DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: slawek »

U mnie też dramat z mux 1 jakby odwrotnie zmienili 100kw na 18.2kw.Pozostałe mux działają bez zmian.proszę o info czy prace trwają czy mux nadaję z niąszego systemu antenowego co sie dzieje.Już leżajsk tyłem anteny lepiej odbiera

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Co jest nie tak z Muxem 1 sieczka przycinki (siła sygnału 45 poziom błędów do 2000)Tak samo miałem jak ten mux był na kanale 42 i małej mocy.
Wygląda na to, że moc nie została zwiększona.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

U mnie też brak mux-1 na k52. Coś mi się wydaje że te obliczenia zysku anteny dla k52 były chyba zbyt optymistyczne, albo po prostu taki wysoki kanał robi "krecią" robotę :evil: Pisałem o tym tu m.in. w wątku o odbiorze z Przemyśla:
... A tak w ogóle to emisje na kanałach jak np. k59 powinny być nadawane ze znacznie większą (2-3 krotnie) mocą niż np. k24 z racji o wiele gorszej propagacji. Czy nadawcy (np. z mux-2 o tym wiedzą)

Podobnie ma być na Suchej Górze gdzie wszystkie muxy mają mieć 100kW, a moce wyjściowe nadajników to:
mux-3 k29 - 3,77kW
mux-2 k32 - 3,60kW
mux-1 k52 - 2,59kW

Przypomnę że początkowo pracujący nadajnik mux-2 na kanale 61 miał 0,37 kW dla mocy 10kW ERP.
Tak więc dla k61 - 100kW = 3,7kW, a tu mamy 2,59 wprawdzie dla k52, ale jest to jakieś porównanie. Moim zdaniem moc nadajnika mux-1 powinna wynosić co najmniej 3,2kW
Jak widać najmniejszą moc wysyłaną do anteny ma mux-1. Wynika to z tego że (obliczeniowo) system antenowy na Suchej Górze ma większy zysk dla k52 niż np. 32. Ale czy na pewno :?: Przecież to stary system antenowy (tubus), a nie nowy (trumienki). Tak więc jego ch-ka promieniowania może być znacznie gorsza dla wysokich kanałów.

PS
Ale za to mux-1 ze św. Krzyża chodzi jak burza :) No ale nic dziwnego w końcu to kanał 30 ;)
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2013, o 10:01 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: slawek »

Nie mux 1 chodzi dużo gorzej.Przed zmianą działał dobrze teraz brak sygnału co chwile.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

@ slawek U mnie też co chwilę skacze pojawia się i znika sygnał. A miało być tak pięknie. Lepszy sygnał mam z Św Krzyża choć jest daleko 120km niż 27km Suchej Góry.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

U mnie też sygnał gorszy niż na 42 kanale. Słabsze instalacje niż ATX 91 mogą nie wyrabiać szczególnie na pogórzu.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: slawek »

Ja jeszcze mam alternatywę bo obrócę antenę leżajsk i będę odbierał bez mux 3 a co mają powiedzieć znajomi i rodzina którzy takiej możliwości nie mają.To jest właśnie Polska.
i na dodatek żadnego info prace trwają lub że nie udało się uruchomi 100kw
A w innym wątku pan Jarek napisał ze wszystkie emisje zostały uruchomione

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: qrzy »

To jest kanał 52 więc niczego nie powinniście się spodziewać. Im wyższa jest częstotliwość tym gorsze załamanie fali i penetracja przez przeszkody. W dodatku Rzeszów znajduje się w dołku, dlatego sygnały przelatują nad miastem.

Trzeba tylko pogratulować UKE, że wybrano tak wysoki, 52 kanał zamiast 35. Teraz chyba jedynym wyjściem będzie uruchomienie nadajnika doświetlającego z Baranówki. To jest już nie pierwsza taka sytuacja. W takim Słupsku na pomorzu zapomniano skoordynować MUX1 i MUX2 na miasto, zostawiając jedynie MUX3 i ci co mieszkają na obrzeżach miasta mają jeszcze sygnał obu multipleksów, a w centrum już nie.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Poziomy sygnałów u mnie (sprawdzane miernikiem):
mux-3 - 54dBuV
mux-2 - 50dBuV
mux-1 - 30dBuV - brak synchronizacji miernika (nie rozpoznaje że to cyfra)

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Nie wiem czy nadają z mocą 100KW ten mux. Zero informacji od przedstawicieli Emitela.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Jak większość myślałem że większa moc nadawania zrekompensuje wyższy kanał , a tu zonk. :x

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Dzwoniłem dziś na infolinię cyfryzacji UW w Rzeszowie i pan poinformował mnie, że wszelkie uwagi z odbiorem zgłaszać do UKE oddział Rzeszów tel (17)8521799

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

u mnie też nic tak jakby niewłączono 0 sygnału niełapiemux1 a mux3 100% a mux 2 skacze miedzy 30 a 70 % jak zawsze,a co z Bieszczadami nadaje
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2013, o 15:04 przez viva0, łącznie zmieniany 1 raz.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

mi mux-1 dziś szaleje 0%-60% i tak cały czas tnie brak sygnału.A miało być tak pięknie:( Może pokręcę anteną.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Widzę że nie tylko mi ten Mux 1 szaleje.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

Niby już z mocą 100 kW idzie ale lipa jest straszna

_Martin_

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: _Martin_ »

U mnie znaczna poprawa odbioru mux-1 po zwiększeniu mocy na 100 kW . Odległość ponad 60 km.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

_Martin_ a skąd jesteś?ja też 60 km i lipa

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Odnośnie Muxa 1 zastanawia mnie wysoki poziom błędów do 2000. Jakieś zakłócenia na tej częstotliwości? A siła sygnału raz 0 a raz 56 58 61 skacze. I tu tkwi problem u mnie z odbiorem. Muxy mają po 100KW a problem jest z 1.

pantera2104

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pantera2104 »

Rzeszowiak ja ma to samo co Ty.Nie wiem to powinno na samym drucie odbierać

Zablokowany