DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: majkeljot »

A cóż to się dziś dzieje. MUX3-brak, MUX2-50% a MUX1 jakieś 80%. Nigdzie nie znalazłem planowanej konserwacji na dzień dzisiejszy. Co jest grane???

macpel

MUX 3

Post autor: macpel »

Czy ktoś wie co się dzieje z MUX3 ? Od kilku dni sygnał pływa od 0 do 30%. Pozostałe Muxy OK.

divhashmorex

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: divhashmorex »

Hej,
Do wczoraj, jakość MUX3 była stabilna i wynosiła 100%. Niestety od około 30 minut, na MUX 3 nie mam w ogóle sygnału (siła 0%, jakość 0%).
Chciałbym dowiedzieć się, czy problem ten dotyczy także innych użytkowników?

EDIT: Teraz zarówno jakość jak i siła strasznie skacze. Sprawdziłem, dzwoniąc do cioci i okazało się, że u nich jest podobnie (pikseloza, siła skacze).

EDIT2: I ponownie 0%, skacze raz na 0, a po jakimś czasie jest niestałe i ciągle skacze pomiędzy 30, a 90%. Zdarza się pikseloza.

Czy ktoś jeszcze ma podobne problemy?

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: majkeljot »

Może stało Ci się coś podobnego do mnie (opis 2 posty wcześniej) U mnie okazało się, że przewróciła się antenka i leżała na parapecie strychowego okienka. Teraz lepiej umocowana znowu działa wyśmienicie.

Protre'K

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Protre'K »

Witam,
Dzwonił do mnie wczoraj znajomy, który odbiera DVB-T z Kołowa w okolicach Myśliborza Wielkiego - to jest blisko Dobieszczyna i Nowego Warpna. Praktycznie nie można było oglądać MUX3, pozostałe dwa MUX 1 i MUX2 pracowały idealnie. Antena jest zamontowana na dachu, tak więc nie było mowy o przestawieniu się jej. Problemy z MUX3 (kanał 48) zaczęły się parę dni temu, czy ktoś wie czy w Kołowie zmieniono parametry sygnału ?? Będę wdzięczny za info.

mkowalczuk
Posty: 42
Rejestracja: 15 października 2010, o 09:33

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mkowalczuk »

Okolice Pyrzyc - to samo. Odbiór mocno zakłócony lub zero obrazu. Siła sygnału 100%, a jakość od: 0 do 60 % w zależności od mux-a
Coś zakłóca sygnał czy co? Może jakiś UKE trzeba zawiadomić?
:(

divhashmorex

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: divhashmorex »

majkeliot, nie - antena się nie przewróciła. Była ustawiona na strychu i jak była położona tak nadal do chwili zmiany położenia została. W tamtej chwili była idealnie skierowana na nadajnik (wszystkie MUXY jakość 100%, MUX3 siła 91%, pozostałe 100%).
Po krótkim czasie (ok. 30 godzin) braku sygnału na MUX3 (i ofc idealnym na pozostałych), przestawiłem antenę, w taki sposób, że zamiast celować w nadajnik, celuje w powierzchnię nad nim (antena skierowana jest zdecydowanie powyżej nadajnika). W rezultacie, wszystkie MUXy są dostępne, ale MUX1 ma nieregularną jakość (90-100%). Siła sygnału MUX3 zmalała do 85% (i skacze pomiędzy 84, a 86%).

To co wyprawia się z cyfryzacją w Polsce, od KRRiT zaczynając, a na Emitelu kończąc to chyba jakiś precedens na skalę światową. Po prostu brak słów (bo gdyby miały być użyte, to skończyłoby się na wyzwiskach i banicji).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie wydaje mi się abyś miał wiedzę o cyfryzacji na świecie dającą podstawę do twierdzenia o jakimś precedensie na skalę światową w poczynaniach Emitela. Słusznie natomiast zauważyłeś, że na tym forum słowa należy dobierać rozważnie i z kulturą, inaczej banicja pewna. I tego się trzymaj.
Wracając do kwestii odbioru MUX3 - po stronie nadawczej wszystko jest OK, emisje są na bieżąco monitorowane. Natomiast wątpliwości budzi Twój sposób odbioru przez antenę o wysokim zysku zamontowaną na strychu. Instalacja anteny zalecana jest na zewnątrz budynku i dla takich warunków planowane są wszystkie emisje. Montaż anteny w budynku może skutkować zwiększoną podatnością na zmiany propagacji, odbicia sygnałów od różnych przeszkód, jakiekolwiek zakłócenia pochodzące od urządzeń domowego użytku itp. Jak sam napisałeś, drobna korekta jej ustawienia mocno wpłynęła na parametry odbioru wszystkich 3 MUX-ów, co jasno dowodzi wpływu najbliższego otoczenia (strych, dach,...) na jakość odbioru. Sugeruję najpierw zainstalować antenę zgodnie z zasadami poprawnego montażu, w innym przypadku uwagi co do jakości odbioru posiadają znikoma wartość. Poprawny dobór anteny i miejsca jej instalacji jest kluczowym czynnikiem wpływającym na stabilność odbioru.

@mkowalczuk - proszę uzupełnić swój profil o lokalizację i zestaw odbiorczy http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258 Inaczej trudno cokolwiek doradzić/pomóc.

mkowalczuk
Posty: 42
Rejestracja: 15 października 2010, o 09:33

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: mkowalczuk »

Jarosław Bałuka - dzięki za chęć udzielenia pomocy:-)
Problem rozwiązałem.
Sygnał z Kołowa odbierany w Przelewicach. Wysokość anteny ok 6 m nad poziomem gruntu. Antena siatkowa ze wzmacniaczem 35dB. Od początku było OK, ale od jakichś dwóch tygodni: zaczęły się kłopoty.
Założyłem obserwując siłę sygnału i jego jakość, że dostaję jakieś zakłócenia. Zmieniłem na antenę: Synaps AHD 343 bez wzmocnienia.
Aktualnie siła sygnału 70-93% w zależności od MUX-a.
Jakość sygnału 100%
Minus jest jeden: Żona warczy widząc odstającą od muru antenę :-(

Wydaje się, że to potwierdziło moje przypuszczenia.
Tak na marginesie: ktoś jeszcze dba o czystość eteru?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarosław Bałuka »

Teoretycznie UKE więc w razie stwierdzenia zakłóceń należy ich powiadomić.
Cieszę się, że udało się z anteną, często właśnie wzmacniacz jest źródłem problemów.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: tajemnicapanstwowa »

Byłem ostatnio u znajomego w okolicach Polskich Marynarzy w Szczecinie.
Blok 2 piętra, telewizor na parterze.

Antena pokojowa ze wzmacniaczem niedaleko okna (na szafie, niżej niemal nic nie odbierała) + Samsung UE40EH5300
Przy wyłączonym wzmacniaczu siła 20-30% jakości jak można się domyślić brak.
Gdy wzmacniacz jest włączony MUX1 i MUX2 bez problemu odbierają z mocą 80-90% jakością 100% (czasowe pikselowanie zapewne z powodu przesteru i zakłóceń, kwestia dokładniejszego ustawienia wzmacniacza i lokalizacji anteny) natomiast MUX3 niestety mimo kilku prób wyszukiwania - bez rezultatu. Owszem wyszukiwanie zatrzymuje się na dłuższą chwilę na K48 ale nie znajduje na nim żadnych kanałów.

U mnie na 15cm "patyku" (magnetyczny przypięty od strony nadajnika do parapetu na zewnątrz na 8 piętrze bloku, brak żadnych przeszkód terenowych) i 3 łączeniami po drodze + LG M2352D-PZ - moc ok. 90%-95%, a jakość 100%. Na paskach przy podglądzie wszystkich multipleksów widać jednak, że MUX3 mimo wszystko moc ma niższą bo ma tylko 82%... Rozumiem wysoki kanał, ale żeby była aż taka różnica?

Moim zdaniem coś jest chyba nie tak z MUX3... Mimo, że w teorii moc jest taka sama to najwidoczniej wyższy kanał nadawania powoduje problemy...

rafmik
Posty: 28
Rejestracja: 30 sierpnia 2011, o 16:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: rafmik »

Witam

Mam następujący problem.

Rodzice mają 2 TV.
Jeden podłączony do anteny znajdującej się na dachu - wszystkie MUXy chodzą ok.

Drugi TV podłączony jest do anteny wewnętrznej ze wzmacniaczem. Z przyczyn lokalizacji pokoju, antena jest skierowana w stronę Kołowa, ale "patrzy" w ścianę. Bez wzmacniacza nie odbiera nic. Po włączeniu wzmacniacza bez problemów chodzą dwa MUXy.
Nie ma natomiast kanałów typu Polsat, TVN - czyli nie widzi MUX 2 :(

Ktoś wie dlaczego tak jest? Przecież moc nadajnika MUX 2 jest identyczna jak MUX 1 (a przy tym moc sygnału jest ok).

Nie jest to winą anteny, bo po przeniesieniu na drugą stronę mieszkania (antena wew na parapecie skierowana w stronę Kołowa) jest wszystko ok.

Co jest nie tak?:(

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Ja tu raczej widzę winę w telewizorze (głowica), ale mogę się mylić. Poza tym ta ściana coś mi nie pasuje. Przenieś telewizor do tego pokoju gdzie jest O.K i sprawdź, będziesz wiedział wszystko.
Jak będzie wszystko grało dać rozgałęźnik poprowadzić kabel (ja mam kable w listwach przypodłogowych położone) i podłączyć drugi TV do instalacji antenowej anteny z dachu.

Czasami lepiej, wygodniej jest drugi kabel zrzucić z dachu po zastosowaniu rozgałęźnika przypuszczającego prąd na jednej gałęzi do wzmacniacza jeśli takowy jest do drugiego pokoju, niż ciągać się z kablami po mieszkaniu.

rafmik
Posty: 28
Rejestracja: 30 sierpnia 2011, o 16:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: rafmik »

TV też jest ok, przenosiłem do drugiego pokoju całość (TV + antena), wcześniej na działce identyczny zestaw bez problemu łapał wszystkie MUXy.

Ten TV to nówka sztuka - 22" Samsunga (kombo monitor+TV)

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

To tylko podłączyć kabel jak wyżej opisałem z anteny dachowej. Widać, że odbiór z odbicia (ściana) nie sprawdza się.
Mam taki monitor, lub podobny Samsunga również, tylko 24". Działa na nim DVB-T bez zająknięcia.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: tajemnicapanstwowa »

mux 2 - brak odbioru.
Ktoś jeszcze ma problemy? Inne z Kołowa działają bez zarzutu, a ten mimo mocy 85-90 pokazuje max. 1 procent jakosci.
Przez chwilę myślałem, że to wina tropo z Berlina, ale tropo minęło a odbioru dalej nie ma...

----
Edit:
Z zakłóceniami, ale wraca powoli wszystko do normy, o ile stabilny w miarę obraz i jakość 15-20 procent to dobre określenie...

Jarekk

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarekk »

Mieszkam w Kołczewie koło Wolina.
Jakość odbioru poszczególnych kanałów różni się znacznie.
siła sygnału - jakość sygnału
Kanał 34 - 100% - 100%
Kanał 41 - 96% - 100%
Kanał 48 - 90% - 30%

Dlaczego ten kanał 48 jest taki słaby?
A tu jest TVP1 HD i TVP2 HD niestety

Może antena nadawcza kanału 48 jest trochę niżej położona?

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: tajemnicapanstwowa »

W teorii, w dużym uproszczeniu im wyższy kanał tym mniejszy realny zasięg. Przy takiej mocy jedyne wytłumaczenie to jakieś zakłócenia np. odbicia

ja np. tak mam z MUX2 jak podepnę antenę na Niemcy.
A anteną "niemiecką" moc 80-90 jakość 20-50, a bez niej moc 90 jakość 100
A MUX3 też u mnie na najmniejszą moc.

Wcześniej pisałem, że mój znajomy ma podobny problem - MUX1 i MUX2 z miejscowymi przycięciami, a MUX3 w ogóle nie odbiera.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Na teraz 13:40 MUX3 w ogóle padł? Najpierw trąbią od tygodnia żeby przeinstalować odbiorniki w sobotę, a za chwile wyłączają MUX3. I JAK TU LUDZIOM CO SIĘ NIE ZNAJĄ POMÓC. Jestem właśnie u 80-cio letniej babci i nie wiem co robić, bo EmiTel nie raczy nic powiadomić o wyłączeniach.

W tej chwili włączyli 13:55, ciekawe ile takich awarii jeszcze dzisiaj będzie?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: belzebiusz »


Zablokowany