Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

javman

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: javman »

Mam przedłużkę usb, ale nic to nie pomaga:/ Ten tuner to chyba kupa.

javman

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: javman »

Hej, wziąłem tuner usb do domu, gdzie normalny tuner, podpięty do tv, odbiera z anteny siatkowej.
Po podłączeniu jej do tunera usb, odbiera wszystkie muxy. Sprawa więc jasna. To nie jakość tunera, tylko brak dobrej anteny. Jednak nie mam pomysłu co mam wstawić do tego mieszkania, aby odbierało bez kłopotu. W domu mam siatkówkę z wzmacniaczem. Czy instalacja siatkówki z wzmacniaczem w Krakowie, ma sens? Czytałem sporo tematów o przesterowanym sygnale. Ale na samym symetryzatorze nie chce mi odbierać.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

no więc powinieneś przede wszystkim znaleść odpowiednie miejsce dla anteny, rzucenie jej pod ścianą nie umożliwi ci odbioru.
oO cabletech urz0085, tez mam go, na tej antenie nawet nie chciało mi się próbować. Ale na biquadzie znacznie lepiej odbiera, może nie tak dobrze jak TV ale udaje się złapać.

Generalnie ten tuner jak i inne tunery mają słabsze głowice od zwykłych STB czy samych telewizorów. Jak sygnał jest słaby lub zasyfiony zakłóceniami to może nie odbierać. Po drugie dysk twardy generuje zakłócenia w laptopie dlatego stosuje się przedłużki.

javman

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: javman »

Ok, będę kombinował na przedłużce, z siatkówką z wzmacniaczem. Mam 10 wzmacniaczy, które się przez lata nazbierały, będę się bawił.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

jak dla mnie o ile macie dookólnie w Krakowie, to o ile antena jest dobrze podłączona to powinieneś nawet odbierać na rzuconej na balkonie byle gdzie, możliwe, że masz gdzieś zwarcie na kablu - przy puszce antenowej, albo przy wtyku antenowym

javman

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: javman »

Nie, zwarcia nie ma, wczoraj na siatkówce udało mi się odebrać każdy mux, ale antenę trzymałem w ręce. Nie udało mi się złapać stabilnej pozycji dla niej, w której brała by 3 muxy naraz. Ale jest nadzieja. Antena z wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Jeśli pasywnie nie chce Ci odebrać wszystkich jednocześnie to nie licz na wzmacniacz, raczej możesz ją obrócić w polaryzację pionową, sąsiad ma tak yagę ustawioną - nie wiem jakim cudem mu odbiera. Przy odbiorze z odbić takie cyrki są i ja o tym niestety się przekonałem mux1 kierunek A mux2 kierunek B, a jak ja ustawiłem - pomiędzy A i B, jak dojdzie mux3 to będę miał dylemat dopiero...
Jak wiadomo dwie proste przecinają się w dokładnie jednym punkcie, a trzy proste? ...

klonmarcin
Posty: 10
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 13:38

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: klonmarcin »

Parę dni temu widziałem "fabryczną" antenę biquad - ładnie zapakowana w ładnym pudełku za 69 PLN.

Ciekawe dlaczego tak drogo ? :D

bbogi
Posty: 32
Rejestracja: 15 sierpnia 2011, o 21:46
Miejscowość: KR
Odbiornik: WIWA HD 50
Instalacja antenowa: Yaga
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Skrzyczne, + okolica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: bbogi »

javman

Z tego co piszesz masz za mocny sygnał i tuner jest przesterowny. Wymontuj z anteny yagi sam dipol z symetryzatorem i spróbuj. Ja w ten sposób odbieram również mux-y z Lubonia i Skrzycznego wewnątrz mieszkania. Z siatki na dachu nie jestem w stanie odebrać muxów z kanałów 23, 25 mawet obróconej okiem do Chorągwicy.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

A ja wtrącę swoje spostrzeżenia. Ostatnio w firmie robiłem kilka antenek biquadów do wifi. Robiłem je z miedzianego drutu o grubości 0,6mm (skrętka komputerowa). W kawałku plastiku zrobiłem otworki w miejscach zagięć i tak prowadziłem kabel. Jedną z nich testowo zrobiłem podwójną, tzn zamiast jednego przewodu poprowadziłem równolegle 2. Okazało się, że znacznie wzrósł zysk takiej anteny. I teraz pytania :) do znających temat: czy zwiększenie ilości cienkich przewodów zwiększy zysk?. Jak działałaby antena tv zrobiona w takiej "technologii" czyli np zrobienie odpowiedniego stelaża np z plastikowych rurek i rozpięcie na nim wiązki cienkich przewodów.

klonmarcin
Posty: 10
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 13:38

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: klonmarcin »

Mam pytanie czy można i w jaki sposób połączyć dwie anteny biquad ?

Obie patrzą w różne kierunki. 8-)

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: penknife »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

sumatorem antenowym, zwrotnica działa trochę inaczej, chociaż te wyżej zwrotnice też spełniają jego funkcje.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: penknife »

Anduraki zważ na to iż kolega klonmarcin anteny ma w różnych kierunkach a nie w jednym

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

a co to za różnica? I tak i tak zsumuje.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

IMO sumator antenowy wyrówna poziom sygnału (czyli może z drugiej anteny wypromieniowywać).

klonmarcin
Posty: 10
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 13:38

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: klonmarcin »

Zrobiłem nowy biquad z grubszego drutu (2mm). I przyklejony do okna (wewnątrz) lepiej odbiera niż ten z cieńszego drutu (1.5mm), który jest 4 m nad ziemią. Odbieram nawet info katowice (okolice sandomierza).

mandrzej

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: mandrzej »

Z czego wynika to, że różne muxy odbieram z różną jakością? Z tego, że mają różną częstotliwość i to kwestia anteny dopasowania do częstotliwości?
674, 650 i 498 MHz. Dwa pierwsze odbierają z jakością nawet 100%, a ten ostatni ledwo 30 - 40 wyciąga.
Jak to poprawić?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Jaka odległość i jaka długość boku?

mandrzej

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: mandrzej »

Odległość 8.7 km (wg dvbtmap)
Długość boku z tego co pamiętam 12,4 cm. Z tym, że wykonanie z tolerancją +- 5mm mogło wyjść w praktyce, nie wiem jakie to ma z kolei znaczenie).

Kombinowałem z ustawieniem anteny jeszcze i jak te dwa lepsze są 100 to ten gorszy może z 10 maks. Jak te lepsze ok 70 to tamten 30
Testowane wewnątrz budynku, zależało by mi najbardziej jednak w środku ją mieć, tylko szukam pomocy i informacji skąd te różnice właśnie między dwoma i trzecim muxem.

Zablokowany