Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: Yaper »

Tak mnie teraz naszło.
Że też żaden producent tunera (zwłaszcza wkładanego w EURO) nie wpadł jeszcze na pomysł umieszczenia na pilocie dwóch przycisków włączania/wyłączania. Jeden do tunera drugi (łatwo programowalny) do TV. Uważam, że przycisków głośności nie ma co dublować, ponieważ chyba wszystkie tunery mają możliwość wewnętrznej regulacji głośności.

Co do programowania takiego przycisku to wystarczyła by jakaś kombinacja na wejście/wyjście w tryb programowania i potem wpisanie kodu odbiornika (z dołączonej listy) z klawiatury numerycznej lub metodą znaną z programowalnego pilota od dekoderów UPC, czyli wciskania przycisku power do momentu aż TV się wyłączy. Przy każdym kolejnym wciśnięciu pilot wysyła kolejny sygnał włączenia ze swojej listy aż w końcu trafimy na właściwy dla naszego modelu telewizora.

quartz

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: quartz »

@GUTEK@ pisze:Tylko na tej stronie po za numerami kanałów nie ma żadnych danych technicznych.
Mamy wróżyć z kodu strony ;)
Pozostaje Ci spytać w kablówce w jakim dokładnie standardzie nadają, albo spytać kogoś kto ma też tą kablówkę cyfrowo i trochę się orientuje w sprzęcie.
W końcu się określili sami, cytat z ogłoszenia "dekoder STB". Dzięki za pomoc.



Wybór jednak padł na HD-50, okazało się, że niepotrzebne jest "kolejne pudło' którego nie ma gdzie w sumie postawić. Po dniu uczenia ta starsza i chora osoba zaczyna sobie radzić z obsługą. Porównywać nie mogę, innych dekoderów nie używałem. Ale parę przemyśleń na szybko. Pilot faktycznie duży, zasięg rewelacyjny (odbiornik IR przyklejony w lewym, dolnym rogu TV). Klawisze duże ale niestety niezbyt precyzyjne. Nie wiem jak to nazwać, za miękkie, za wysokie? Albo inaczej, "koślawią" się w trakcie wciskania. Na plus czerwona dioda obok przycisku Power, która zaświeca się jak coś wciśniemy prawidłowo. Menu intuicyjne. Funkcji "multimedialnych" nie używałem więc nie mam zdania. Ogólnie pozytywne wrażenia, szczególnie biorąc pod uwagę stosunek cena/jakość. Pozostaje coś pokombinować, żeby nie można było przypadkowo wyrwać dekodera z gniazda.
Bym zapomniał, TV CRT Thomson 29DM400. Nie obyło się od skrobania nożem obudowy przy SCART, gniazdo nie wchodziło, opierało się o obudowę dekodera. No i jeszcze jedna fajna rzecz, w przypadku tego TV można wywalić oryginalnego pilota. Przycisk Power Wiwy włącza i wyłącza TV.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za wszelkie sugestie.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Telewizor dla seniora

Post autor: twmichal »

Nie znalazłem tematu więc założyłem nowy tutaj.

Potrzebuje rady w sprawie zakupu telewizora 32" dla osoby starszej. Obecny kineskopowy 21" ma już spory przebieg i niestety jest już za mały (dodatkowo są w nim problemy z dźwiękiem - a babcia już słabo słyszy)
Zastanawiałem się nad tym modelem. Tylko że mimo dobrych parametrów ma masę niepotrzebnych (w tym przypadku) bajerów i błyszczącą matrycę.

Poszukuje sprzętu w cenie do 2000zł max. Najlepiej jakby to było mniej jak 1500zł.

Jakbym kupował tv dla siebie - nie zadawałbym pytań bo wiadomo mam inne potrzeby. Ale chodzi mi o telewizor który oferowałby dobrą jakość dźwięku, kontrastowy obraz i przede wszystkim wygodny pilot.

Oczywiście telewizor będzie służył do odbioru DVB-T.


przeniesiono

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli ma być prosty, niedrogi i odbierający DVB-T telewizor, to poza Samsungami, Panasonicami, Sony, itp, rzuć okiem także na takie marki jak Thomson, TCL, czy Funai. Są składane w Polsce. Mają mniej "bajerów" niż te bardziej znane i promowane marki na rynku, ale grają. Aktualną ofertę Thomsona/TCLa możesz przejrzeć choćby tu: http://www.electrocom.com.pl/

/edit: poprawiono link. m@rtops dzięki za zwrócenie uwagi :)

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: Yaper »

Przede wszystkim szukaj LCD (CCFL) a nie LED. Dodatkowo HD Ready a nie full HD, przy 32 calach trzeba chyba z metra oglądać, żeby zauważyć różnicę.
Przyjmując takie założenia zmieścisz się w 1200-1400 PLN nawet wybierając markowy sprzęt.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: m@rtops »

twmichal pisze: i przede wszystkim wygodny pilot.
ostatnio kupiliśmy sobie do pracy ( ;) ) ten model tv "LCD SAMSUNG LE32E420" - znajomy kol. wygrał w jakimś konkursie i "pchnął" nam za 1000zł :D
http://static.promoceny.pl/foto/vyrobky ... 104976.jpg
gdy zobaczyłem pilota od razu pomyślałem o osobie starszej - nieduży,poręczny z dużymi przyciskami (dziś przeważnie jest dużo małych przycisków i pilot jest długi lub szeroki)
http://mixremedia.eu/gfx/big/1349962258.54.jpg
jedynie przyciski mogły by być np.szare ;)
[ostatnio widzę często ten model na promocjach]

jendreq

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: jendreq »

Panowie, proszę o pomoc w wyborze tunera dla raczej starszych osób, sprzęt nie musi mieć nadmiaru bajerów, bo i tak nie będą z nich korzystać, ma po prostu działać i zmieniać kanały i być wygodny w użyciu. Cena nie wiem jaka, powiedzmy że 100zł ale jak warto to się dopłaci. Widziałem, że na allegro schodzą jak świeże bułeczki tunery Cabletech URZ 0195, niby w recenzjach wypada nieźle, ale nie wiem jak to jest w praktyce?

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

STB dla starszej osoby

Post autor: mikerr »

Witam!
Na wstapie od razu zaznacze, ze przesledzilem forum...

Do rzeczy: szukam mozliwie taniego dekodera dla starszej, kompletnie nietechnicznej osoby, ktory spelnia nastepujace warunki:

niezbedne:
- polskie, duze i czytelne menu, proste w obsludze
- oczywiscie pelna obsluga obowiazujacych w Polsce standardow DVB-T
- zlacze euro-scart
- USB - obsluga zdjec i filmow
- szybkie uruchamianie i szybkie przelaczanie programow
- cena do 100 zl

mile widziane:
- wyswietlacz pokazujacy numer aktualnego kanalu
- pilot z duzymi przyciskami i/lub wspolpraca z pilotem MAK PLUS

Czy mozecie cos polecic?

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: STB dla starszej osoby

Post autor: biprotek »

Wiwa hd90 ze zwykłym pilotem (duże, świecące przyciski, posiada wyświetlacz) lub hd50MC+ z wyświetlaczem i uczącym się pilotem (przyciski troszkę mniejsze ale pilot niezły)
Reszte warunków spełniają, cena oscyluje wokół 100 zł.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: STB dla starszej osoby

Post autor: Anduraki »

ze zwykłymi pilotami do hd90 są problemy z zasięgiem - może lepiej ten z MC

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: STB dla starszej osoby

Post autor: MUX 1000 »

A ten pilot od hd50MC+ czy będzie współpracował z tv royal lux ?
I jakie wymiary ma ten wyświetlacz ? ( szerokość i wysokość ) z jakiej odległości coś na mim zobaczę ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: STB dla starszej osoby

Post autor: Anduraki »

wyświetlacz jest wymiarów 2x4cm(na oko)
pilot memo pozwala na włączanie telewizora ustawienie głośności w TV i jeden przycisk ma do zaprogramowania przełączenia na źródło; naturalnie pilot obsługuje też cały tuner.

Ma lepszy zasięg(według ludzi z forum(ja go nie miałem więc nie mogę tego powiedzieć, zwykły pilot ma koszmarny zasięg, zwłaszcza boczny i jeśli chodzi o wysokości)).

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: STB dla starszej osoby

Post autor: mikerr »

Dziekuje wszystkim za sugestie.

Nie chcialbym wyjsc na marude ale rozwiazanie wpinane do gniazda EURO odpada.

HD90 zapowiada sie ciekawie. Pomysle nad tym

Macie jeszcze jakies propozycje?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: STB dla starszej osoby

Post autor: Krosnoludek »

Jak dla starszej osoby, to polecam wybór z tych dwóch:

- WIWA HD-90 MEMO (z pilotem Memo Control) http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=5128 lub http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2675 (to jest ten sam tuner, tylko ze zwykłym pilotem)
za Wiwą przemawia pilot z podstawową obsługą TV, jednym pilotem obsługujemy TV i STB(chyba że jakiś nietypowy telewizor, jak jeden z moich Elemis Westa na którym nie zadziałał), ale jak wszystkie odbiorniki na Mstarze posiada małe nieczytelne OSD, zwłaszcza banner informacyjny.

-OPTICUM HD T90 (HD N2) koniecznie serie N2 http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=5452
plusem jest ładna czytelna i duża grafika (patrz zdjęcia w linku),programiści piszący oprogramowanie są z Polski, lecz niestety pilot jest bez obsługi TV, potrzeba dwoma manewrować, oraz brak jest zegarka w stand-by.

Wybierz coś z tych dwóch, ja mam na razie Wiwe 90, wujek po 70-tce kupił za moim poleceniem opticuma serii N2 i jest zachwycony wielkością czcionki, zwłaszcza bannera info, widać z daleka, a nie tak jak w twojej Wiwie mówi, ale niestety nie posiada pilota memo control :) Wybór należy do Ciebie.
Anduraki pisze:ze zwykłymi pilotami do hd90 są problemy z zasięgiem - może lepiej ten z MC
Nieprawda bynajmniej w moim przypadku, posiadam taki i taki i oba działają bardzo dobrze z odbicia, tak samo i u znajomego. MC-001 na trochę niższe klawisze niż ten zwykły.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: Anduraki »

Nieprawda bynajmniej w moim przypadku, posiadam taki i taki i oba działają bardzo dobrze z odbicia, tak samo i u znajomego. MC-001 na trochę niższe klawisze niż ten zwykły.
nie jestem jedyną osobą która ma problemy z zasięgiem pilota zwykłego od wiwy, a przyczyną słabego zasięgu jest płytka i zbyt długa dioda która została przygięta do dołu. Musze przeorać temat wiwy hd90 gdzieś ktoś pisał jak poprawić zasięg dłubiąc w pilocie.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: @GUTEK@ »

Wiwa trochę zmodyfikowała piloty w nowych tunerach - w HD90 chyba też. Teraz dioda ir jest na wierzchu, więc i zasięg lepszy. Układ odbiornika jest chyba też jakiś inny.

Wadą tych nowych pilotów jest to że zabrali przyciski PREV i NEXT zastępując je PLAN i USB, które i tak są zdublowane pod kolorowymi przyciskami.

fordson

Re: Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: fordson »

Witam uprzejmie.
Po przebiciu się przez wątki,fanów poszczególnych dekoderów,marek czy też producentów.Trafiłem w końcu na ten który był najbliższy moim zainteresowaniom.
W związku z czym mam prośbę by ten temat "przykleić" na początku,ze względu na potencjalnych użytkowników i tych młodszych, którzy chcą im pomóc, by ułatwić im dotarcie do informacji.
Przebicie się przez kod zabezpieczający,przed spamem,by zapisać się na forum, w pewnym wieku jest już wyzwaniem.Udało mi się, ale i tak dziękuję za umieszczenie opcji,kontaktu z adminem.
Dla tych co nie wiedzą,uprzejmie informuję że zasiłek z opieki społecznej wynosi 400 PLN na miesiąc, i na miesiąc m u s i wystarczyć. I dla przypomnienia,eutanazja w Polsce jest nielegalna.
fordson

Zablokowany