DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

PiotrekxD

Re: DVB-t Poznań

Post autor: PiotrekxD »

Lubuskie MUXu3 jest w pierwszym etapie?! :shock: A nie drugim? :D

Janusz123

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Janusz123 »

czy ktoś z Gniezna lub okolic odbiera ten nowy mux?

sebaa
Posty: 25
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: sebaa »

PiotrekxD pisze:Lubuskie MUXu3 jest w pierwszym etapie?! :shock: A nie drugim? :D
OK drugim, ale co to zmienia jak dopiero po wyłączeniu analogu (2014?) zobaczycz mux3 w lubuskim. No chyba że mieszkasz w Gorzowie lub okolicach.

edit: acha na forum satkuriera melduje gość z okolic Wrocławia że na starej szerokopasmówce odbiera mux3 ze Śremu.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Może i odbiera, ale musi mieć wybitną lokalizację... zresztą od 4 dni jest podwyższona propagacja tropo.

Trochę mapek z radiomobila
http://tinyurl.com/2cdpxjt
http://picasaweb.google.pl/handrzej/DVB ... dioMobile#


Nie wiem tylko dla QAM64 z tymi parametrami jaki jest orientacyjny SNR umożliwiający stabilny odbiór transmisji, wiadomo, że to zależy od sprzętu, ale może ktoś się orientuje pi razy drzwi ile potrzeba ?
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2010, o 13:02 przez handrzej, łącznie zmieniany 1 raz.

PiotrekxD

Re: DVB-t Poznań

Post autor: PiotrekxD »

Tylko, że dzisiaj ani wczoraj nie było tak dobrego tropo o to link -> http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html#hour18... A od Śremu do Wrocławia, a od Śremu do Gorzowa jest 20/30km różnicy gdzieś tak. A ten gość odbiera na starej antenie, a co dopiero jak będę miał Televelesa lub lepszą ATX-a?

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Mapki dxinfocenter to jedno, a rzeczywistość to drugie ;)
To, że różnica odległości mała to jeszcze nic nie daje, różnica ukształtowania terenu, i ewentualnych interferencji, jak i poziomu gruntu i budynków jest na pewno duża :)

manta05

Trzeci multipleks

Post autor: manta05 »

Brawo EMITEL. W Poznaniu odbiór bardzo dobry . Nie spodziewałem się że można nadawać 7 programów w jednym multipleksie w tym jeden w HD . Nic się nie przycina .

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

Janusz123 pisze:czy ktoś z Gniezna lub okolic odbiera ten nowy mux?
Odbieram w Gnieźnie bez problemów. Siła sygnału - 40-50%, jakość sygnału - 50-60%. Czasami się na chwilę przytnie, ale wiadomo 20 kW, to nie to, co 100 kW na k.23. Jakość obrazu jak na 6xSD + 1xHD lepsza niż by się można spodziewać. Na TVP Historia i TVP Kultura było czasem mizernie, ale na 3 programach był mecz, więc VBR dla nich był jaki był. Lepiej jednak nie dublować 3 programów, tylko dać większy bitrate dla 4 pozostałych. Chyba, że TVP zniknie z MUX1, wtedy takie upakowanie ma jakiś sens.
Zauważyłem wczoraj wieczorem "ciekawy" sposób nadawania materiałów 4:3 w TVP Sport - był identyfikowany jako 16:9 z czarnymi pasami po bokach. Nigdy nie rozciągam obrazu, więc jak dla mnie to nawet lepiej - automatyka telewizora nie głupieje podczas zmian formatu.
Pozdrawiam

black500

Re: DVB-t Poznań

Post autor: black500 »

sebaa pisze:
edit: acha na forum satkuriera melduje gość z okolic Wrocławia że na starej szerokopasmówce odbiera mux3 ze Śremu.
Nie ma takiej mozliwosci sprawdzilem (przyczyna: sygnal analogowy TV PULS na k.28).
Moze bardziej z okolic Trzebnicy to jest mozliwe tez MUX1.

Kafar

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Kafar »

Czy ktoś użytkowników mógłby zgrać kilkunastosekundowe fragmenty każdego z programów(jeśli chodzi o TVP - to najlepiej mecz, jesli o Polsat to Siatkówka lub Formuła 1) ze Śremu i linki umieścić tutaj:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=865&start=40
Ludzie z innych części Polski mogliby sobie porównać jakość DVB-T: MPEG2 vs MPEG4, SD vs HD i TVPHD@DVB-T vs TVPHD@Cyfra+/N.
Pomocne byłyby również parametry kanału: rozdzielczość/strumień/FPS.
Z góry dziękuje.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Drekan »

Mam pytanie. Czy testowa emisja 3 MUX REG została uruchomiona tylko na mistrzostwa świata czy będzie kontynuowana do przewidzianego harmonogramem terminu uruchomienia 1 etapu (27.10.2010r.) 3 MUX REG? :?:

durem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: durem »

Mieszkam ok 70-80 kmo od Śremu - Skoki pogranicze zasięgu, mux3 chodzi ładnie ale zauważyłem że mux1 jest słabszy niż był i zarazem sygnał jest słabszy od mux1. Ciekawe bo moc niby jest duzo mniejsza ? Czy ktos to potwierdza ?

durem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: durem »

oczywiście chodziło o to że sygnał mux1 jest słabszy od mux3. Dlaczego ?

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

W Rawiczu - moim zdaniem:
- MUX 1 - sygnał jest słabszy niż był wcześniej, nie ma to jednak żadnego wpływu na odbiór.
- MUX 3 - sygnał słabszy niż MUX 1, sporadycznie pojawiają się błędy w odbiorze.

Może trzeba pomyśleć o lepszej antenie, w tej chwili odbieram na 19 elementowej yagi, a zastanawiam się nad anteną http://sklep.delta.poznan.pl/antena-44- ... p3423.html.
Ma ktoś doświadczenia z tą anteną?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

mm4738 pisze:W Rawiczu - moim zdaniem:
- MUX 1 - sygnał jest słabszy niż był wcześniej, nie ma to jednak żadnego wpływu na odbiór.
- MUX 3 - sygnał słabszy niż MUX 1, sporadycznie pojawiają się błędy w odbiorze.

Może trzeba pomyśleć o lepszej antenie, w tej chwili odbieram na 19 elementowej yagi, a zastanawiam się nad anteną http://sklep.delta.poznan.pl/antena-44- ... p3423.html.
Ma ktoś doświadczenia z tą anteną?
Ostatnio montowałem u znajomego taką antenę. Kupiłem ją w Dipolu. Wersja z symetryzatorem. Odbiór ze Śremu kanału 23 bez problemu. Nie wiem jak kanał 28, gdyż znajomy posiada dekoder pvr z C+ i z winy operatora wyszukuje on tylko kanały z mux3, ale ich nie zapisuje. Dla przykładu mogę powiedzieć, że na moim tunerze dvb-t sygnał po przejściu przez sumator tv/sat miał moc 44% dla kanału 23. U mnie na Televes DAT-75 po przejściu przez zwrotnice Alcad i sumator tv/sat mam 47% mocy, natomiast bezpośrednie podłączenie do anteny daje wartość aż 57%. Porównując więc do Televesa ma gorszy zysk. Dodatkowo moja antena zainstalowana jest na budynku jednorodzinnym ok 10m nad ziemią, natomiast znajomy ma ją zamontowaną na dachu bloku, więc dobre 10-15 metrów wyżej. Osobiście niedawno robiłem remont w domu i przy okazji zrobiłem instalacje NTC/SAT/LAN w każdym pokoju przez co zastosowałem układ gwiazdy i z jednego miejsca w domu mam zsumowane i rozdzielone sygnały wszystkich mediów, aby zniwelować straty przy rozdzieleniu sygnału naziemnego na osiem pomieszczeń zastosowałem wzmacniacz budynkowy Alcad, dodatkowo w antena posiada przedwzmacniacz 13db i muszę przyznać, że taki układ działa bez problemu. Oba multipleksy działają wyśmienicie, z tym, że kanał 23 ma na wyjściu z gniazdka w pokoju ok. 75% mocy, a 28 ok. 60%, analog działa również perfekcyjnie. Jakość sygnału w obu przypadkach to 98%, Viterbi BER < 1.0E-7 i C/N >24 db. Posiadam obecnie cztery odbiorniki DVB-T plus dwa w komputerach i wszędzie cyfra działa perfekcyjnie. Również podczas ostatnich opadów nie zauważyłem jakiegokolwiek spadku mocy lub jakości sygnału.


Tutaj zdjęcie mojej instalacji :D

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Janusz123

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Janusz123 »

Przemo pisze: Ostatnio montowałem u znajomego taką antenę. Kupiłem ją w Dipolu. Wersja z symetryzatorem. Odbiór ze Śremu kanału 23 bez problemu. Nie wiem jak kanał 28, gdyż znajomy posiada dekoder pvr z C+ i z winy operatora wyszukuje on tylko kanały z mux3, ale ich nie zapisuje.
mógłbyś napisać coś więcej tzn. z jakiej odl. od nadajnika odbierasz? I dwa, czy ta antena, zastanawiam się nad jej zakupem odbierze coś więcej? Mieszkam w Gnieźnie i na kanale 36 (Cottbus?) mam siłę sygnału dochodzącą, lecz niestabilną do 60-70%. Stąd moje pytania, a nie chcę kupować niepotrzebnie w ciemno.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-t Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Janusz123 pisze: Mieszkam w Gnieźnie i na kanale 36 (Cottbus?) mam siłę sygnału dochodzącą, lecz niestabilną do 60-70%. Stąd moje pytania, a nie chcę kupować niepotrzebnie w ciemno.
A może odbierasz na k36 DVB-H z EC Karolin ?? ;) hehe

pozdrawiam


ps:
Myślę ,że trochę sygnał na k23 MUX1 faktycznie osłabł . U siostry 27 km od nadajnika przestała odbierać 1,5 metrowa linka zwinięta za telewizorem hehe. Może liście na drzewach?
Jednak po sygnale od niej sprawdziłem u siebie na mierniku (clarke-tech hd 5000) widzę ,że faktycznie wariuje Quality stopa błędów z obu nadajników DVB-T a także level analogowego na k27.
Np na k 23 quality wariuje od 78 do 89% a zawsze stało stabilnie na poziomie ok 92-95%. Na k 28 MUX3 quality wariuje od 70- 80% a jeszcze wczoraj quality było od 92-95%
Wydaje mi się ,że to nie są zakłucenia kanałów a raczej problemy toru nadawczego.
Może sie mylę ale w związku z tym
Proszę kolegów z Emitela o sprawdzenie logów nadajników i konsultacje z pomiarami poznańskiego oddziału UKE.
Podaje parametry z odbiornika CT HD 5000 ponieważ mierniki w telewizorach np sony nie są tak dokładne i czułe.

Jednocześnie uprzejmie proszę kolegów z Emitela aby napisali dwa zdania czy moje obserwacje były trafne ,czy klęcznik oszukiwał moje oczy hehe ;)

A i jeszcze zauważyłem ,że obraz programów w SD na MUX3 są zdecydowanie w lepszej jakości niż to co widać w MUX1.. zastanawiające

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

Potwierdzam dokładnie te same obserwacje co kol @RAPIOTR.
Po uruchomieniu k.28 spadek sygnału na k.23.
- MUX 1 - sygnał jest słabszy niż był wcześniej, poziom sygnału z 94% spadł na ok. 60% - jakość bez zmian - ok.93%
- MUX 3 - sygnał słabszy niż MUX 1, poziom sygnału ok.54%, jakość ok.92%

Z instalacją antenową nic się nie dzieje i nic nie stało, bo MUX 1 z Wichowa 97% / 94%.
Nie miałem nigdy problemów z odbiorem - związanych z pogodą.

I rzeczywiście - porównując kanały SD - na k.28 są one zauważalnie lepsze jakościowo.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Janusz123 pisze:
Przemo pisze: Ostatnio montowałem u znajomego taką antenę. Kupiłem ją w Dipolu. Wersja z symetryzatorem. Odbiór ze Śremu kanału 23 bez problemu. Nie wiem jak kanał 28, gdyż znajomy posiada dekoder pvr z C+ i z winy operatora wyszukuje on tylko kanały z mux3, ale ich nie zapisuje.
mógłbyś napisać coś więcej tzn. z jakiej odl. od nadajnika odbierasz? I dwa, czy ta antena, zastanawiam się nad jej zakupem odbierze coś więcej? Mieszkam w Gnieźnie i na kanale 36 (Cottbus?) mam siłę sygnału dochodzącą, lecz niestabilną do 60-70%. Stąd moje pytania, a nie chcę kupować niepotrzebnie w ciemno.

Na Cottbus nie masz co liczyć, to już za horyzontem. Co do anteny to nie ma aż takiego zysku jak posiadany przeze mnie televes, ale i tak ładnie daje radę na samym symetryzatorze. Mamy podobną odległość do nadajnika i jeśli masz czysty kierunek na Śrem to da rade z odbiorem kanału 23. Co prawda analog może mieć lekką kaszkę na TVP Info i Polsacie, ale dla cyfry nie ma to znaczenia. Zawsze można zniwelować też straty w przewodzie i zastosować jakiś przedwzmacniacz o małym wzmocnieniu 10-15db.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

mm4738 pisze:Potwierdzam dokładnie te same obserwacje co kol @RAPIOTR.
Po uruchomieniu k.28 spadek sygnału na k.23.
- MUX 1 - sygnał jest słabszy niż był wcześniej, poziom sygnału z 94% spadł na ok. 60% - jakość bez zmian - ok.93%
- MUX 3 - sygnał słabszy niż MUX 1, poziom sygnału ok.54%, jakość ok.92%

Z instalacją antenową nic się nie dzieje i nic nie stało, bo MUX 1 z Wichowa 97% / 94%.
Nie miałem nigdy problemów z odbiorem - związanych z pogodą.

I rzeczywiście - porównując kanały SD - na k.28 są one zauważalnie lepsze jakościowo.
Doprawdy nie widzę u siebie żadnego spadku sygnału na kanale 23, jak i 27 i 28 (ten od początku emisji jest dość stały ok. 60-63%).

Zablokowany