Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Kondzik1977
Posty: 78
Rejestracja: 1 lutego 2012, o 20:21
Odbiornik: PHILIPS 32PFT5500/12
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Św.Krzyż

Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Kondzik1977 »

Po włączeniu szuszarki,piły do cięcia drewna nie da się oglądać telewizji cyfrowej.
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 2012, o 12:43 przez Kondzik1977, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Bartosz Czach »

Wygląda mi to na marną istalację elektryczną, która emituje zakłócenia. Albo urządzenia same są kiepskie. U mnie zakłóca tylko telefon GSM.

Bartt

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Bartt »

Ja myślę że częściową odpowiedź masz w swoim profilu ;).
... Odbiornik: LG RE-21FB30RX
Canva CN-DVB-T261
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem SWA 2000/4T
...

Kondzik1977
Posty: 78
Rejestracja: 1 lutego 2012, o 20:21
Odbiornik: PHILIPS 32PFT5500/12
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Św.Krzyż

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Kondzik1977 »

Bartt pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Mam wymienić wzmacniacz?

Bartt

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Bartt »

Od tego trzeba zacząć. SWA to wzmacniacze szerokopasmowe w dosłownym tego słowa znaczeniu :). Wzmacniają wszystko bo nie mają filtrów wejściowych w odróżnieniu od normalnych konstrukcji typu LNA czy AP/APL. Te drugie oczywiście stosujemy w połączeniu z symetryzatorem.
Generalnie im węższe pasmo pracy wzmacniacza tym lepiej. Przykładowo w przypadku naszego DVB-T wystarczą wzmacniacze tylko na UHF i dziwię się że nie ma jeszcze serii LNA tylko na to pasmo. Są za to wersje AP/APL w wykonaniu na UHF tyle że ciężko je kupić: http://www.ams.waw.pl/?site=oferta&dzial=2

Tak więc proponuje wymianę na któryś z wyżej podanych wzmacniaczy, z tym że ich wzmocnienie trzeba dobrać w zależności od poziomu sygnału. Dodatkowo ważny jest dobry ekranowany kabel oraz to czy nie jest on w pobliżu przewodów sieci elektrycznej w domu.
Pomóc też może zmiana usytuowania anteny że nie wspomnę o wymianie na lepszą.

Trzeba próbować wszelkich rozwiązań ;).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: qwerty »

Czytaj FAQ to będziesz wiedział:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=893
"Posiadam antenę siatkową i mam problem..."

czarek333

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: czarek333 »

Wszystkie wzmacniacze które mają zasilanie przez tą badziewną czarną wtyczke z separatorem są do .... bani ... Wtyczka jest żle dopasowana do wejscia w telewizorze jest lużna i małe poruszenie nia powoduje duże błedy w obrazie .A taki wzmacniacz TERRA AB011 który ma małe szumy podobno bo tylko 1dB zasila sie z dekodera 5v a jak ktoś nie ma dekodera to co ???? tez ma montować ten zasilacz na koncu kabla z separatorem ??? beznadzieja z tymi wzmacniaczami .

DVBManiak

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: DVBManiak »

A wystarczy do tej wtyczki z separatorem dodać kawałek kabla, np. takiego i wtedy siedzi dobrze. Ja tak zrobiłem, bo wtyczka z separatorem gdzieś w połowie odstaje. Zależy od gniazda oczywiście, ale najczęściej tak jest. To samo tyczy się tych kątowych wtyczek. Dużo lepsze są zwykłe f-ki z przejściówką.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Anduraki »

Ja mam biquada przyczepionego do ściany i jak samochód przejeżdża albo ktoś zapala gaz to obraz mi pixeluje. Wcześniej miałem pokojową siatkę ze swa 2000/4t jakiś metr niżej niż obecnie biquad i pixelowalo tylko jak ktoś zapalał gaz.

Mówi się, żeby unikać instalacji elektrycznych, ale nie zawsze jest jak.

Znowu z drugiej strony, chciałem u babci wykonać instalację antenową, ale dom jest położony blisko linii wysokiego napięcia i transformatora to też nie mogę uciec za bardzo z instalacją.
Jaki kabel do tak ekstremalnych warunków? ewentualnie może jakiś filtr czy coś?

_chris_

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: _chris_ »

czarek333 pisze:A taki wzmacniacz TERRA AB011 który ma małe szumy podobno bo tylko 1dB zasila sie z dekodera 5v a jak ktoś nie ma dekodera to co ???? tez ma montować ten zasilacz na koncu kabla z separatorem ??? beznadzieja z tymi wzmacniaczami .
nie musisz - możesz użyć prawdziwy zasilacz antenowy, przykładowo: AL-105, ewentualnie użyć normalnego separatora, przykładowo: AZS-041/1.

czarek333

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: czarek333 »

_chris_ pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
chris wiem ale chore... zeby taki wzmacniacz byl bez zasilania ...kazde dodatkowe cos w instalacji to potencjalne zakłócenia nie mowiąc o cenie 75 za wzmacniacz plus 50 za dobry zasilacz do tej terry.Kazdy wzmacniacz z zasilaczem ma szumy okolo 3 lub 4 dB A TA TERRA MNIEJ JAK 1 ...

_chris_

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: _chris_ »

@ czarek333: no niestety, czasami dobry odbiór TV naziemnej musi kosztować.

adr19

Zakłócenia od silników spalinowych i elektrycznych

Post autor: adr19 »

Witam, mam taki o to problem, że łapię każde zakłócenie które wytwarza jakiś silnik.
Mój sprzęt to:

Antena: DVB-T tc'eq ATC 21

Wzmacniacz: AFP-0160/30 kanały 1-60 przelotowy 30dB

Rozdzielacz: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60103.htm

Schemat podłączenia: http://i48.tinypic.com/ei1fsm.png

Antena skierowana jest na Iławę dlatego, że z Bydgoszczy nic nie łapię z powodu budynków, z Płocka mam zaniki sygnału na jednym MUXie z powodu terenu według dvbtmap.eu.

Ja jestem z Lubicza spod Torunia.

Podłączone mam tak jak na schemacie. Antena, od niej metrowy kabel do wzmacniacza, od wzmacniacza 25cio metrowy kabel zakończony wtyczką z zasilaczem, ta jest podłączona do wejścia do rozdzielacza, i od wyjść do urządźeń.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Anduraki »

Ok a co jest w puszce antenowej? Symetryzator?

edit: ta antena jest pasywna z założenia - czyli nie ma puszki antenowej i ma na stałe wbudowany symetryzator - trochę kiepsko. A na samej antenie bez wzmacniacza i bez podpinania zasilacza jest odbiór?

adr19

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: adr19 »

Bez podpinania wzmacniacza i zasilacza jest okolo 20% siły i zanika obraz, dlatego założyłem wzmacniacz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: adac »

@adr19: Chyba Ci się uzbierało..

- przemyśl jeszcze koncepcję swojej instalacji, teraz jest tak: słaba antena 8 elementowa, do tego wzmacniacz 30dB max, odległośc do nadajnika 70 km.
Lepszy układ to: antena o większym zysku i słabszy wzmacniacz (AFP-0160/30 ma regulację). Można dać kierunkową albo reflektorową.

- sprawdź dokładnie ekranowanie w swojej instalacji, bo to jest często przyczyną problemów. Jaka jest jakość ekranu na przewodzie, czy wszystkie połączenia są wykonane starannie. Szcególnie połączenia ekranu: nie może być tak że trzymają sie na 2-ch drutach albo na kawałku sreberka. Niby szczegół, ale ważny.

- możesz wypróbować filtr p-zakłóceniowy np. taki ( Badmor). Często pomaga, ale to nie jest lekarstwo na wszystkie zakłócenia ani błędy w instalacji.

Uzupełnij brakujące informacje:
- "łapię każde zakłócenie które wytwarza jakiś silnik" - jaki silnik ? Elektryczny w sieci 230v u Ciebie w domu, u sąsiada, czy spalinowy od jakiegos pojazdu ?
- wg Twojego schematu to instalacja z podziałem na 3. Czy przewody są ułożone na stałe pod tynkiem czy biegną luźno ?
W jaki sposób podałeś zasilanie 12v bo na schemacie brak szczegółów ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Anduraki »

jak ten filtr działa, jak np zapalam ogień na kuchence gazowej to też to przefiltruje? przefiltruje skutery i samochody?

adr19

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: adr19 »

Spalinowy pojazdu, z sieci od spawarki, kosiarki spalinowej i elektrycznej, maszyny robót drogowych, itp. Z sieci to w sumie tylko ta spawarka. Kable biegną luźno przyczepione do ściany.
Zasilanie jest od strony anteny przy wejściu, zrobię zdjęcie to będźie lepiej to widać.
Zdjęcie: http://oi50.tinypic.com/316qb8h.jpg

@adac chyba odpowiedziałem na wszystkie twoje pytania, mam nadzieję, że nie pominąłem nic. Sprawdziłem dokładnie, i wydaje się ok. Co myślisz o tych wtyczkach F kompresyjnych? Warto wymienić wszystkie standardowe efki czy to tylko sztuka dla sztuki?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: adac »

@adr19: w pośpiechu nie zapytałem o parę rzeczy:

- w instalacji masz 3 odbiorniki. Czy te zakłócenia pojawiają się na wszystkich czy tylko na jednym ? Czy są tak samo dokuczliwe na każdym?
Tej sztuczki z zasilaniem w zasadzie się spodziewałem. Nie sądzę żeby to była przyczyna, ale lepiej zmienić to na normalny separator zasilania np. taki: AZS-04. To w ramach porządków w instalacji.

Od razu na pytanie o te złączki. Na obecnym etapie kiedy nie wiadomo o co chodzi to będzie sztuka dla sztuki.
Jeśli chodzi o kolejność podejrzanych ja zacząłbym od kabla 25 m z dachu. Może być tak, że został mechanicznie rozciągnięty, przetarty, albo ma uszkodzony pod spodem oplot. Tego nawet nie widać na zewnątrz.

Dalej - zastosować filtr, który dużo nie kosztuje a można sprawdzić efekt.
Mocniejsza kierunkowa antena i wymiana wzmacniacza -dla zasady, bo inaczej nie sprawdzisz.
A najlepiej to wszystko razem.
W swojej instalacji popełniłeś jakiś błąd albo któryś element jest padnięty, teraz jedyna metoda to podmieniać po kolei i oczekiwać poprawy.
O doborze anteny już Ci pisałem: nie ta na tą odległość.
Sprawdź jeszcze raz dokładnie swój profil terenu na Iławę, z tego co obejrzałem może być przycięty.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia odbioru przez urządzenia elektryczne

Post autor: Anduraki »

na zdjęciu widać jak kabel koncentryczny idzie przy listwie zasilającej, spróbuj oddalić ile się da koncentryki od źródeł zasilania(lub innych źródeł sygnału), a i ten kabel od separatora do anteny też może być przyczyną - sądząc po nalocie na pcv mogę stwierdzić, że ma te 10+ lat.

Wewnątrz domu jakbyś się zdecydował na jego wymianę zastosuj Televes T100 PVC (biały) albo Triset 113 PVC, przy wyjściu na zewnątrz budynku koniecznie zastosuj kabel czarny z PE: Triset 113 PE albo Televes T100 PE.

edit: zauważyłem baardzo dużą ilość podpiętych urządzeń elektrycznych - może to nie najmądrzejszy pomysł, ale spróbuj poodłączać praktycznie wszystko poza TV zasilaczem i tunerem DVB-T i zweryfikować czy zakłócenia nadal występują.
Inna rada - omiń rozdzielacz sygnału i sprawdź na jednym odbiorniku jak jest.

Możliwe jest, że kabel od jednej odnogi zbiera zakłócenia i sieje na inne.
Warto wymienić wszystkie standardowe efki czy to tylko sztuka dla sztuki?
nie ma potrzeby - jeśli dobrze są założone to zdecydowanie nie zauważysz różnicy.

Zablokowany