DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

antypyra, jesteś z wykształcenia filozofem :?: Kombinujesz "jak koń pod górkę" na zasadzie "co by było gdyby". Jeszcze nie ma ani jednego nadajnika DAB+, a Ty już wymyślasz jakieś problemy o których ew. powinien myśleć nadawca a nie odbiorca. Przetarg na pierwsze nadajniki ma być ogłoszony w październiku, następnie jest czas na ew. odwołania od wyniku przetargu, potem ktoś musi kupić i zamontować odpowiedni sprzęt oraz anteny nadawcze. Może na początku przyszłego roku będą właściwe emisje DAB+. Poczekajmy aż coś ruszy w tym temacie. W dodatku, jeśli pominąć zabawkowe odbiorniki przenośne, nie ma nawet sprzętu do odbioru. Aby móc coś powiedzieć o plusach czy minusach DAB+ trzeba tego posłuchać na normalnym sprzęcie stereo typu wieża, mini wieża. Póki co, takiego sprzętu brak ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jak to brak? W sklepach internetowych pełno jest tunerów DAB renomowanych firm jak Sony czy Sangean, kombinowanych z odbiornikami UKF lub internetowymi. Tylko nie wiadomo, czy inwestować w nie, jeśli będzie 12 stacji w muxie. Jest więc dokładnie odwrotnie niż piszesz.
Słuchałem zeszłego lata czeskiego DAB z Lysej Hory. Cóż za cienizna. Dźwięk taki, jakby jeść kazali sparciały kapeć. Możesz ewentualnie powiedzieć, ze to był słaby sprzęt bo Iriver. Ale INFO na nim brzmiało o wiele lepiej.
A jeśli w ogóle, to większość słuchaczy będzie używać właśnie "zabawkowych" odbiorników przenośnych.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Czeskie stacje radiowe z LH odbiera mi telewizor ;) Co do odbiorników - oczywiście niektóre sprzęty Sony czy Denon (o producencie Sangean nic nie wiem - chińczyk, japończyk, koreańczyk :?: ) mają DAB+ ale to ceny od 1500zł w górę - bardziej dla audiofili. Mnie chodziło o stacjonarny sprzęt dla "Kowalskiego" typu 500-1000zł. Na razie korzystam z "wiekowej" wieży Sony (podwójny zakres UKF, socjalistyczny i europejski) i nie spieszę się z wymianą, bo nie wiadomo co będzie dalej.

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kayo »

AdamP pisze:Mnie chodziło o stacjonarny sprzęt dla "Kowalskiego" typu 500-1000zł.
Proszę, zejdź na ziemię... :mrgreen:

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

kayo, jeśli na rynku będą tylko sprzęty przenośne, radiobudziki czy radyjka "do kuchni" a normalny sprzęt domowy będzie miał takie ceny jak teraz, to radio DAB+ "umrze śmiercią naturalną". Osobiście mam uraz do brzmienia radyjek przenośnych :| a nie dam za radio tyle, co za podstawowy TV. Bez radia da się żyć ;) Wiadomości są w TV a muzyka na różnych nośnikach.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Dobry tuner analogowy zawsze też trochę kosztował. Tuner z dobrym przetwornikiem C/A też będzie trochę kosztował. Zapomnij o bamboxach za 100 zł. To był zawsze szajs, gdzie na UKF były intermodulacje i pudłowaty dźwięk.

Niech PR i Emitel dadzą dobry bitrate dla stacji muzycznych w muxie, a tuner warto będzie kupić. W końcu będzie służył latami, gdy będzie miał jeszcze UKF i radio internetowe. Dla Dwójki co najmniej 144 kbps, dla Czwórki min.128 kbps. inaczej nie ma rozmowy o jakości.Ścibolą i ścibolą na paśmie.

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kayo »

Panowie przepraszam ale żyjemy w Polsce, gdzie dla 95% 500 zł za odbiornik radiowy jest kwotą nie do przeskoczenia

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Niestety to prawda, większość ludzi będzie mieć tanie radia, co wcale nie musi oznaczać złej jakości dźwięku. Technologia idzie na przód, przetworniki C/A stają się coraz lepsze i coraz tańsze.

Zanim całkowicie potępicie to co robimy w testach, popatrzcie jak nadają inni.
http://www.wohnort.org/dab/
Tylko patrzcie na radia z plusikiem Obrazek

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Niczego nie potępiamy. Robią kiepsko, np.96 kbps dla Klasyki w DAB+.
O tak jak tu:
http://www.wohnort.org/dab/berlin.html
I tylko propaganda sukcesu głosi, że Niemcy są jednoznacznie zadowoleni z DAB-u. Kraj, który ma dobry UKF, nie może się zadawalać słabymi parametrami w DAB.
Ale i tak PR "ściboli na Dwójce". Dla tej stacji 128 kbps to nie powód do dumy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

antypyra pisze: Zapomnij o bamboxach za 100 zł. To był zawsze szajs, gdzie na UKF były intermodulacje i pudłowaty dźwięk.
Właśnie na coś takiego jestem "uczulony" - pudłowaty, płaski czasem z metalicznym pobrzmieniem dźwięk ;). Zabawki za 100-200zł mnie nie interesują a 1500 wzwyż to przesada. Jeśli będzie dostępne coś pośredniego to dobrze, jeśli nie, to moje słuchanie radia zakończy się przy wyłączeniu UKF :|
Przy okazji - czy DAB+ ma różne wersje tak jak DVB-T (mpeg1, mpeg2, mpeg4) :?:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DAB jest jako DAB bez plusa i jako DAB+. Te dwie wersje różnią się formatem dosyłu (mp2 w DAB-ie bez plusa i AAC lub AAC+ w DAB+.
Są również odbiorniki w średniej klasie cenowej. Nieraz ładnie i dobrze pod względem akustycznym wykonane.

Myślę, ż jest pewne uzasadnienie dla relatywnie wysokiej ceny tunerów. Zazwyczaj to dwa albo trzy odbiorniki w jednym klocku (DAB,UKF i internetowy). Tunera jak dotąd nie mam, ale przypuszczam, że tunery DAB najlepiej radzą sobie z dźwiękiem podobnie jak tunery UKF.

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Ja mam tuner USB Not Only LV5TDELUX, on ma możliwość odbioru DAB+ i UKF. Jakość UKF jak sprawdzałem była marna, ciekawe jak z DAB+.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Czyli dwie odmiany, AAC lub AAC+. W tej sytuacji trzeba będzie poczekać, co będzie nadawane w RP aby nie okazało się, że nowy odbiornik nie do końca jest zgodny z nadawanym sygnałem. Dopiero potem będzie można rozglądać się za nowym sprzętem z UKF i DAB+ w "ludzkiej" cenie.
Odbiorniki TV to również kilka odbiorników w jednym "klocku", najczęściej analog :arrow: DVB-T :arrow: DVB-C (czasem jeszcze DVB-T2 :arrow: DVB-S :arrow: DVB-S2) a wybór jest szeroki od zabawek typu TLC przez normalne aż do Loewe.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

AAC i AAC+ są w ramach DAB+. Każdy odbiornik dostosowany do DAB+ odbierze DAB+ i DAB. Odwrotnie nie. Odbiornik dostosowany tylko do DAB nie odbierze DAB+.
Jeśli w Katowicach uruchomią DAB+, może odbierzesz go u siebie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

To akurat wiem ;) Nas dotyczy tylko DAB+ więc wytłumacz jeszcze zgodności/niezgodności AAC i AAC+. Przypuszczam, że AAC+ jest zgodne (obsługuje) z AAC ale w drugą stronę niekoniecznie (AAC+ to nowsza wersja AAC :?: ).
Nie obraź się, ale dla mnie radio cyfrowe to całkowita nowość i dopiero "doszkalam się" :)

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Tak AAC+ lub też HE-AAC jest nowsze od AAC.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

O.K. Zatem pozostaje tylko jedna kwestia. Zakładając, że w RP wprowadzą DAB+ z formatem AAC+ to czy odbiornik DAB+ obsługujący tylko AAC będzie działał prawidłowo :?: Odbiornik DAB+ z AAC+ na pewno będzie zgodny "wstecznie" z AAC ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie ma odbiorników oddzielnie do AAC i AAC+.
Odbiornik przystosowany do DAB+ odbiera automatycznie modyfikację AAC, jaką jest AAC+.
AAC+ to tylko modyfikacja AAC o SBR odtwarzający wysokie częstotliwości akustyczne przy małych przepływnościach - sztucznie i w miejscu odbioru. Czyli AAC+ = AAC+SBR. Jest jeszcze AAC++. A to jest AAC+SBR+ Parametric Stereo - sztucznie odtwarzający stereo przy małych przepływnościach. O tę sztuczność brzmienia chodzi. Na zachodzie używają AAC+ powszechnie, bo sknerzą na przepływnościach. Jeśli patrzę na ten niemiecki DAB+ z AAC+ lub nawet AAC++, to od razu mówię, że nie chcę mieć tego .... w Polsce.

To miał zapewne na myśli p. inż. Mroczkowski, pośrednio mówiąc tu, iż w ocenie DAB-u nie jesteśmy obiektywni (pewnie szczególnie- ja :D ) i powinniśmy popatrzeć, jak to robią za granicą, że ani PR, ani Emitel jak dotąd, nie częstują nas na szczęście AAC+ czyli SBR-em.
JaroslawMroczkowski pisze:
Zanim całkowicie potępicie to co robimy w testach, popatrzcie jak nadają inni.
http://www.wohnort.org/dab/
Tylko patrzcie na radia z plusikiem Obrazek
Co Pan Inżynier sądzi o podwyższeniu Dwójce na 144 kbps? Wiemy, że zależy to bardziej od menag Polskiego Radia niż od Emitela. :lol:
Jest to zapewne technicznie całkowicie możliwe, ale czy uważają Państwo, że jest to bezcelowe i nic nie da w kwestii wierności oryginalnemu dźwiękowi? Przypomnę to, co fachowcy wiedzą: klasyka wymaga wierności.

W testach INFO na początku tego roku było bardzo dobrze, ale było jednak 160 kbps i (chwilowo) bez orbanów. :) Zacząłem myśleć nawet, że DAB+ brzmi lepiej niż UKF i jesteśmy na dobrej drodze do dobrego radia cyfrowego. Porównywałem to na Sony ST SB920 (UKF) i Sangeanie DPR17 (DAB+ - testy INFO)

Pytanie z pewnością trudne:
Czy nie możemy zrobić lepszego DAB+ od Niemców?
Ostatnio zmieniony 9 sierpnia 2013, o 14:16 przez antypyra, łącznie zmieniany 18 razy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Czyli znając realia RP, na pewno wprowadzą AAC+ lub AAC++ :mrgreen:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Spoko! Czytaj powyższy mój zmodyfikowany post! Jak na razie w porównaniu z zachodnim - polski DAB+ (ten w testach) przedstawia się nieźle i nikt nie wtyka SBR w testach. Inż. Mroczkowski z pewnością chciał nam o tym przypomnieć. :)

Zablokowany