TVP nadaje z napisami

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: giaur500 »

Chyba bez sensu jest przekaz z językiem migowym w wiadomościach TVP Info. Co prawda nie znam się na tym, ale czy to naprawdę lepsze niż napisy? Chyba gdybym nie słyszał to łatwiej by było jednak czytać mi napisy niż patrzeć na małego ludka kiwającego się u dołu ekranu i rozszyfrowywać jego język migowy. Tym bardziej że język migowy nie jest tak dokładny jak mowa i słowo pisane

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: piotrek93 »

Oto mi właśnie chodziło ludzie albo walimy wszędzie porządne napisy albo ten cały język migowy szkoda kasy na obydwa

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: hadam »

Racja sprawy związane z napisami a także z audio-deskrypcją powinny być unormowane, bo to spora rzesza ludzi i nie możemy udawać że ich nie ma.
Liczbę niewidomych w Polsce szacuje się na 100 tysięcy, z czego ponad 73 tysiące
zrzesza Polski Związek Niewidomych.
do tego należy dodać osoby starsze niedowidzące które mają problemy ze wzrokiem wtedy będzie ich dużo dużo więcej.
W Polsce problem niedosłuchu dotyczy ponad 6 mln osób. Według danych
szacunkowych, niedosłuch ma ok. 10-15 proc. całej populacji świata, czyli ok. 500
mln osób, a w 2025 ma już ich być aż 900 mln. W Europie problem niedosłuchu
dotyczy ponad 80 mln osób. W Polsce 80 proc. osób niedosłyszących nie nosi
aparatów słuchowych. Jedni źle się z nimi czują, innych na nie nie stać.
Raport o osobach niepełnosprawnych w Polsce
przygotowany przez Biuro Prasowe Kongresu Kobiet
Warszawa, 06.06.2011r. Dane z przed dwóch lat ale pewnie znacząco się nie zmieniły.
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=l ... ms&cad=rja

grzegorz0plonka

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: grzegorz0plonka »

Dobry link i to właśnie jestem osobą słabosłyszący :)
Nie raz korzystam napisy. Napisy w dvb-t nie są bezsennie. lepiej jest napisy niż język migowy.
Cieszę mi to, ze końcu trochę interesujcie osoby niepełnoprawność.

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

Napisy mi nie przeszkadzają chyba, że na tv 6 bo nie mozna ich wyłączyć a tak t6o okej bo mam w dekoderze włanczanie i wyłanczanie napisów

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3

Post autor: kb997 »

@zazdrosny
Ja w odróżnieniu od analfabetów i ludzi którym słoń na ucho nadepnął wolę film w wersji oryginalnej z napisami a nie z lektorem.

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

@kb997

Skoro ty jesteś inny i wolisz oryginalny język to nie obrażaj innych

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Te udogodnienia są dla osób niepełnosprawnych i nie ma w tym nic śmiesznego.
Starsze osoby nie nadążyły by czytać.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3

Post autor: kb997 »

@wielkopolan44
Włączać a nie włanczać. To się nazywa wtórny analfabetyzm. Nie miałem zamiaru nikogo obrażać. W USA filmy obcojęzyczne tłumaczone są wyłącznie napisami aby aktywizować obywateli. Udogodnienia typu lektor prowadzą do wtórnego analfabetyzmu. Ten kto ukończył szkołę podstawową powinien wystarczająco szybko czytać aby nadążyć za filmem.
Ponadto pisząc o ludziach, którym słoń na ucho nadepnął nie myślałem o niepełnosprawnych a o tych co to ponad efekty dźwiękowe przedkładają lektora. Na jaką chol..ę mi ścieżka 5.1, 7.1 czy jeszcze ileśtam.1 jak jest okaleczona lektorem. Chcecie lektora to proszę bardzo ale w ścieżce stereo a nawet wystarczy mono, wszak lektor i tak zagłuszy efekty. Film z lektorem to jak wąchanie róży siedząc w szambie po szyję. Rozumiem potrzeby i problemy słabowidzących i dla nich jest ścieżka audiodeskrypcji. Dla niedosłyszących potrzebne są napisy i tu można pogodzić dwie grupy: powyższych, z broblemem niedosłuchu i tych co lubią efekty lub chcą się osłuchać z obcym językiem.

telewizorek

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: telewizorek »

Witam
Napisy w czasie trwania filmów są bardzo popularne w krajach skandynawskich. Na kanałach szwedzkiej telewizji publicznej svt1, svt2 wszystkie zagraniczne filmy są w wersji oryginalnej z napisami.
Wygląda to tak jak na filmie
http://www.youtube.com/watch?v=SUEuPNRGPLY
Wyjątek to filmy dla dzieci.
W Niemczech najbardziej popularny jest dubbing to jeszcze gorsze rozwiązanie niż lektor lub napisy.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: kb997 »

telewizorek pisze:Witam

W Niemczech najbardziej popularny jest dubbing to jeszcze gorsze rozwiązanie niż lektor lub napisy.
Jasne, że najgorsze. Dubbing jest popularny w Niemczech i Czechach. Komicznie a nawet tragicznie brzmi Schwarzenegger w pierwszej części "Terminatora" gdy głosem kastrata mówi: "Pěkná noc na procházku. Dej mi oblečení! Hned!". :D
Edit - nie chcę tu obrażać Czechów ale uważam, że napisy oprócz funkcji zwiększającej dostępność telewizji dla słabosłyszących czy audiofili i efektomaniaków powinny spełniać rolę edukacyjną. Lektor jak pisałem powinien trafić do ścieżki audiodeskrypcji.
Edit2 wracając do Czechów to nie zwróciłem uwagi jak mają w DVBT, czy idzie ścieżka oryginalna i dubbing, muszę to sprawdzić.

sektor7
Posty: 57
Rejestracja: 12 września 2012, o 11:19
Miejscowość: Domaników
Odbiornik: Wiwa H265 Mini
Instalacja antenowa: Yagi 19 - elementowa pasywna, Buro CA-RTV 6 pasywna. 11 m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź Dąbrowa, 58 km do nadajnika

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: sektor7 »

Dlaczego na dr. House´ ie nie ma napisów na oryginalnej ścieżce? Strasznie to denerwujące, serial w hd a npisów nie ma kiedy ich potrzeba

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: Piotr »

Dzisiaj Kill Bill 2 na dwójce. Ale na napisy chyba zabrakło kasy... Za to jest oryginalna ścieżka dźwiękowa - angielsko-japońska...

Zablokowany