DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

W tym przypadku Emitel nic nie namieszał, monitoruje sygnał i nie zauważyłem spadku siły... prawdopodobnie to wina propagacji sygnału.

Faktem jednak że brakuje dialogu... sam kiedyś pisałem do gazet w sprawie obniżenia sygnału i dopiero wtedy Emitel przyznał że to prawda.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

tombarton pisze:Zmienia się pogoda to i odbiór się poprawia. Wychodzi na to, że wysokie temperatury nie służą elektronice.
Wysokie temperatury jako takiego bezpośredniego wpływu na odbiór nie mają ( pomijam fakt np. przegrzania odbiornika bo to zupełnie inny temat). Natomiast fundamentalny wpływ na odbiór ma tzw. propagacja zjawiska atmosferyczne wpływające na załamywanie, odbijanie, przewodzenie i tłumienie fal elektromagnetycznych. Ludzie nie mają wpływu na te zjawiska, mogą je jedynie obserwować. Tak się składa że w porze letniej bardzo często mamy tzw. podwyższone warunki propagacyjne i obserwujemy nasilenie sie tych zjawisk najbardziej - czyli fale radiowe rozchodzą się lepiej, zasięgi stacji nadawczych się poprawiają. Odbywa się to o różnych porach dnia i różnie dla różnych częstotliwości radiowych. Obecnie cały czas od kilku tygodni mamy podzyższone warunki propagacji fal w zakresie UKF i telewizyjnych. Są też takie dni kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym czyli osłabieniem waruków odbioru. Dlatego tak ważne jest posiadanie prawidłowej instalacji antenowej.
Zainteresowanyuch tematem odsyłam do literatury i stron poświęconych tzw. "Dixingowi" i zagadnieniom związanym z propagacją troposferyczną.
W internecie jest wiele map pokazujących obszary podwyższonej propagacji. Takie rzeczy prognozuje się podobnie jak prognozy pogody.

Jarcha

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Jarcha »

Znowu nie odbieram MUX-3 :( siła skacze 0 - 93%, jakość 0%.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Obróć antenę na toruński nadajnik przy ulicy Ceramicznej i będziesz odbierał MUX-3 a Trzeciewiec tyłem spokojnie odbierzesz.

Jarcha

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Jarcha »

Jeszcze wczoraj było wszystko ok jakość 100%.

Masz teraz MUX-3?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Ja w Bydgoszczy mieszkam (ale mam rodzinę w Toruniu więc znam też te problemy z DVB-T) u nas są 2 silne nadajniki MUX-3 i trzeba też kombinować z ustawieniami anten - tak jak koledzy wyżej pisali są takie a nie inne warunki propagacji latem i trzeba się dostosowywać przestaw antenę na Komin w Grębocinie i powinno być ok a może przy okazji złapiesz DVB-T z Sierpca :)

Bawar

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bawar »

Witam panowie/panie.
Jestem tu nowy , mam pewien problem od pewnego czasu z MUX 3 kanał 36
Mieszkam w Mogilnie wiec same południe naszego województwa antena tradycyjnie na Trzeciewiec .
Sygnały MUX1 i MUX2 po 100% i jakości także 100% . MUX 3 sygnał 95-100% jakość na antenie kierunkowej od 5- 90 % obecnie na siatkowej 0-40-70 % w czym może byc problem ?
Z mapki tutaj
http://www.przelaczenie.eu/mapy/kujawsk ... w5l4o5p5l5
wynika iz nie powinienem mieć w ogóle sygnału z Trzeciewca natomiast Żółwieniec powinien dawać idealny sygnał lecz jednak wolałbym nie przestawiać anteny i ciągnąć z Trzeciewca choćby z racji TVP Bydgoszcz. Panowie prosze o radę .
Pozdrawiam.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Antenix »

Antenę spokojnie możesz przestawić na Żółwieniec, bo tam też nadają TVP Bydgoszcz w MUX 3. Do anteny włóż symetryzator, a zamiast zasilacza załóż zwykłą wtyczkę antenową.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Skoro masz problemy z odbiorem C36 to widocznie sygnał z Trzeciewca akurat u ciebie jest jeszcze dosyć silny a antena siatkowa słabo tłumi silne sygnały wsteczne od Żółwieńca i dlatego masz kłopot z odbiorem.
Przestaw anteny na Żółwieniec. Z tego nadajnika jest także nadawany na C36 MUX-3 z TVP Bydgoszcz synchronicznie z Trzeciewcem.
Z anten powyciągaj przedwzmacniacze i pozmieniaj wtyczki na zwykłe telewizyjne (bez zasilaczy). Gdybyś się mocno upierał przy Trzeciewcu to pozostaje wymiana anteny siatkowej na kierunkową ale w Twoim przypadku mija się to z celem.

Bawar

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bawar »

Witam ponownie.
Dziękuje za podpowiedzi .
Wcześniej posiadałem antenę typu yagi ale sytuacja była podobna ja teraz na tej siatkowej.Nawet na antenie kierunkowej mimo iz przez budynek także mogłem ściągać sygnał z Zółwienca fakt lekko gorszy był sygnał ale zawsze .
Zapomniałem natomiast dodac iż po drodze mam jeszcze dodatkowo wzmacniacz aktywny, pisaliście o zbyt mocnym sygnale i skreciłem na minimum wzmocnienie. Sygnał na wszystkich MUX-ach spadł do 95% natomiast linki na MUX 1 i 2 mam po 100% a MUX 3 od 35 do 70%, sporadycznie tylko pojawia się siatka na ekranie .
Wniosek taki iż faktycznie był raczej zbyt mocny sygnał z rejonu Konina ...który negatywnie wpływał na sygnał z Trzeciewca ...z biegiem czasu jeszcze zmniejszę czułość sygnału poprzez wstawienie w antenę symetryzatora , puki co jest ok
Dziekuję za pomoc ;)

frelik

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: frelik »

Witam. Mam pewien problem/pytanie. Otóż kupiłem ostatnio dekoder DVB-T cyfrowego polsatu (dokładnie T-HD 210) i wykrywa mi tylko 8 kanałów: Polsat News, Sport, Sport Extra, Polsat Film, Comedy Central, Kino Polska, TVP Seriale, Nickelodeon ( w tym kanały które otrzymuje przez jakiś czas za darmo z pakietu "extra"). Nie wiem dlaczego nie wyszukuje mi reszty kanałów takich jak: TVP, TVP2, TVN itd. Dodam, że jestem ciemny w temacie DVB-T i dlatego właśnie potrzebuję pomocy. Dodam, że mieszkam w Toruniu. Do tych kanałów które odbieram wystarczyła mi bez problemu antena pokojowa. Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Railroad »

Zainstaluj antenę zewnętrzną.

frelik

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: frelik »

Podpowiesz mi w którą stronę musi być skierowana?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: belzebiusz »

W stronę obiektu Bydgoszcz/Trzeciewiec.
Tu możesz sobie wyznaczyć konkretny kierunek ze swojej lokalizacji + profil terenu do nadajnika:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Przypominam jutro od 6:15 do 15:00 konserwacja Trzeciewca radiowo-telewizyjna gdyby ktoś miał problem z odbiorem MUX1-2 bo MUX3 nie powinien zniknąć chodzi mi oczywiście od doświetlenia a pojutrze konserwują Konin Żółwieniec w tych samych godzinach co Trzeciewiec.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Dzięki za przypomnienie, brak sygnału z Trzeciewca.

Nowid

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Nowid »

Witam, wczoraj w godzinach wieczornych ku mojemu zaskoczeniu gdy włączyłem telewizor na każdym programie pojawił się komunikat brak sygnału
próbowałem od nowa wyszukiwać kanały jednak łapie tylko 9 w tym wszystkie zakodowane
wcześniej nie miałem tego typu problemu

@down
gotowe
Ostatnio zmieniony 13 września 2013, o 14:07 przez Nowid, łącznie zmieniany 1 raz.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: penknife »

:idea: a może tak kolega Nowid uzupełni profil o lokalizację, odbiornik i dane instalacji antenowej, bo niestety fusy się skończyły, a szklana kula pojechała na przegląd gdyż nieprawidłowo pokazywała

@up
jeszcze nie: lokalizacja i co w antenie(wzmacniacz czy symetryzator) oraz wysokość zawieszenia nad poziomem terenu, jak również jaki kabel(przepisz nadruk; czy nie łatany/dosztukowany/...) oraz czy antena przypadkiem nie ma zasłoniętego sygnału przez las/inne budynki/...

Nowid

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Nowid »

przez rok było dobrze, myślisz że z dnia na dzień wyrósł blok który zasłonił mi sygnał ?
mieszkam na 4 piętrze nic nie zasłania sygnału, dekoder wyszukuje tylko 9 zakodowanych programów, z tego co wyczytałem jest to mux 4 mobile
co do kabla to ani nie był, ani nie jest nigdzie łączony, antena ma wzmacniacz

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Dopisz jeszcze w profilu jak daleko jesteś od nadajnika w Trzeciewcu.

Możliwe że zakłóca sygnał doświetlenie z MUX 3, wtedy usunięcie wzmacniacza może pomóc.

Zablokowany