Zalety & Wady NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
_chris_

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: _chris_ »

Ma znaczenie nawet jeśli nie jest się blisko klifu...

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Artek Ł. »

odkąd jest u mniej jest dostępne 3 multipleksy to coraz częściej zaczyna być moda na komputery (w dekstopie ) z kartą dvb-t za miast dekodera pod telewizor . i tych komputerów dużo się sprzedaje z linuxem i z dyskami ssd . takie zjawisko widzę tam gdzie pracuję .
w dvb-t widzę dużo zalet i dlatego jestem za jeszcze szerszą ofertą . bo dvb-t daje możliwość dostosowania telewizji do własnych potrzeb .

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: marks74 »

Oto własnie chodzi jesteś na zewnątrz z lapkiem z kartą DVB-T na pokładzie i oglądzasz co chcesz :D

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Artek Ł. »

laptopy to jedno, ale dużo idzie komputerów stacjonarny z kartami do dvb-t zamiast dekoderów . podłączają komputer do telewizora i mają urządzenie praktycznie uniwersalne.
takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne ( komputer pod telewizorem z dvb-t ) niż Hbb tv

klonmarcin
Posty: 10
Rejestracja: 23 stycznia 2013, o 13:38

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: klonmarcin »

Jak dla mnie największą zaletą NTC jest zasięg i jakość obrazu. Choć w mojej okolicy nigdy tv naziemna nie była popularna z racji słabego zasięgu to teraz widzę ogromny wzrost popularności.

Kiedyś antena siatkowa wysoko na kominie dawała tylko śnieżący obraz a teraz zwykły biquad nawet w pokoju umożliwił mi odbiór ośmiu programów. Natomiast wyniesienie anteny na rurkę (wysokość 4m nad ziemią) daje wszystkie muxy i to kilku lokalizacji. :shock: :shock:

To jest ogromna zaleta.

macc

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: macc »

kiedyś w słupsku nie było programów i teraz też nie ma . Nie widzimy róznicy......

jakubczyk

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: jakubczyk »

Dla mnie, chyba jak dla większości, największą zaletą NTC jest niewątpliwe ogromna różnica w jakości obrazu i dźwięku. W końcu nie muszę zamawiać żadnej kablówki jeśli chcę coś obejrzeć w dobrej jakości.
No i laptop z DVB-T - jak ktoś się uprze to można w pracy oglądać jakieś programy - np. transmisje sportowe. :)

Cyfrowytelewidz

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Zaleta:
TV4 - Trochę mocniej śnieżył , a na cyfrowej nawet MUX2 jest stabilny.

Wady:
Słabszy nadajnik z odległości nawet 50-55 km nie uda się złapać na symetryzatorze / chyba że z zakłóceniami.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Artek Ł. »

do zalet w przeciwieństwie do satelity to jest to , że mam dostęp obecnie do czterech kanałów regionalnych.
obecnie odbieram : tvp info kraków, tvp info katowice , tvp info rzeszów , a od 17 czerwca odbieram też tvp info kielce . z tego co wiem to dużo ludzi chwali sobie możliwość odbierania kilku kanałów regionalnych .

grzegorz0plonka

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: grzegorz0plonka »

Dla mnie jest bardzo duży zalet jakości obrazu i dźwięku.

A wady niestety, bardzo kłopotliwie odbierania sygnału:( Często zakłócenie i dużo osob tutaj piszą o tym ze brak sygnału albo nie odbiera.

Dvb-t nie jest jeszcze dokonały tak jak gsm/3G.

A gsm/3G/lte praktycznie każdy odbierze sygnał.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: kaem3 »

Główna wada DVB-T: bardzo trudna identyfikacja rodzaju zakłóceń gdy nie posiada się sporej wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Nie wiadomo co zakłóca: słaby sygnał, lokalne zakłócenia od urządzeń elektronicznych, a może odległe tropo, a może uszkodzona instalacja antenowa... Skutek będzie taki, że nastąpi wzrost społecznej tolerancji na zakłócenia (również różne emisje pirackie i "dopalaczowe"). Ktoś będzie mógł celowo zakłócać jakiś multipleks, a odbiorca nie będzie miał rozeznania w przyczynie zakłóceń. W analogu sytuacja była jasna: mora na ekranie - piszemy do UKE bo ktoś tu "stawia nośną" (świadomie lub nie). Natomiast w DVB-T rzadko kiedy ktoś będzie interweniował w UKE, bo "panie, ta cyfra już tak ma". Poza ewidentnymi przypadkami problemów z zasięgiem, pozostałe przypadki kwalifikują się do interwencji w UKE (szczególnie przypadki częste u mnie, tzn. brak lub silne zakłócenia na TYLKO JEDNYM muxie, podczas gdy pozostałe dwa idą idealnie). Jeżeli tylko z jednym muxem są kłopoty (a wszystkie trzy idą z jednej lokalizacji i z tą samą mocą), to jaki wniosek? Ano taki, że coś tu sieje... Tylko, że zwykły zjadacz chleba nie będzie miał takiego rozeznania, bo to nie analog, gdzie na podstawie jakości obrazu od razu było widać co zakłócało.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: qwerty »

W październiku właśnie słyszałem coś takiego. Ta cyfra jest słaba, bo co chwila szatkuje. Cała wieś tak ma. Oglądam - same siatki z super przedwzmacniaczami. Któryś się wzbudza i zakłóca eter. Mam na to wywalone.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: viva0 »

Dla mnie:
Zalety:Dobra jakość i duży zasieg mux3 na podkarpaciu postarali się 2 cudowna w HD,możliwośź oglądania telefonie tablecie i małym urządzieniu pomiedzy 4 cale a 10cali w tym urządzenia usb na laptopie przykładem tuner dvb-t od dawnej N o NC+ dobra jakość TVP niż na satelicie Sporo programów wliczając FTA wyjdzie około 40,wreszcie program regionalny dla województw.
Wady:Konserwacje nadajnika gdyby mogły być w nocy miedzy 2 a 6 po północy to jestem za,ale że są rano miedzy 6 a 12 a bywało do 15 lub 17 jestem przeciw,mało kanałów HD.Spore zakłucenia przy elektrycznościach czyli przy świetle suszarce do ubrań mikser odkurzacz błysków przed burzą o pare kilometrów od zamieszkania niestabilny odbiór przy dużej wilgoci zachmurzeniu i śnieżycach mało nadajników Dvb-t aby zawsze był odbiór niemęcząc się przy konserwacjach nadawczych słaba oferta niepotrzebne programy to Polonia ATM rozrywka Kultura.Brak kombatylności oferty NTC w internecie kanały są jedynie na nielegalnych serwisach a nie na netvi czy na ipla jako darmowej oferty tylko jest płatna oferta,znikomy zasieg mux1(sporo białych plam na podkarpaciu średni mux2.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Anduraki »

qwerty pisze:W październiku właśnie słyszałem coś takiego. Ta cyfra jest słaba, bo co chwila szatkuje. Cała wieś tak ma. Oglądam - same siatki z super przedwzmacniaczami. Któryś się wzbudza i zakłóca eter. Mam na to wywalone.
Wara od siatek - pasywne lepiej odbierają niż różne wychwalane pod niebiosa wynalazki czy też nawet typowe anteny kierunkowe. Tak się składa, że postawiłem na nogi w tym roku z 7 siatek wywaliłem wzmacniacze i wtyczki, w części kabel i z poza "teoretycznego maksymalnego zasięgu siatek" odbierają NTC z 100% jakości przy ~80% siły.

Wieś gdzie poprawiałem instalacje faktycznie ma jeszcze duuużo siatek z przedwzmacniaczami po 45 db, ale tam gdzie wymontowałem wzmacniacze i założyłem symetryzatory nie ma najmniejszych problemów z odbiorem.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: GigaWat »

Ja widzę same zalety DVB-T:
- lepsza jakość obrazu
- bogatsza oferta kanałów
- zrezygnowałem kilka miesięcy temu z Cyfrowego Polsatu :)

Zablokowany