Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Nadajnik Miłki czy Olsztyn dla chcącego mieć MUX123?

Post autor: penknife »

Z Miłek również nadają wszystkie 3 darmowe multipleksy
MUX Giżycko Olsztyn
1 k43(SFN z Suwałki) k28
2 k48 k33
3 k50 k26(SFN z doświetleniami m.in. w Mrągowie i Kętrzynie)

Działkowicz

Re: Nadajnik Miłki czy Olsztyn dla chcącego mieć MUX123?

Post autor: Działkowicz »

Dzięki. Kupiłem:
Yagi 16/21-69 wzm. 30 dB- 119 zł w Media Expert. Tragedia z tymi cenami, w necie stoi za 59zł + 15 za wysyłkę. W drugim sklepie ta sam antena stoi za 139zł.
Tuner Opticum HD T90- 109zł.
2 wtyki typu F (zbędne, 6,90 do kosza)
Kabel Euro 45zł

Nastawione na Miłki. 0dbiór 19 kanałów. Działa.

Muszę trochę popsioczyć na obsługę Media Expert w Giżycku. Obydwa sklepy dysponują obsługą której wiedza na temat elektroniki skończyła na pierwszych tabletach.

W pierwszym ze sklepów zachęcano mnie do kupna dwóch kabli koncentrycznych po 2,5 m każdy zakończonych nierozbieralnym męskim i żeńskim wtykiem koncentrycznym,tylko po to by je razem połączyć i rozwiązać problem całej instalacji.
Żeby nakierować sprzedawcę na właściwe tory, zasugerowałem że może jednak zastosować inne połączenie no bo przecież przy wzmacniaczu jest wtyk typu F, sprzedawca zorientował się że jednak tutaj zwykły koncentryk z wtyczką męską i żeńską nie wystarczy do połączenia anteny z tunerem.
Polecił kupić dwie wtyczki typu F, (jedną schowam sobie do szuflady a kabelek obetnę, ładnie zalany i wodoszczelny wtyk koncentryczny wywalę do kosza i wkręcę sobie typ F) oglądając przy okazji wzmacniacz czy aby na pewno znów się nie pomylił

Oczywiście w domu po rozłożeniu anteny okazało się że wtyczka typu F jest już fabrycznie dołączona do anteny i jest wkręcona do wzmaka jak wół.
Sprzedawca nie potrafił mi nic poradzić na fakt że dołączony do anteny zewnętrzny zasilacz nie jest mi potrzebny skoro i tak wzmacniacz zasilam z tunera. A przecież wystarczyło wywalić z pudełka zasilacz i obniżyć mi cenę anteny o te 17 zł.

Młodzież pracująca w Media Expert nic też nie słyszała o przewodzie Scart pełnym i niepełnym. Moje pytania spotkały się ze spojrzeniem jak na dziwaka i uśmieszkiem niewiedzy (no bo przecież wszyscy mają WiFi, HDMI, ekrany dotykowe, o czym on gada...)
Musiałem kupić droższy sugerując się tylko grubością kabla co może świadczyć że w Euro złączu wykorzystano wszystkie żyły, zwłaszcza te odpowiedzialne za przesył kolorów w rozszczepieniu na RGB. Miałem też cichą nadzieję że pełny Scart będzie mi samoczynnie wyłączał TV po wyłączeniu Tunera. Uśmiałem się gdy na zapytanie o standard obrazu w jakości RGB sprzedawcę zatkało.

Nie winię tu nikogo za brak wiedzy. Może po prostu jestem od nich o 10 lat starszy i pewna epoka w elektronice która się już skończyła, ludzi w wieku 22 lat już nie dotyczy. Niektórzy ludzie w wieku 22 lat TV kineskopowy widzieli tylko w dzieciństwie u babci, jak jeszcze żyła... :)

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nadajnik Miłki czy Olsztyn dla chcącego mieć MUX123?

Post autor: TomPL »

Działkowicz pisze: Muszę trochę popsioczyć na obsługę Media Expert w Giżycku. Obydwa sklepy dysponują obsługą której wiedza na temat elektroniki skończyła na pierwszych tabletach.
Odwrotnie - na tabletach się ich wiedza zaczęła, wszystko co wcześniej to przeżytek i czarna magia :lol:

ironman

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: ironman »

Problem z brakiem wiedzy w konkretnych dziedzinach u sprzedających zdarza się praktycznie w każdym sklepie. Jeśli ktoś ma większą wiedzę i czuje, że sprzedawca jest niedoinformowany, to lepiej wtedy polegać na sobie. Co do samego media expert w Giżycku, to akurat tam spotkałęm się z bardzo fachową obsługą przy zakupie właśnie tabletu :) A gdyby nei ten zakup, to nie miałbym szans pojechać na Karaiby :D

koczek

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: koczek »

No proste, wszędzie sa idioci i wszędzie profesjonaliści. Trzeba umieć odróżnic. Mi też typek z media expert polecił wziąć udział w konkursie, więc według mnie solidni, bo nic nie wiedziałem. pzdr

TV-SAT-CB

Zakłócenia na kanale 43

Post autor: TV-SAT-CB »

Witam.
Z racji prowadzonej działalności gospodarczej montuję anteny w różnych miejscach w Gołdapi i okolicach. Zauważyłem, że na kanale 43 występują zakłócenia związane z SFN sygnału z Miłek i Góry Krzemieniuchy. Są miejsca, gdzie trzy Muxy odbierają ok, a są takie miejsca, że Mux 2 i 3 odbiera ok, natomiast mux 1 wariuje: siła sygnału ok, natomiast Ber, Mer, SNR skacze od max do zera. Pomaga dopiero "schowanie " anteny za komin lub dach. Czasami w odkrytym terenie zachodzi potrzeba obniżenia anteny. Czy ktoś zauważył podobne problemy?
Pozdrawiam

DawidDvbT

Odbiur zagranicznych kanałów w polsce?

Post autor: DawidDvbT »

Mieszkam w Wydminach (nadawcza MIŁKI/GIŻYCKO) chciał bym się zapytać czy da się w tej okolicy odebrać jakiś kanał zagraniczny :?: :arrow: Jeśli tak to jaką antenę najlepiej wybrać :?:

caterpil

Kłopot z odbiorem

Post autor: caterpil »

Witam wszystkich forumowiczów.
Przyszła pora i na mnie, żeby pooglądać telewizję DVB-T.
Niestety nie wszystko jest tak kolorowe, jak by się wydawało.
Mieszkam w Ostródzie i mam antenę HN51WK skierowana na nadajnik w Olsztynie.
MUX1 siła 72% jakość 94-98%
MUX2 siła 70% jakość 15-98%
MUX3 siła 73% jakość 70-98%
Nie wiem, gdzie tkwi problem, ale MUX2 stoi jakość sygnału na 94-98% po czym spada i nie przekracza 20% po czym znowu wraca na parę minut.
Pooglądać większości programów nie można.
Próbowałem ustawić antenę na Kisielice, ale nie znalazłem sygnału.
Czy powinienem pozmieniać coś w ustawieniach/wyposażeniu anteny lub dekodera?
Mam w Ostródzie jeszcze jeden nadajnik DVB-T i programy wyszukuje dekoder bez anteny.
Są to jednak programy szyfrowane w Irdeto 3. Z czym to się je?
Pozdrawiam
Piotrek

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Kłopot z odbiorem

Post autor: penknife »

m napisz nam jakim kablem(przepisz nadruk i podaj długość w m) masz połączony odbiornik z anteną oraz co siedzi w puszce antenowej (jeśli wzmacniacz, podaj jak go zasilasz)

PS. Szklana kula mi nie działa, a o MUX4 (TVmobilna Polsatu) na tym forum nie rozmawiamy.

PS.2 Zalecane jest programować poszczególne MUXy ręcznie (po przywróceniu ustawień fabrycznych) pomijając kodowany.

caterpil

Re: Kłopot z odbiorem

Post autor: caterpil »

Dzięki za odpowiedź
Zasilacz 12V/100mA
Kabel YWDX pek 75-1,0/4,8 TECHNOKABEL długość OK 18m
Wzmacniacz w puszce WE 24
Odnośnie MUX4 zapytałem, bo wszędzie o nadajnikach piszą że jest takowy w mojej okolicy więc chciałem się dowiedzieć więcej.
Pozdrawiam
Piotrek

clipperton66

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: clipperton66 »

Do kolegi z Ostródy.Niewiem w jakiej częsci mieszkasz miasta ,ale mam kolegę który mieszka na ulicy traugutta , i odbiór wszystkich muxów ma bardzo dobry.Antene ma siatkową i nastawioną na kierunek Kisielice , z tym że w muxie3 tv regionalną ma z tego obiektu Gdańsk.Dodam iż mój kolega nie używa żadnego wzmacniacza antenowego ,odbiór jest silny i nie ma potrzeby użuwania wzmacniacza.Zobacz czy bez wzmacniacza odbior ci się poprawi A jeżeli chodzi o mux3 to w kwietniu mają w kisielicach uruchomic sfn na kanale 26 dla warminsko-mazurskiego i wtedy napewno już bedzie ok.Pozdrawiam Ostródę ;)

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: distefano »

W mieście często odbiór zależny jest od miejsca położenia mieszkania (anteny) nawet wtedy gdy miasto leży w strefie dobrego odbioru.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Kłopot z odbiorem

Post autor: TomPL »

caterpil pisze:Dzięki za odpowiedź
Zasilacz 12V/100mA
Kabel YWDX pek 75-1,0/4,8 TECHNOKABEL długość OK 18m
Wzmacniacz w puszce WE 24
Może masz za jednak za mocny wzmacniacz, albo w ogóle zbędny...

caterpil

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: caterpil »

clipperton66 pisze:Do kolegi z Ostródy.Niewiem w jakiej częsci mieszkasz miasta ,ale mam kolegę który mieszka na ulicy traugutta , i odbiór wszystkich muxów ma bardzo dobry.Antene ma siatkową i nastawioną na kierunek Kisielice , z tym że w muxie3 tv regionalną ma z tego obiektu Gdańsk.Dodam iż mój kolega nie używa żadnego wzmacniacza antenowego ,odbiór jest silny i nie ma potrzeby użuwania wzmacniacza.Zobacz czy bez wzmacniacza odbior ci się poprawi A jeżeli chodzi o mux3 to w kwietniu mają w kisielicach uruchomic sfn na kanale 26 dla warminsko-mazurskiego i wtedy napewno już bedzie ok.Pozdrawiam Ostródę ;)
Dziękuję za pozdrowienia :) i za pomoc.
Też właśnie zastanawiam się nad wyjęciem wzmacniacza. Nie wiem tylko, czy wyjąć wzmacniacz i podłączyć przewody bezpośrednio, czy zastosować "symetryzator" bo tak to się chyba nazywa.
Pozdrawiam
Wszystkich forumowiczów

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: distefano »

Z symetryzatorem .

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: belzebiusz »

caterpil pisze:
clipperton66 pisze:Do kolegi z Ostródy.Niewiem w jakiej częsci mieszkasz miasta ,ale mam kolegę który mieszka na ulicy traugutta , i odbiór wszystkich muxów ma bardzo dobry.Antene ma siatkową i nastawioną na kierunek Kisielice , z tym że w muxie3 tv regionalną ma z tego obiektu Gdańsk.Dodam iż mój kolega nie używa żadnego wzmacniacza antenowego ,odbiór jest silny i nie ma potrzeby użuwania wzmacniacza.Zobacz czy bez wzmacniacza odbior ci się poprawi A jeżeli chodzi o mux3 to w kwietniu mają w kisielicach uruchomic sfn na kanale 26 dla warminsko-mazurskiego i wtedy napewno już bedzie ok.Pozdrawiam Ostródę ;)
Dziękuję za pozdrowienia :) i za pomoc.
Też właśnie zastanawiam się nad wyjęciem wzmacniacza. Nie wiem tylko, czy wyjąć wzmacniacz i podłączyć przewody bezpośrednio, czy zastosować "symetryzator" bo tak to się chyba nazywa.
Pozdrawiam
Wszystkich forumowiczów
W miejsce wzmacniacza w puszce antenowej wstawiasz symetryzator:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
a w miejsce wtyczki z separatorem od zasilacza montujesz zwykły wtyk antenowy.

caterpil

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: caterpil »

belzebiusz pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Witam
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Wyjąłem wzmacniacz, i wstawiłem symetryzator (zgodnie z waszymi sugestiami)
Problem zniknął jak "ręką odjął" :)
Wszystko działa prawidłowo. W sygnale unormowała się siła i jakość.
Programy odbierają bez zakłóceń.
Pytanie mam jeszcze jedno i to w dodatku banalne:
Jeśli chciałbym rozdzielić sygnał do jeszcze jednego TV, to jakie wyjście będzie najlepsze ?:
Antena wpięta jest do dekodera DVBT, a z dekodera jest też wyjście. Czy jeśli wyjdę z dekodera do następnego TV to wystarczy, czy trzeba by zastosować jakieś wzmocnienie?
Długość przewodu do drugiego TV to max 5m.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: belzebiusz »

Jeśli sygnał będzie wystarczająco mocny ta metoda jest odpowiednia, ale dowiesz się tylko jeśli spróbujesz. ;)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: Domel28 »

Sprawdź czy dekoder puszcza sygnał na przelotkę w trybie stand by, bo jeśli nie to tuner musi być włączony aby na drugim odbiorniku był sygnał.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. warmińsko-mazurskim

Post autor: hadam »

@caterpil Aby tuner przepuszczał sygnał musi być włączony do prądu nie dosłownie ale musi być na czuwaniu w trybie stand by. Przerabiałem ten temat na tunerze Ariva T60 wtedy zależało mi na kanałach analogowych. Nawet zrobiłem film na ten temat jako poradnik może Ci być pomocny, obejrzyj zwłaszcza od 3,30 do 4,15 tam znajdziesz interesujący Cię fragment.


https://www.youtube.com/watch?v=leyJaQYyy5E

Zablokowany