DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

kareeb

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kareeb »

Witam. Czy ktoś z użytkowników ma ostatnio problemy z MUX-3 z Trzeciewca? Do weekendu było wszystko ok, ale od kilku dni w ogóle nie mam sygnału MUX-3. MUX-1 i 2 bez zmian. Czy mógł się pojawić jakiś konflikt między nadajnikami w Trzeciewcu i na Chodkiewicza? Tak na chłopski rozum to MUX-2 nadaje na 562MHz, MUX-1 na 634MHz, a u mnie nastąpił zanik niejako częstotliwości pośredniej: 594MHz. Dotychczas miałem wszystkie MUX-y - siła/jakość 90%/80%. Odległość od nadajnika w Trzeciewcu to jakieś 14km, Chodkiewicza ~8km. Mój sprzęt: siatka z symetryztorem i tuner MediaTech Cinema HQ. Uruchomiłem ponownie skanowanie, wykryło kanały wchodzące w skład MUX-3 ale po przełączeniu na jeden z nich ponownie komunikat "brak sygnału" :(

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Railroad »

Widocznie jest tropo. Poza tym nadajnik na Chodkiewicza robi więcej złego niż pożytku, szczególnie jak masz w jednej linii Chodkiewicza i Trzeciewiec, dodatkowo jak jesteś w dobrym zasięgu tych nadajników. Spróbuj przestawić lekko antenę, u mnie to pomogło. Przed uruchomieniem mux-3 z Trzeciewca, mux-3 z Chodkiewicza odbierałem bardzo dobrze, po uruchomieniu Trzeciewca sygnał zaczął "skakać", pomogło przestawienie anteny.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Ja też zauważyłem pogorszenie jakości mux3 po rozpoczęciu nadawania z Trzeciewca. Przedtem odbierałem bez najmniejszych problemów wszystkie trzy muxy (mux1 i 2 z Trzeciewca i mux3 z Chodkiewicza- mam prawie na jednym kierunku oba nadajniki) i miałem siłę oraz jakość na maxa :D , a teraz siły zostały na maxie, ale jakość muxa3 spada (jeszcze niedawno była 86%, a teraz jest na poziomie 80% i niestety pojawiły zatrzymania obrazu i kolorowa pikseloza (dość często). Pozostałe muxy bez problemów. Trochę mnie dziwi ten fakt, bo nawet owe 80% jakości jest stabilne, nie mam żadnego wzmacniacza, antena z symetryzatorem na dachu. :evil:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Odbiór MUX-3 z Trzeciewca na obszarach nie objętych doświetleniami jest bezproblemowy i nie rózni się niczym od odbioru pozostałych MUX. Niestety obecnie nadajnik na Chodkiewicza więcej szkodzi niż pomaga. Część tunerów "tanio" wykonanych nie radzi sobie z wielodrogowym sygnałem. Sygnał z drugiego nadajnika ( ten który dla tunera jest "słabszy", traktowany jest przez taki tuner jak zakłócenia co objawia się wahaniem jakości sygnału a w skrajnym przypadku brakiem odbioru.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie Chodkiewicza. Odbiorcy i tak przecież korzystają z anten zewnętrznych.
Dopóki tak się nie stanie pozostają próby z obracaniem anten (może nawet zmiana polaryzacji anteny by jak najbardziej wytłumić drugi sygnał, albo odchylanie anten maksymalnie od kierunku stacji nadawczej), stosowanie silnie kierunowych anten, stosowanie tłumików kanałowych na C36 lub zakup lepszego tunera DVB-T. Wszystko to jednak próby, próby i jeszcze raz próby.
W takim przypadku antena siatkowa niezbyt się sprawdzi gdyż jej kierunkowość jest minimalna i obracanie taką anteną niewiele zmieni w odbiorze.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@Robert03 dzięki za podpowiedź... w zasadzie doszedłem do podobnych wniosków (obracanie anteny, szeroki kąt anteny siatkowej) i wczoraj kupiłem 19elementowego Dipola, żeby ukierunkować na Trzeciewiec (z ewentualnym lekkim odchyleniem) i zminimalizować Chodkiewicza.
Kąt między kierunkami do nadajników wynosi ok. 40st., a odległości- "na lewo patrz" (profil ;) ). W każdym razie antenę mam do odbioru we wtorek, po zamontowaniu napiszę, czy coś dało.
A wracając do jakości odbioru, to właściwie pierwsze pogorszenie nastąpiło po wyłączeniu analogu i uruchomieniu doświetlenia (jakość muxu3 spadła z 90% na 86%), ale generalnie nie było problemu w oglądaniu (dosłownie raz na ruski rok zdarzała się sekundowa laga), od ok. 3 dni jakość muxu3 spadła o kolejne kilka procent, ale jest stabilna 79-80% i tym razem, co chwilę się wiesza lub pikseluje uniemożliwiając nawet oglądanie (o dziwo opiera się tylko "dwójkaHD"). Edit: 3 sierpień 19.37... "Dwójka" już się też poddała :cry:
Zastanawiam się, czy nie napisać skargi do bydgoskiego oddziału UKE... ciekawy jestem, czy takie problemy występują także w innych miejscach z doświetleniami (coś czytałem na forum także o Włocławku).
Ostatnio zmieniony 3 sierpnia 2013, o 19:18 przez Bogoes, łącznie zmieniany 2 razy.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: odziom91 »

Cudownie. Właśnie przed chwilą byłem w pobliżu nadajnika na Chodkiewicza (ul. Kościuszki), a tam? MUX#3 - 0%, 100%, 0%, 100% i tak w koło... Pozostałe MUXy są w porządku - jakość i siła 100%. Przecież włączony nadajnik na Chodkiewicza to komedia. Antena skierowana na Trzeciewiec i co tutaj mądrego zrobić... :>

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

...no cóż, ja napisałem dość obszernego maila na adres: bydgoszcz@uke.gov.pl ... z sygnalizacją i historią problemu z muxem3, oraz z pytaniami typu: jakie jest uzasadnienie doświetlenia z Chodkiewicza, skoro w całej Bydgoszczy jest silny sygnał z Trzeciewca... czy planuje się dokonać pomiarów odbioru szczególnie na terenach, gdzie są zbliżone kierunki odbioru z obu nadajników, czy planuje się wyłączenie nadajnika z Chodkiewicza...
Nie wiem, czy był sens pisania... zobaczę, czy po niedzieli ktoś z UKE odpisze. Ale swoją drogą Panowie J. też mogliby jako fachowcy zabrać głos w tej sprawie, bo bardzo jestem ciekawy jaką potrzebę i uzasadnienie techniczne widzi Emitel w doświetlaniu z Chodkiewicza.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: odziom91 »

Sens pisania jest. :) Tylko czy ktoś odpisze... ;) Problem jest poważny. Wróciłem do domu i z czystej ciekawości sprawdziłem jak wygląda sprawa u mnie. I tak jak MUX#1 i 2 - jakość siła 100% tak MUX#3 spadek do 67%! Antena ATZ-19, którą nawet Iławę odbieram bez wzmacniaczy. :) Ktoś tu powinien za to odpowiedzieć. ;)

kareeb

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kareeb »

Przestawienie anteny nic nie pomogło. Na dodatek odbieram sygnał z Trzeciewca z odbicia. Okna mieszkania mam skierowane w kierunku przeciwnym do w/w nadajnika i ustawiłem antenę na budynki po drugiej stronie ulicy. Mogę jednak przekręcić antenę na Chodkiewicza (wówczas lekki spadek jakości MUX-ów 1 i 2). Jednak w żadnym ustawieniu nie jestem w stanie złapać sygnału MUX3. Jak już pisałem MUX-y 1 i 2: siła/jakość ~90%/80%. Zastanawia mnie tylko fakt, że do poprzedniego weekendu z MUX3 wszystko było ok i nagle klops :(

t8mi

Re: Odp: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: t8mi »

Jak już pisałem wcześniej to samo w Grudziądzu. Po włączeniu doświetlacza cały mux3 padł.

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Potwierdzam na dziś doświetlenie MUXa 3 z Chodkiewicza robi więcej szkody niż pożytku ! U mnie Jakość MUX 1 i MUX 2 100% a MUX 3 między 0 a 20% - nie do oglądania !!!

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Panowie z Emitela może jakieś info by się przydało jak to jest z tym muxem 3 w Bydgoszczy i nie tylko - mam na myśli doświetlania ? jest problem czy go nie ma ? a może ktoś udaje że go nie ma ???

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: odziom91 »

Jest jakaś odpowiedź z UKE dotycząca MUX#3 w Bydgoszczy?

kareeb

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kareeb »

Dzisiaj rano sprawdziłem i MUX3 ponownie u mnie działa - bez żadnego ponownego skanowania czy przestawiania anteny. Siła/jakość 92/82 - obraz stabilny, bez pikselozy. Dobrze, że sygnał wrócił, ale najpierw zanik a teraz jego powrót to dziwna sytuacja.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@odziom91, żadnej odpowiedzi od UKE nie otrzymałem. :(
@kareeb, sprawdziłem i u mnie też wzrosła jakość z 79-80% na 86-88% (czyli wróciła do stanu jaki był przed czwartkowym pogorszeniem) i obraz jest bez żadnych wad. :lol:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Niestety odbiór powrócił aż do następnego razu. Zmianie uległy warunki propagacyjne - nastąpiło pogorszenie propagacji fal radiowych. Dlatego sygnał się pojawił gdyż obecnie jeden z nadajników jest odbierany na tyle "słabiej" że Wasz tuner DVB-T sobie z tym radzi ( odbiera to jak spadek zakłóceń przy którym potrafi jako tako odbierać). Jak warunki znowu się poprawią ( a niebawem to nastąpi) ponownie nie będzie odbioru. Sytuacja jest cykliczna i powtarza się co jakiś czas tak jak wszystkie zmiany zachodzące w przyrodzie.
Podostaje tłumienie sygnału kombinowanie z antenami lub zakup lepszego tunera DVB-T.
Oczywiście pisanie do odpowiednich instytucji także musi mieć miejsce.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Póki co wszystko jest oki z odbiorem... ale dostałem właśnie odpowiedź z UKE i jestem miło zaskoczony...
UKE zajęło się moim zgłoszeniem i nawet wyrazili chęć sprawdzenia jakości odbioru u mnie...
Zaraz odpiszę, choć sam się zastanawiam jak napisać, bo teraz wszystko jest oki...
Chyba wyślę im link do tego wątku :)
...w domu czeka 19elementówka na montaż na dachu, ale na razie brak czasu i klucza od włazu na dach :lol:

tombarton
Posty: 7
Rejestracja: 20 listopada 2012, o 08:50
Odbiornik: Samsung, Thomson, Dual Dab 4, Eltra Enigma, USB RTL2832U
Instalacja antenowa: antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR Bydg/RCN Solec Kuj.

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: tombarton »

Zmienia się pogoda to i odbiór się poprawia. Wychodzi na to, że wysokie temperatury nie służą elektronice.

@Bogoes - zmiana anteny z siatkowej na kierunkową rozwiązuje na pewno nie wszystkie, ale zdecydowanie większość pojawiających się od czasu do czasu problemów z odbiorem. U Ciebie też tak powinno być. Warto też spróbować uaktualnić oprogramowanie dekodera, o ile producent udostępnił taką aktualizację. Taka operacja z tego co pamiętam poprawiła znacznie stabilność którejś z serii Manty.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@tombarton... ja bym tu raczej wysokiej temperatury do tego nie mieszał, zbyt wielu ludzi miało problem w zbyt identycznym czasie 8-) , a soft aktualizuję na bieżąco (a nawet czekając na soft do swojego tunera wgrałem szybciej zaktualizowany soft bliźniaczego dekodera :lol: )
Tak tylko podsumowując całe te zamieszanie z kilkudniowym problemem z odbiorem, to powiem, że mam żal do przedstawicieli Emitela, że nie reagują na problemy zgłaszane przez użytkowników, a przypuszczam, że to oni powinni na "swoim" forum wyjaśniać powinni sprawy związane ze stroną techniczną nadawania. Chociaż na co ja liczę, już kiedyś była podobna sytuacja (spadek siły sygnału z Trzeciewca) i też nikt nie reagował na uwagi użytkowników forum Emitela i dopiero po skargach użytkowników do mediów (Gazeta Pomorska) zostały udzielone informacje do mediów.
Dobra, kończę narzekania... teraz i tak odpocznę kilka dni od telewizji.

tombarton
Posty: 7
Rejestracja: 20 listopada 2012, o 08:50
Odbiornik: Samsung, Thomson, Dual Dab 4, Eltra Enigma, USB RTL2832U
Instalacja antenowa: antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR Bydg/RCN Solec Kuj.

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: tombarton »

No nie do końca, bo zobacz, że problemy ludzi którzy też i tu na forum piszą zaczęły i skończyły się w tym samym czasie co burze i upały. Oczywiście, że absolutnie nie zrzucam winy tylko i wyłącznie na pogodę, ale z pewnością była to jedna z przyczyn, które spowodowały te problemy. Nie pozostaje nic innego, jak dalej obserwować całą sytuację.

Co do Emitela, to faktycznie brakuje tu dialogu. Nie mówię, że mają odpowiadać na każde pytanie ale w momentach kiedy pojawia się problem, tak jak tutaj, sygnalizowany przez kilka osób i to mniej więcej z tego samego rejonu, to chociaż wysililiby się na jakieś wyjaśnienia.

Zablokowany