Odbiór z odbicia - dobór anteny

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: Mirek71 »

dzięki kb997 - jak będziesz w domu to proszę wylicz mi odległość dicodera od anteny
ja po powrocie do domu pokombinuję
tak na marginesie moja siatka X ma wykonane z aluminiowych pasków (nie prętów) czy radzisz je przyciąć (zagiąć) do dł 10,5 cm czy lepiej wymienić na drut miedziany ...
i mam jeszcze jedno pytanie: czy mimo dobrych u mnie parametrów odbioru siła i jakość na mux 1 i 2 - 100 % - w związku z odbiorem z odbić i rodzajem anteny (siatka pasywna) obraz z NTC może być gorszy niż na innej antenie i nie z odbić przy równie 100% jakości i sile sygnału (tj. czy mimo że mam 100 % na obu wskaźnikach zmieniłoby się coś w jakości obrazu jak bym zmienił antenę na inną i przeniósł w miejsce w którym by patrzała na nadajnik ??? - pytam bo mam wrażenie że obraz nie jest dość wyraźny na moim tv - mam plasmę panasonica 50"g30... :?:

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: TomW »

Testowałem modele z paskami i prętami. Za radą kolegi kb997 wymieniłem je na druty w kształcie >< o długościach 10,5 cm. Jeden i drugi wariant pozwala odkręcić oryginalne (przynajmiej ja tak mam). U mnie działało. Sprawdzę jeszcze wariant z anteną pasywną.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: Mirek71 »

dziś po pracy chcę zająć się moją siatką i reasumując mam jeszcze 3 pytania:
1. czy przyciąć (wymienić) wszystkie 4 X-sy na dł 10,5 cm czy tylko zewnętrzne 2 X sy ???
2. jaka powinna być odległość directorka od X - sa ?
3. jakiej średnicy druty będą najlepsze ?

i powtarzam pytanie: czy mimo dobrych u mnie parametrów odbioru siła i jakość na mux 1 i 2 - 100 % - w związku z odbiorem z odbić i rodzajem anteny (siatka pasywna) obraz z NTC może być gorszy niż na innej antenie i nie z odbić przy równie 100% jakości i sile sygnału (tj. czy mimo że mam 100 % na obu wskaźnikach zmieniłoby się coś w jakości obrazu jak bym zmienił antenę na inną i przeniósł w miejsce w którym by patrzyła na nadajnik ??? - pytam bo mam wrażenie że obraz nie jest dość dobry i wyraźny na moim tv - mam plasmę panasonica 50"g30...

_chris_

Re: Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: _chris_ »

kb997 pisze:ale przytnij ramiona górnych i dolnych "X-ów" na długość około 10,5cm. Jeśli nie chcesz zepsuć anteny to zamień je na drut miedziany 1,5 - 2,5 mm średnicy o długości ramienia 10,5cm.
ale taka kombinacja z przycięciem dwu dipoli powoduje, że antena zaczyna być kombinacją anten (UHF) i (GSM + UHF). Aczkolwiek, modyfikuje się wtedy charakterystyka zysku 'siatki' poprzez przesunięcie maksimum zysku w górę poza pasmo UHF, to jednak tym samym zbiera ona wtedy bardzo dużą ilość sygnałów z GSM, LTE czy 'cieknących' instalacji SAT.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

@_chris_
Z całym szacunkiem mistrzu, ale ramię 10,5 cm w dipolu szerokopasmowym to jeszcze chyba zakres UHF. Oryginalna "siatka" jest na VHF i UHF. Aby mieć jakikolwiek zysk w paśmie VHF dipole są dość długie. Sam tego nie sprawdziłem osobiście, ale ktoś mial problem z odbiorem wysokiego kanału i za moją radą przycinał stopniowo dipole. Gdy doszedł do wymiaru 1/4 fali mial najlepszy sygnał.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: Mirek71 »

ciekawa dyskusja się kroii :idea: a ja biedny żuczek nie wiem w dalszym ciągu czy ciąć moją siatkę :shock: i jeszcze ta wizja łapania zakłoceń przez zmodyfikowaną antenę - obawiam się tego bardzo bo mieszkam w blokowisku gdzie dużo jest talerzy sat i masztów gsm na dachach wieżowców
(na marginesie jak sprawdzam w moim tv siłę sygnału to skacze mi tam wartość błędów na każdym muxie - choć obraz jest stabilny - czy to wina odbioru z odbić, siatki, czy ... no właśnie czego :?: i czy te błędy wpływają na jakość obrazu z NTC )... reasumując czy lepiej zmienić antenę i jej lokalizację tj poszukać bezpośredniego kierunku na maszt - czy raczej to nic nie zmieni w jakości obrazu i pozostać z odbiorem z odbić i siatką pasywną
kończąc nasuwa się pytanie:
czy odbiór z odbić daje (może dać) gorszą jakość obrazu w NTC niż odbiór z bezpośredniego kierunku - przy założeniu że oba odbiory są na 100% jakości i siły sygnału ...

_chris_

Re: Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: _chris_ »

kb997 pisze:ale ramię 10,5 cm w dipolu szerokopasmowym to jeszcze chyba zakres UHF.
dipol szerokopasmowy ma poszczególne ramiona (element 'V') o długości półfalowej, zwykle jest to w okolicach 18...19cm. Czyli szerokość ramion całego 'X' (po przekątnej) to mniej więcej długość fali. Dla 'siatki', dokładnie dobiera się w synfazie i tak, aby w jak najwyższym stopniu wytłumić pasmo komunikacyjne 450MHz.

Więc dipol 'X' o rozpiętości 21cm to GSM/SAT
kb997 pisze:Oryginalna "siatka" jest na VHF i UHF. Aby mieć jakikolwiek zysk w paśmie VHF dipole są dość długie.
nie, 'siatka' w oryginalnym projekcie to TYLKO pasmo V. Ponieważ ma jeszcze w miarę dobry zysk i dopasowanie w paśmie IV, przyjęto, że mozna ją wykorzystywać w całym UHF-ie. Ale, z pasmem IV, to już niektóre wykonania miewają problemy, biorące się z synfaowania - mogą się robić skokowe, lokalne (pojedyncze kanały) znaczne gradienty zmian dopasowania i zysku.
Dlatego zawsze piszę, że siatka nie jest ideałem, ale nadaje się do DVB-T :D

Natomiast, 'siatka' nigdy nie była i nie jest absolutnie anteną do pracy w paśmie VHF - nie ma tam ani zysku, ani dopasowań. Z racji szerokopasmowości użytych dipoli coś tam jeszcze jest w stanie odbierać, ale głównie to dzięki wzmacniaczowi.
kb997 pisze:ale ktoś mial problem z odbiorem wysokiego kanału i za moją radą przycinał stopniowo dipole. Gdy doszedł do wymiaru 1/4 fali mial najlepszy sygnał.
jak pisałem wyżej - przesuwał część charakterystyki anteny w górę, powodując wzrost zysku na samej górze UHF. Ale równocześnie wchodził silnie w zakres SAT/GSM. Miał fart, że działało. Inny może nie mieć takiego szczęścia...
Podobnie działają te wąziutkie zespoły direktorowe, będące chyba czysto polskim, oryginalnym "tunningiem" siatek w pasma GSM/SAT...

nkp123

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: nkp123 »

Mirek71 pisze:
[...]


czy odbiór z odbić daje (może dać) gorszą jakość obrazu w NTC niż odbiór z bezpośredniego kierunku - przy założeniu że oba odbiory są na 100% jakości i siły sygnału ...
Jeżeli będzie w obu wypadkach siła i jakość sygnału 100% no to... będzie ona taka sama ;)

kjt

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kjt »

nkp123 pisze:Jeżeli będzie w obu wypadkach siła i jakość sygnału 100% no to... będzie ona taka sama
Nonsens :lol: Chyba, że masz na myśli pikseloze w przypadku słabszego sygnału.

Mirku. To jest cyfra. Albo obraz jest stabilny, niestabilny (pikseloza) albo go wcale nie ma.
Stabilne 40% niczym nie różni się od 100%.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

@_chris_
Chylę czoło. Gdzieś przeoczyłem szczegół związany z obliczeniem dipola szerokopasmowego.
@Mirek71
Idąc za radą mądrzejszego odemnie zamiast ciąć dipole, możesz tylko na próbę zamienić zewnętrzne na krótsze wykonane z drutu. Ewentualnie jak wynika z wypowiedzi _chrisa_ odległość między końcówkami dipoli zmniejszyć do 40 cm. Natomiast director długości ok. 20cm powinien być okolo 8,5cm przed dipolem. Gdyby miały być dwa to następny ok. 8,2cm od pierwszego.

nkp123

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: nkp123 »

kjt pisze:
nkp123 pisze:Jeżeli będzie w obu wypadkach siła i jakość sygnału 100% no to... będzie ona taka sama
Nonsens :lol: Chyba, że masz na myśli pikseloze w przypadku słabszego sygnału.

Mirku. To jest cyfra. Albo obraz jest stabilny, niestabilny (pikseloza) albo go wcale nie ma.
Stabilne 40% niczym nie różni się od 100%.

Kolega zapytał się, czy sygnał będzie taki sam jak będzie on taki sam, więc taka była też moja odpowiedź ;)

ewa2204
Posty: 10
Rejestracja: 15 czerwca 2012, o 20:04
Odbiornik: wiwa hd90
Nadajnik - obiekt nadawczy: wrocław ślęża

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: ewa2204 »

kjt pisze:Tak się składa, że wczoraj w trakcie meczu założyłem jeden direktor (pozostałość po modowaniu siatki) co poprawiło odbiór. Direktor ma 24cm dł. i doczepiony jest do dolnego ><
Przed dołożeniem Mux1 40-70%/87% po 100%/91%
Mux 2 100%/97% po 100%/99%

Także na pewno coś to daje. Zysku raczej niewiele ale jednak.

Testowałem też krótkie direktory ale w moich warunkach zauważalnych zmian nie było.
witaj pytanko ja mam siatkówke zwykła niewiem co w pusce jest ale mam zasilacz przy przewodzie tvp. moja jakosc wacha sie 15-40% a siła 40-70. wiadomo robia sie kostki na ekranie. a teraz pytanko czy mam kupić lepsza antene czy mocniejszą wkładke do anteny. ok

_chris_

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: _chris_ »

ewa2204 pisze:a teraz pytanko czy mam kupić lepsza antene czy mocniejszą wkładke do anteny. ok
a może słabszy wzmacniacz albo symetryzator... :D

Tu nikt wróżką nie jest, opisz dokładnie swoją instalację antenową, może ktoś coś wymyśli...

[gdzie jest zamocowana antena, jaki kabel antenowy - średnica, długość, wiek..., jakieś zwrotnice antenowe, rozgałęźniki, etc... podaj % siły i jakości dla wszystkich odbieranych muxów]

krystiano

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: krystiano »

Witam wszystkich forumowiczów!
Przyznaję się że mam słabą wiedzę co do anten tv.
Mam podłączoną antenę w pokoju tego typu http://www.multipino.pl/offer325500.html - w środku wzmacniacz "turbo max".
Odbieram na niej sygnał tv analogowej. Mieszkam w Katowicach w bloku na 1 piętrze, 15 m przed moim blokiem w stronę nadajnika stoi blok 3-piętrowy.
Jak odpowiednio ułożę antenę (męcząc się z pół godziny) uda mi się odbierać na w miarę możliwej jakości tv cyfrową z mux2 k.49 698 MHz 63 kW.
Jak myślicie czy polecana i chwalona tutaj pokojowa antena siatkowa da radę by odbierać bez problemów sygnał tv cyfrowej? Jaką antenę byście mi polecali?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

Nie testowałem osobiście anteny typu Apok ale kol. TomW używa takiej w bardzo podobnych warunkach jak Twoje. Chwali tą antenę. Być może będzie działać nawet bez wzmacniacza. Dotychczasowa "Turbo-mocna" pewnie działa w miejscach gdzie sygnał jest na tyle słaby, że przestaje być przesterowany.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: m@rtops »

kb997 pisze: ...kol. TomW używa takiej w bardzo podobnych warunkach jak Twoje. Chwali tą antenę.
zanim podłączyłem instalację do kuchni też używałem tej anteny i z czystym sumieniem mogę ją polecić (oczywiście gwarancji odbioru nikt nie zapewni ;) ) - dodatkowo jest w niej możliwość "bezproblemowej" podmiany płytki w puszce anteny i dopasowania do warunków odbioru (w większości innych jest z tym kłopot) :D

krystiano

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: krystiano »

Dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiałem się jeszcze nad anteną typu biquad lub anteny kierunkowej.
Podłączałem kiedyś antenę siatkową zewnętrzną ze wzmacniaczem LNA-177 i nic nie odbierałem.
A na wspomnianej wczesniej prostej antenie pokojowej (http://www.multipino.pl/offer325500.html) odbieram tv analogową i czasami przy odpowiednim położenieu cyfrową mux2. Może ma znaczenie że ta antenka stoi obok kaloryfera?

wave
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 17:02

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: wave »

Witam kolegów, jak i koleżanki :)

Pojawił się u mnie mały problem po zmianie (22.04.2013r.) gapfillera (moc 0,02kW) na nadajnik (moc 3,5kW) MUX3 (kanał 34) na Górze Żar w Międzybrodziu (woj. śląskie).
Do tej pory pozostałe MUX1 (kanał 55, moc 100kW) i MUX2 (kanał 58, moc 50 kW) z Góry Skrzyczne (Wisła) odbierałem z odbicia od Góry Żar.

Do czasu tej zmiany, czyli do 22.04.2013r. wszystko było ok.

Posiadane anteny:
1. "MAXIMUM UHF10" (http://www.satmaniak.pl/p769,antena-maximum-uhf10.html)
ze wzmacniaczem "APL-107" 21-23dB (http://www.satmaniak.pl/p136,wzmacniacz ... l-107.html)
2. antena wyglądająca podobnie do takiej "Antena X-8" (http://www.satmaniak.pl/p582,antena-x-8-k-21-60.html)
ze wzmacniaczem "Anprel SWA-7" 28-38dB (http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... is&nr=5504)
3. antena siatkowa
- ze wzmacniaczem "Anprel SWA-7" 28-38dB (http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... is&nr=5504)
- ze wzmacniaczem "Anprel SWA-3" 18-26dB (http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... is&nr=5506)

Tuner: Ferguson Ariva 120 Combo SAT i DVB-T (max wartość siły i jakości sygnału pokazuje na 90%)

Do tej pory anteny miałem zamocowane normalnie jak dla nadawania w polaryzacji H.
Jednak po powyższej zmianie (gapfiller na nadajnik):
- gdy wzmacniacze anten są zasilane z zasilacza sieciowego 12V to siła/jakość sygnału MUX1, MUX2, MUX3 0%
- gdy wzmacniacze anten nie są zasilane z zasilacza sieciowego 12V (wyłączony) to siła/jakość sygnału dla MUX3 80-90%, MUX1 i MUX2 0%

Jednak najciekawsze jest to, że jak obrócę którąkolwiek z anten o 90 stopni w okół osi głównego elementu anten, tak jak dla nadawania w polaryzacji V to gdy wzmacniacze anten są zasilane z zasilacza sieciowego 12V to siła/jakość sygnału 80-90% dla MUX1, MUX2, MUX3. Odbiór OK. Nawet łapie jakieś pepiki na kanale 52.


Pytanie do osób biegłych w temacie:

- Czy w przypadku powyższych "cudów" posiadane wzmacniacze są za mocne i powodują przesterowanie głowicy tunera?

- Czy należałoby zmniejszyć moc wzmacniaczy dla zamocowania anteny jak dla nadawania w polaryzacji H ?

- Czy może nic nie zmieniać (zostawiając antenę zamocowaną jak dla nadawania w polaryzacji V) i cieszyć się dobrym odbiorem? (bo w sumie działa elegancko, chociaż śmiesznie wygląda :lol: )


PS. Wiem że najlepiej byłoby zastosować 2 anteny połączone jakimś sumatorem:
- jedną dla MUX3 z samym symetryzatorem
- drugą dla MUX1 i MUX2 ze wzmacniaczem

Pozdr,
wave
_

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

Zostaw na razie układ w polaryzacji V. Obserwuj przez jakiś okres. Jeżeli będzie cały czas stabilnie to możesz tak zostawić. To na kanale 52 to mux2 Słowacja.

wave
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 17:02

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: wave »

Jak na razie taki układ działa stabilnie, chociaż wygląda śmiesznie :lol:

Ale jak podniosą na nadajniku Wisła/G.Skrzyczne moc MUX2 (kanał 58) z 50kW do 100kW to przydało by się pokombinować ze słabszymi wzmacniaczami. Bo raczej sam symetryzator przy odbiorze z odbicia niewiele zdziała (sprawdzone).

Proszę jeszcze aby się ktoś odniósł do pytania z mojego poprzedniego posta:
wave pisze:- Czy w przypadku powyższych "cudów" posiadane wzmacniacze są za mocne i powodują przesterowanie głowicy tunera?

Zablokowany