Antena pokojowa do odbioru DVB-T

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

Kierunkowe anteny o dużym zysku 3 km od nadajnika ? To jakaś nowa koncepcja.
Czy UKE pochwaliło się jaki jest poziom w dB/uV czy uznali to za wiedzę tajemną ? Byłby już jakiś konkret.

ps. sam obiekt prezentuje się znakomicie (za radiopolska.pl)

Obrazek

mirecki77

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: mirecki77 »

Podobno 40,6 dB/uV

tylko tak naprawdę nie wiadomo w których miejscach .

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

No to cytując za dokumentem na który co niektórzy lubią się powoływać:
cytat: minimalna mediana natężenia pola użytecznego, tryb C3 (MFN) wynosi: 54,2 dB uV/m, @500MHz.
Czyli jesteśmy do tyłu 14 dB ( tzn. nie my, tylko nadawca).
Pamiętać należy, że jest to minimum i dla przyzwoitości i zapewnienia odbioru w trudniejszych warunkach przydałoby się je zwiększyć przynajmniej o 5-6 dB.
Przydałoby się też uzyskać oficjalny komplet wyników od UKE jeżeli już te pomiary przeprowadzono z użyciem profesjonalnego sprzętu i jeżeli nie jest to jakaś tajemnica.
Jeżeli ten słaby wynik się powtórzy to są podstawy do interweniowania: nie są spełnione minima dla pokrycia terenu sygnałem. Tak się składa, że wymagania na dvb-t dotyczą nie tylko odbiorców i ich anten.

/edit: mój błąd, źle wpisałem jednostkę, już poprawiłem.
Chodzi o natężenie pola podawane najczęściej w mV/m, parametr całkowicie niezależny od odbiorcy i jego anteny. Dane pochodzą z KDP: parametry techniczne sygnału.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, o 21:39 przez adac, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Przy FEC 3/4 to 48dBµV, a 5/6 to 51dBµV.
@mirecki77 Skąd wziąłeś te 40,6dBµV?

Bartt

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Bartt »

@qwerty
Nie śledzisz wątku Ostrołęka Ławy - ostatnio jest mocno na topie ;) z powodu przeniesienia tam emisji DVB-T z centrum miasta.
Koledzy nawet wyśledzili w materiałach emitowanych w Kurierze Mazowieckim odczyty z analizatora sygnału :) http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=120
A tu info od UKE w sprawie sygnału w Ostrołęce:
http://www.uke.gov.pl/informacja-o-waru ... leki-12731
Nawet zakładając że był to sygnał z anteny pomiarowej o zysku ok. 6dBi to myślę że można zapomnieć o odbiorze na antenach pokojowych. Coś ten sygnał słabiutki przy takiej odległości od nadajnika.

A tak na marginesie to trzeba uważać na jednostki. Natężenie pola (dBuV/m) to nie to samo co poziom (moc) sygnału (dBuV). Z tego co widać na tych zdjęciach to mowa tu o poziomie sygnału ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Tylko, że nie wiadomo na jakiej antenie...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

Można przyjąć za @Bartt że użyto anteny pomiarowej R&S o zysku ok 6 dBi w mierzonym paśmie.
Antena referencyjna na V zakres powinna mieć ok. 14,5 dBi więc po jej zastosowaniu odbiorca uzyska 49 dB uV poziomu sygnału. Dużo czy mało?
Od tego naleźy odjąć straty na kablu i osprzęcie, przyjmijmy optymistycznie 3 dB i okazuje się że w tym wariancie jesteśmy pod kreską 2 - 3 dB.

Widać że nadawca poskąpił sygnału, a należałoby jeszcze wziąć poprawkę na warunki miejskie gdzie nie każdy może sobie wystawić antenę referencyjną.

Pomiar uwidoczniony na foto był wykonany dla mux-2 na k 41.
Może doczekamy się kiedyś oficjalnej informacji w temacie ze strony UKE lub Emitela, ale tym razem z konkretami..

gola2008

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: gola2008 »

Witam, wszystkich na forum. Panowie potrzebuje pomocy w doborze anteny pokojowej lub takiej która można zamontować na parapecie w bloku :) Mieszkam na parterze na wiosennej w Kielcach odległość do targowej niecałe 2km. Aktualnie moja antena pokojowa wyszukuje tylko 7 kanałów TVP1 TVP2 TVP ( KULTURA , ROZRYWKA , POLONIA , KIELCE) . Aktualna antena to strong srt ant 10 , wczoraj kupiłem na próbę w realu vivanco tva 402 ale dzisiaj jadę ją już oddać bo działa tak sama beznadziejnie jak jej poprzedniczka. Prosiłbym o jakąś poradę jaką antenę kupić żeby mieć już spokój bo nie chce kupować wszystkich anten po kolei i na drugi dzień je oddawać w sklepie :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Tomciosz »

Najtańszym rozwiązaniem, jest wykonanie anteny typu Biquad. Jest kilka kalkulatorow do wykonania stosownych obliczeń.

_chris_

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

gola2008 pisze:Mieszkam na parterze na wiosennej w Kielcach odległość do targowej niecałe 2km. Aktualnie moja antena pokojowa wyszukuje tylko 7 kanałów TVP1 TVP2 TVP ( KULTURA , ROZRYWKA , POLONIA , KIELCE)
No i prawidłowo odbiera, bo tylko te kanały są nadawane z Targowej. Reszta nadawana jest ze Świętego Krzyża, czyli prawie z 30km, więc na odbiór na antenie wewnętrznej na parterze to raczej bym nie liczył przy takiej odległości.

Z wewnętrznych w miarę sprawują się anteny typu APOK, zwłaszcza, jak się je wyciągnie za okno, ale u ciebie to pewnie tylko zewnętrzna, i to o ile masz w miarę dobrą przestrzeń na wschód, ewentualnie jakieś dobre odbicia...

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Domel28 »

Obecnie z Targowej nie nadaje tv, jest tam tylko samo radio. Kanały TVP są teraz nadawane z komina EC.

gola2008

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: gola2008 »

Ok czyli kupię taką antenkęObrazek

Ma ktoś sprawdzone miejsce w CK żeby nabyć żeby nie kupić jakieś chinszczyzny znowu

lesz
Posty: 31
Rejestracja: 15 lutego 2012, o 15:17
Odbiornik: Kruger Matz KM000186 twin tuner, Wiwa 90 MC
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa o strukt.logarytmiczno periodycznie dipolowej bez wzmacn
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy 13km, Skrzyczne

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lesz »

Ja kupiłem taką dla ojca w hurt.com.pl - http://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa- ... p9404.html z odbiorem w paczkomacie.

Antena najlepiej odbiera na parapecie za oknem, bo w mieszkaniu dobry odbiór jest jak trzyma się ją w ręce na wysokości 1,5 m w pobliżu okna :-) Odległość do nadajnika 18 km.

gola2008

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: gola2008 »

Już tak zrobiłem dokładnie z tej stronki. W ck jedynie w mix eletronix udało mi się ją namierzyć ale za 50zł :shock:

neo2114

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: neo2114 »

Jaką antenę pokojową polecacie do odbioru - ul. Przestrzenna (niedaleko Aquaparku) we Wrocławiu? I czy w ogóle na antenie pokojowej będzie możliwy (mieszkanie na parterze).

minerek

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: minerek »

Mam pytanie, poprawiam antenke biquad, bo zrobilem wielksoc wg jakiegos poradnika i nie bylo informacji o dlugosci boku, zrobilem na oko :) teraz chce wg kalkulatora, ale zastanawiam sie jak wylicza sie ilsoc kwadratow? i jak je laczyc? moze ktos to opisac co i jak dokladnie? albo macie linka gdzie to jest opisane? czy jesli np wyliczy mi bok moge powielac go ile razy chce? i czy wogole warto zrobic dwa dodatkowe kwadraty? poprawia to jakosc?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Tomciosz »

http://martybugs.net/wireless/biquad/im ... d_size.png

Proszę nie sugerować się wymiarami. Są one dla pasma 2,4GHz.

Ewentualnie, proszę wpisać sobie w Google Grafika: Dual BiQuad albo Double BiQuad.

ala

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: ala »

moja odległość to 51°15'32.645" 22°35'19.506"

jaką kupić pokojową antenę:
1) /antena-pokojowa-dvb-t-signal-wzm-filtr-24-dbi-i3924060476.html
2) hurt.com.pl/antena-pokojowa-dpm-apok-ze-wzmacniaczem,p9404.html
3) /antena-dvb-t-pokojowa-wzmacniacz-30db-lublin-i3934908829.html
4) /antena-dvb-t-pokojowa-ltc-bardzo-mocna-36-db-i3932101354.html

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

@ alu: wypadałoby coś więcej napisać, bo inaczej można Ci tylko doradzić która z tych anten jest ładniejsza.
Np. na jakim kierunku masz okna i jaki jest obecnie odbiór na antenie wewnętrznej.
Największe szanse odbioru możesz mieć:
- z Raabego (ok.3.5 km), płd-zach, tylko Mux-3 (TvP)
-Tv Mobilna (5,5km), telewizja kodowana CP.
Odbiór pozostałych muksów a z Piask (płd-wsch) na antenie pokojowej może być zupełnie przypadkowy, a najlepsza może okazać się ta antena którą obecnie posiadasz, wypadałoby ją tylko trochę solidniej zamocować :)

ala

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: ala »

Teraz nie mam tv ani anteny. Mam okno takie że rano jest do 12 slonce czyli wschodnie. Nie mam możliwości na antenę zewnętrzną...

Zablokowany