TPEG - usługi dodatkowe w DAB

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

TPEG - usługi dodatkowe w DAB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie wiem czy ktoś zauważył, że okresowo w strumieniu DAB+ nadawane są informacje o ruchu drogowym w formacie TPEG (Transport Protocol Experts Group). TPEG w pewnym sensie rozszerzeniem usługi RDS-TMC.

http://en.wikipedia.org/wiki/TPEG

TPEG pozwala na przesyłanie komunikatów drogowych do systemów nawigacji (np. w samochodach), nie tylko wyświetlanych jako komunikaty tekstowe lub ikony, ale także pozwalających na dostosowanie trasy do aktualnych warunków drogowych. Poza ułatwianiem podróży, może być narządziem do kierowania ruchem dla centrów zarządzania kryzysowego. Umożliwia także przesyłanie dodatkowych informacji np. o cenach paliw, czy wolnych miejscach parkingowych w miejscu, do którego zmierzamy.
Na razie przesyłamy tylko podstawowy zestaw informacji by przetestować sposób realizacji usługi, dosyłanie i przetwarzanie danych oraz stabilność transmisji i odbioru, a także zgodność urządzeń odbiorczych ze strumieniem danych.

Urządzenia nawigacyjne z dostępem do internetu (smatfony, tablety) podobne informacje mogą dostawać przed internet, co może wiązać się z opłatami za transmisję danych. Dostępność tych danych w strumieniu radia cyfrowego DAB+ pozwoli na dostarczanie aktualnych danych drogowych bez konieczności dostępu do internetu.


/aktualizacja/
W UK z podobną usługą startują komercyjnie. http://garmin.blogs.com/ukpr/2013/05/ne ... he-uk.html

jano

Re: TPEG - usługi dodatkowe w DAB

Post autor: jano »

Czy istnieje jakikolwiek odbiornik na polskim rynku wspierający tą technologię? Mam radio Kenwood KDC-DAB41U, w którym jedyna funkcja zbliżona do TPEG to TI, i działa to tak, że jeżeli jest włączona to słuchając np. płyty CD o odpowiedniej porze włączają mi się wiadomości Radia Kierowców na Jedynce i wyłączają jak się skończą (dokładnie tak samo jak w radiu FM). Z testami INFO u mnie to działało, niestety jak słucham Waszych to jeszcze nigdy mi się odbiornik nie przełączył...

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: TPEG - usługi dodatkowe w DAB

Post autor: Max van Org »

http://www.mediamobile.com/en/media-are ... n-dab.html

Dziwi mnie "First" w tytule, bo jest to dodatkowy serwis który został dodany do multipleksu Media Broadcast na kanale 5C i identyfikuje się jako TPEG_MM (12 CU) w różnicy do TPEG z 24 CU który od początku sieci jest zawartością muxa. W Niemczech oprócz multipleksu federalnego również multipleksy regionalne nadają TMEG.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TPEG - usługi dodatkowe w DAB

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeden z producentów nawigacji samochodowych twierdzi, że wkrótce będą dostępne na naszym rynku nawigacje samochodowe zgodne z TPEG. Poczekamy, zobaczymy.
Jeśli już ktoś ma i używa niech podzieli się uwagami.

TPEG jest przeznaczony dla odbiorników radiowych, tylko systemów nawigacji.
(Funkcje TP i TA w odbiornikach nie są w żaden sposób związane z TPEG.)
W strumieniu TPEG przesyłane są dane na temat aktualnego stanu ruchu na drogach, ewentualnych zdarzeniach, wypadkach, remontach, objazdach oraz opcjonalnie o dostępnych parkingach, stacjach paliw, itp. Dzięki temu nawigacja jest w stanie dobrać trasę uwzględniając aktualne warunki na drogach.
Użytkownicy smartfonów znają te usługi dzięki choćby nawigacji w Google Maps czy Yanosikowi. TPEG pozwala na korzystanie z podobnych udogodnień bez konieczności posiadania łącza internetowego i opłat za transmisję danych.

Zablokowany