DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: belzebiusz »

Tabelka jest od piątku - nowy wykaz pozwoleń telewizyjnych UKE:
http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12623

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

Brawo dla Emitela za pomysł doświetlenia woj. świętokrzyskiego na k.47 z mux3, dzięki temu zyskujemy jeden dodatkowy program TVP Info Kielce.
Obecnie jest to mało ważne ale od 1 wrzesnia startuje TVP 3 i będzie co ogladać ze wszystkich regionów sąsiadujących z Małopolską.

Ja już na swojej instalacji odbieram TVP Info Kraków, Katowice, Rzeszów i od dzisiaj pewnie Kielce ;)


Niestety ale sygnał na 47 kanale jest tak mocno kierunkowy , że mam poziom tylko 20 % a to niestety nie pozwala na odbiór TVP Info Kielce w zachodniej Małopolsce.
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2013, o 20:06 przez piotr2802, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: axelmateuss »

tomekogg pisze:Aż tak silnie? :D Ma ktoś diagram promieniowania? Albo tabelke z wytłumieniami?

Obawiam się, że bardzo silnie, bo ja w Rząsce na Wiwie HD90 mam tylko ślady nośnej, nie da się nawet wyszukać kanałów, a T-HD 1000 nie widzi na tej częstotliwości niczego...

Adasss
Posty: 8
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TV LG 47LD450
Karta TV Gigabyte GT-PTV-TAF-RH
Instalacja antenowa: zbiorcza instalacja antenowa w kamienicy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica (17 km)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Adasss »

Rzeczywiście silnie kierunkowy ten sygnał. W okolicy Ronda Mogilskiego telewizor pokazuje mi sygnał/jakość 8/100, inna sprawa, że przy tych parametrach nie mam problemów z odbiorem.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qrzy »

Tak mniej-więcej wygląda kierunkowość anteny nadawczej na Chorągwicy. Wartości wokół wykresu oznaczają moc w Watach.

http://i.imgur.com/3xL0zSu.png

Dane pochodzą z wykazu pozwoleń na stronie UKE.

Ogólnie w centrum Krakowa powinien być sygnał, jednak przy tak niskich poziomach ważna jest optyczna widoczność. Również nadajniki TV Mobilnej na kanale 46 mogą miejscami przeszkadzać.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Dzisiaj byłem pod Chorągwicą i widziałem ten system na k.47. To jedna ściana z 8 anten, co ciekawe nie są one w jednej linii (nie znam się, to celowy zabieg?)
Są jeszcze starsze systemy - dwa na wysokości 50mnpt. Jeden 4x4 na wysięgniku po zachodniej stronie masztu, drugi - 1x4 po północnej stronie.
Sporo niżej, pomiędzy "balkonami" są jeszcze 4 czerwone panele skierowane na Kraków.

Niestety nie mam na razie jak wstawić zdjęć z aparatu.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qrzy »

Na wysokości 95m znajduje się jeden system kierunkowy, z którego były nadawane TVN i TV Puls
Na wysokości 50m (między podestami) jest system z którego były nadawane TV 4 i MUX3 na kanale 48.

Poniżej tego systemu na 90m znajduje się rezerwowy dookólny, oraz anteny radiodostępów TETRA również skierowane na Kraków.

btw. Jak się dokłandniej przypatrzysz, to na kominie na budynku to nie jest instalacja odgromowa :D To jest zmasakrowany ground-plane wykorzystywany do radiolatarni na 50.026MHz. Antena już dawno miała być wymieniona, jednak jak dotychczas tego nie zrobiono (ponoć gotowa antena już czeka).

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

To już rozumiem dlaczego odbiór MUX-3 na k.48 w Busku nie był możliwy, a zamiast tego miałem czeski MUX na tym kanale z Ostravy.
Z tego wyższego systemu nadawany był pewnie testowy MUX, w Busku odbiór był na 100% ale tylko przy widoczności optycznej. Pamiętam, że w niżej położonych miejscach nawet kierunkowa antena nic nie dawała - wskaźnik sygnału ani drgnął. A przy widoczności optycznej to nawet mocno rachityczna siatka bez wzmacniacza dawała stabilny odbiór.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qrzy »

Chyba Emitel zabrał się za ustawianie przesunięć czasowych na nadajnikach, co by sieć SFN lepiej się sprawowała. Po uruchomieniu MUX3 na kanale 47, poziom błędów miałem zerowy, obecnie skacze na poziomie 0-200, jest to jednak wystarczająco nisko, ponieważ odbiór jest płynny i bez zacięć.

Dodam, że w tym samym kierunku na Chorągwicę mam dosyć wysokie zbrojone ekrany od autostrady, które bardzo mocno odbijają sygnał ze Św.Krzyża. Już w czasie analogu nie miałem problemów z odbiorem tamtych programów. Być może sygnał zakłócający nie jest ze Św.Krzyża, a z Buska, wkońcu nigdy nic jeszcze nie nadawało z tamtego obiektu, ani radio, ani telewizja, tak więc nie wiem jaki to ma zasięg.

Przydał by mi się miernik z pomiarem echa, co by można było sprawdzić z którego obiektu odbiera się kolejne sygnały. :)

...

Pojawiła się też poglądowa mapa zasięgu MUX3 na kanale 47.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=9664
Jak widać z sygnałem w zachodnich częściach Krakowa jest różnie.

Wyplosz

Brak odbioru Mux-2

Post autor: Wyplosz »

Witam mam problem z odbiorem kanałów mux-2 (polsat,tvn,puls itd) mieszkam w okolciach Krakowa . Sygnał odbieram poprzez antenę pokojową podpiętą do dekodera Strong SRT 8105 ECO. Wszystkie inne kanały chodzą bez zarzutów . Sygnał jest mocny a odbiór czysty . Proszę o pomoc. Czy mogę jakoś wyszukać kanały mux-2 ? Z góry dziękuje za każdą pomoc ;)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Brak odbioru Mux-2

Post autor: twmichal »

Jeżeli nie masz innej możliwości jak tylko odbiór za pomocą anteny pokojowej to pokombinuj z jej ustawieniami. Obserwuj wskaźniki sygnału/jakości na ekranie telewizora i zostaw antenę w miejscu gdzie otrzymasz najbardziej zadowalający rezultat.
Być może ta antena ma wzmacniacz, a w większości pokojowych są pokrętła do regulacji wzmocnienia.

Wyplosz

Re: Brak odbioru Mux-2

Post autor: Wyplosz »

Siła sygnału na 0 a jakość sygnału skacze czasem ale szybko spada do 0 .

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Brak odbioru Mux-2

Post autor: digitrax »

Uzupełnij dane w profilu, ponieważ nie wiemy nic o Twojej lokalizacji i nadajniku.
Moderatora proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=19

Wyplosz

Re: Brak odbioru Mux-2

Post autor: Wyplosz »

Coś uzupełniłem ;D

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Co do anteny pokojowej są z nią problemy które poczytasz tutaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 4&start=40 Warto wymienić na antenę kierunkową kilkuelementową na przykład DIPOL 3/21-69 DVB-T lub siatkową z symetryzatorem.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qrzy »

Anteny pokojowe są bardzo nieprzewidywalne jeżeli chodzi o odbiór.

Spróbuj wykonać coś takiego: http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/ Prosta antena Biquad + 2-3m przewodu tak aby można ją było swobodnie gdzieś ułożyć/schować. Jeżeli nie da się zalutować ekranu przewodu, można wykorzystać kostkę do instalacji elektrycznych. Nie wymaga żadnych wzmacniaczy/zasilaczy. Wykonałem taką znajomym i sprawuje się świetnie.

Jeżeli nie chcesz się w to bawić, albo obawiasz się, że odbiór nadal będzie sprawiał problemy, proponuję podłączenie zwykłej anteny yagi (koniecznie bez wzmacniacza).

xxfairy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: xxfairy »

Witam,
Wczoraj, nagle, telewizja cyfrowa przestała do mnie docierać (Kurdwanów). Przy ponownym wyszukiwaniu automatycznym wszystkie kanały są odnalezione, siła nadawania jest wysoka, ale na ekranie mimo wszystko wyswietla się komunikat 'usługa niedostępna", bądź brak sygnału. Posiadam antenę kierunkową, tuner Manta i do tej pory nie miałam żadnych problemów z odbiorem.
W czym może tkwić problem?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

xxfairy Czy próbowałeś odłączyć zasilanie i właczyć ponownie.

xxfairy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: xxfairy »

Tak, kilkukrotnie,kable tez sprawdzilam. Tak jak pisalam, kanaly sa odnalezione, ale pozniej pokazuje sie komunikat brak sygnalu,usługa niedostepna i te kanaly gdzies znikaja :/

xxfairy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: xxfairy »

Teraz dopiero zauwazylam, że odnajduje mi takie kanały jak comedy central, nickleodeon itp. łącznie 105 :/ Czy anteny cyfrowe sasiadow moga miec wplyw na moj problem? I dlaczego objawil sie on tak nagle ?

Zablokowany