Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

bo tak nadają - póki co są 2xinfo z sąsiednich regionów :D

niebieski91

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: niebieski91 »

Dziś wybrałem się na dach i puki co tylko wzrokowo obadałem jak to wszystko wygląda. W związku z tym mam parę małych pytań, gdyż nie wszystko jest dla mnie jasne.

Tak wygląda moja antena:
http://imageshack.us/photo/my-images/29/dsc01072mo.jpg/
Z tych dwóch białych puszek kable schodzą się do tej dużej czarnej na maszcie i z niej wychodzi kabel do TV.

W tych białych puszkach jest coś takiego:
http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc01066a.jpg/
Nie mam pojęcia jak to się nazywa... czy to symetryzatory być może?

Tak wygląda czarna puszka od tyłu:
http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... 062gx.jpg/
Niestety nie mogłem jej dosięgnąć żeby zobaczyć co jest w środku, zobaczę następnym razem gdy wytacham drabinę na dach... ale czy wszystko nie wskazuje na to, że tam jest jakiś wzmacniacz?

Antena nakierowana jest dokładnie na Chorągwicę, tak to wygląda z dachu:
http://imageshack.us/photo/my-images/812/dsc01067w.jpg/
Niedawno "wyrósł" mi ten duży budynek na osiedlu, nie ma też bezpośredniej widoczności nadajnika. Czy tak może to zostać? Może powinienem rozważyć wyższy maszt?

tomarex

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: tomarex »

Instalacja wykonana prawidłowo (pomijając rozdzielacz ten we worku - nie ma zdjęcia).
Ale jej stan tragiczny.
Mógłbyś nic nie robić bo po zmianie mocy i kanałów (za tydzień) wszystko powinieneś odbierać poprawnie.
Ale ze względu na stan warto zainstalować na razie jedną antenę i parę metrów kabla do miejsca gdzie jest rozgałęźnik.
W białej puszce jest symetryzator.
Czarna puszka to zwrotnica do podłączenia dwóch anten.
Zadnych wzmacniaczy.

niebieski91

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: niebieski91 »

Dzięki bardzo za informacje :) No to teraz wszystko zaczyna się jakoś układać. A dlaczego stan instalacji tragiczny?

Co do rozdzielacza w worku to nie nawet nie ma co oglądać bo to śmiechu warte, robota mojego ojca który niezbyt się na tym znał i nawet nie zabezpieczył tego jak należy, cud że to w ogóle jeszcze puszcza sygnał i że odpaliłem na tym cyfrową. Można było zamiast tego spuścić kabel na strych i tam dać rozdzielacz. W każdym razie rozdzielacz wyleci, bo ten drugi TV jest analog-only i nie będziemy kupować drugiego dekodera. A tak przy okazji, czy jeśli rozdzielacz jest nieodpowiedni to może on wycinać wysokie częstotliwości (powiedzmy ponad 600mhz) i w ten sposób nie mam w ogóle mux-2 (818mhz, k.64) ?

Na początku myślałem że cały ten zestaw to jest jedna antena, ale teraz dotarło do mnie, że tak naprawdę są dwie :P Ta dolna to chyba do VHF jest i wyczytałem że nic na niej nie złapię, więc może lepiej ją zdemontować razem ze zwrotnicą i zostawić tylko tą górną yagę i puścić od niej sygnał bezpośrednio do TV?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Tak dokładnie, ta dolna antena jest na pasmo VHF, czyli na TVP1 z Chorągwicy, który za parę dni zniknie. Na tym paśmie dvb-t nie będzie nadawać, więc spokojnie możesz ja zdemontować razem ze zwrotnicą. Symetryzator z górnej anteny wywal, bo już chyba swoje wysłużył. Zamontuj nowy (ok. 5-7 zł), przeczyśc dokładnie styki dipola anteny z symetryzatorem, sprawdż wszystkie połączenia i poprowadż kabel z anteny prosto do tv. Po 20 maja powinieneś odbierać wszystko. Rozdzielaczem nie zaprzątaj sobie głowy, skoro i tak nie masz zamiaru go używać. A jezeli w przyszłości zajdzie taka konieczność, to na strychu możesz zamontować jakiś rozgałężnik małostratny na 2 tv.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

K63 pisze:Symetryzator z górnej anteny wywal, bo już chyba swoje wysłużył.
tu masz przykład podłączenia bo ja mam wątpliwości czy to połączenie na zdjęciu jest prawidłowe :roll:
http://tunery.tv/TuneryTV/porady/symetr ... 022701.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/4219734400_1353841109.jpg

niebieski91

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: niebieski91 »

A skoro Tarnów nadaje coś na kanale 23 i niedługo Chorągwica puści mux-2 na k.23 to nie popsuje mi to odbioru mux-2 z Chorągwicy?

Jeśli będę jeszcze kiedyś chciał dzielić sygnał (puki co nie zanosi się na to, chyba że karta dvbt do kompa) to na pewno nie trzeba przy tym zestawie i odległości od nadajnika dawać żadnych wzmacniaków wtedy?

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Przy takiej odległości od nadajnik nie będziesz miał potrzeby korzystać z wzmacniacza. Jeszcze kwestia tego jaki masz kabel (jakiej grubości, jakie ma ekranowanie). Niby to tylko kabel a od niego może bardzo wiele zależeć ;)

Pozdrawiam!

tomarex

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: tomarex »

niebieski91 pisze:A skoro Tarnów nadaje coś na kanale 23 i niedługo Chorągwica puści mux-2 na k.23 to nie popsuje mi to odbioru mux-2 z Chorągwicy?
Tego nie wiadomo niestety. Jak co to będziesz musiał skorygować ustawienie anteny.

Symetryzatory na rdzeniu ferytowym posiadają większe tłumienie na wysokich częstotliwościach.

Na VHF-e ma być coś nadawane, ale nie wiadomo co i kiedy.
Jeśli założysz jedną antenę typu Telmor ASR lub Yagi, to VHF na niej złapiesz. Gorzej z typu Tridigital.

niebieski91

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: niebieski91 »

Dziś stało się coś czego się nie spodziewałem, otóż odebrałem na kanale 23 cały mux-2. Sygnał jest gorszy niż ten na kanale 25 więc to pewnie z Tarnowa mi się udało odebrać, jednak mimo trochę słabszego sygnału spokojnie da się oglądać, nie ma żadnych ścinek. Podobnie mux-3 dużo lepiej mi dziś odbiera, nie ma żadnych ścinek. Zaznaczam, że nic nie robiłem przy antenie.

Robiłem dziś też tv cyfrową w innym miejscu, mieszkanie na 2 piętrze, odległość od Chorągwicy dokładnie 17km, brak bezpośredniej widoczności nadajnika, na szczęście balkon od strony nadajnika więc spoko. Antena jaka tam jest bardzo przypomina tą moją domową do VHF, w dodatku nie ma symetryzatora, a drut od anteny jest po prostu przykręcony do dipoli. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu już po 30 sekundach "celowania" odebrałem na 100% wszystkie muxy, łącznie z mux-2 z Chorągwicy na k.64 :shock: Dodatkowo tam bardzo mocno odbiera kanał 61 i pewnie tez parę innych których nie sprawdzałem, ale jak dałem wyszukiwanie automatyczne to wpisało mi po kilka razy na listę np. TVP Kultura, Polsat, TVP1 i inne.

Taka antenka tam jest: http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 668uk.jpg/
A tak jest podłączony kabel: http://imageshack.us/photo/my-images/46/dsc00664di.jpg/ :shock:
Tamtejszy dekoder to Ferguson Ariva T650i, w media markt nie mieli już Arivy T65 :P Ten podobno nowszy model, ale moim zdaniem gorszy, menu mniej intuicyjne, włącza się masakrycznie długo i w ogóle jakiś hmm dziwny :P

PS: W instrukcji do Arivy T65 pisze, że wskaźniki jakości/siły pokazują się z opóźnieniem i żeby samemu nie ustawiać anteny. Okazuje się że wcale tak nie jest, ustawiałem antenę z TV odwróconym do okna na balkon i jeśli było jakieś opóźnienie wskaźników na ruszanie anteną to maksymalnie pół sekundy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

niebieski91 pisze: Taka antenka tam jest: http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 668uk.jpg/
A tak jest podłączony kabel: http://imageshack.us/photo/my-images/46/dsc00664di.jpg/ :shock:
Ta antena jest na pasmo VHF, a podłączenie jest nieprawidłowe - bo podłączasz 300 ohm antenę do kabla 75 ohm. Sygnał jest niedopasowany z tego powodu - jeśli chcesz jakimś cudem mieć odbiór niskich kanałów UHF kup sobie puszkę antenową do anten typu yaga(nie do siatki) i symetryzator 1-69. Odkręć dipol nałóż puszkę, przełóż śrubki z puszki przez otwory w dipolu i załóż symetryzator a następnie dokręć nakrętki. Kabel podłącz do symetryzatora. I pamiętaj puszka musi być zamknięta inaczej zwarcie spowodowane wilgocią może powodować czasowe spadki sygnału.

niebieski91

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: niebieski91 »

To jakim cudem złapało wszystkie muxy na tej antenie? A do tego łapie kanał 61 niewiadomo skąd i da się go oglądać bez żadnych ścięć (w linii prostej jest tylko Szczawnica, ale to ponad 100km) i małopolskie stacje doświetlające mux-3 też łapie. Kabel ant. ma długość może 5 metrów.

Kubo

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Kubo »

Witam wszystkich.

Posiadam telewizor Samsung UE40D5000 i chce do tego kupić dobrą antenę. Mieszkam w Zamościu a sygnał odbieram z Tarnawatki około 22km od mnie. (Szczegóły nadajnika)

Jaka antenę najlepiej wybrać ?

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Maximus2L po co dwa razy - tam jest odpowiedź.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

niebieski91 pisze:To jakim cudem złapało wszystkie muxy na tej antenie? A do tego łapie kanał 61 niewiadomo skąd i da się go oglądać bez żadnych ścięć (w linii prostej jest tylko Szczawnica, ale to ponad 100km) i małopolskie stacje doświetlające mux-3 też łapie. Kabel ant. ma długość może 5 metrów.
Jeśli do nadajnika jest 17 km to żadnego cudu nie ma. W tak bliskiej odległości od nadajnika i sprzyjających warunkach odbiór jest możliwy na każdej antenie. Ta Twoja jest do VHF. "Na oko" kanały 6-12.
Mój znajomy odbiera na antenie UKF ( do radia) bez symetryzatora ( tak samo źle podłączoną jak ta Twoja) telewizję cyfrową z nadajnika odległego o 60 km. Odbiór jest stabilny, zero błędów poziom sygnału 70%. Gdyby zastosował właściwą antenę miałby poziom sygnału 100%. W tym tkwi różnica. Na ekranie nie ma żadnej.
To pokazuje że w dobrych warunkach odbiorczych można mieć odbiór na "byle czym" Ale nie zawsze mamy dobre warunki i dlatego nigdy nie zaszkodzi posiadanie prawidłowej instalacji antenowej.

baraqs

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: baraqs »

Mam pytanie odnośnie anteny która by pasowała do MUX-4, czyli polaryzacji pionowej.
Otóż mieszkam w centrum miasta, w bloku, na parterze, odległość od nadajnika 15km, i chciałbym odbierać kanały w systemach oferujących bezpłatną telewizję, oraz co jest dla mnie bardzo ważne, bo w tej chwili za to płacę, programy Polsatu nadawane poprzez MUX-4.
Nadajnik MUX-4,a raczej dwa takie nadajniki stoją najbliżej bo 5km i 8km, ale te nadajniki nie oferują wszystkich programów, choćby takich jak TVP HD, więc zmuszony jestem korzystać jakoś z innych nadajników, w tym 2 ulokowane 15km ode mnie.
Do tego właśnie poszukuję dobrej anteny, i taki jest tego wybór, że niebawem padnę ze zmęczenia, a i tak nie wybiorę właściwej, lub co gorsza okaże się, że kupiłem "kupę"
W tej chwili mam dekoder podpięty do gniazda operatora telewizji kablowej, ale ta ma infrastrukturę zgodną z polaryzacją poziomą, więc jakoś muszę rozwiązać ten problem, bo płacę za coś, czego nie mam jak oglądać :(
Może dałoby się pogodzić podpięcie dekodera do gniazda kablówki, i jednocześnie anteny ustawionej na polaryzację pionową?
Proszę, Panowie doradźcie coś.

edit:
Może coś takiego na parapecie umieścić? Antena telewizyjna DIPOL 3/21-69 DVB-T

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ baraqs: mux-4 nadaje co prawda obecnie lokalnie, ale niektóre nadajniki dmuchają z niezłymi mocami, jak na obecne warunki, tak, że odbiór mux-4 w pobliżu nadajnika jest zwykle bezproblemowy na dowolnej antenie.

Najlepiej, jakbyś zrobił sobie najprostszą antenkę do testów i na niej wypróbował, jak odbierasz mux-4. Tu opisywane są najróżniejsze antenki. Tylko trzeba pamiętać o tym, że ma być ustawiona do polaryzacji V. To jeszcze poczytaj

Dekoder Mobilnej ma dwa wejścia antenowe - do jednego wpinasz kablówkę, do drugiego anten i pop problemie.

baraqs

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: baraqs »

_chris_ pisze:@ baraqs
Dekoder Mobilnej ma dwa wejścia antenowe - do jednego wpinasz kablówkę, do drugiego anten i pop problemie.
Noe niestety, ale ten Polsatowski T-HD 210 ma tylko jedno gniazdo do podpięcia anteny.
Zastanawiam się więc, bo mamy owe 10 dni przyznane ustawowo, czy aby nie lepiej będzie kupić coś w stylu Cabletech i rozwiązać umowę z Polsatem.
Wprawdzie będzie mniej programów, ale za to anteny nie muszę dokupować, dekoder będzie miał większe możliwości, i brak comiesięcznych rachunków.
A jeżeli chodzi o antenę, pomyślałem też nad Cabletech ANT0523, byłem na ich stronie i parę rzeczy wpadło mi w oko, w tym ta pasywna antena, która wyglądałaby estetyczniej od samoróbki.

Edit: Kupuję Ferguson-a T650i, a Polsat niech idzie...

arko1926

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: arko1926 »

Cześć, potrzebuje waszej pomocy. Chciałbym kupic dekoder i antene na działke na czas wakacji, o dekoderze napisałem w innym wątku, wiec teraz napisze o antenie. Kolejne pytanie jeśli moc sygnału mam z jednego nadajnika 5kW, a z drugiego 50kW to jaka mam kupić antenę, do 50kW czy od 50kW? Czekam na odpowiedzi i dziękuje za pomoc. Co potrzebuje do takiego zestawu dekoder, antene, kabel i cos jeszcze potrzebuje, czy do anteny od razu podlaczam kabel, czy to jest tak, ze kupuje jakby pusta antene i musze dokupic ta czarna skrzyneczke, zeby podlaczyc kabel.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Wszystko zależy od parametrów dostępnego sygnału. Piszesz w wątku dotyczącym stosunkowo bliskiego odbioru, więc mniemam że sygnał powinien być mocny (choć nie musi). Jeżeli tak jest, to powinna Ci wystarczyć antena kierunkowa lub siatkowa (a może nawet pokojowa) z symetryzatorem. Standardowo każda antena w tej czarnej puszce ma fabrycznie zamontowany symetryzator lub wzmacniacz. Do płytki znajdującej się w puszce antenowej podłączasz kabel, a na jego końcu wtyczkę antenową (w wypadku symetryzatora) lub zasilacz separowany (w wypadku wzmacniacza). Informacje o potrzebnej antenie możesz uzyskać w lokalnych sklepach specjalistycznych. Najczęściej handlują tym, co zdaje w danym miejscu egzamin.
A tak na marginesie - uzupełnij swój profil (lokalizacja, odbierany nadajnik/i, itp)

Zablokowany