DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dźwięk odbieracie prawidłowo. Tak to ma brzmieć. W poniedziałek lub we wtorek zmiana. Testy :)
Proporcjom musimy się przyjrzeć.

Wszelkie komentarze mile widziane.

dvb-t2 MoU

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: dvb-t2 MoU »

Jarosław Bałuka pisze:Mówisz o Polonii w emisji testowej DVB-T2 czy normalnej DVB-T?
Wygląda na to, że znowu nie wiecie Panowie co leci.
Jeden pyta o coś co jeśli jest celowym testem to chyba jest wiadome skoro tak ma być.
Sprawdzane jest jak daleko pierdziawka doleci?
Przepraszam co to za testy skoro nikt z panów nie widzi proporcji?
Użytkownicy mają sygnalizować?
To nikt tego na odbiorniku nie ogląda?

Słynne testy. Ręce opadają a ja myślałem że kodek mi się nie wyrabia. A to jaja

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Fajnie sobie anonimowo pokrytykować na forum, co?
No to po kolei, pełnymi zdaniami, bez skrótów myślowych.

Zaglądając do profilu kolegi łatwo można stwierdzić, że jest z Krakowa. Tam sygnał nie dolatuje. Post wysłał o 23:15 więc trudno mu się raczej dziwić, że wolał zapytać zgłaszającego problem niż wzywać grupę techniczną by sprawdziła emisję, szczególnie, że obecne testy skupiają się głównie na zagadnieniach propagacyjnych, możliwościach konfiguracyjnych oraz długoterminowej stabilności stacji czołowej. Nie wiem, czy ktoś zauważył zmiany w emisji związane z zamianą stacji czołowej na sprzęt innego dostawcy? Jakiś czas temu 'wycięliśmy' też wszystkie ścieżki dźwiękowe poza DD+. Też nikt nie skomentował...
Teraz przyjrzymy się w jakim zakresie możemy na obecnym sprzęcie, przy obecnych metodach dosyłania sygnału do stacji czołowej, wpływać na proporcje obrazu i ich dynamiczną zmianę.
Testujemy różne "klocki" by móc wybrać najlepsze. W związku z tym, na tym etapie testów, treść sygnału może być dowolna, w szczególności programy TV, więc leci to co w MUX-3. Kolejne fazy testów wkrótce.

Nadal zachęcam do komentowania tego co widać i słychać.
Przynajmniej będziemy wiedzieć, że ktokolwiek poza nami to ogląda, a przy okazji pomoże ocenić subiektywną jakość odbioru i wyłapać ewentualne błędy.

dobel1000

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: dobel1000 »

U mnie w Arivie 252 też brak dźwięku w TVP Polonia.W TVP1 HD i TVP2 HD jakość obrazu lepsza, odbieram TVB-T2 45 km od PKIN-u.

Wiking

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Wiking »

JaroslawMroczkowski pisze:Jakiś czas temu 'wycięliśmy' też wszystkie ścieżki dźwiękowe poza DD+. Też nikt nie skomentował...
Może dlatego, że stolica to złe miejsce do testowania? Dla odmiany proponowałbym Katowice i okolice. :)

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: piotrek93 »

Dokładnie mux testowy powinien być we wszystkich największych aglomeracjach w Polsce powyżej 0,5 miliona osób wtedy przy stosunkowo niskich kosztach zasięg byłby proporcjonalnie wysoki ;)
GOP
Warszawa
Kraków
Trójmiasto
Łódź
Wrocław
Poznań
Bydgoszcz-Toruń
Lublin

Bartt

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Bartt »

Może jak po ASO zwolnią się dodatkowe kanały to będzie możliwe przeprowadzenie testów DVB-T2 na większą skalę. Ja zawsze jestem za tym aby wszelkie testy prowadzić z obiektów o największych walorach propagacyjnych.
Gdyby taki test DVB-T2 leciał ze Św. Krzyża na dobrym kanale z mocą 100kW to by było coś 8-). Wtedy faktycznie można by sprawdzić jak zmiana parametrów modulacji wpływa na zasięg, jak również ten zasięg można by porównać z normalną emisją DVB-T.
W tej chwili przy mocy wyjściowej nadajnika na poziomie około 600 watów mamy moc wypromieniowywaną z anten umieszczonych na PKiN na poziomie 2kW. Gdyby ten sam nadajnik przenieść na Św. Krzyż to efektywna moc wypromieniowywana wzrosłaby do 35kW bez zmiany mocy wyjściowej nadajnika :!:. Biorąc pod uwagę usytuowanie masztu na Św. Krzyżu mamy o wiele większy zasięg praktycznie za darmo :!:. Przy mocy 100kW, dobrym kanale, oraz odpowiednim dobraniu parametrów modulacji zasięg DVB-T2 pewnie znacznie przekroczyłby zasieg DVB-T z tego obiektu ;).

Olmiś

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Olmiś »

Proporcje obrazu tak na oko są OK, jakoś nic mis się nie rzuciło - ale rzadko oglądałem TVP Info. Spróbuję się przyjrzeć wieczorem. czy ten dźwięk angielski -to w ramach testu? Czy będą 2 nadawane ścieżki dźwiękowe? A jak z informacjami dodatkowymi, epg, txt?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma dodatkowych serwisów, przecież epg czy ttx nie jest czymś co trzeba testować.
Co do innych miast, fajne pomysły, chętnie, tylko szukamy sponsora :) Na dzień dzisiejszy jest emisja testowa T2 w Warszawie robiona wspólnie z TVP i nie ma innych w planie.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: piotrek93 »

Panie Jarosławie a czy mógłby Pan uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się informacjami na temat daty i przejścia na docelowy skład MUX-3 jak będzie on wyglądał?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Jarosław Bałuka »

Pytanie o MUX3 padło w wątku o testowej emisji DVB-T2 - czy ma to coś wspólnego z tą emisją..? Generalnie test T2 nie ma związku z kanałami w MUX3, tyle tylko że w teście korzystamy z kanałów TVP.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: belzebiusz »

Związek ma - TVP1 HD i TVP2 HD na stałym poziomie 12 Mb/s na kanał kusi na korzystanie z DVB-T2 zamiast DVB-T. :)

lukeqbs

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: lukeqbs »

Witam, dopiero od tygodnia mam możliwość odbioru DVBT-2, dlatego wcześniej nie miałem możliwości komentować ;) Ale oczywiście wątek śledziłem, więc wiedziałem np. o zostawieniu tylko ścieżek dźwiękowych DD+.

Spróbuję wytłumaczyć jak wygląda u mnie rozdzielczość w TVP Info. Porównując ten sam program w DVB-T i T2.

Obrazek Obrazek

Widoczne jest m.in. inne położenie zielonego znaczka odnośnie wieku. Bardziej już nie mogę rozszerzyć obrazu w różnych ustawieniach tunera w DVBT-2.

Zaobserwowałem natomiast, że problem nie dotyczy reklam, a także niektórych programów takich jak Młodzież kontra, Teleplotki, Telekurier, gdzie obraz nadawany jest w letterboxie, czyli jest widoczny w całości. Problemu też z tego co widziałem nie ma w warszawskich programach lokalnych albo letterbox, albo materiały w 4:3 bo wtedy obraz widoczny jest w całości taki sam na MUX3 i MUXie testowym.

Oczywiście nie mam żadnych pretensji bo to testy, wcześniej też testowałem kilka lat DVB-T :) i być może jest to to co panowie opisywali jako "wpływanie na proporcje obrazu i ich dynamiczną zmianę", ale poczułem potrzebę zgłoszenia tej sprawy ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: belzebiusz »

Dzięki tym zdjęciom mogę wytłumaczyć problem nie będąc nawet w zasięgu emisji z PKiN. :P
Znaczek "zielona twarz" położony w tym miejscu ekranu, przy emisji DVB-T2, ewidentnie i niepodważalnie świadczy o tym, że do emisji jest brany dosył do nadajników analogowych TVP Info na Mazowszu, ponieważ w emisji analogowej obraz serwisów informacyjnych TVP Info (i wielu innych programów) jest obcinany do 4:3 (CENTRE CUT - kompletny bezsens i zacofanie technologiczne) - wstyd, panowie z Emitela, brać taki dosył do najnowocześniejszego systemu emisji naziemnej - DVB-T2 :!:

Programy emitowane z CENTRE CUT można sprawdzić tutaj:
http://www.tvp.pl/prasa/TVPInfo/

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wybacz, ale wstyd to jest ten wywód logiczny, który tu nam przekazałeś :)
Mam wrażenie, że cokolwiek byśmy nie napisali to i tak będziesz miał swoje odmienne zdanie. To są testy, jeśli masz problem z rozumieniem tego pojęcia - nie oglądaj, nie bierz udziału w teście, przestrój się na normalną, standardową emisję DVB-T.

@lukeqbs
dziękuję za konstruktywne uwagi. Niestety nie skorygujemy już nastaw gdyż czasowo musimy wyłączyć emisję ze względu na zmianę sprzętu. Jak długo to potrwa, nie wiem, ale damy znać jak tylko będziemy on-air.

Bartt

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Bartt »

Ja proponuje zapakować wszystko (od DVB-T2) i przenieśc na Św. Krzyż bo warszawiacy coś słabo testują :D

lukeqbs

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: lukeqbs »

Dziękuję za odpowiedź :) Mogę tylko potwierdzić wyłączenie emisji. Rano widziałem jeszcze nośną i pasy kontrolne na wszystkich kanałach w DVB-T2 oprócz TVP Info, które nadawało program. Oczywiście czekam na informację związaną z ponownym uruchomieniem emisji ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: belzebiusz »

Jarosław Bałuka pisze:Wybacz, ale wstyd to jest ten wywód logiczny, który tu nam przekazałeś :)
Mam wrażenie, że cokolwiek byśmy nie napisali to i tak będziesz miał swoje odmienne zdanie. To są testy, jeśli masz problem z rozumieniem tego pojęcia - nie oglądaj, nie bierz udziału w teście, przestrój się na normalną, standardową emisję DVB-T.

@lukeqbs
dziękuję za konstruktywne uwagi. Niestety nie skorygujemy już nastaw gdyż czasowo musimy wyłączyć emisję ze względu na zmianę sprzętu. Jak długo to potrwa, nie wiem, ale damy znać jak tylko będziemy on-air.
W każdej emisji TVP Info Warszawa oznaczenie wiekowe znajduje się w tym miejscu ekranu, które przedstawia zdjęcie z lewej strony. Tylko w emisji analogowej oznaczenie jest umieszczane w tym miejscu (na napisie NA ŻYWO), które przedstawia prawe zdjęcie - obraz jest właśnie obcinany do formatu 4:3 dokładnie w tym miejscu, gdzie analog (w DVB-T2 jest to tylko rozciągane do 16:9). Czy się mylę?

dvb-t2 MoU

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: dvb-t2 MoU »

JaroslawMroczkowski pisze:Fajnie sobie anonimowo pokrytykować na forum, co?No to po kolei, pełnymi zdaniami, bez skrótów myślowych.Zaglądając do profilu kolegi łatwo można stwierdzić, że jest z Krakowa. Tam sygnał nie dolatuje.
Chyba fajniej jest w pełni władzy nieanonimowo i bezkarnie decydować kto i jak ma prawo napisać krytyczne uwagi.
Jarosław Bałuka pisze:Wybacz, ale wstyd to jest ten wywód logiczny, który tu nam przekazałeś :)
Mam wrażenie, że cokolwiek byśmy nie napisali to i tak będziesz miał swoje odmienne zdanie.
ten typ argumentowania to w polityce jeszcze ludziska akceptują ale merytoryczna dyskusja to na pewno nie jest.

Jeśli to było o mnie to oczywista pomyłka. Nie komentuję tego czego nie widzę. Skąd ten Kraków to tylko fachowiec może zgadywać.
Jedna sprawa to testy a druga pierdziwaka zamiast dźwięku to raczej można ogłosić na forum a nie czekać aż ktoś napisze bo wygląda na to, że nie jesteście Panowie świadomi co właściwie leci.
Proporcje były nie utrzymane. Obraz rozciągnięty. Testy jasne. Ja osobiście nie chciałbym żeby wynik tych testów był podobny do wyniku w DVB-T. B
Bo przy tej technologii łatwość odbioru i jakość obrazu można było znacznie lepiej zaplanować. A skoro po testach czyli nie przypadkiem ale celowo wybrano co innego to pewnie specjalnie.
Tendencja jest taka, żeby za wszystko dodatkowo płacić i nie mówię o abonamencie
Więc cała ta merytoryczna dyskusja to zajęcie dla klakierów

lukeqbs

Re: DVB-T2 emisja testowa z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: lukeqbs »

Zauważyłem powrót testów DVB-T2. O ile się nie mylę obecnie emisja jest prowadzona z wymagającym GI 1/128. Skład programowy ten sam co MUX3.

Zablokowany