DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

A u mnie odwrotnie. MUX 3 z programami TVP chodzi bardzo stabilnie ponad 94 % sygnał. Nawet w czasie silnego dzisiaj deszczu i burzy było stabilnie. Najgorzej mam z MUX2 na kanale 23 bo jakość skacze 70-90 % ale da się oglądać.

strusio8

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: strusio8 »

strusio8 pisze:Tak czy siak teraz mam zadanie domowe - kupić wzmacniacz przelotowy i wstawić go tuż przed rozdzielaczem sygnału.
Wzmacniacz wstawiony (dokładnie ten z linka) i na telewizorze jest wszystko super, tzn prawie jak wtedy gdy nie ma mieszacza SAT-RTV.

Na dekoderze TNK uzyskałem po małej korekcie anteny (rany, na te katowice to pojedyńcze stopnie przekręcenia robią różnicę) MUX2 z katowic no i tradycyjnie MUX3 z chorągwicy. MUX1 ani z katowic ani z krakowa ani widu ani słychu, ale tym się nie przejmuję - Eskę jakoś przeboleję, Polo to nawet się cieszę że nie ma :twisted:, a ATM rozrywka, no cóż kiepskich oglądam dla relaksu, więc nagrywać nie muszę :) Cała reszta jest dostępna z satelity w ramach FTA+pakiet bez opłat.

Mam pytanie do specjalistów - czy jeśli za SSC-4 (czyli na kablu po których idzie SAT+RTV) dam wzmacniacz TV to sygnał SAT stłumi się do zera, czy zostanie bez zmian? Bo biorąc pod uwagę ryzyko przesterowania na telewizorze jak podbiję jeszcze bardziej sygnał TV, powinienem podbić już na indywidualnej trasie do gniazdka dekodera TNK który jest dużo mniej czuły niż telewizor.

I jeszcze jedno pytanie: montować symetryzator czy nie? Kupiłem na wszelki wypadek bo to 4 zł jest, ale z zabaw w elektronika w domu wyciągnąłem jedną mądrość: jak coś działa, to nie dotykaj.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

strusio8 Proponuje podbic sygnał dla dekodera tnk.

strusio8

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: strusio8 »

gorki pisze:strusio8 Proponuje podbic sygnał dla dekodera tnk.
Okazało się że niepotrzebnie się bałem - zmieniłem wzmacniacz TV przed mieszaczem z 10-14 na 20-23 dB i wszystko śmiga. Na TNK są wszystkie 3 muxy, dwa z nich 50-60/100, telewizor zaś widzi wszystkie trzy praktycznie 100/100.
Nawet ze strachu przed przesterowaniami wziąłem też tłumiki 3 i 6 dB, ale nie były potrzebne.

Co z symetryzatorem? Montować?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Montowac ma byc fachowo. :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Mam pytanie a mianowicie czy to prawda że od 17 czerwca MUX2 w Krakowie wraca na kanał 64 by tam naprawić usterkę polegającą na braku zwiększenia mocy z 63 kW do 100 kW a jeżeli nie to kiedy planowane jest wzmocnienie nadajnika na kanale 23 do wspomnianej mocy tak był on tak samo silny jak pozostałe MUXy z Chorągwicy. Pytam ponieważ o tych przenosinach dowiedziałem od znajomego który bazował się na doniesieniach z tutejszego forum więc chciałbym to sprawdzić :-)

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

Fajnie byłoby , żeby mux II wrócił na kanał 64 z pełną mocą 100 kW, bo na kanale 23 odbieram go słabiutko...

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Poland pisze:Mam pytanie a mianowicie czy to prawda że od 17 czerwca MUX2 w Krakowie wraca na kanał 64 by tam naprawić usterkę polegającą na braku zwiększenia mocy z 63 kW do 100 kW a jeżeli nie to kiedy planowane jest wzmocnienie nadajnika na kanale 23 do wspomnianej mocy tak był on tak samo silny jak pozostałe MUXy z Chorągwicy. Pytam ponieważ o tych przenosinach dowiedziałem od znajomego który bazował się na doniesieniach z tutejszego forum więc chciałbym to sprawdzić :-)
Kolego skad pochodza te bajeczki podaj zródlo bo jak żyje dawno takiej bzdury nie słyszałem. Co do mux2 potwierdzam ze w pewnych miejscach Krakowa cos ten sygnał jest moim zdaniem za cienki. :shock: Co do mux1 i mux3 odbiór mocny żyleta.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bartt »

Nie wiem z jaką rzeczywistą mocą wyjściową pracuje obecnie nadajnik mux-2 na Chorągwicy, ale wg wykazu pozwoleń UKE wynosi ona obecnie 5,8 kW, gdzie wcześniej dla k64 było to 3,8 kW. Dla porównania mux-3 - 4,4 kW, mux-1 - 5,4 kW. Oczywiście moce te dobierane są tak, aby uzyskać te deklarowane 100 kW EIRP, ale mimo wszystko różnica wobec tych 3,8 dla mux 2 jest.
Oznacza to (dla tych parametrow co podałem), że nastąpiło znaczne zwiększenie poziomu sygnału związane nie tylko ze zwiększeniem mocy, ale i ze zmianą kanału ;).

W takim układzie, przy odbiorze bez tzw. widoczności radiowej (a tak jest najczęściej w terenie miejskim), występuje bardzo duży poziom sygnałów odbitych.
W wielu przypadkach wystarczy najprawdopodobniej korekta ustawienia anteny (zmiana kierunku lub minimalne przesunięcie w inne miejsce) aby uzyskać prawidłowy odbiór. Oczywiście nie pomaga tutaj też SFN mux-2 z Tarnowem, ponieważ proporcje sygnałów z obu nadajników w danym miejscu odbioru, dla kanału 23 mogą być zupełnie inne niż dla SFN k50 (większe poziomy sygnału z Tarnowa na k23 w Krakowie i okolicach niż na k50).

Dodatkowo nie pomagają też super specjalne "cyfrowe" i "kierunkowe" anteny które, nieznajomi zasady ich działania w całym paśmie UHF, ludzie kupują. A tego typu anteny (np. Dipol 19 czy tri-digit) są optymalizowane pod kątem pracy w górnym paśmie UHF. W dolnym paśmie (czyli m.in na kanale 23) ich parametry (zysk i kierunkowość) są tak kiepskie (ok. 8dB dla Dipol 19) że pokonuje je poczciwa siatka (ponoć nie nadająca się do cyfry) która ma w tej części pasma zysk o około 2 - 3dB większy. Tak więc w wielu przypadkach stara siatka schowana gdzieś za częścią dachu lub komina (tak by ten SFN z Tarnowa nie dolatywał :twisted: ) może się lepiej sprawdzić niż tzw. anteny kierunkowe typu yagi, w których próba łączenia 2 cech (szerokopasmowość i zysk) nie bardzo się sprawdza.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

gorki pisze:
Poland pisze:Mam pytanie a mianowicie czy to prawda że od 17 czerwca MUX2 w Krakowie wraca na kanał 64 by tam naprawić usterkę polegającą na braku zwiększenia mocy z 63 kW do 100 kW a jeżeli nie to kiedy planowane jest wzmocnienie nadajnika na kanale 23 do wspomnianej mocy tak był on tak samo silny jak pozostałe MUXy z Chorągwicy. Pytam ponieważ o tych przenosinach dowiedziałem od znajomego który bazował się na doniesieniach z tutejszego forum więc chciałbym to sprawdzić :-)
Kolego skad pochodza te bajeczki podaj zródlo bo jak żyje dawno takiej bzdury nie słyszałem. Co do mux2 potwierdzam ze w pewnych miejscach Krakowa cos ten sygnał jest moim zdaniem za cienki. :shock: Co do mux1 i mux3 odbiór mocny żyleta.
To jest plotka usłyszana od znajomego z GG który to mi o niej powiedziałem - dlatego napisałem o niej tutaj bo chciałem sprawdzić jej wiarygodność.
Co do odbioru MUX2 to tutaj w moim przypadku odbiór jest gorszy o jakieś 5-10% w stosunku do MUX1 i MUX3 - zgłosiłem sprawę już w odpowiednie miejsce i mam nadzieje że dojdzie do uregulowania parametrów dla tego multipleksu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: belzebiusz »

Z forum Radiopolski:

Zdjęcia RTCN Kraków/Chorągwica z nowym systemem antenowym skierowanym na Kielce:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... ntry272298

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: grzegorz0plonka »

link niesprawdzony!!!!

Pojawia okienko zabezpieczenie i trzeba podać nazwy użytkownika i hasło.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qrzy »

Link jest poprawny. W okienku należy wpisać hasło i login: radiopolska

Jest to zabezpieczenie antyspamowe wdrożone przez administrację serwisu, aby zablokować możliwość wchodzenia na forum przez spamboty.

Zawieszony system antenowy jest skierowany mniej-więcej na Kielce. Mimo tego przy mocy 35kW powinno spokojnie obejmować sygnałem cały Kraków i okolice. Drobne problemy mogą być w okolicy Dobczyc czy Myślenic, ale jak na 35kW ERP, to tam sygnał też powinien być dostępny na lepszych antenach.

Trochę mnie dziwi skoordynowanie kanału 47 na Chorągwicę, skoro ma być uruchomiony nadajnik w Busku. Ale skoro tak zadecydowano.. Historia lubi się powtarzać, za niedługo znowu w Krakowie ujrzymy "Kronikę Świętokrzyską" ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

A jak będzie z odbiorem tego multipleksu od strony wschodniej ? Mianowicie chodzi mi tutaj o rejony Bochni (z moją Trzcianą włącznie) które moim zdaniem powinny być pokryte sygnałem tego multipleksu jak nie z Krakowa to przynajmniej z Kielc lub Buska Zdroju.

PS: Teraz "Kronika Świętokrzyska" nazywa się "Informacje" :D

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Tak potwierdzam na maszcie Charągwickim widac nowy system antenowy przy takiej mocy spokojnie bede ogladac regionalny program z KIELC. :D Tutaj w Bieżanowie sygnał z Chorągwicy mam na przysłowiowym drucie. :lol:

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

A jak będzie z odbiorem mux3 na 47 kanale w okolicach Krzeszowic i Tenczynka od strony zachodniej Krakowa ????
Dodam tylko że bez problemu odbieram mux 1 z Tarnowa na 45 kanale i mam TVP Info Rzeszów :lol:

kris68
Posty: 21
Rejestracja: 19 sierpnia 2011, o 17:12
Miejscowość: Bochnia
Odbiornik: Telewizor LG 50 cali 4K, HDR+, z odbiornikiem dvb-T2
Instalacja antenowa: Dipol 19 elementowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Choragwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kris68 »

Ja jak widzicie mieszkam w Bochni - na osiedlu tak ze praktycznie gdyby nie odleglosc widze Chorągwice . Na normalnej antenie dipolu 19 elementowym odbieram idealnie wszystkie 3 Mux-y tak ze nie moge narzekac. Obraz zwlaszcza HD na plazmie jest brzytwa. Mam dekoder Polsatu T-HD 1000 i tu mam troche problemow - w zaleznosci od pogody roznie odbieraja sygnaly kodowane. Raz jest ok a raz jest klatkowanie, stop klatka czy zanik dzwieku co szczególnie boli bo zalezy mi na odbiorze programow radiowych ktore sa w Mux - 4. Czy ktos jest moze z Bochni lub okolicy i ma ten dekoder Polsatu oraz oglada kodowane programy ? Bylbym wdzieczny za odpowiedz. Ten mux-4 ktory ja odbieram ma 5 kW natomiast jak wy piszecie o mocy innych muxów 100 kW to sie nie dziwie ze tamte tak smigaja. Czy jest nadzieja ze mux - 4 podniesie sile swoich nadajnikow? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Na podniesienie mocy mux4 raczej bym nie liczył to sprawa zezwoleń uke.Co najwyżej uzupełnienie sieci nadajników pracujących na tym samym kanale w tak zwanym sfn pozdrawiam ;)

Marcin 11
Posty: 36
Rejestracja: 23 lipca 2010, o 17:22
Miejscowość: Stary Wiśnicz
Odbiornik: Panasonic Plazma/Wiwa HD50/Panasonic LED/
Instalacja antenowa: Antena pasywna Dipol 28/5-12/21-60 DVBT (H/V)/,rozdzielnik na 2 telewizory.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica/Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Marcin 11 »

Witam. U mnie jest problem z odbiorem MUX 3 z RTCN Chorągwica w Starym Wiśniczu-poradziłem sobie ustawiłem antenę kierunkową na Tarnów i odbiór jest super MUX 1,2 i 3, dlatego tak zrobiłem ponieważ MUX 3 jest bardzo słaby z Choragwicy, a natomiast MUX 1 i 2 jest super, nawet lepszy niż z Tarnowa. Według DVB-T map MUX 1,2 i 3 z RTCN Choragwica ma być lepszy niż z Tarnowa, a przecież MUX 3 jest bardzo słaby z Krakowa, sąsiedzi co mają "siatki" ze wzmacniaczami odbierają MUX 3 z Krakowa bo tyłem anten odbierają z Tarnowa jak wiadomo to są kanały 50. Natomiast sąsiedzi co maja kierunkowe anteny też mieli problemy z MUX 3 a jak nastawili na Tarnów to wszystko wróciło do normy (od patrzyli ode mnie -śmialiśmy się) Piszę dlatego o tym wszystkim ponieważ nie rozumiem tej złej charakterystyki anten nadawczych MUX 3(telewizja publiczna) z RTCN Chorągwica, gdzie wcześniej MUX 2 na 64 kanale odbierał super także nie jest to wina wysokiego kanału. Na szczęście sytuację rozwiązał RTCN Tarnów. Zależało mi na regionalnym TV Kraków co jest tylko na MUX 3. Natomiast w Bochni 6 km od Wiśnicza nie ma problemu z MUX 1,2,3 z Krakowa.
Podam dane sygnału z tych dwóch nadajników dla pokazania problemu-Antena kierunkowa Opticum 1000+ bez wzmacniacza:

RTCN Chorągwica/Kraków -odległość 29km-( S- Siła sygnału, J- jakość sygnału, ----K- numer kanału)

MUX 1 (25K) - S. 95% , J. 100%
MUX 2 (23K) - S. 96% , J. 100%
MUX 3 (50K) - S. 20% , J. 0-10%( brak odioru)

RTCN Tarnów/Góra Św. Marcina - odległość 38km

MUX 1 (45K) - S. 85% , J. 100%
MUX 2 (23k) - S. 87% , J. 100%
MUX 3 (50K) - S. 76% , J. 100%

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bartt »

kris68 pisze:Ja jak widzicie mieszkam w Bochni - na osiedlu tak ze praktycznie gdyby nie odleglosc widze Chorągwice . Na normalnej antenie dipolu 19 elementowym odbieram idealnie wszystkie 3 Mux-y tak ze nie moge narzekac. Obraz zwlaszcza HD na plazmie jest brzytwa. Mam dekoder Polsatu T-HD 1000 i tu mam troche problemow - w zaleznosci od pogody roznie odbieraja sygnaly kodowane. Raz jest ok a raz jest klatkowanie, stop klatka czy zanik dzwieku co szczególnie boli bo zalezy mi na odbiorze programow radiowych ktore sa w Mux - 4. Czy ktos jest moze z Bochni lub okolicy i ma ten dekoder Polsatu oraz oglada kodowane programy ? Bylbym wdzieczny za odpowiedz. Ten mux-4 ktory ja odbieram ma 5 kW natomiast jak wy piszecie o mocy innych muxów 100 kW to sie nie dziwie ze tamte tak smigaja. Czy jest nadzieja ze mux - 4 podniesie sile swoich nadajnikow? Pozdrawiam.
Mux-4 nadaje w polaryzacji pionowej: http://www.ilpro.fc.pl/ay_420_10es.htm dlatego dekoder T-HD 1000 ma 2 wejścia antenowe ;). Próbowałeś właśnie takiego ustawienia anteny :?:

Zablokowany