Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

michaskow

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michaskow »

Witam,
od około 2 tygodni u mojej rodziny w Rymanowie występują problemy z odbiorem sygnału, wcześniej nie było większego problemu, nadajnik z Suchej Góry znajduje się ok 20km od domu i można go zobaczyć. Chciałem się zapytać czy niedawno zbudowane wiatraki mogą zakłócać sygnał? Podobno więcej osób w tym rejonie ma problem z sygnałem.

Pozdrawiam

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michal135 »

Po wyłączeniu analogowej emisji z Tarnowa, Szczawnicy i Gorlic 22 kwietnia, w MUXie 1 z tamtych nadajników ma się pojawić TVP Rzeszów, zaś z Suchej Góry w MUX1 TVP Kraków. Tylko ciekawe, co się zmieni w 2014 roku, kiedy TVP wyjdzie z MUX1?

gren.60

odbior dvb-t w Gorzycach

Post autor: gren.60 »

Witam.Ja pierwszy raz na forum.Czy ktos z kolegow forumowiczow jest moze z Gorzyc,bo interesuje mnie odbior sygnalu cyfrowego.Ja mam antene zamocowana na balkonie na parterze,ustawiona na Machow i Sw.Krzyz.Generalnie sygnal jest zadawalajacy ale nie do konca mnie satysfakcjonuje.Chetnie skorzystam z doswiadczen i podpowiedzi kolegow.Pozdrawiam

edit/ Pisownia!

gren.60

Re: odbior dvb-t w Gorzycach

Post autor: gren.60 »

Witam.Widze ze dlugi wekeend odwrocil calkiem uwage od telewizji kolegow z forum.Moze jednak ktos z Gorzyc podejmie polemike na temat odbioru dvb-t.Dzisiaj u mnie z Machowa sila sygnalu 50 a jakosc 70,Sw Krzyz sila sygnalu 26,a jakosc 44.Nawet ladny obraz bez zaklocen.Wczesniej jednak z Machowa mialem s.70 a j.100.Pozdrawiam


edit/ Pisownia!

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Przecin »

Ciekawe, ile razy można wyłączać ten sam sygnał analogowy z jednego nadajnika :?:
Ustrzyki Dolne / g. Gromadzyń wyłączali już w 3 etapie LINK i teraz znowu wyłączają tam analog, tyle, że w 6 etapie LINK :lol: :lol: :lol:

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

No proszę, czyli jednak zmiany kanałów mux-1 i 2 będą, w tym i tych emisji które są możliwe do odebrania w naszym regionie ;) : http://cyfryzacja.gov.pl/VI,etap,-,zmia ... ,1434.html
MUX-1
Kielce / Święty Krzyż – zmiana kanału z 62 na 30;
Przysucha / Kozłowiec – zmiana kanału z 50 na 30;
Olsztyn / Pieczywo – pozostaje kanał 28;
Bieszczady / Góra Jawor – zmiana kanału z 60 na 52;
Rzeszów / Sucha Góra – zmiana kanału z 42 na 52
;

MUX-2
Przemyśl / Tatarska Góra – zmiana kanału z 61 na 59;
Zamość / Tarnawatka – zmiana kanału z 52 na 53
;
Wisła / Skrzyczne – pozostaje kanał 58.
W związku z tym wykazem mam pytania do pana Jarosława Bałuki:

- czy moc mux-1 z Suchej Góry zostanie zwiększona do 100kW :?:
- pytanie j.w. z tym że dotyczace mocy mux-1 ze św. Krzyża :?:
- czy w związku ze startem mux-2 na docelowym k59 z Przemyśla kanał ten zostanie włączony również dla mux-2 z Giedlarowej (SFN) i moc zostanie zwiększona do 100kW :?:
- co z analogowym TVP1 z Leżajska na k26, czy zostanie on przełączny na inny kanał (np. 24 po analogowej TVP1 z Przemyśla) bo na tym kanale (26) ma wystartować przecież mux-3 z Przemyśla.

Z góry dziękuję za info i pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Rzeszowiak »

Oby Mux1 K52 z mocą 100Kw Sucha Góra.

Skoro Mux 2 Zamość / Tarnawatka zmienia kanał z 52 na 53 to 100KW na SG planują.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Miejmy nadzieję że ten k53 to będzie na stałe ;) W planach to k32 był przewidziany dla mux-2 z Zamościa, a przecież na tym kanale nadaje mux-2 z Suchej Góry.

PS
W dalszym ciągu czekam na odpowiedź od panów Jarosławów na moje pytania ;)

Adam Brodziak

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Adam Brodziak »

Kanał 53 to zgodnie z propozycją UKE kolejny kanał przejściowy. Niestety.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

Niby k53 jest skoordynowany pod mux-6 więc pewnie mógłby być. Ewentualnie k34 (mux-5), tylko nie k32 :evil:

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: qrzy »

To wszystko są częstotliwości genewskie więc jest to raczej obojętne którą się wybierze. Same plany kanałowe i tak już kilkukrotnie były poprawiane, a w wielu regionach docelowe kanały wyszły inne niż te które pierwotnie planowano.

Kanał 52 nie jest najlepszym rozwiązaniem dla obszarów górskich, głównie ze względu na słabsze ugięcie fali na wysokich częstotliwościach i bardziej bym wolał gdyby wykorzystano kanał 48, co prawda niewiele niższy, ale zawsze to coś.

W porównaniu do tego co jest obecnie, zmiany i tak wyjdą na plus. W Solinie kanał zostanie obniżony, co powinno pomóc w propagacji sygnału. Na Suchej Górze kanał będzie wyższy, ale moc również.

grzego44

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: grzego44 »

Wykaz kanałów i mocy na 17 czerwca.
Info Satkurier.pl
http://satkurier.pl/news/86357/zmiany-k ... -1706.html
MUX 1:
Kielce / Święty Krzyż – zmiana kanału z 62 na 30 i zwiększenie mocy ERP z 50 kW na 100 kW;
Przysucha / Kozłowiec – zmiana kanału z 50 na 30; moc pozostanie na poziomie 50 kW;
Olsztyn / Pieczewo – pozostaje kanał 28, ale zwiększona zostanie moc ERP z 10 kW na 100 kW;
Bieszczady / Góra Jawor – zmiana kanału z 60 na 52; moc pozostanie na poziomie 20 kW;
Krosno / Sucha Góra – zmiana kanału z 42 na 52 i zwiększenie mocy ERP z 18,2 kW na 100 kW;

MUX 2:
Przemyśl / Tatarska Góra – zmiana kanału z 61 na 59; moc pozostanie na poziomie 20 kW;
Zamość / Tarnawatka – zmiana kanału z 52 na 53 i zwiększenie mocy ERP z 25 kW na 50 kW;
Wisła / Skrzyczne – pozostaje kanał 58, ale zwiększona zostanie moc ERP z 50 kW na 100 kW.

Zmiana wykorzystywanych kanałów nastąpi 17 czerwca równolegle z uruchamianiem nadajników MUX 3

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: belzebiusz »


Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Bartt pisze: W związku z tym wykazem mam pytania do pana Jarosława Bałuki:

- czy moc mux-1 z Suchej Góry zostanie zwiększona do 100kW :?:
- pytanie j.w. z tym że dotyczace mocy mux-1 ze św. Krzyża :?:
- czy w związku ze startem mux-2 na docelowym k59 z Przemyśla kanał ten zostanie włączony również dla mux-2 z Giedlarowej (SFN) i moc zostanie zwiększona do 100kW :?:
- co z analogowym TVP1 z Leżajska na k26, czy zostanie on przełączny na inny kanał (np. 24 po analogowej TVP1 z Przemyśla) bo na tym kanale (26) ma wystartować przecież mux-3 z Przemyśla.

Z góry dziękuję za info i pozdrawiam ;)
Moce widzę są wyjaśnione, z tego co mam informację to Giedlarowa dopiero w lipcu, co do analogowego tvp1 to tu niestety nie mam wiedzy.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Bartt »

No tak, informacja o mocach w międzyczasie się pojawiła ;). Nie wiem jednak co stoi na przeszkodzie aby mux-2 z Giedlarowej zmienił kanał na 59 i zwiększył moc. Przecież pracuje w SFN z Przemyślem. Skoro ten przechodzi na kanał 59, to naturalnym wydaje się aby to samo nastąpiło w Giedlarowej. Nie widzę tutaj sensu czekania do lipca :o.
Podobnie jest jeśli chodzi o analogową TVP1 z Giedlarowej kontra mux-3 z Przemyśla. Jeśli TVP chce uruchomić mux-3 na k26 to powinna przenieść TVP1 z Giedlarowej np. na kanał 24. Inaczej sami będą siebie zakłócać.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Przecin »

Rzeszów / Sucha Góra – zmiana kanału z 42 na 52 i zwiększenie mocy ERP z 18,2 kW na 100 kW
- LINK
Jak widać strona cyfryzacja.gov.pl ma najświeższe dane :lol: i nawet nie wie, że mux1 nadaje teraz z mocą 25kW :!:

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: michal135 »

Od poniedziałku w MUX1 z Tarnawatki TV Rzeszów.

bogdan1948

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: bogdan1948 »

Sucha Gora zmienila kanal Mux-1 z 42na 52 ale czy zmienila moc z 25Kv na 100Kv? Nic sie nie poprawilo w odbiorze jak sygnal skakal tak skacze dalej,raz jest wiekszy raz mniejszy raz zanika.Tak bylo i jest nadal znaczy ze mocy nie zwiekszyli bo jesliby zwiekszyli do 100Kv to bylby taki sam sygnal jak na Mux-2 100Kv i supre sygnal.Bynajmniej u mnie w Rzeszowie nic sie nie zmienilo oprucz zmiany kanalu na 52

edit/ Pisownia!

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: teleMAN »

Kolego nie narzekaj na Suchą Górę i Emitel ale postaraj się o
poprawną instalację antenową. Wszystkie programy we wszystkich
trzech Mux'ach śmigają doskonale w Rzeszowie.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Rzeszowiak »

@ teleMAN Są takie lokalizacje w Rzeszowie gdzie ludzie mają problemy z odbiorem niektórych muxów.

Zablokowany