD nie. Pzestańcie w końcu chrzanić o "pseudo hd" i "pikselozie" i porównywać transmisję telewizyjną z filmem na BluRay. Mając do wyboru SD albo HD takie jak jest teraz (a nigdy nic innego do wyboru nie będzie) trzeba być idiotą żeby nawoływać do kanałów SD.
wielkopolan44 pisze:tvp 1, tvp 2, tvp info, polsat, tvn, tv4, tv puls, TTV, eska tv, atm rozrywka (ostatecznie)
Pisałem o tym wyżej, zgadzam się z tym pod warunkiem że wszystkie te kanały były w hd, bitrate co najmniej taki jak ma dziś tvp2 hd lub ostatecznie tvp1 hd.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Bogoes »

Brawo giaur500... w końcu ktoś rozsądny, krew mnie zalewa, jak czytam niektóre wypowiedzi, tworzenie jakiejś fantastyki (nienaukowej)... ja widzę ogromny plus w transmisjach sportowych w wersji HD i mam nadzieję, że nie zaczniemy wracać do epoki kamienia łupanego.
pozdro :D

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

giaur500 pisze: Po to, żeby mieć lepszą jakość niż na kanałach SD. Ty i jak sie zdaje jeszcze kilku innych tutaj nie rozumiecie, że lepszego hd w telewizji - czy to naziemnej, czy to satelitarnej czy płatnej czy darmowej nie ujrzycie nigdy, nawet w dvb-t10 nie tylko w dvb-t2. A lepiej mieć to "hd tylko z nazwy" (cokolwiek to znaczy), niż SD.....

Ja wolę oglądac kanały w SD niż w HD przynajmniej z tej przyczyny, że kanały HD (w NTC) przy połowie transmisji mają ekran 4:3 ;/ Czasem nawet jest mały kwadracik na środku;/ Za takie coś dziękuję ja przynajmniej wolę oglądac telewizor z dala a nie metr przed. A co do meczu w SD i HD to tu i tu idzie zobaczyć numer zawodnika :) przynajmniej u mnie.

W satelitarnych platformach jeszcze kanałów SD nie likwidują a ty się domagasz maxa w ntc:)

rafalax
Posty: 25
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:13
Odbiornik: Panasonic TX-L47E5E.
OPTICUM HD T90 (HD N2)
Instalacja antenowa: Wewnętrzna, pokojowa SONUS-TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wręczyca - odległość 30km

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: rafalax »

Ja również popieram kolegów którzy są za HD.

SD wygląda jako tako ale tylko w telewizorach do 32 cali maksymalnie, nie rewelacyjnie ale można oglądać. Natomiast od 37 cali już nie mówiąc o 40 obraz SD to porażka. Na moim 47 calowym panasonicu TVP INFO ze swoim transferem 250 kbs wygląda porażająco. Jakbym oglądał you tube przy 240p na kompie. :oops:, kiedy później przełączę na TVN 24 HD cyfra+ i porównam: to się zastanawiam czy ludzie którzy dalej bajdurzą o SD widzieli kiedykolwiek HD na dużym ekranie.

Po prostu przy obecnym rozwoju wyświetlaczy LCD obraz SD jest nonsensem. To był świetny format dla starych kineskopowych 4:3 i tam się jak najbardziej sprawdzał. Nasze ministerstwo cyfryzacji zrozumie to pewnie za jakieś 20 lat.

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

rafalax pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Ja oglądałem u znajomego na 40 calowym ekranie tvp info i pozostałe kanały ntc i nie wyglądały powalająco ale nie az tak aby narzekać;/ A poza tym jak kogos stać na 40 cali to też na płatną satelitę:P

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

wielkopolan44 pisze:Ja oglądałem u znajomego na 40 calowym ekranie tvp info i pozostałe kanały ntc i nie wyglądały powalająco ale nie az tak aby narzekać
Ja dostrzegam różnice, ale każdy inaczej widzi :) .

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

@seba133 widać twój odbiornik inaczej odbiera:)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: cyber »

@Wielkopolan44 ...jeśli kogoś stać na Mercedesa to i na Szofera ...taki wydźwięk Twoich postów...
Tylko nie każdy lubi płacić podwójnie za przyjemność jazdy i to jako pasażer...nawet jeśli go stać ;)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Nie tylko na moim różnice widać już na 32" calowym odbiorniku widać różnice.
A może DVB-T jest wystarczającą ofertą?

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

Jesli dla Ciebie dvbt wystarcza już teraz to nie narzekaj tylko oglądaj co masz. A gdyby mnie było stać na 40 cali to bym do tego dokupił np. pakiet z cyfrowego polsatu z dobrymi kanałami w HD i bym oglądał albo telewizor z funkcją dostępu do internetu i z tego korzystanie.

użytkownikDVBT
Posty: 24
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, o 22:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: użytkownikDVBT »

Przede wszystkim dziękuję, że utrzymano TVP Polonię.
Moim zdaniem wszystkie stacje, które są obecnie dostępne, powinny pozostać na stałe. Nie jest ważne czy będą istniały jako SD czy HD, ważne by pozostały.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Benedykt »

wielkopolan44 pisze:
giaur500 pisze: Po to, żeby mieć lepszą jakość niż na kanałach SD. Ty i jak sie zdaje jeszcze kilku innych tutaj nie rozumiecie, że lepszego hd w telewizji - czy to naziemnej, czy to satelitarnej czy płatnej czy darmowej nie ujrzycie nigdy, nawet w dvb-t10 nie tylko w dvb-t2. A lepiej mieć to "hd tylko z nazwy" (cokolwiek to znaczy), niż SD.....

Ja wolę oglądac kanały w SD niż w HD przynajmniej z tej przyczyny, że kanały HD (w NTC) przy połowie transmisji mają ekran 4:3 ;/ Czasem nawet jest mały kwadracik na środku;/ Za takie coś dziękuję ja przynajmniej wolę oglądac telewizor z dala a nie metr przed. A co do meczu w SD i HD to tu i tu idzie zobaczyć numer zawodnika :) przynajmniej u mnie.

W satelitarnych platformach jeszcze kanałów SD nie likwidują a ty się domagasz maxa w ntc:)
Kiedyś (i to do niedawna) uważano, że 16/9 jest niepotrzebne bo... większość i tak ma tv 4/3. Teraz mamy efekty takiego patrzenia. W najgorszym przypadku czarne paski z każdej strony..

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

A ja mam takie pytanie z innej beczki może śmieszne może dziwne ale ja tego nie rozumiem dlaczego telewizory robi się prostokątne? np. 1m wysokości na 2 metry szerokości. Trochę to na takich duzych telewizorach wygląda śmiesznie bo twarze ludzi są spłaszczone ale szerokie.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Maciejek »

Nieśmiało wcinając się w dyskusje zwolennikówi przeciwników HD w NTC przedstawię króciutką sytuację, której byłem uczestnikiem:

Otóż będąc niedawno u znajomych żony, "pan domu" zachwalał nową "cyfrową" technologię; posiadając zewnętrzny tuner made in "no name" podłączony EURO__SCARTEM pod swój LCD, który, jako jeden z pierwszych jakie pokazały sie danwno temu na rynku nie posiadał w ogóle głowicy umożliwiającej odbiór cyfrowy. Popisywał się pokazując ile to teraz kanałów odbiera i polskich i czeskich, że aż kiedyś z tego wrażenia zrezygnował z płatnej platformy. Szaltrując tym pilotem i przełączając z prędkoscią błyskawicy kanały, moje zaniepokojenie zwrócił fakt braku na liście kanałów TVP w wersji HD, do których jednak posiadał dostęp. Szybko rozwiał mój niepokój pokazując mi je na szarym końcu swojej długiej (łącznie z czeskimi kanałami) listy. Na moje pytanie: dlaczego tak ma? Pokazał wpierw wersję SD potem HD tego samego kanału konstatując na koniec, że to HD jest do d..y bo on żadnej różnicy nie widzi i wogóle to mogą te niby HD wyłaczyć i dać tam jakieś lepsze kity. :lol:

Ciekaw jestem ilu jest tutaj takich magików jak przedstawiony wyżej "ogladacz", dla którego liczy sie tylko ilość, a nie jakość, a poprzez swoją kompletną ignorację i niewiedzę nie rozumie co rzeczywiście daje HD i wogóle jak z tej technologii skorzystać by móc cieszyć się lepszym obrazem, bo może nie jest laboratoryjnie idealny za to ZNACZNIE przyjemniejszy dla oczu niż SD. To tyle.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: Kanały TVP w MUX3

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Bartt »

W takim układzie naprawdę można mieć wątpliwości czy ostatecznie w mux-3 zmieszczą się oba kanały TVP1 i 2 w HD :? skoro już obecnie jest ciasno i to nawet zakładając że w przyszłości TVP Polonia zostanie podmieniona przez TVP Regiony. No chyba że jakoś to upchają, ale wtedy średni bitrate kanałów HD będzie oscylował w granicach 4 - 5 Mbit/s :(.
Niestety cały czas można odnieść wrażenie że TVP wszystko robi po łebkach. Uruchamiają nowe kanały zamiast zająć się jakością dwóch głównych kanałów HD.
Dlaczego Teleexpress i Panorama nadal lecą w zwykłum Pal-u :?: - przecież tego obrazu o jakości wejścia video chinch nie da się oglądać :evil: - a to tylko jedna kamera w studiu :!: Mało tego, wszystkie materiały emitowane w tych programach są przefiltrowane przez to coś, co działa w Pal-u - nie wiem co to jest, czy to jakiś generator napisów, czy coś innego - przecież nie rejestrują wszystkiego na Betacamie. Jedynie w Wiadomościach to poprawiono i wszystko tam leci cyfrowo i czasem nawet w HD (choć studio nadal w SD).
Ponadto jeśli już TVP nadaje w HD z tak obciętym pasmem to powinna wyposażyć się w odpowiednie procesory które odfiltrują wszystko co w takim paśmie się nie zmieści. Każdy kto kompresował kiedyś wideo wie, że obraz o zbyt dużej ilości szczegółów przy małym bitrate wygląda po prostu źle. Wszelkie materiały gdzie występuje duże ziarno (widoczne zwłaszcza na scenach kręconych w nocy) powinny mieć to odfiltrowane przed kompresją. Oglądając jakiś film przyrodniczy gdzie była pokazana ulewa (dużo szczegółów) po prostu nie dało się na to patrzeć - festiwal pikseli.
Naprawdę można więcej wycisnąć pod względem jakości obrazu przygotowując go odpowiednio przed kompresją, tylko trzeba chcieć i odpowiednio zainwestować. Przecież nawet w każdym radiu są stosowane specjalne procesory sygnału.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: belzebiusz »

Panorama to leci w czymś gorszym niż PAL. Oni chyba ją przepuszczają przez VHS przed emisją. :lol:
Co ciekawe Sport po Panoramie leci już w bardzo dobrej jakości - najlepiej można to porównać po logu Panoramy.
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2013, o 12:31 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: misiek2000wp »

Bo jest z greenboxa.
Taka ciekawostka - gdy Teleexpress jest z greenboxa obraz jest czysty, jak na Wiadomościach.

Zablokowany