Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Drekan »

Tylko dlaczego w opinii Cyfrowego Polsatu nie ma wzmianki o standardzie DVB-T2 HEVC? :?:

Co się tyczy szerokopasmowego internetu, telekomy od wielu lat stosują strategie skupowania częstotliwości, nie by z nich skorzystać, tylko by zablokować konkurencję. W takiej sytuacji, gdyby poprzednia prezes UKE Anna Streżyńska, nie wprowadziła 4 operatora Play, nadal płaciliśmy za połączenie 1,99 zł/min (i słyszelibyśmy, że taniej się nie da). W takiej sytuacji, nie ma znaczenia, ile częstotliwości przeznaczymy na szerokopasmowy internet, ale ile konkurencyjnych podmiotów je zyska. :?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

Drekan pisze:No to mamy po konsultacjach, jednak nie rozumiem czemu przekopiowanie kilku opinii do plików PDF, trwało UKE tak długo?
1. Są wakacje.
2. Musieli streścić wypowiedzi, w podsumowaniu.
Drekan pisze: Spodziewałem się, może UKE odniesie się jakoś do nadesłanych opinii, albo postara się je podsumować. Niestety nadal nie wiemy jakie są zamiary UKE w sprawie 2 dywidendy cyfrowej.
UKE nie decyduje nt. drugiej dywidendy cyfrowej. UKE przeprowadziło konsultacje publiczne a od rozstrzygnięcia mamy parlament. UKE przedstawi swoją opinię posłom sejmu. Nawet jeżeli parlament rozstrzygnie, że pasmo 700 MHz na razie nie będzie wykorzystywane dla LTE, to nie można je wykorzystać ze względu na WRC-15. Zasoby są zablokowane do 2015 r.

Jeżeli UKE nie może przydzielić częstotliwości na 10 lat, to Krrit nie może zrobić konkurs na nowy MUX.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie wszystkich multipleksów na kały poniżej 700 MHz. Na pozostałych można by stworzyć MUX-5 o zasięgu mniejszym niż pierwsze multipleksy.
Drekan pisze: Polsat blokujący częstotliwości 4 multipleksu, proponuje równoległą emisję w standardzie DVB-T MPEG4 i DVB-T2 HEVC w wysokiej rozdzielczości.
Jeżeli Polsat chce DVB-T2 HEVC, to niech przedstawi sprzęt do oglądania DVB-T2 HEVC. O ile się orientuję, chipsety są dostępne dla sprzętu do odtwarzania filmów z sieci. Czy ten chip nadaje się do odbioru DVB-T2? Niektóre kraje zapowiadają przejście na nowy standard w roku 2017/2018. Sprzęt do odbioru DVB-T2 AVC jest dzisiaj dostępny w przystępnej cenie. Uruchomianie kanału w DVB-T2 HEVC w ciągu następnych miesięcy jest niemożliwe. Skąd treści? Chyba że uruchomią tylko jeden kanał. DVB-T2 HEVC będzie wpierw używane żeby zwiększyć ilość programów a nie ich jakość.

2012: Why 4K TVs are stupid
http://reviews.cnet.com/8301-33199_7-57 ... re-stupid/

2013: Why Ultra HD 4K TVs are still stupid
http://reviews.cnet.com/8301-33199_7-57 ... ll-stupid/
Drekan pisze: Sprytne posunięcie, prędzej czy później czeka nas przejście na nowszy standard i zamiast zrobić to jednym krokiem, proponują kosztowny simulcast.
Drekan pisze: Telekomy zgodnie z oczekiwaniami chcą więcej częstotliwości pod internet.
Częstotliwości pod LTE powinny być tylko rozdawane, jeżeli LTE umożliwi dla każdego 1 000 Mb/s. Zanim standard ten jest nieudolny, powinni nadal szukać w laboratoriach nowego rozwiązania.
Przecież nie możemy co rok nadawać operatorom sieci komórkowych dalsze pasma, żeby znowu uruchomili jakiś standard, który przed uruchomieniem jest już za wolny. Niech wykorzystają częstotliwości używane dla GSM do LTE. Jeżeli rząd „rozdaje” zasoby, to niech tak w przypadku DVB-T zmusi operatorów do pokrywania białych plam.
Drekan pisze: Osoby prywatne opowiadają się głównie za radiodyfuzją. Co się tyczy podejrzanych e-maili, podejrzewam, że ktoś przypadkowo dowiedział się o konsultacjach i postanowił zebrać opinie wśród znajomych. Zapytał, czy wolą szerokopasmowy internet, czy więcej kanałów telewizyjnych. Siadł do komputera i hurtowo wysłał wszystkie opinie zmieniając tylko dane osobowe. Inaczej trudno wyjaśnić różne stanowiska, przy takiej samej treści opinii.
Dziwne, że wszędzie pytają o PESEL a tu nie?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: adac »

Dla mnie najbardziej zrozumiałe i czytelne jest stanowisko nadawców telewizyjnych, skłonny jestem je poprzeć z pewną modyfikacją:
- prawie każdy nadawca widziałby następne multipleksy na wyłączność dla siebie, a można to trochę zmienić ;) , czyli dla każdego po jednym kanale HD.
Można też przyjąć inną zasadę: następny multipleks z pierwszeństwem udziału dla nowych graczy, z konieczności byli by to nadawcy z zagranicy.

Wspólne opinie które znalazłem są takie:
▫ utworzenie następnego bezpłatnego multipleksu jest zupełnie nieopłacalne ze względu na coraz mniejszy rynek reklamowy. Istnieją obawy, czy wszyscy dotychczasowi nadawcy utrzymają się do końca koncesji, a nowi nie widzą w tym interesu.

▫ radiodyfuzja stanowi najlepszy jak dotychczas sposób dotarcia do masowego odbiorcy, którego nie zastąpi szerokopasmowy internet. Sieć internetowa ze swojej zasady nie jest przeznaczona do transmisji multimedialnych na szeroką skalę, i już teraz bez telewizji widać objawy zapychania łączy.
Internet radiowy jest jak na razie z limitami a operatorzy zastanawiają nawet nad wprowadzeniem limitów w internecie stacjonarnym. To stawia pod znakiem zapytania dostępność telewizji przez internet.

▫ następny kodowany multipleks to przede wszystkim dodatkowy kanał dystrybucji programów cyfrowych, a więc zjawisko bardzo korzystne dla odbiorcy. Dotychczas rolę takiego kanału pełnią głównie kablówki które nie docierają i nie będą w docierać wszędzie.
Naziemny multipleks jest łatwy do odbioru i może objąć zasięgiem tysiące odbiorców, a dla tych którzy dotychczas byli 'skazani na kabel' pojawi się wreszcie konkurencja.

▫ naziemna dvb-t jest u nas na etapie wzrostu i cieszy się dużym zainteresowaniem, wbrew wcześniejszym prognozom.
Nadawcy zwracają jednak uwagę, że aby to utrzymać trzeba wprowadzać atrakcyjną ofertę: technicznie (HD) i programowo.
Inaczej nastąpi spadek zainteresowania a telewizja z mało atrakcyjnymi programami i w przestarzałej rozdzielczości SD stanie się medium niszowym, skazanym na wymarcie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: belzebiusz »

Max van Org pisze:
Drekan pisze:No to mamy po konsultacjach, jednak nie rozumiem czemu przekopiowanie kilku opinii do plików PDF, trwało UKE tak długo?
1. Są wakacje.
2. Musieli streścić wypowiedzi, w podsumowaniu.
A niby gdzie oni streścili tutaj (http://www.uke.gov.pl/wyniki-konsultacj ... owej-12825) wypowiedzi :?:
Wrzucili tylko kopie pism, które otrzymali.

DVBManiak

Re: Odp: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVBManiak »

Może to zabrzmi absurdalnie co teraz napiszę, ale często się zastanawiam czemu nie może być 1 kanał dla wszystkich nadajników w Polsce? Np. MUX-1 ze wszystkich nadajników na k.21, MUX-2 na k.30, MUX-3 na k. 40 - taki jeden wielki SFN dla całego kraju. I jaka oszczędność pasma. Kanały co podałem oczywiście są przypadkowe.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Bogoes »

...no może poza mux3- TVP Regiony ;)
Sam się zastanawiałem nad tym widząc rosnące nadajniki doświetlające, niektórzy są nawet w zasięgu 3 nadajników na tym samym kanale, np okolice Włocławka k.36 z Trzeciewca, Żółwieńca i pl.Wolności we Włocławku

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

To nie jest absurdalne, ale wracając do historii wdrożenia telewizji cyfrowej w Polsce, nikt nie chciał SFN-ów. Powodem jest zmniejszenie przepływności. Nadawcom polski zależało żeby było mało nadajników, a ludzie inwestowali w wielkie anteny na dachu.

Jeszcze 10 lat temu nadawcy nie chcieli naziemnie telewizji cyfrowej. Dlatego sieci mamy takie jakie mamy. Hiszpania zaczęła korzystać z DVB-T w roku 1998, Wielka Brytania chyba rok później. Te kraje miały na konferencji RRC-06 doświadczenie z DVB-T. Oni wiedzieli jak chcą ukształtować sieci.

Negatywny przykładem są Niemcy. Oni stworzyli na kanale 5C SFN dla radia cyfrowego. Jeszcze parę lat temu przedstawili oni mapy z 8 sieciami DAB. Na najnowszych mapach jest tych sieci tylko sześć.
Tak długo zamieniali się ze sąsiadami kanałami, aż pozostały 2 sieci ogólnokrajowe, dwie regionalne i 2 lokalne. Jedna sieć ogólnokrajowa działa na kanale 5C w całym kraju od Kołbaskowa na granicy Polskiej, do Weil nad Renem/Saint-Louis/Basel na granicy 3 krajów Francji, Niemiec i Szwajcarii. Druga sieci to 7B południowa Bawaria i Badenia-Wirtembergia, 8A 5 krajów związkowych na północy, 9B to obszar landów w całości i 3 landy do połowy.

Nie wiem czy był użył na cel SFN-u ogólnokrajowego jeden z kanałów, które ty przedstawiłeś. Ale użyłbym K35 poza województwami Warmińsko-Mazurskim, północą część Podlaskiego, Śląskim i częścią Małopolski. Inaczej mówiąc musieliśmy by zamienić jeden kanał z Rosją i jeden ze Słowacją. Kanał 43 też nadaje się.

Tak długo jak nasi nadawcy myślą tylko a zachowaniu status quo a nie o szansach, które otrzymają przez wdrążenie nowych technologii, to nic nie zmieni się. Najlepszym przykładem jest Baria, gdzie jest dużo rozgłośni lokalnych. Regulator rynku tam tak zaplanował kanały DAB, że rozgłośnie lokalne można przenieść do multipleksów. A co jest u nas? Całe województwo jeden kanał (np. Lubuskie, Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Podkarpackie i Małopolskie). Jakby nie było wiadomo, że w Pomorskim jest podział rynku na Trójmiasto i Słupsk/Lębork/Chojnice. W Małopolsce mam podział na Rabkę/Zakopane i Kraków. W Lubuskim mam podział na Zieloną Górę i Gorzów.

Czesi mają jeden multipleks radiowy o zasięgu ogólnokrajowym na 12C (zachód) i 12D (wschód). Zamiast przydzielić nadawcom ogólnopolskim jeden kanał DAB a regionalnym inny, Polskie Radia otrzymało znowu dywan orientalny, co 150-200 km zmiana kanału. To jest polityczna/administracyjna nie udolność kształtowania rzeczywistości.

Najpóźniej z prowadzeniem DVB-T2 wielkie SFN-y będą rzeczywistością również w naszym kraju.

Przykład wdrążenia dużego SFN-u:
http://nrw.ueberallfernsehen.de/fileadm ... 5x1233.jpg
K29: Wesel, Dortmund, Essen, Langenberg, Düsseldorf, Köln, Bonn
K48: Kleve, Wesel, Dortmund, Essen, Langenberg, Wuppertal, Düsseldorf

______________________________________

Scrambling for the sweet spot in UHF
http://apps.ero.dk/eccnews/aug-2013/index.html

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Drekan »

Max van Org pisze:UKE nie decyduje nt. drugiej dywidendy cyfrowej. UKE przeprowadziło konsultacje publiczne a od rozstrzygnięcia mamy parlament. UKE przedstawi swoją opinię posłom sejmu. Nawet jeżeli parlament rozstrzygnie, że pasmo 700 MHz na razie nie będzie wykorzystywane dla LTE, to nie można je wykorzystać ze względu na WRC-15. Zasoby są zablokowane do 2015 r.
Właśnie o to chodzi. :!:
Jakie jest oficjalne stanowisko UKE w kwestii drugiej dywidendy cyfrowej? :?:

Nie koniecznie pasmo jest zablokowane. Można tak jak w Czechach, przydzielać kanały pod multipleksy "regionalne", zaznaczając że urząd nie może gwarantować tych częstotliwości po roku 2015. Przy czym "Regionalna Sieć 7" w Czechach ma niemal ogólnokrajowy zasięg :shock:
Max van Org pisze:Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie wszystkich multipleksów na kały poniżej 700 MHz. Na pozostałych można by stworzyć MUX-5 o zasięgu mniejszym niż pierwsze multipleksy.
Pytanie czemu Czesi potrafili zmienić plany i znaleźli niskie kanały dla ostatnich nowych nadajników 3 i 4 multipleksu (po wypłynięciu kwestii 2 dywidendy). W Polsce nic nie zrobiono by jeszcze przed ASO przenieść wszystkie ogólnokrajowe multipleksy na najniższe kanały zgodne z GE06. Dla widzów i nadawców korzystniejsze byłoby przeniesienie wtedy emisji na niższe kanały. 8-)
adac pisze:Wspólne opinie które znalazłem są takie:
▫ utworzenie następnego bezpłatnego multipleksu jest zupełnie nieopłacalne ze względu na coraz mniejszy rynek reklamowy. Istnieją obawy, czy wszyscy dotychczasowi nadawcy utrzymają się do końca koncesji, a nowi nie widzą w tym interesu.
A JA mam fabrykę nożyczek i twierdzę,że na rynku nie ma miejsca dla kolejnej firmy produkującej nożyczki, dlatego domagam się by zablokować powstanie konkurencji. ;) Na poważnie, o tym czy na rynku nie ma miejsca dla nowych nadawców w NTC, powinien zdecydować wolny rynek. Ilość chętnych na miejsca w 1 multipleksie pokazuje, że wielu nowych nadawców jest gotowych zaryzykować i nadawać w multipleksie DVB-T. :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

Zastanawiam się, czy oczekuję od UKE „punktu widzenia” albo „sposób rozumienia czegoś”. Stanowisko jest opinią. Od UKE oczekuję przedstawienie faktów i różnych rozwiązań z wyliczeniem może nawet monetarnym . Niech parlament rozstrzygnie. Niech ktoś wyliczy jakie są zalety ale też jakie wydatki i możliwe przychody/wpływy do budżetu.

Nie gwarantowanie częstotliwości na dłuższy czas przy przydzielaniu koncesji na 10 lat jest w Polsce problemem. Wiesz może jak wysokie są opłaty koncesyjne w Czechach? Jeżeli podmiot otrzyma koncesje na 10 lat a po 3 lat odbiorą mu koncesję, to kto zapłaci za inwestycje w nowe nadajniki? Przecież koszt inwestycji jest rozkładany na czas 10 lat. Czesi znajdą rozwiązanie.

Dlaczego Czesi znaleźli częstotliwości poniżej 694 MHz dla swoich sieci nie mogę odpowiedzieć. W Polsce w większości lokalizacji nie ma problemu ze zmianą częstotliwości dla MUX-1 – MUX-4 oprócz w woj. Śląskim i Dolnośląskim a z kim mamy tam wspólną granicę?

W Polsce nie można było przenieść częstotliwości przed ASO, bo temat pasma 700 MHz został przyspieszony na WRC-12. Wcześniej uważano że pasmo 700 MHz będzie oddane pod LTE wiele lat później. Na razie napędza polityka sprzedanie tego pasma, bo oczekuje przychody do pustych kas państwowych. Nawet operatorzy sieci telekomunikacyjnych nie są aż tak chętni. Rząd sprzedaje złote sztućce z kredensu ale kto je nabędzie, ma czekać parę lat aż będzie mógł je używać.

Plan ASO jest tak rozciągnięty w czasie, że sposób konsumowania mediów uległ już zmianie. Właściwie wszystkie multipleksy powinny być dostępne w aglomeracjach na przenośnych odbiornikach. Dzisiaj mamy lekkie smartfony i tablety z wielkimi ekranami. Dostępne są odbiorniki do tych urządzeń. Jedyny operator sieci, który umożliwia odbiór mobilny kasuje za niego pieniądze. Jeszcze 10 lat temu pisali ludzie na forach, że przecież widzowie mobilnej tv przewrócą się jak będą patrzeć na ekran. Dzisiaj wydaje się to śmieszne, jak widzimy ile młodzieży czatuje chodząc po mieście.

Wszystko uregulowane prawnie. Mamy plan na 5 lat, jak za czasów PRL-u. Teraz wyobraź sobie, że było by inaczej. Przecież O. Rydzyk prowadziłby jeszcze więcej procesów przeciwko Krrit i UKE.

Więcej kanałów nie oznacza że będzie lepsza oferta, tylko będzie większa. Ilość nie oznacza jakość. Jak masz na skrzyżowaniu 4 fastfoodów to nie oznacza, że możesz zjeść sushi, bo wszyscy mają frytki i hamburgiery.

Oczywiście że możesz uruchomić dalsze multipleksy. Ale jeżeli rynek reklam tv to suma x a nadawanie 6 multipleksów to suma wyższa niż x, to skąd mają te pieniądze na utrzymanie NTC pochodzić? Że wysokie opłaty koncesyjne (UKE/Krrit) i utrzymanie sieci DVB-T to nie mała suma uwierzył O. Rydzyk po otrzymaniu koncesji. Powinni uruchomić dalszy multipleks ogólnokrajowy i jeden lokalny tam gdzie są chętni i zrobić przerwę. Nikomu nie służy rozbudowa wielu sieci, jeżeli za parę lat okaże się, że dochody są za małe i nadawcy będą rezygnować. Dokładnie taka sytuacja jest obecnie w Niemczech. Nadawcy publiczno-prawni zamykają kanały tematyczne a RTL rezygnuje z DVB-T.

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: adrjannn »

Najpóźniej do końca 2016 roku 90 procent powierzchni Polski znajdzie się w zasięgu szybkiego mobilnego Internetu. Na zawsze zmieni to sposób w jaki korzystamy dziś z mobilnego dostępu do sieci. Gdziekolwiek się znajdziemy, nasz smartfon będzie pracował tak, jak dziś podłączony do sieci wifi. Wszystko dzięki częstotliwościom z zakresu 800 MHz, których proces sprzedaży właśnie ruszył.
http://magdalenagaj.natemat.pl/72427,po ... -nadchodzi

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: AdamP »

Skoro proces sprzedaży już ruszył to znaczy, że konsultacje były "ściemą". Większość opinii za radiodyfuzją a częstotliwości sprzedaje się pod LTE.

DVBManiak

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVBManiak »

Konsultacje dotyczyły pasma 700 MHz. Tutaj mowa o paśmie 800 MHz. To pasmo widziałbym jak najbardziej pod internet.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: naziemna-ntrc »

Max van Org pisze:Dokładnie taka sytuacja jest obecnie w Niemczech. Nadawcy publiczno-prawni zamykają kanały tematyczne a RTL rezygnuje z DVB-T.
Post o bardzo ciekawej treści. ;)
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2014, o 16:18 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

adrjannn pisze:
Najpóźniej do końca 2016 roku 90 procent powierzchni Polski znajdzie się w zasięgu szybkiego mobilnego Internetu. Na zawsze zmieni to sposób w jaki korzystamy dziś z mobilnego dostępu do sieci. Gdziekolwiek się znajdziemy, nasz smartfon będzie pracował tak, jak dziś podłączony do sieci wifi. Wszystko dzięki częstotliwościom z zakresu 800 MHz, których proces sprzedaży właśnie ruszył.
http://magdalenagaj.natemat.pl/72427,po ... -nadchodzi
Jeszcze w tym roku Prezes UKE planuje przeprowadzić aukcję na częstotliwości z zakresu pierwszej dywidendy cyfrowej 800 MHz, w ramach której rozdysponowane zostanie zasób 2x30 MHz. Ze względu na znaczną liczbę zainteresowanych tymi częstotliwościami, oferowane w aukcji zasoby mogą zaspokoić tylko częściowo, a z uwagi na silnie rosnący ruch transmisji danych w sieci – tymczasowo potrzeby kilku podmiotów. Można się spodziewać, że operatorzy uzyskają bloki 5 do 10 MHz. Teoretycznie taka wielkość widma pozwoli zaoferować transmisję danych z prędkością 37 – 75 Mb/s, w praktyce jednak – niższą.

(...)

Przeznaczenie częstotliwości z zakresu 694-790 MHz na potrzeby rozwoju dostępu do Internetu umożliwi operatorom stworzenie wysokiej jakości oferty na terenach niezurbanizowanych (więcej pasma na
jednego operatora) jednocześnie zapewniając jej konkurencyjność (więcej operatorów z dostępem do niskich częstotliwości – więcej konkurencyjnych ofert).

(...)

Wykorzystanie niskich częstotliwości do transmisji danych to również 3 znacząco lepsza jakość usług dostępu do Internetu wewnątrz budynków (w Polsce wielu użytkowników korzysta z mobilnego Internetu wyłącznie w domu), a w przyszłości dzięki technologii LTE Advanced możliwość agregacji częstotliwości z różnych pasm i uruchomienie usług z prędkościami transmisji danych nawet do 300 Mb/s.
http://uke.gov.pl/files/?id_plik=13772

Orange ist innego zdania. Czy „prędkością 37 – 75 Mb/s, w praktyce jednak – niższą” jest szybkim internetem? Może dzisiaj wydaje się komuś, że jest to wystarczy. Ale 37 – 75 Mb/s nie wystarczy w roku 2016. Wszystko poniżej 100 Mb/s jest dzisiaj wolnym internetem.
AdamP pisze:Skoro proces sprzedaży już ruszył to znaczy, że konsultacje były "ściemą". Większość opinii za radiodyfuzją a częstotliwości sprzedaje się pod LTE.
Konsultacje były nt. pasma 700 MHz, sprzedane zostanie pasmo 800 MHz. Nie myl pierwszej i drugiej dywidendy.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Drekan »

Max van Org pisze:Więcej kanałów nie oznacza że będzie lepsza oferta, tylko będzie większa. Ilość nie oznacza jakość. Jak masz na skrzyżowaniu 4 fastfoodów to nie oznacza, że możesz zjeść sushi, bo wszyscy mają frytki i hamburgiery.

Oczywiście że możesz uruchomić dalsze multipleksy. Ale jeżeli rynek reklam tv to suma x a nadawanie 6 multipleksów to suma wyższa niż x, to skąd mają te pieniądze na utrzymanie NTC pochodzić? Że wysokie opłaty koncesyjne (UKE/Krrit) i utrzymanie sieci DVB-T to nie mała suma uwierzył O. Rydzyk po otrzymaniu koncesji. Powinni uruchomić dalszy multipleks ogólnokrajowy i jeden lokalny tam gdzie są chętni i zrobić przerwę. Nikomu nie służy rozbudowa wielu sieci, jeżeli za parę lat okaże się, że dochody są za małe i nadawcy będą rezygnować. Dokładnie taka sytuacja jest obecnie w Niemczech. Nadawcy publiczno-prawni zamykają kanały tematyczne a RTL rezygnuje z DVB-T.
Jeśli te fastfoody, wszystkie będą z tym samym logiem, to będą oferowały to samo, w tej samej cenie. Jeśli będą to konkrecyjne knajpy, to będzie można liczyć na lepsze żarcie, w atrakcyjnej cenie. Z czasem, pozostaną tylko te, które przyciągną skutecznie klienta, reszta upadnie. Jednak takie są prawa wolnego rynku. :twisted:

Monopol służy firmie, ale już nie jej klientom. Tylko konkurencja, zmusza firmy do poprawy standardów i oferowania coraz to atrakcyjniejszych ofert. Najlepszy przykład Microsoft, ta firma przegapiła większość zmian na rynku i za każdym razem musiała gonić konkurencję, bo jako monopolista nie dostrzegała potrzeb klientów. :?

Skoro są chętni nowi nadawcy, to powinni dostać szansę i rozszerzyć ofertę NTC. Bogatsza oferta naziemnej telewizji, przyciągnie do niej więcej widzów (więcej widzów = większe zyski z reklam). Konkurencja między stacjami, pozwoli widzowi na oglądnięcie ciekawszych programów. Jeśli z czasem, któraś stacja wycofa się z DVB-T, to będzie znaczyć, że nie potrafiła przyciągnąć swoją ramówką widzów. Dlatego, niewielu będzie tęsknić za tą stacją. Pozostaną najatrakcyjniejsze dla widza stacje, te przejmą liczniejszą rzeszę widzów. Zwolnione częstotliwości, wrócą do puli i będzie można je sprzedać komuś innemu. 8-)

Ilu tak naprawdę mamy nowych nadawców w NTC? :?: ZPR nadają stacje muzyczne, takowych brak w ofercie dotychczasowych nadawców naziemnych. Podobnie Tv Trwam nie stanowi konkurencji. U-TV przejął TVN i mamy TTV, ATM Rozrywka to tak naprawdę Polsat Powtórka. Pozostaje tylko kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy, na które czekamy już podejrzanie długo. :x To trochę mało by liczyć na realną konkurencję wśród nadawców. Zresztą poziom nowych stacji od dotychczasowych nadawców nie wskazuje by starali się ostro walczyć o widza. :(

Polsat stać utrzymywać 4 multipleks by zablokować te częstotliwości dla konkurencji. Dlaczego mniejszy nadawca nie mógłby utrzymać 1/8 pojemności multipleksu? :?:

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Artek Ł. »

powinno być po kilka kanałów w dvb-t o podobnej tematyce, żeby był wybór i konkurencja .
jak by np. do dvb-t trafiły stopklatka tv i telekino to by mogło być ciekawe .
potrzebne są kolejne multipleksy na kolejne kanały .

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

Tutaj dyskutujemy nt. konsultacji drugiej dywidendy cyfrowej a nie treści audycji.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Artek Ł. »

to ma dużo wspólnego z tym tematem . bo jak dadzą kolejne mux-y dla telewizji ( a to zależy od dewidenty ) i dadzą aby telewizja niekodowana mogła się rozwijać to będzie szansa na większą konkurencję w dvb-t, a to będzie lepiej dla oglądającego

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Krosnoludek »

Więcej internetu czy telewizji - druga dywidenda cyfrowa dzieli nadawców i operatorów

Rozwój mobilnego internetu lub kolejne kanały naziemnej telewizji - taki dylemat powstał po wyłączeniu telewizji analogowej. Kwestia tzw. drugiej dywidendy cyfrowej podzieliła nadawców i operatorów, zainteresowanych wykorzystaniem uwolnionych częstotliwości.

....
Rzecznik prasowy UKE Jacek Strzałkowski podkreślił, że zwiększenie liczby multipleksów, z których nadawany jest telewizyjny sygnał cyfrowy, nie przesądza jednak o zwiększeniu liczby kanałów ogólnodostępnych, ponieważ "nadawcy są prawdopodobnie zainteresowani nadawaniem płatnym o wysokiej rozdzielczości". Programy na trzech pierwszych multipleksach są nadawane bezpłatnie.
.....
więcej: http://biznes.interia.pl/media/news/wie ... wa,1946387

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: JaroslawMroczkowski »

*Prawdopodobnie* co nie oznacza, że na pewno i to należało by sprawdzić.
Równie *prawdopodobne* jest, że znajdą się chętni na jeden albo dwa multipleksy programów bezpłatnych. Poza tym zwiększenie oferty HD w obecnie nadawanych programach wymagałoby przeznaczenia dodatkowego multipleksu na ten cel. "Prawdopodobnie* nadawcy obecnie nadający swoje programy w DVB-T będą tym za jakiś czas zainteresowani.

Zablokowany