Odbiór DVB-T w północnej części województwa

elwood-xp

Odbiór DVB-T w północnej części województwa

Post autor: elwood-xp »

:geek: Może i jest to pytanie z czapy, ale chciałbym się dowiedzieć, kiedy, czy w 2013 czy w 2015tym będzie można w końcu DVB-T na terenie Miechowa (40 km od Krakowa, 80 od Kielc).
Czy w owej hipotetycznej sytuacji lepiej będzie mieć antenę ustawioną na św.Krzyż, skąd odbiór analogowy w Miechowie jest krystaliczny, czy też raczej bawić się w szukanie DVB-T z Krakowa, skąd to odbiór analogowy kanałów TVP czy TVNu jest delikatnie mowiąc - żenująco słaby?
I pytanie bonusowe - dlaczego jest tak a nie inaczej? Wedle logiki, odległość powinna robić różnicę, ale jak wytłumaczyć to, że z Kielc lepiej z Krakowa gorzej przy istniejącym dystansie? Sprzęt, jak mniemam jest dokładnie taki sam, czy to we wspomnianym ośrodku na św.Krzyżu, czy to na Chorągwicy, czy też na Krzemionkach.

DVB-T

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: DVB-T »

ukształtowanie terenu, moc nadajnika, wysokość nadajnika n.p.m., częstotliwość nadawania, jest sporo zmiennych poza odległością, które mają wpływ na odbiór

cytrysek

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: cytrysek »

DVB-T pisze:ukształtowanie terenu, moc nadajnika, wysokość nadajnika n.p.m., częstotliwość nadawania, jest sporo zmiennych poza odległością, które mają wpływ na odbiór
Zgadzam się z tym całkowicie. Swego czasu odbierałem (jak jeszcze Chorągwica nadawała DVB-T) sygnał cyfrowy ok 10 km od Miechowa na południe - czyli jeszcze bliżej Krakowa. Z Kielc natomiast nie było możliwości z tej lokalizacji odbioru analoga, ponieważ warunki terenowe, zróżnicowana rzeźba terenu w tym liczne pagórki i dolinki w tej okolicy uniemożliwiają taki odbiór.
Wyżyna Miechowska charakteryzuje się właśnie takim trudnym do przewidzenia rozchodzeniem się fal radiowych (wliczając w to przekaźniki GSM).

W rejonie tym stwierdziłem sytuacje takie, że w jednym miejscu odbiór jest na poziomie np dobrym a u sąsiada oddalonego kilkadziesiąt metrów dalej wręcz niemożliwy przy spełnieniu podobnych warunków technicznych odbioru (instalacje antenowe, odbiornik etc.).

Dlatego w takiej sytuacji tylko odpowiednia moc nadajników jest w stanie zapewnić w miejscach "trudnych" poprawny odbiór sygnału cyfrowego. Bo oczywiście większe zagęszczenie nadajników nie wchodzi w grę.

elwood-xp

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: elwood-xp »

cytrysek pisze:
DVB-T pisze:ukształtowanie terenu, moc nadajnika, wysokość nadajnika n.p.m., częstotliwość nadawania, jest sporo zmiennych poza odległością, które mają wpływ na odbiór
Zgadzam się z tym całkowicie. Swego czasu odbierałem (jak jeszcze Chorągwica nadawała DVB-T) sygnał cyfrowy ok 10 km od Miechowa na południe - czyli jeszcze bliżej Krakowa. Z Kielc natomiast nie było możliwości z tej lokalizacji odbioru analoga, ponieważ warunki terenowe, zróżnicowana rzeźba terenu w tym liczne pagórki i dolinki w tej okolicy uniemożliwiają taki odbiór.
Wyżyna Miechowska charakteryzuje się właśnie takim trudnym do przewidzenia rozchodzeniem się fal radiowych (wliczając w to przekaźniki GSM).

W rejonie tym stwierdziłem sytuacje takie, że w jednym miejscu odbiór jest na poziomie np dobrym a u sąsiada oddalonego kilkadziesiąt metrów dalej wręcz niemożliwy przy spełnieniu podobnych warunków technicznych odbioru (instalacje antenowe, odbiornik etc.).

Dlatego w takiej sytuacji tylko odpowiednia moc nadajników jest w stanie zapewnić w miejscach "trudnych" poprawny odbiór sygnału cyfrowego. Bo oczywiście większe zagęszczenie nadajników nie wchodzi w grę.
Dziękuję za dwie merytoryczne wypowiedzi. A skoro już jestesmy przy temacie nadajników, Waszym zdaniem lepszym rozwiązaniem dla DVB-T byłoby zwiększenie ilości nadajników małej mocy w co większych miejscowościach, czy pozostanie przy tym co już istnieje przy zwiększeniu mocy?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: Tom345 »

A uważasz, że dlaczego np. w wypadku telefonii GSM, radia lub właśnie TV nie postawi się powiedzmy dziesięciu nadajników z mocą 10mW? Ponieważ zawsze znajdą się czarne plamy na mapie, które łatwiej pokryć sygnałem poprzez doświetlanie/zagęszczenie nadajnikami.

elwood-xp

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: elwood-xp »

Tom345 pisze:A uważasz, że dlaczego np. w wypadku telefonii GSM, radia lub właśnie TV nie postawi się powiedzmy dziesięciu nadajników z mocą 10mW? Ponieważ zawsze znajdą się czarne plamy na mapie, które łatwiej pokryć sygnałem poprzez doświetlanie/zagęszczenie nadajnikami.
Wszystko to prawda, jednak jak łatwo dostrzec nadajników GSM jest od czorta, zaś nadajniki RTV to "rodzynki" na polskiej mapie, stąd moje pytanie.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: Tom345 »

Mimo wszystko, działa to na tej samej zasadzie ;)

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: 121167 »

elwood-xp pisze:
Tom345 pisze:A uważasz, że dlaczego np. w wypadku telefonii GSM, radia lub właśnie TV nie postawi się powiedzmy dziesięciu nadajników z mocą 10mW? Ponieważ zawsze znajdą się czarne plamy na mapie, które łatwiej pokryć sygnałem poprzez doświetlanie/zagęszczenie nadajnikami.
Wszystko to prawda, jednak jak łatwo dostrzec nadajników GSM jest od czorta, zaś nadajniki RTV to "rodzynki" na polskiej mapie, stąd moje pytanie.
W przypadku GSM sprawa jest trochę inna - to działa w dwie strony. Nie można w nieskończoność zwiększać mocy BTSa bo on musi również odebrać bardzo słaby sygnał z telefonu. Stąd takich obiektów musi być dużo. Drugi problem to pojemność komórki (ilość możliwych rozmów w tym samym czasie). Nadajniki RTV nie mają tych ograniczeń, wszystko jedno czy korzysta z nich 1000 czy 1000000 użytkowników. Jednak zwiększanie mocy w nieskończoność nie ma sensu, bo nie moc jest czynnikiem decydującym, ale krzywizna Ziemi. Dlatego nadajniki nie mają zasięgu np. 300km. Od mocy ważniejsza jest lokalizacja - 1kW nadajnik na wysokiej górze może mieć większy zasięg niż 100kW w dolinie.

lpm11

Re: DVB-T w Miechowie

Post autor: lpm11 »

Jak będą nadajniki działały to wtedy sobie zobaczysz jaka jest moc i będziesz mógł kombinować z anteną.. narazie nie ma sensu gdybać.

Co do testów rok temu:
Ja 20 km za Miechowem łapałem sygnał z Chorągwicy (na TVNie lekki śnieżek, na kanałach TVP obraz był bardzo dobry). Anteną był kawał drutu.
DVB-T na k. 25 nie działało, sygnał już nie dochodził.
Jadąc autem sygnał DVB-T straciłem w okolicach Słomnik, jednak to była antena na zasadzie lepiej cokolwiek włożyć do gniazda antenowego, niż zostawić je puste.

Hamer

DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: Hamer »

Dziś wystartował MUX2 z Wisły k.38. Ja na razie nie moge sprawdzić (dopiero wieczorkiem), ktoś coś odbiera w naszej okolicy czy trzeba będzie czekac do lipaca na Chorągwice albo Kosztowy?

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: igorlan »

Hamer pisze:Dziś wystartował MUX2 z Wisły k.38. Ja na razie nie moge sprawdzić (dopiero wieczorkiem), ktoś coś odbiera w naszej okolicy czy trzeba będzie czekac do lipaca na Chorągwice albo Kosztowy?
W Krakowie DVB-T ze Skrzycznego zawsze chodziło...

Hamer

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: Hamer »

To się cieszę, że w Krakowie chodzi. Mnie interesują okolice Krzeszowic ze względu na ukształtowanie terenu (Rów Krzeszwowicki oraz okoliczne górki i pagórki).

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: igorlan »

Hamer pisze:To się cieszę, że w Krakowie chodzi. Mnie interesują okolice Krzeszowic ze względu na ukształtowanie terenu (Rów Krzeszwowicki oraz okoliczne górki i pagórki).
Odbierałeś testową paczke TVP dotychczas?

Hamer

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: Hamer »

Nie, ale TV przy skanowaniu zatrzymywał się na 38k, cos czuł ale za mao żeby zaczytać. Na k. 37 odbieram zaśnieżony analog CT1. Dlatego pytam się czy z mojej okolicy ktoś odbiera NTC, jeśli nikt to nie ma sensu latać w zimie po dachu i kręcic anteną.

Aha tak dla informacji antena siatkowa ze wzmacniaczem skierowana na Kosztowy, TV LG LH2000

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: igorlan »

Hamer pisze:Nie, ale TV przy skanowaniu zatrzymywał się na 38k, cos czuł ale za mao żeby zaczytać. Na k. 37 odbieram zaśnieżony analog CT1. Dlatego pytam się czy z mojej okolicy ktoś odbiera NTC, jeśli nikt to nie ma sensu latać w zimie po dachu i kręcic anteną.

Aha tak dla informacji antena siatkowa ze wzmacniaczem skierowana na Kosztowy, TV LG LH2000
Skoro tuner dotychczas się zatrzymywał na dłużej, ale nic nie programował, to teraz powinieneś mieć większą szansę odebrać MUX2 gdyż podnieśli moc z 0,5 kW do 1,25 kW.

Hamer

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: Hamer »

Niestety na obecnych ustawieniach anteny skanuje, skanuje i nic nie łapie ;(
Jak ktoś z Krzeszowic odbiera MUX z Wisły dajcie info.

michał82

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: michał82 »

Witam w Krzeszowicach to raczej nie masz szans odebrać MUX 2 ze względu na to że leżą one w dolinie (brak widoczności z nadajnikiem),ja w Tenczynku dziś skanowałem tunerem komputerowym i miałem siłę 57-58% jakość 52-55% ale niestety nie wczytało mi kanałów.Antenę miałem siatkową testowałem na najwyżej położonym balkonie. Ale na TV myślę że spokojnie powinno się odebrać MUX 2 w mojej okolicy .Też czekam na jakieś informacje z moich okolic o odbiorze ze Skrzycznego. Według mapki Krzeszowice nie są w zasięgu tego nadajnika. :(

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Krzeszowice i okolice

Post autor: PanGie »

michał82 pisze:Tenczynku dziś skanowałem tunerem komputerowym i miałem siłę 57-58% jakość 52-55% ale niestety nie wczytało mi kanałów.
A wcześniej jaki miałeś poziom sygnału? MUX2 nadaje mocniej niz ten TVP?

rafal.w.

DVB-T Proszowice i okolice

Post autor: rafal.w. »

Witam czy ktoś odbiera dvb-t z wisły lub suchej góry w okolicach proszowic??
ja mam antene siatkową schowaną pod dachem skierowaną na chorągwice i telewizor Panasonic Viera p42 wykrywa mi nadawany sygnał na k61 w mocy 3/10 i jakości 1/10 ale nie pobiera listy kanałów. czy ktoś odbiera i może mi potwierdzić bo nie chce mi się wychodzić na dach i montować nowej anteny jeśli nie będzie dobrego odbioru.

WESOŁYCH ŚWIĄT

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T Proszowice i okolice

Post autor: mc-fit »

no to zobacz mux2 odbiur
http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie&w ... kie#Krakow
czeba czekac

RTCN Kraków / Chorągwica

Zablokowany