Antena siatkowa

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

@ qwerty:
ale co nie pomoże?

Widziałem tylko dom po wejściu do niego, a właściwie to tylko do jego kuchni, pioruna kulistego...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

Nie wiem jak to jest z piorunami kulistymi, ale chyba żadne zabezpieczenie odgromowe nie jest w stanie go powstrzymać.

Taak wiem zeszliśmy z tematu.

Wracając do tematu, czy odmontowania tego wielkiego pionowego dipola z siatki nie zepsuje charakterystyki dolnego UHFu?

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:czy odmontowania tego wielkiego pionowego dipola z siatki nie zepsuje charakterystyki dolnego UHFu?
Jeśli już, to powinno poprawić działanie sprzętu... Po primo to dipol do odbioru w pol. V, a po drugo, bywa w bezpośredniej odległości (w zależności od wykonania siatki) prowadnic synfazujacych dipole X.
Anduraki pisze:ale chyba żadne zabezpieczenie odgromowe nie jest w stanie go powstrzymać.
nie wiem, czy w ogóle znany jest tak naprawdę mechanizm powstawania i 'życia' tego wynalazku, bo o powstrzymywaniu takiego czegoś, co jest polatujące i niepowstrzymywalne, to szkoda w ogóle mówić...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

chris - ostatni offtop w tym temacie z mojej strony - czy jak przykręcę ten filtr przy samym tunerze to będzie OK - wygodny jestem ale szkoda mi używać tam 3 wtyków F 1 na krótki kabel i 2 na długi - załatwiłbym jednym - na końcu przy wejściu tunera przykręciłbym filtr.
Na filmikach ludzie przykręcają koło anteny, w sumie gdyby symetryzator nie dał rady, to do LNA z powodzeniem mogę przykręcić - jeszcze jedna kwestia - w którą stronę to działa - nie mam tam żadnego oznaczenia mam na myśli cabletech ZLA0788 czy ma to znaczenie w którą stronę przykręcę czy obojętnie?

A z tym dipolem na VHF to faktycznie - zasłania antenę, ale z drugiej strony jakiś odbiór w pionie dodatkowy dla muxów w poziomie powinien być(sąsiedzi z bloku z parteru odbierają mux1 i 2 mając yagę ustawioną w polaryzacji pionowej - 22km od nadajnika więc w miarę możliwe), zastanawiam się czy nie podnosi przypadkiem samego początku pasma UHF, no ale jak jutro pojadę to zobaczę z i bez tego dipola jakie będą osiągi.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena siatkowa

Post autor: qwerty »

Zobacz jak jest zbudowany ochronnik przepięć, porównaj jego cenę i sam sobie odpowiedz na to pytanie.

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze: czy jak przykręcę ten filtr przy samym tunerze to będzie OK
no, pewnie, że przy tunerze, żeby skasować ewentualnie wszystkie indukowane napięcia pomiędzy anteną a wejściem odbiornika.
Anduraki pisze:jeszcze jedna kwestia - w którą stronę to działa - nie mam tam żadnego oznaczenia mam na myśli cabletech ZLA0788
no, jak nie ma oznaczenia kierunku, to w obie... :D

To jest zapewne po prostu jakiś warystor spinający ekran i żyłę środkową - jemu wszystko jedno, w którą stronę pomyka sygnał DVB-T... :D
qwerty pisze:Zobacz jak jest zbudowany ochronnik przepięć, porównaj jego cenę i sam sobie odpowiedz na to pytanie.
I to jest cenne podsumowanie...
Anduraki pisze:A z tym dipolem na VHF to faktycznie - zasłania antenę, ale z drugiej strony jakiś odbiór w pionie dodatkowy dla muxów w poziomie powinien być
no i jest - zwykle krospol ma 15...20dB w porywach, więc przy silnym sygnale wszystko jedno, czy wystawimy pionowy kikut ćwierćfalowy czy dipol pionowo - zawsze się tam coś odbierze... :D

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

chris: no więc jest tak: oprócz tego że mało anteną w głowę nie oberwałem jak stary maszt się złamał, to siatka która miała z 20 lat(sama rdza) trochę mi się połamała, miałem na szczęście pokojową siatkę z której wziąłem trochę części - dipol udało nam się zdemontować, miałem sporo wątpliwości co do zastosowania symetryzatora ze względu na odległość (~47km do Piask), ale go zamontowałem - zwykła końcówka, kabel triset 113pe. Efekt .... piorunujący wszystkie 3 multipleksy odbierają na 100% jakości(3ci trochę waha się 89-101, ale generalnie 98%) siła we wszystkich powyżej 73%. Teraz zastanawiam się - jak to jest możliwe żeby z takiej odległości pasywnie tak odbierać bezproblemowo.

Tak jak pisałem wcześniej siatka spokojnie każdemu w północnej części województwa Lubelskiego powinna wystarczyć.

edit:

Ta siatka jest niesamowita, bo złapałem mux2 z Siedlec !!! z ch 36 który sieje tylko 20KW z odległości 106km!!! i do tego tyłem anteny. Delikatnie pikselowało ale odbiór był i dało się oglądać.

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:miałem sporo wątpliwości co do zastosowania symetryzatora ze względu na odległość (~47km do Piask),
To nie jest jakaś duża odległość na odbiór na antenie pasywnej, na pasywnych 'siatkach' spokojnie, przy w miarę znośnych warunkach, można mieć stabilne odbiory do 70...80km.
Anduraki pisze:Ta siatka jest niesamowita, bo złapałem mux2 z Siedlec !!! z ch 36 który sieje tylko 20KW z odległości 106km!!! i do tego tyłem anteny.
Łosice zawsze nadawały bardzo dobrze w kierunku południowym. Można było na odległościach rzędu 70km uzyskać odbiór na pasywnej 'siatce' odbiór wszystkich trzech mux-ów, włącznie ze słabizną mux-3 (k56/5kW).

Ja zawsze powtarzam, że generalnie 'siatki' (pasywne lub z dobranym wzmacniaczem) to dobre anteny, o niebo lepsze od budżetowych Yag, pomimo tego, że niektóre ich konstrukcje są typowo "chałupnicze". I nie warto ich na "dzień dobry" wyrzucać, tak jakby tego sobie życzyli co niektórzy... :D

Ale, oczywiście bywają też anteny od nich o niebo lepsze...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

Apropos modernizacji instalacji opartej o antenę siatkową, każdy kto ma zamiar wymienić płytkę w siatce powinien zaopatrzyć się na wszelki wypadek w nową puszkę antenową do siatki, bo jeśli antena ma te 10+ lat to jest wysoce prawdopodobne, że płytka i śruby tak skorodowały, że nawet WD 40 nie pomoże.

Puszki antenowe to wydatek 2 zł lub nawet mniej, nie ma co się szarpać śrubami które lubią w plastiku się odłamywać i kręcić w środku - jak nie można odkręcić śruby pomocna może być gumówka i wiertarka jak niektóre siatki mają nitowane puszki do nośnika. Potem wystarczy śrubą złapać nową puszkę przełożyć druty i ewentualnie delikatnie z wyczuciem naciąć otwory jeśli druty się nie mieszczą. Puszka po zamknięciu musi być szczelna, bo jak jest bezczelna ;P to ewentualne zwarcie wodą, śniegiem czy lodem spowoduje odbiór na samym kablu. Jak puszka się nie domyka i sprężynuje na zewnątrz należy ją potraktować ściskami(byle nie przeterminowanymi, które lubią pękać;P).

W przypadku anten siatkowych kluczowe jest zabezpieczenie przed wilgocią, w kierunkowych większość puszek jest montowana poziomo przez co woda raczej woli iść za grawitacją niż szukać szczelin(aczkolwiek gumki, silikonowe czapeczki i pochylanie od strony puszki wystających elementów będzie dodatkowo pomocne).

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena siatkowa

Post autor: akoss22 »

Witam, chciałem odświeżyć temat. Miałem trochę wolnego czasu i sporo elementów z anten siatkowych i zrobiłem kilka cudaków. Z ciekawości zapytam czy miały by szanse się do czegoś przydać.
http://ifotos.pl/zobacz/IMG201609_arhnnhn.png
http://ifotos.pl/zobacz/IMG201609_arhnnhw.png
Zainteresował mnie kosz, bo ma dosyć nietypowe wymiary 50x100.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena siatkowa

Post autor: poxipol »

Na uwagę zasługuje całofalowy dipol VHF ,który w porównaniu z dipolem półfalowym ma 2X większy zysk
Ma on kształt dwóch jednakowych trójkątów,zwróconych do siebie wierzchołkami o odpowiednio dobranym kącie,przyległym do zacisków anteny.
Od rozwartości tego kąta zależy wartość rezystancji wejściowej anteny.
Dipol taki równoważny jest dipolowi cylindrycznemu o małej smukłości,którego właściwości rezonansowe zostały silnie stłumione.
Oprócz tego powinien mieć co najmniej jeden bierny element dopasowujący do znamionowej impedancji falowej,a jego odległość od reflektora powinna być większa.

Wracając do anteny synfazowej boczno kierunkowej - siatki.
Można ją przerobić na antenę o wiele lepszych parametrach
Wyjdzie z tego antena z reflektorem kątowym,nie płaskim.
Składa się z nieco mniejszego pojedynczego dipola całofalowego z jednym elementem dopasowującym.
Porównanie parametrów.
Siatka
zysk 10-14 dB
kąt promieniowania
H 50 stopni
V 28 stopni
stosunek promieniowania głównego do wstecznego 22 dB

Siatka kątowa
zysk 12-15 dB
kąt promieniowania
H 40 stopni
V 27 stopni
Stosunek promieniowania głównego do wstecznego 30 dB

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena siatkowa

Post autor: akoss22 »

Widziałem sporo przeróbek siatek i może nie wszyscy się ze mną zgodzą, jest jak golf III. Zawsze działa :lol:
http://www.cqham.ru/forum/attachment.ph ... 1273315731
http://www.anprel.sklep.pl/galerie/a/an ... z_6216.jpg

Jak będziesz miał chwilę może jeszcze kilka słów o tych wersjach.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Antena siatkowa

Post autor: bartosz4 »

Co o tej http://sklep.multisat.pl/anteny-dvb-t/9 ... smowa.html
antenie? Cena 24 zł aż podejrzana.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena siatkowa

Post autor: AdamP »

Pełnowymiarowa siatka ze wzmacniaczem (i zapewne zasilaczem) z taką ceną, faktycznie jest podejrzana.

Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, o 18:23

Re: Antena siatkowa

Post autor: Nowy »

Nie ma odbioru osobistego z przesyłką 44,28 PLN .

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Antena siatkowa

Post autor: bartosz4 »

Widziałem w takiej samej cenie w Selgrosie. I stąd temat.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena siatkowa

Post autor: poxipol »

akoss22 pisze:Widziałem sporo przeróbek siatek i może nie wszyscy się ze mną zgodzą, jest jak golf III. Zawsze działa :lol:
http://www.cqham.ru/forum/attachment.ph ... 1273315731
http://www.anprel.sklep.pl/galerie/a/an ... z_6216.jpg

Jak będziesz miał chwilę może jeszcze kilka słów o tych wersjach.
Siatka jest anteną synfazową,czyli cztery anteny Yagi połączone ze sobą odpowiednim transformatorem rozwidlającym.
Pod tym względem jest prosta zasada - identyczne anteny.
Jeżeli się tego nie dostosuje,następuje deformacja charakterystyki promieniowania.
Są to typowe garażowe wynalazki,aby złapać klienta na wędkę
Siatkę zaprojektowano aby przy możliwie dużym zysku,zapewnić szeroki kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej - mamy tutaj szyk piętrowy.
Odbiór jej w polaryzacji pionowej zapewnia większe zawężenie wiązki w płaszczyźnie pionowej i można uzyskać dobry odbiór słabych sygnałów emitowanych w tej polaryzacji .

Zapewne twórca tej anteny Karol .Stolle przekręca się w grobie widząc te cudeńka.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Antena siatkowa

Post autor: wieslaw »

Witam!
Mam pytanie -
Czy zaciski wejściowe w takiej antenie powinny być
pośrodku między piętrami,czy nie ma to znaczenia?
Za odpowiedź z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena siatkowa

Post autor: akoss22 »

@wieslaw tu masz ładnie pokazane jak to powinno wyglądać http://obrazki.elektroda.pl/6612186000_1304276140.jpg

@poxipol dzięki za informacje. Jak widać pomysłów na wykorzystanie siatki jest dużo, nie wszystkie są dobre ;) Bardzo często spotykam antenę na maszcie zawieszone pod kątem 45st i muszę przyznać, dają rade :) Sąsiad kilka dni się męczył, aż w końcu antenę ustawił przodem do bloku, metr od ściany na parterze i problemy się skończyły :) Dlaczego lepsze wyniki bardzo często można uzyskać z odbicia? Ja sam lepiej łapę z drugiej strony bloku jak anteną w nadajnik ;)

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Antena siatkowa

Post autor: Byczek12345 »

Antena siatkowa na zakres VHF powinna mieć trzykrotnie większe wymiary niż na UHF.
wieslaw pisze:Witam!
Mam pytanie -
Czy zaciski wejściowe w takiej antenie powinny być
pośrodku między piętrami,czy nie ma to znaczenia?
Za odpowiedź z góry dziękuję.
Wszystkie wymiary (a także zasilanie, czyli podłączenie kabla) w tej antenie mają znaczenie - odległości, grubości drutu połączeń, długości prętów i inne wymiary. Jest to typowa antena synfazowa czteropiętrowa z reflektorem.
Konstrukcja anten w handlu jest obliczona na środek pasma UHF. A że odbiera VHF? ... na widelcu też można odbierać, dużą zasługę odbioru VHF ma wzmacniacz antenowy, który ma większe wzmocnienie w tym zakresie.

Kalkulatory anten - siatkowa (Bowtie) i logarytmiczno-periodyczna, inne także.
http://www.changpuak.ch/electronics/But ... signer.php
http://www.changpuak.ch/electronics/lpda.php

http://imageevent.com/holl_ands/multibay Mnóstwo odnośników z charakterystykami i wymiarami anten siatkowych (Bowtie).

Zablokowany