DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Zwrotnica antenowa ZA-101M FM/6-12/21-69/21-69/75 złącza F - Kosztuje 34,55 Zł w Dipolu możesz zobaczyć na tej stronie.
Ostatnio zmieniony 2 lipca 2013, o 07:58 przez Cyfrowytelewidz, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »


Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: qwerty »


justine

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: justine »

Bardzo dziękuję :) :)

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Na 15-tej stronie jest profil mojego terenu , odbiór na symetrytatorze: MUX1: 45-47% , MUX2: 48-49% , MUX3: 48-49% , brak zakłóceń , przeszkoda około 500-800 metrów jest nie wysoka górka

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: grzegorz0plonka »

A siły jakością?

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Cyfrowytelewidz »

To są siły , na dwóch MUX-ach mam 100% jakości a na MUX1 99-100% jakości.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Film z wymiany szczytowego systemu antenowego od firmy obsługującej helikopter:
http://www.youtube.com/watch?v=SBLuwCAM88U
Jedno słowo się nasuwa: szacun :!:

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Tomasz Berezowski »

To pokazuje, że wdrożenie DVB-T to nie tylko prosta wymiana nadajników ;-)

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: ortalion »

szacun szacun gdyby oni wymieniali nadajnik w Ostrołece pewnie byłoby dobrze 8-)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sy ... -juz-teraz
Telewizja Polska zdecydowała też, że do kwietnia 2014 roku tylko na MUX-1 będzie nadawany kanał informacyjny TVP Info. Jego miejsce na MUX-3 zajmie TVP Regionalna, która pierwotnie miała zastąpić na tym multipleksie stację TVP Polonia.
Czyli od 1 września mieszkańcy Siedlec i okolic stracą TVP Warszawa :!:

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: rotalplus »

Pewnie nie stracą, tylko TVP Ponownie "uruchomi" MUX-3 z Siedlec.
Poza tym kwestia obecności TVP INFO w MUX-1 - kanał nie ma rezerwacji na nadawanie w MUX-1 i nie wiem na jakiej podstawie by ją zdobył. Rezerwację ma kanał regionalny TVP , a od września TVP INFO będzie koncesjonowanym kanałem, który nie będzie już pełnił tej roli.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: andyw »

Witam !
Ja mam takie pytanie do forumowiczów odbierających sygnał DVB-T z nadajnika w Łosicach.
Otóż od momentu zmiany nadawania MUX-3 z kanału 56 na 52 pojawiły się u mnie problemy z odbiorem MUX-1 na kanale 36, dzieje się to wtedy gdy występuje tzw. zjawisko "tropo".
Problem jest taki, że z odbiorem MUX-2 (100%/100%) i MUX-3 (100%/100%) nie ma żadnych problemów, o tyle z MUX-1 zaczynają się dziać dziwne rzeczy, siła sygnału jest na poziomie 95%, natomiast jakość spada nawet do 30% i wtedy występują zacięcia obrazu i pikseloza. Jak zaznaczyłem wcześniej dzieje się to tylko podczas występowania zjawiska "tropo", bo normalnie to sygnał jest na poziomie 95%/100%.
Dodam jeszcze, że mieszkam w Białej Podlaskiej, odległość w lini prostej to ok.40 km, antenę mam kierunkową Dipol Tri Digit Mini pasywną bez wzmacniacza
zamocowaną na wysokości 4 piętra bloku, więc nie ma tu mowy o jakimś przesterowaniu sygnału zbędnym w tym przypadku wzmacniaczem.
Moje pytanie brzmi: Co może powodować takie zjawisko spadku jakości sygnału tylko tego jednego MUX-1, być może zakłóca go jakiś inny sygnał nadawany na tym samym kanale.
Może ktoś podpowie mi jak sobie z tym poradzić bo ja już nie mam zadnego pomysłu.
Dodam jeszcze, że podczas zjawiska "tropo" odbieram ze 100% jakością MUX-2 k.21 i MUX-3 k.23 z Piask (bokiem anteny), MUX-1 k.27 (100%) z Warszawy, MUX-2 k.48 (80%) z Warszawy, MUX-3 k.56 (100%) z "Chruszczewki" , MUX-1 k.58 (80%) z Warszawy, a także MUX-3 k.42 (60%) z Radomia lub Ostrołęki (?).
Więc ponawiam pytanie, jak ustabilizować odbiór MUX-1 na kanale 36 z nadajnika w Łosicach ?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Obstawiam analogi z Białorusi (bo Święty Krzyż już nie nadaje na kanale 36). U mnie przy 110 km robią niezłą sieczkę w eterze. Ty masz dużo bliżej do granicy to ściągasz ich jeszcze więcej. W czasie tropo przełącz się na analog, popatrz co odbierasz i porównaj z tabelkami:
Беларусь 1: http://www.brtpc.by/services/television/analog/pk/
Беларусь 2: http://www.brtpc.by/services/television/analog/lad/
НТВ-Беларусь: http://www.brtpc.by/services/television/analog/ntv/
ОНТ: http://www.brtpc.by/services/television/analog/ont/
СТВ: http://www.brtpc.by/services/television/analog/stv/
РТР-Беларусь: http://www.brtpc.by/services/television/analog/rtr/

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: andyw »

Takze podejrzewałem zakłócenia nadajników analogowych ze strony białoruskiej, ale przegladając przesłane wykazy nadajników analogowych na Białorusi, nadajniki nadające programy na kanale 36 są zlokalizowane w dość znacznej odległości od Białej Podlaskiej i nadające z niewielką mocą, chociaż w przypadku "tropo" nie można tego wykluczyć. Za tym takze że nie są to zakłócenia ze strony białoruskiego analogu przemawia także fakt, że moja instalacja antenowa nie zmieniła się od momentu zmiany kanału nadawania MUX-3 w Łosicach z kanału 56 na 52, a przed zmianą tego problemu nie było.
Ja stawiam jeszcze na to, że jest zbyt duża różnica w mocy nadawanych MUX-ów , MUX-1: tylko 20kW, MUX-3: aż 100kW. Moc MUX-3 jest na tyle silna, że po prostu zatyka MUX-1, a w przypadku zjawiska "tropo" moc tego silnego nadajnika jeszcze bardziej się potęguje.
Myślę nad tym, czy aby nie wytłumić jakimś filtrem lub tłumikiem MUX-3, aby zmniejszyć jego moc chociażby do mocy MUX-2 (k.43 50kW), być może to jest przyczyną tego wszystkiego, ponieważ wcześniej dopuki MUX-3 był nadawany na 56 kanale z mocą 5kW nie było problemów z odbiorem MUX-1.
Moze ktoś z fachowców potwierdzi moją teorię lub jej zaprzeczy, podając bardziej prawdopodobną przyczynę.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

Chruszczewka nadaje na k36 w SFN z Łosicami. Antenę masz skierowaną prawie że dokładnie na oba nadajniki. Pasowałoby. Można próbować odkręcenia anteny w kierunku zachodnim, ale bardzo mała różnica kątowa, to już wszystko będzie zależało od konkretnej lokalizacji.

Nawet z zestawem anten do eliminacji sygnałów zakłócających mogłoby się nie udać - jeśli to to.

Galaxy_R
Posty: 14
Rejestracja: 31 października 2012, o 20:43
Odbiornik: Kruger 186 oraz ML2441
Instalacja antenowa: siatkowa + wzm. 30dB
przy ścianie bloku, 1 p., 200m do drzew. No i jest ból!
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Galaxy_R »

Witam wszystkich. Zgodnie z poprzednimi opisami zmieniłem soft mojego Krugera na ten do Cabletecha. Owszem, jest bardziej funkcjonalny, ale.... pomimo to mam 2 problemy. Coś wciąż się dzieje z sygnałem. Nadajnik - Chotycze, odbiór - Siedlce, osiedle, antena siatkowa + wzm. ekranowany dopuszkowy 30dB. Przed anteną ściana drzew w odległości 200m. Sygnał prawdopodobnie z odbić ale wszystkie muxy mają siłę ok. 87% a jakość ok. 85%. Niestety, programy z 1 muxa co kilkanaście minut dostają stop klatkę, pikselozę lub brak sygnału. Dlaczego tak się dzieje? To jest denerwujące straszliwie. Czytałem trochę na tym forum o podobnych przypadkach, ale to domysły. Co z tym fantem zrobić? Temat - 2. Mój dekoder potrafi się zawieszać i to najczęściej przy programowym nagrywaniu. Tak jakby procek się nie wyrabiał, lub pamięci brakowało. Zero reakcji aż do odcięcia zasilania. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Przy takiej sile sygnału możesz założyć symetryzator i sprawdzić czy występuje problem.

Galaxy_R
Posty: 14
Rejestracja: 31 października 2012, o 20:43
Odbiornik: Kruger 186 oraz ML2441
Instalacja antenowa: siatkowa + wzm. 30dB
przy ścianie bloku, 1 p., 200m do drzew. No i jest ból!
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Galaxy_R »

Witam. Czy to oznacza że wzm. się zatyka? Na początku była Yagi 11-elementowa z symetryzatorem, potem wzmacniaczem. Ponieważ wiosną pojawiły się liście założyłem siatkową. Na początek symetryzator lecz było żle więc dodałem wzm. wewnętrzny. Małe wzmocnienie zmusiło do włożenia ekranowanego 30dB do puszki. Może to zasługa również kabla, który jest łączony ze względu na podłączenie zasilania, ale te objawy są dla mnie jakieś niezrozumiałe. Sygnał jest duży i nagle spada do zera, na kilka sekund. Potem znów na zmianę. Obracam anteną na różne strony. Może jeszcze spróbuję "do tyłu", z odbicia od bloków. To jest wpieniające.

FunToMa

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: FunToMa »

Witam, mam proste pytanie do przedstawicieli emitela. Czy od 1 września mieszkańcy Siedlce i okolic stracą możliwość odbioru TVP Warszawa ? Jeśli na 1 MUX-ie pozostaje TVP Info a TVP Regiony będzie w 3 MUX-ie to od 1 września będziemy oglądać TVP Lublin ? (obecnie 3 MUX z Chotycz na 52 kanale z TVP Info Lublin).

Zablokowany