DVB-T Wrocław

Kafar

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kafar »

djvolt pisze: Czy opłaca się w tym momencie siedzieć i czekać, aż jaśnie urzędasy ruszą d... i coś zrobią w kierunku DVB-T we Wrocławiu jak i z MUXIII aby kanały HD były?
To proste- urzędasom się opłaca nie wprowadzać DVB-T bo właśnie z niewprowadzania, chocby TVP ma kase od platform, które teraz z otwartymi ramionami będą czekać na nowych klientów, którzy na południu Polski zostali tylko z analogiem. I sam uległeś ich reklamie. TnK też się wycwaniła - w HD już nic nie dają za darmo bez płacenia - mam nadzieje, że sobie swojaka do włąsnej bramki strzelili przez to. Co z tego, że w HD, jak w normalnym kraju, jak Niemcy to HD przy płąceniu abonamentu tylko miałbym FTA z satelity i z DVB-T.

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

Zgadza się, masz rację, tylko popatrz co ten dekoder ma wbudowane...

Bardzo się opłaca... Zanim DVB-T wejdzie to minie sporo czasu, a TNK to narazie najlepsza oferta ze wszystkich możliwych.

Powiedz mi ile kanałów będzie sensownych na DVB-T??

Powiedz mi ile kanałów będzie w HD? Powiedz mi czy sygnał HD trafi do wszystkich, a zwłaszcza do mnie 70KM od Ślęży przysłoniętej lasem z lewej strony?

Kafar

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kafar »

djvolt pisze: Powiedz mi ile kanałów będzie w HD? Powiedz mi czy sygnał HD trafi do wszystkich, a zwłaszcza do mnie 70KM od Ślęży przysłoniętej lasem z lewej strony?
Nie wiem ile HD będzie, czy wogóle będą, czy będą zakodowane i nie wiem czy miałeś możliwość testowania sygnału DVB-T, ale chyba nie rozumiesz idei transmisji sygnału w DVB-T. Jeśli będziesz miał poziom sygnału na akceptowalnym poziomie to nie będzie to miało wpływu na to, że odbierzesz kanał SD, a HD już nie. Sam jestem przysłonięty, nie drzewami, a wysokim wzgórzem z klasztorem na szczycie, w kierunku gdzie jest nadajnik Sucha Góra - analogu nie dawało się odebrać, a DVB-T leciał aż miło. Poza tym czy Ślęża bbędzie jedynym nadajnikiem na całe województwo?? Napewno nie: Opole, Śnieżne Kotły, Luboń, Kudowa Zdrój i Kłodzko, a gdyby to dalej nie zapewniało pokrycia to od wschodu będzie Kalisz i Cze-wa i małe stacje TSR. Jeśli nie da się z jednego nadajnika odebrać sygnału, to jest kolejny, tak samo jak ja nie jestem skazany na Suchą Góre, tylko mam jeszcze Tarnów, Kielce, a nawet Chorągwice, w zależności z jaką mocą i kierunkiem będą nadawać. A gdyby już to nie pomogło to właśnie dla takich lokalizacji było przewidziane doświetlanie przez satelite. Jak widać Niemcy nie mają problemu z FTA na Astrze, tylko u nas jak zwykle znaleźli się mądrzejsi, że nawet spot beam naruszałby prawa. Teraz im pewnie łyso że mistrzostwa będe sobie w HD na ARD Das Erste i ZDF HD, choć nic po niemiecku nie rozumiem, a nie np z TVP, któregokolwiek. Zamiast zarobić na reklamach i szerszej publice - chytry stracił 2 razy - na bank platformy TVP nie zapąłcą tyle ileby mogli wyciągnąć z reklam przy sporym pokryciu DVB-T gdyby się trzymali harmonogramu. Ciekawe czy to nie jest działąnie na szkodę spółki.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Aby Pan Jarek się nie denerwował pragnę powrócić maksymalnie do wątku DVB-T we Wrocławiu i jednocześnie pociągnąć dalej temat Mistrzostw Świata w RPA. Myślę, że spora część wrocławian nie powinna mieć problemu z oglądaniem relacji na żywo większości meczów z MŚ2010 za pośrednictwem sygnału FTA DVB-T właśnie. Wszystko dzięki uprzejmości sąsiadów Czechów (program CT4) i ich nadajnikowi w Cernej Horze. Jeśli chodzi o cyfryzację Pepiki są lata przed nami i tylko cieszyć się, że do południowych sąsiadów z Wrocławia mamy blisko. Ja pogodziłem się z brakiem dobrych wałów przeciwpowodziowych i polskiego DVB-T w mieście stu mostów. Czekam natomiast z niecierpliwością na wyłączenie analoga na Pradziadzie i włączenie w jego miejsce DVB-T, wydaje mi się, że wtedy sygnał NTC we Wrocławiu odbierzemy na przysłowiowym kawałku druta.

Jednocześnie mam krótkie pytanie do Panów z Emitela. Jeśli jutro dostajecie polecenie uruchomienia nadajnika DVB-T na Ślęży, choćby testowego, ile czasu potrzebujecie, aby sygnał pojawił się w naszych domach? Pytam oczywiście czysto teoretycznie.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

Nadajnika Ślęża ,jest umiejscowiony 718 m n.p.m plus maszt 136 metrowy który swoim zasięgiem obejmuje ( do ok.150 km) prawie całe województwo Dolnośląskie , Opolskie i część Wielkopolskiego a nawet województw Lubuskiego, Łódzkiego , Śląskiego i swoim zasięgiem obejmie ok. 4 - 5 milionów ludzi dla tego uruchomienie DVB-T na Ślęży powinno nastąpić jeszcze w tym roku ! ;)
http://www.sudety.net.pl/?p=productsMore&iProduct=35
www.lib.utexas.edu/maps/europe/poland_rel00.jpg

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

Yhym uruchomienie Ślęży miało być już w MARCU! Oni to sobie mogą przekładać terminy, ciekawe czy by tobie tak urząd skarbowy przesunął termin opłaty skarbowej heh

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

husaria pisze:
Jednocześnie mam krótkie pytanie do Panów z Emitela. Jeśli jutro dostajecie polecenie uruchomienia nadajnika DVB-T na Ślęży, choćby testowego, ile czasu potrzebujecie, aby sygnał pojawił się w naszych domach? Pytam oczywiście czysto teoretycznie.
Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie nie da się sformułować, szczególnie w przypadku Ślęży. W zależności od kilku istotnych czynników może potrwać do kliku miesięcy.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: igorlan »

Jarosław Bałuka pisze:
husaria pisze:
Jednocześnie mam krótkie pytanie do Panów z Emitela. Jeśli jutro dostajecie polecenie uruchomienia nadajnika DVB-T na Ślęży, choćby testowego, ile czasu potrzebujecie, aby sygnał pojawił się w naszych domach? Pytam oczywiście czysto teoretycznie.
Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie nie da się sformułować, szczególnie w przypadku Ślęży. W zależności od kilku istotnych czynników może potrwać do kliku miesięcy.
Idąc tym tropem czy to oznacza, że dla np. Krakowa ten proces byłby o wiele szybszy, np. symboliczne kilka dni?

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

Czyli z tego wynika, iż decyzja zapada w październiku o włączeniu Ślęży, a tak naprawdę mamy dopiero DVB-T w roku 2011...

To po co to było kłamać, że DVB-T będzie w marcu? Mamy już czerwiec i nadal nic się nie dzieje...

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Otóż to, dlatego zapytałem, aby było niejako "półoficjalne" potwierdzenie tego, co wiedziałem od dawna. Jakiś czas temu wizytowaliśmy nadajnik na Ślęży całą grupą specjalności telekomunikacja rozsiewcza na Politechnice i Panowie z góry (dosłownie, nie w przenośni :) ) powiedzieli to samo co Pan Jarek. Dlatego, jeśli ktoś łudzi się, że będziemy mieli DVB-T w całym Wrocławiu w tym roku to ma rację, ale czeskie z Pradziada.

Viva Cyfryzacja!... tylko, że czeska :(.

krishnamishna

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: krishnamishna »

Pytanie z innej beczki a co z Chełmcem??? koło Wałbrzycha??

black500

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: black500 »

Z tego co pamietam to MUX3 REG planowany byl z Zorawiny; tak bylo w roznych dokumentach z malym "ale": uruchomienie chyba 2011 rok,prosze o korekte jesli sie myle.
MUX2 jesli ruszy wedlug danych z Satkuriera (zrodlo: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=499&start=40) to we Wroclawiu bedzie mozna go odbierac na k.39 (Srem).
Poki co pozostaje zaklocony MUX1 ze Sremu k.23 i MUX1 z Trutnova k.40.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

husaria pisze:Otóż to, dlatego zapytałem, aby było niejako "półoficjalne" potwierdzenie tego, co wiedziałem od dawna. Jakiś czas temu wizytowaliśmy nadajnik na Ślęży całą grupą specjalności telekomunikacja rozsiewcza na Politechnice i Panowie z góry (dosłownie, nie w przenośni :) ) powiedzieli to samo co Pan Jarek. Dlatego, jeśli ktoś łudzi się, że będziemy mieli DVB-T w całym Wrocławiu w tym roku to ma rację, ale czeskie z Pradziada.
Trudno sobie wyobrazić aby jedna z dwóch najlepszych lokalizacji w kraju (Ślęża) nie była wkońcu dostosowana do emisji DVB-T. Komplikacje zapewne polegają na tym ,że trzeba tak jak wszędzie zamontować nowe anteny nadawcze łącznie z fiderkiem , nowymi sumatorami i nadajnikami.Dodatkowo to wszystko musi sie odbyć przy istniejących emisjach analogowych.

Cała niełatwa operacja (bo przecież to 700mnpt ) moim zdaniem musi zostać przeprowadzona bo pomysły z Żórawiną to zawracanie głowy.

Na marginesie jestem wstanie uwierzyć ,że technicznie mux2 i mux3 mógłby ruszć pod koniec roku z RTCN Poznań Śrem ,RTCN Warszawa i RTCN Jemiołów bo tu właściwie najażniejsze elementy puzli są zmodernizowane i wszystko zależy od chęci nadawców.
Jednak czarno widzę inne lokalizacje w kraju bo to wymaga po prostu czasu na modernizacje.

Zatem zapowiedzi bossa Kołodziejskiego z KrriT o dopięciu na ostatni guzik cyfryzacji telewizji odbieram jako pobożne życzenia i bicie przedwyborczej piany . A potem po odwołaniu Pan K powie ,że wszystko było dopięte a tu przyszła nowa rada i wszystko zniweczyła hehe.
Takie zapowiedzi słyszałem od 2005 roku . O małej czarnej skrzyneczce paplał już uwczesny premier J.Kaczyński a jak się skończyła cyfryzacja w wykonaniu tego panka i jego ludzi w Krajowej radzie i UKE obserwowaliśmy przez pięć lat :lol:
O zabiciu projektu platformy satelitarnej TVP przez samych ludzi Pisu już nie wspomnę.... Nie zemną te numery Bruner.

Dopuki nie zobaczę zdeterminowanych działań to nie uwierzę. A abonament zapłacę dopiero za konkretną pozbawioną reklam i wolną od katolickich talibów telewizję publiczną... . Jeśli warunki nie zostaną spełnione to niech kodują sygnał TVP i kto chce sobie wykupi telewizję pisu hehe.

pozdrawiam 8-)

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

No to teraz kolega dołożył do pieca :) Brak słów, jeżeli ślęża ma takie problemy, a jest aż tak zaawansowana technologicznie to raczej trzeba się przesiąść na Satelitę typu TNK i mieć z głowy DVB-T. Czekać ze dwa-trzy lata na MUX2 i MUX3 i jedynie sprawdzić czy coś ciekawego dodali do programów, a euro 2012 oglądać na CT24 :D lub na SAT :)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

djvolt pisze: raczej trzeba się przesiąść na Satelitę typu TNK i mieć z głowy DVB-T. Czekać ze dwa-trzy lata na MUX2 i MUX3 i jedynie sprawdzić czy coś ciekawego dodali do programów, a euro 2012 oglądać na CT24 :D lub na SAT :)
Tym bardziej ,że nowy tuner nbox dla TNK to combo więc będziesz miał ciekawą ofertę z satelity już teraz a po odpaleniu multipleksów dodatkowe kanały pociągniesz z drugiej głowicy DVB-T umieszczonej w tunerku.

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

Eh tylko, że miałem taką nadzieję kupując Plazmę Panasa Full HD i nici z tego, ale jako alternatywę warto zaopatrzyć się w takie kombo i mieć cokolwiek do oglądania, bo jakość polskich stacji analogowych jest żałosna jak i strasznie zareklamowana...

A do tego forum powrócić za jakieś 9 m-cy :) jak to dostaniemy własne zareklamowane 7 kanałów w jakości RMVB...

pinix

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pinix »

Czy jest szansa na emisję testową dla regionu wrocławskiego na takich samych zasadach jak w Śremie?

Demon

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Demon »

Nie ma szans. Wrocław zawsze był traktowany jak zło konieczne. Nie udało się po wojnie go rozebrać do zera... i tak do dzisiaj.

black500

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: black500 »

pinix pisze:Czy jest szansa na emisję testową dla regionu wrocławskiego na takich samych zasadach jak w Śremie?
Nie.Taka emisja IMHO juz sie zakonczyla
a odpowiedz znajdziesz w tym watku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=635&start=0 .
Majac dobre anteny i instalacje mozesz probowac odebrac sygnal MUX1 ze Sremu na kanale 23.Dodam ze z roznym skutkiem...

Na terenie Wroclawia (i w okolicach) mozesz bez problemu odebrac sygnal czeskiego MUX1 na kanale 40 (CT1,CT2,CT24 i CT4 plus piec radiowych)ale to taki OT bo watek dotyczy mozliwosci odbioru polskich stacji a nie czeskich :-).

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

DVB-T Wrocław - taki jest wątek, co sugeruje, że chodzi o cyfrową telewizję naziemną... bez większego podziału na język w jakim są nadawane programy. Na kanale 23 leci czeski analog chyba, więc mocno średnio z tym Śremem jest we Wrocławiu. Dość powiedzieć, że z dachu najwyższego budynku Politechniki Wrocławskiej, z dobrą kierunkową anteną jest cienko z odbiorem.

Zablokowany