DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@lukk

Często jest tak, że wraz z nadejściem lata pogarszają się warunki odbioru. Znika pokrywa śnieżna od której odbija się sygnał i zazielenia się roślinność. Efekt wystepuje najczęściej u osób które mają blisko położone przeszkody w kierunku do nadajnika (domy, drzewa) i u których sygnał jest na tyle słaby, że nawet niewielki wzrost jego tłumienia (np. przez liście na drzewach) powoduje brak odbioru.
W takim układzie proponuje zastosowanie dopuszkowego wzmacniacza antenowego (np. z serii LNA - LNA-169) i na początek zasilenie go z dekodera (włączenie w menu opcji zasilania anteny). Mimo że napięcie z tunera będzie miało wartość 5 zamiast 12V to powinno to zadziałać ;).

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Dziś w godz. 9:00 - 15:00 jest konserwacja nadajnika Sucha Góra BS2013/0133
DODR_S4C
Region Południowy
Rzeszów / Sucha Góra
2013-05-08 09:00
2013-05-08 15:00

czupak

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czupak »

Problem od ok. 2 tygodni z odbiorem MUX 3, wyłącznie na kanale 29 –nasila się w godzinach popołudniowych. W tym samym czasie jakość pozostałych z tego kierunku wyśmienita (100% UEC 0) włącznie z MUX 1 na kanale 42 posiadającym 25% mocy MUX 3. Jest to bardzo irytujące :x Sprawdzony profil terenu, skorygowany azymut, instalacja etc. Wcześniej problem nie występował, również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Czy są prowadzone jakieś prace serwisowe?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@czupak

Podaj dokładnie jakie masz błędy pre Viterbi na poszczególnych mux-ach.
O ile dobrze widzę, to na mux-1 masz błędy na poziomie e-3, a na mux-3 na poziomie e-2, co oznacza słabą jakość docierającego sygnału i odbiór na granicy synchronizacji odbiornika. Dla przykładu prawidłowy sygnał powinien mieć błędy na poziomie e-4 lub mniej, ideał to e-8. Możesz też podać gdzie jest miejsce tego problemowego odbioru (miejscowość) i czy w bezpośrednej bliskości anteny są jakieś przeszkody w kierunku do nadajnika ;) .

czupak

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czupak »

@Bartt

Lepszy widok na parametry pod tym adresem http://czupak.netmark.pl/UEC/

Owszem zadaje sobie sprawę, ze jestem dość daleko od Suchej Góry (ok. 60 km -przedmieścia Przeworska). Nie mniej jednak, kierunek na Krosno mam niemal pozbawiony jakichkolwiek przeszkód terenowych, czego nie mogę powiedzieć o bliższych nadajnikach tj. Przemyśl, czy Giedlarowa. Błędy e-3, utrzymują się na stałym poziomie na MUXach 1i2, jak dotąd nie miały żadnego wpływu na obierane programy.

Zagadkowe jest natomiast, pogorszenie jakości sygnału ma MUX 3, gdzie błędy wahają się między e-3, e-2, aż do utraty sygnału, gdzie na pozostałych MUXach, jest bez jakichkolwiek wahnięć.

Dzieje się tak od niedawna, wcześniej wszystko było w porządku.

Ps. Uprzedzam pytanie, lub odpowiedź. Nie, nie jest to wywołane przez pokrywę śnieżną, nad wyraz bujną wegetacją roślinną, czy praniem na podwórku sąsiada ;)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, o 19:42 przez czupak, łącznie zmieniany 1 raz.

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Longhorn2009 »

Nie znam się jakoś szczególnie ale dużo czytam o problemach z Mux3 z SG, a także sam ich doświadczyłem gdzie Mux-1 i mux-2 działały idealne i proponuję ci skorygować troche położenie anteny. Albo prawo, lewo, albo jeśli jest taka możliwość także pod kątem horyzontalnym.

czupak

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czupak »

@Longhorn2009

Kierunek lewo-prawo, na chwile obecną jest optymalny. Być może korekcja w poziomie coś wniesie.

Pozdrawiam!

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Rozumiem że brak możliwości odbioru z Giedlarowej wynika z obecności jakiś przeszkód np. typu zabudowa miejska, bo profil terenu w stronę tego nadajnika w Przeworsku jest przecież bardzo dobry :?:. Jeśli jest to problem nie do przeskoczenia, np. zmianą miejsca zamocowania anteny, to faktycznie pozostaje szukanie optymalnego sygnału z Suchej Góry.
Czy na pewno w stronę Suchej Góry masz całkowicie otwarty kierunek bez żadnych zabudowań :?: Fakt odbioru jednego kanału (mux-a) i problemy z innymi wynikają najczęściej (zwłaszcza gdy ich moce są identyczne) z odbioru w warunkach gdy sygnał bezpośredni jest słaby, a przeważają sygnały odbite. Wtedy ustawienie anteny jest znacznie trudniejsze, bowiem trudno jest znaleźć miejsce w którym mamy poprawny odbiór wszystkich mux-ów, a optymalna lokalizacja anteny może być co najmniej dziwna. Przykładowo, antena może lepiej odbierać w innym miejscu, kilka metrów nad ziemią, niż na maszcie na dachu. Trudno jest znaleźć takie miejsce nie mając bezpośredniego podglądu parametrów sygnału z tunera lub na mierniku. Dodatkowo (jak już pisałem wcześniej) parametry sygnału (błędy na poziomie e-3) są bardzo słabe jak na tą odległość i profil terenu. Coś musi być nie tak. Oczywiście twoja antena z pewnością tu nie pomaga, bo jest optymalizowana pod kanały z górnego UHF-u, ale i tak coś ten sygnał jest kiepski. Tak jak pisał kolega powyżej, najpierw należy poeksperymentować z ustawieniem anteny, a jeśli to nie pomoże, to można zamontować przy antenie (dokręcić do wyjścia F) wzmacniacz antenowy (np. z serii APL, lub inny ze złączami F) i zasilić go zasilaczem z separatorem.
Powodzenia ;)

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: wiwi »

Ja bym powiedział że masz za mocny sygnał na mux3 i odbiornik sobie z nim nie radzi specjalnie do mux zamontowałem antenę siatkową z symetryzatorem i na około 3 m nad ziemią jest około 70% siły i 100% jakości mux 2 i 1 mają oczywiście mniejszą siłę więc proponuję pokręcić anteną jeżeli ma wzmacniacz to wymontować i wstawić symetryzator a separator z zasilaczem zastąpić zwykłym wtykiem TV

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

Mam problem i nie wiem co zrobić mam i co należy zrobić aby antena nie reagowała na włączenia i wyłączenia światła mieszkam gminie Hyżne 70 km od nadajnika do na północy wschód nadajnika na tak zwanym dołku mux2 różnie jest wiatr szale to dochodzi 1000 błędów a sygnał miedzy średnio 3o a 70 % a w nocy między 80 a 90 % antena stara do dwójki z lat 90 nie siatkowa.O taka bez zmaczniacza symetryzatora
http://image.ceneo.pl/data/products/114 ... -21-60.jpg i mam pytanie która antena jest lepsza siatkowa czy ta co na zdjęciu wysłałem.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Zapytanie do przedstawicieli firmy Emitel odnośnie Muxa 1 Sucha Góra.

Czy w związku z planowanym wyłączeniem analogu Solina *Góra Jawor* 17 czerwca 2013 w tym dniu planowana jest zmiana kanału Muxa1 na Suchej Górze na k52 i na moc docelową.

Ps. Mam już dosyć co parę dni przycinki obrazu i zaniku sygnału Muxa 1 na kanale 42. Zmiana anteny i miejsca zamocowania nić nie pomoże. Jedynie zwiększenie mocy nadajnika. Sąsiedzi też mają problem z tym muxem 1. Muxy 2 i 3 ok na poziomie 90-92%.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: twmichal »

czupak pisze:Problem od ok. 2 tygodni z odbiorem MUX 3, wyłącznie na kanale 29 –nasila się w godzinach popołudniowych. W tym samym czasie jakość pozostałych z tego kierunku wyśmienita (100% UEC 0) włącznie z MUX 1 na kanale 42 posiadającym 25% mocy MUX 3.
Jak dla mnie to są to jakieś zakłócenia zewnętrzne, które akurat nieszczęśliwie dla Ciebie pojawiają się akurat na tym kanale.
Trudno stwierdzić co je powoduje. Ciekawe, czy ustawienie manualne na analogowy k.29 spowoduje że coś się pokaże.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

Rzeszowiak pisze:Zapytanie do przedstawicieli firmy Emitel odnośnie Muxa 1 Sucha Góra.

Czy w związku z planowanym wyłączeniem analogu Solina *Góra Jawor* 17 czerwca 2013 w tym dniu planowana jest zmiana kanału Muxa1 na Suchej Górze na k52 i na moc docelową.

Ps. Mam już dosyć co parę dni przycinki obrazu i zaniku sygnału Muxa 1 na kanale 42. Zmiana anteny i miejsca zamocowania nić nie pomoże. Jedynie zwiększenie mocy nadajnika. Sąsiedzi też mają problem z tym muxem 1. Muxy 2 i 3 ok na poziomie 90-92%.
pierwsze pytanie tak a drugie nie wiem mux1 niemam bo jestem wielkiej dziurze mux 2 mi skacze z dnia 30-60% a w nocy 90 a jak jest gorąco lub wilgotno to przerywa od 2000 błedów do 30% mux 3 100% i nic tym chyba niezrobie

lukk
Posty: 12
Rejestracja: 21 marca 2013, o 19:20
Odbiornik: Wiwa HD 50 memo
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra (krosno)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukk »

Działa wam w ogóle dzisiaj odbiór z Suchej góry ?

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Działają Muxy 1 2 3.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Jeszcze parę dni i mam nadzieję że jak Mux 1 przejdzie na kanał i moc docelową skończą się problemy z odbiorem tego Muxu. Dziś u siostry na Zalesiu w Rzeszowie po raz pierwszy wyszukało Mux1.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Dzisiejszej nocy nastąpi zmiana kanału z 42 na 52 i zwiększenie mocy ERP z 18,2 kW na 100 kW
http://cyfryzacja.gov.pl/VI,etap,-,zmia ... ,1434.html
http://www.emitel.pl/strona-glowna/szos ... tualizacja

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Przecin »

Zmiana kanałów już nastąpiła i kanał 52 już nadaje mux1 :!: :!: :!:

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

U mnie wczytało kanał (K52) ale brak sygnału (programów).
Czy na pewno moc muxa 1 jest 100KW
Panowie Jarkowie możecie potwierdzić.

Ps. Pozostałe Muxy 2 i 3 siła sygnału 90.

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 20
Rejestracja: 19 września 2011, o 12:32
Odbiornik: Golden Media UNI-BOX 9080 CRCI HD PVR COMBO Plus
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka(0,4km) Sucha Góra(35,3km)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Boguś »

Rzeszowiak pisze:Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Podobne mam spostrzeżenia z Baranówki...
MUX1 :cry:

Zablokowany