DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: belzebiusz »

Bo nadaje w SFN z Łosicami. Musisz kombinować z ustawieniem anteny.

Daniello

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Daniello »

Dzięki za odpowiedź ale ustawienie anteny nic nie daje bo od tego zaczynałem... Może spróbuję z Raszyna.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: belzebiusz »

Uzupełnij swój profil bo bez wiedzy o twojej instalacji antenowej za wiele ci nikt nie pomoże.

-Tomek-

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: -Tomek- »

Witam,

Czy MUX-3 z nadajnika w Rykach jest już aktywny?
Odbieram w Radzyniu Podlaskim całkiem silny sygnał MUX-1 i MUX-2 (z Ryk), a na 52 kanale cisza. Jedynie, jak przekręcę antenę w stronę Łosic (Siedlce), to odbieram na tym samym kanale (52) tamtejszy MUX-3.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: rotalplus »

Co to za antena?
Nawet kierując tyłem antenę w kierunku do Siedlec powinieneś mieć odbiór MUX-3
Mieszkam w Czemiernikach ,mam na Siedlce antenę, ale trudno mi stwierdzić,czy odbieram tez z Ryk, bo to ten sam kanał (odbieram nawet z Lublina tyłem MUX-3 w b.dobrej jakości w przeciwieństwie do MUX-2, którego wogole nie ma sygnału, choć to kwestia ruszenia anteny)

Może być to kwestia ruszenia anteny w prawo/lewo odrobinę

-Tomek-

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: -Tomek- »

Antena to typowa siatkówka ze wzmacniaczem. Tak jak pisałem, odbiera z Ryk MUX-1 (k.22) i MUX-2 (k.24) prawie na full, a na 52 kanale cisza. Dopiero jak znacząco przekręcę antenę na północ (ponad 90 stopni), to pojawia się MUX-3 na 52 kanale, ale z Łosic, bo znikają kanały 22 i 24 z Ryk.

Teoretycznie MUX-3 z Ryk powinien już od czerwca tego roku nadawać z mocą 20kW, ale jakoś nie mogę go znaleźć na tym samym azymucie co pozostałe MUXy z Ryk.
Dlatego szukam niezależnego potwierdzenia lub zaprzeczenia tego faktu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: belzebiusz »

Siatka zbiera bardzo silny sygnał z Łosic i odbiornik ma problem z SFN. Pomóc może antena kierunkowa, która wyselekcjonuje w większym stopniu odbiór z Ryk.

-Tomek-

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: -Tomek- »

Tak myślałem, że to ma coś wspólnego z powieleniem tego samego kanału, chociaż liczyłem, że przynajmniej wskaźnik sygnału pokaże cokolwiek.

Elewacja bloku (na której jest zamontowana antena) jest usytuowana prawie idealne (prostopadle) w kierunku Ryk. Natomiast sygnał z Łosic odbieram dopiero po ustawieniu anteny równolegle do elewacji i prawdopodobnie nie jest to nawet sygnał bezpośredni, tylko odbity z sąsiedniego bloku. Bezpośredni kierunek na Łosice jest zasłonięty przez ścianę (jakieś 20-30 stopni za nią), mimo tego sygnał jest "na full", ale czasami zanika, zwłaszcza w godzinach wieczornych (nawet na kilkanaście sekund). Sygnał z Ryk nie ma tych wad, ale jak już pisałem nie odbieram tam MUX-3 :(.

Zastanawiam się, czy antena kierunkowa pomoże, bo odbity sygnał z Łosic jest na tyle silny, że zaczyna pojawiać się już po odchyleniu anteny w prawo o 30-40 stopni od kierunku z Ryk.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: _chris_ »

-Tomek- pisze: chociaż liczyłem, że przynajmniej wskaźnik sygnału pokaże cokolwiek.
Niestety, typowe sprzęty domowe pokazują siłę (poziom) sygnału dopiero wtedy, kiedy nastąpi odbiór sygnału danego mux-a (synchronizacja).
-Tomek- pisze:bo odbity sygnał z Łosic jest na tyle silny, że zaczyna pojawiać się już po odchyleniu anteny w prawo o 30-40 stopni od kierunku z Ryk.
A jesteś pewien, że to mux-3 z Łosic, a nie odbity z Ryk?

W obszarach miejskich często bywa tak, że ustawienie anteny na max jakości sygnałów (mux-ów) z danego nadajnika wcale niem musi odpowiadać kierunkowi geograficznemu, a co więcej - optima ustawień (kierunków) anteny dla różnych mux-ow z danego nadajnika mogą się znacznie od siebie różnić.

A masz odbiór pozostałych mux-ów z Łosic: Łosice?
-Tomek- pisze:Zastanawiam się, czy antena kierunkowa pomoże,
tego się nie dowiesz bez prób. W tego typu montażach (przyściennych, balkonowych) nie ma żadnych reguł, choć zwykle najlepiej dają sobie radę anteny krótkie, czyli siatki bądź reflektorowe.

Poczytaj poradnik o ustawianiu anten: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591

I podałbyś jakie masz wskazania poziomów i jakości na odbieranych mux-ach - tych z Ryk, i tych z Łosic.

Czy próbowałeś odbiorów na antenie pasywnej, bez wzmacniacza?

-Tomek-

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: -Tomek- »

-Tomek- pisze:bo odbity sygnał z Łosic jest na tyle silny, że zaczyna pojawiać się już po odchyleniu anteny w prawo o 30-40 stopni od kierunku z Ryk.
A jesteś pewien, że to mux-3 z Łosic, a nie odbity z Ryk?
Tak jestem pewien, bo odbieram pozostałe MUXy (MUX-1 i MUX-2) z Łosic.
-Tomek- pisze:Zastanawiam się, czy antena kierunkowa pomoże,
tego się nie dowiesz bez prób. W tego typu montażach (przyściennych, balkonowych) nie ma żadnych reguł, choć zwykle najlepiej dają sobie radę anteny krótkie, czyli siatki bądź reflektorowe.
Wiem. Może uda mi się wypożyczyć takową antenę, bo nie chcę w ciemno inwestować w coś bez gwarancji poprawy odbioru.
I podałbyś jakie masz wskazania poziomów i jakości na odbieranych mux-ach - tych z Ryk, i tych z Łosic.
Łosice - oba wskaźniki na max (na wszystkich MUXach), a jak jest zanik, to jakość spada do zera.
Ryki - MUX-1 oba wskaźniki na max, MUX-2 - sygnał max, jakość pływa w zakresie 80%-100%.
Odbiornik to WIWA HD 50
Czy próbowałeś odbiorów na antenie pasywnej, bez wzmacniacza?
Jeszcze nie. Tak naprawdę to instalacja jest u teściów, jak będę tam następnym razem, to spróbuję i przy okazji poszukam jakieś starej anteny kierunkowej, może coś znajdę w piwnicy...

Pozdrawiam i dzięki wszystkim za pomoc.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: _chris_ »

-Tomek- pisze:Łosice - oba wskaźniki na max (na wszystkich MUXach), a jak jest zanik, to jakość spada do zera.
Ryki - MUX-1 oba wskaźniki na max, MUX-2 - sygnał max, jakość pływa w zakresie 80%-100%.
Odbiornik to WIWA HD 50
Wygląda przede wszystkim na problem wzmacniacza, a niezależnie może i kiepskiego zasilacza antenowego. Zacznij od prób na antenie pasywnej - antena z symetryzatorem i zwykła wtyczka antenowa.

Bert231

Problem z odbiorem mux 3 z Ryków.

Post autor: Bert231 »

Witam. Nie odbieram Mux 3 z Ryków. Mieszkam w Kozienicach. Mux 1 i Mux 2 odbierają wspaniale. Ściana budynku, na której jest antena, ustawiona jest w odpowiednim kierunku. Po wypowiedziach innych osób na forum, zaczynam dochodzić do wniosku, że 3 multipleks w ogóle nie jest włączony. Antena zbiera sygnał bardzo dobrze, nawet w pomieszczeniu i przy bardzo złej pogodzie również, więc różne historie ze wzmacniaczami odłóżmy między bajki. Poza tym próbowałem ustawiać ją w różnych pozycjach i kierunkach, niestety bez rezultatu. Sygnał 0%. Co najlepsze nie ma przeszkód dla sygnału typu bloki itp. Antena jest kilkanaście metrów nad ziemią. Prosiłbym kogoś kto odbiera Mux 3 z Ryków o info ewentualnie jakieś rady co może być przyczyną tego stanu rzeczy. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ze swojej strony dodam jedynie, że w Rykach MUX3... jest włączony. I nadaje zgodnie z planem.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: belzebiusz »

Czekam w końcu na dzienną konserwację w Łosicach żeby przetestować moc tego MUX-3 z Ryk bo Łosice go chyba ładnie przykrywają. :P

Bert231

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Bert231 »

Ciekawe właśnie jaka jest rzeczywista moc Mux 3 z Ryków, chyba, że problemy z odbiorem są spowodowane zbyt dużą rozbieżnością częstotliwości. Ale wydaje mi się, że nawet gdyby tak było to sygnał powinien być odbierany tylko parametry byłyby gorsze. Moja antena zbiera sygnał ze wszystkich stron, więc nawet z odbić coś powinno chwytać.

-Tomek-

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: -Tomek- »

_chris_ pisze:
-Tomek- pisze:Łosice - oba wskaźniki na max (na wszystkich MUXach), a jak jest zanik, to jakość spada do zera.
Ryki - MUX-1 oba wskaźniki na max, MUX-2 - sygnał max, jakość pływa w zakresie 80%-100%.
Odbiornik to WIWA HD 50
Wygląda przede wszystkim na problem wzmacniacza, a niezależnie może i kiepskiego zasilacza antenowego. Zacznij od prób na antenie pasywnej - antena z symetryzatorem i zwykła wtyczka antenowa.
Witam,

Odłączyłem zasilacz od wzmacniacza i podlutowałem kabel zaraz za symetryzatorem. Efekt taki, że siła sygnału spadła do 70%, ale bez problemu odbiera wszystkie MUXy z Ryk, w tym MUX-3. Sygnał z Łosic przestał go zakłócać.

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: belzebiusz »

Mogę potwierdzić, że sygnał MUX-3 działa z Ryk podczas konserwacji Łosic, ale jego siła nie jest taka wysoka jak MUX-1 i MUX-2 (niższy kanał robi swoje).

Bert231

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Bert231 »

Ano właśnie, byłem pewny, że coś jest nie tak z mocą, Kozienice są akurat na krańcu zasięgu nadajnika i dlatego nie mogę złapać sygnału. Dzięki belzebiuszu za potwierdzenie moich przypuszczeń. Pozdrawiam.

Bert231

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Bert231 »

Wreszcie udało mi się złapać sygnał trzeciego multipleksu, niestety, mimo, że moc nie jest dużo słabsza to co chwilę sygnał się rwie...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Anduraki »

Problemem może być twoja antena, musiałbyś podać model albo pokazać zdjęcie, żebym ci potwierdził czy tak jest.

Zablokowany